Zbog strogog profesora neki studenti nikad do diplomeVećina fakulteta Univerziteta u Beogradu (UB) ima po nekog strogog profesora kod koga je "nemoguće" položiti ispit, pa stotine studenata godinama ne mogu da diplomiraju zbog jednog predmeta, a ne mali broj njih na kraju odustane od studija, međutim, fakulteti još nisu spremni da preduzimaju mere prema takvim profesorima - rekla je Tanjugu prorektorka UB Neda Bokan.
- Ako je 40 profesora prethodno ispitivalo tog kandidata i ako samo kod jednog ne može da položi ili ga profesor zadržava dve godine, treba se zapitati u čemu je problem i zašto baš taj profesor ima drugačije kriterijume - rekla je Bokan povodom otvaranja rasprave o pravilniku o ocenjivanju studenata i predloga da fakultet analizira uzroke i predvidi mehanizme za rešavanje slabe prolaznosti.
Bokan se ne slaže sa ocenom da su naši student loši i da neće da uče, jer se, kako navodi, veoma lako snađu kada odu u inostranstvo.
- Zašto kod nas smatramo da su loši, a uspeju da se afirmišu u inostranstvu - upitala je Bokan i podsetila da i Zakon o visokom obrazovanju i pravila o akreditaciji predviđaju analizu takozvanih uskih grla, kada je prolaznost na određenom predmetu manja od 30 odsto.
U izmenama Pravilnika o polaganju ispita i ocenjivanju na ispitu, koji su razmatrali članovi Senata UB na poslednjoj sednici, predlaže se da fakulteti vode statistiku o polaganju ispita na osnovnim akademskim studijama, za svaki predmet i svaki ispitni rok.
Fakultet je dužan da razmotri uzroke lošeg uspeha na predmetu ukoliko je uspešnost polaganja predmeta na godišnjem nivou manja od 30 odsto, kao i da propiše mehanizme kojima će rešavati ova pitanja.
Takođe, za dekana je predviđena obaveza da do prvog marta dostavi rektoru izveštaj o uspehu na ispitima po predmetima u prethodnoj školskoj godini.
Analiza prolaznosti za školsku 2009/10. godinu pokazala je da je na 11,4 odsto predmeta prolaznost ispod 30 odsto, zbog čega je i predložena izmena Pravilnika, s ciljem da se ovaj problem rešava, jer, kako kaže Bokan, studenti treba bar da dobiju mišljenje o tome gde i kako da nastave da se bore za svoja prava.
Zbog ovog problema i sami studenti nekoliko puta su se obraćali za pomoć Senatu UB i rektoru, jer su pokušaji na fakultetu ostali bez uspeha.
Ipak, članovi Senata, uprkos naporima radne grupe za izradu Pravilnika, nisu usvojili predložene izmene, smatajući da fakultetima treba još vremena da ih prouče.
Tanjug