Držanje za ruke može biti veoma blagotvorno – i za fizičko i psihičko stanje. A ovo je nekoliko razloga zašto bismo se češće trebali držati za ruke:
• Manje stresa –držanje za ruke pomaže da osjetimo bliskost s nekim, te da se ne osjećamo toliko sami u problemima koji nas muče. Što se više držimo za ruke, to smanjujemo stres, a manje stresa vodi do boljeg zdravlja.
• Tako možete pokazati koliko vam je stalo bez riječi. Držanje za ruke povezujemo s ljubavlju – bilo da se radi o osobama koje su zaljubljene ili pak držanje za ruke među djecom i roditeljima ili bakama i djedovima. Držanje za ruke izraz je bliskosti i povezanosti, time dopuštate nekome da vam se približi, uđe u vaš osobni prostor i dotakne vas – a to su sve važni faktori ljubavi.
• Dodir pojačava međusobne osjećaje. Ne samo da je držanje za ruke iskazivanje međusobne bliskosti, već ono i pojačava vaše osjećaje prema toj osobi. Upravo zato su veze u kojima ima više međusobnih dodira (držanja za ruku, ali i poljubaca, zagrljaja...) puno kvalitetnije i dugotrajnije.
• Govori "nisi sama", "prihvaćen si", "negdje pripadaš". Može pružiti utjehu, zaštitu i sigurnost. Mi ćemo nekog uhvatiti za ruku kada tu osobu ne želimo izgubiti u gužvi ili kada želimo da se požuri za nama. To činimo kada se želimo povezati s nekim u određenom trenutku. Tada imamo osjećaj, iako smo u različitim tijelima, da smo svejedno povezani. Držanje za ruke je čin zajedništva.
• Ispunjava osnovnu ljudsku potrebu za dodirom. Potreba da dodirujemo druge ljude u nas je utkana genetski. Istraživanja su pokazala da je dodir ključan za dobro psihičko i fizičko zdravlje – jer manjak taktilnog iskazivanja osjećaja kod djece povezan je sa sporijim psihološkim razvojem. Dodir uzrokuje i ispuštanje endorfina – čudesnog hormona sreće. Što znači da se i osjećamo puno bolje i sretnije.
Da li često dragu osobu držite za ruku?