Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Mame i "jezičare" bez posla u Srbiji

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Mame i "jezičare" bez posla u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Mame i "jezičare" bez posla u Srbiji   Mame i "jezičare" bez posla u Srbiji Sat610Čet 27 Sep - 0:02

Mame i "jezičare" bez posla u Srbiji

Za rad u administraciji potrebna mlađa žena, prijatne spoljašnjosti, obrazovana dovoljno da zna kako da udovolji muškarcu i zakuva dobru kafu, radno vreme i plata po dogovoru. PS. mole se „jezičare“ i žene sa decom da nam ne troše vreme i da se ne javljaju na ovaj oglas.

Mame i "jezičare" bez posla u Srbiji PregnancyDiscriminationAct_1348666567_420x0

Ovako bi otprilike mogao da glasi krajnje iskren oglas u velikoj većini firmi u Srbiji. Posla nema, a pritisnuti divljačkim liberalnim kapitalizmom, mnogi građani Srbije primorani su da rade i ćute uz komentar kako je dobro da imaju bilo kakav posao. Kada je diskriminacija prilikom traženja posla ili na radnom mestu u pitanju posebno su ranjive osetljive grupe - žene i građani stariji od 50 godina.

Svaka druga žena diskriminisana

Podaci izneti u knjizi "Diskriminacija žena na tržištu rada u Srbiji", govore da je skoro svaka druga žena u Srbiji koja je učestovala u istraživanju bila žrtva diskriminacije prilikom traženja posla ili na radnom mestu. U zemlji u kojoj je prva odredba političkog programa svih partija – borba protiv „bele kuge“, ženama je trudnoća i materinstvo veoma česta prepreka za dobijanje posla.

Knjiga "Diskriminacija žena na tržištu rada u Srbiji" nastala je u okviru projekta Mapiranje obima i karakteristika diskriminacije žena na tržištu rada i odgovora društva na nju, koji je Viktimološko društvo Srbije realizovalo tokom 2011. i 2012. godine. Ovaj projekat čini deo šireg programa Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women) Unapređenje ekonomskih i socijalnih prava žena u Srbiji i u Crnoj Gori. Autori knjige su i Vesna Nikolić – Rustanović i Jasna Nikolić. Da problem bude veći, većina žena koje su bile izložene diskriminaciji nije znala kojoj instituciji da se obrati kako bi pokušala da reši problem. U istraživanju Viktimološkog društva Srbije učestvovalo je 706 žena. Podaci govore da je u periodu od pet godina, njih 431 ili 61 odsto bilo je izloženo nekom vidu diskriminacije na tržištu rada.

- Sa diskriminacijom prilikom zapošljavanja suočilo se 56.1 odsto žena, a diskriminaciju na radnom mestu doživelo je 79.4 odsto ispitanica. Uz to, velika većina žena, čak 72.2 odsto, ima saznanja da je neka ženska osoba koju one poznaju bila diskriminisana na tržištu rada – kaže jedna od autorki knjige dr Sanja Ćopić.

Minić napred, deca stoj

Prilikom zapošljavanja najrasprostanjeniji vid diskriminacije je raspitivanje o privatnom životu žene, da li je udata, da li ima decu, da li planira brak i porodicu u skorije vreme?

- Žene se pitaju i o tome koliko koriste bolovanje. Komentariše se i fizički izgled žene, koji je u pojedinim situacijama praćen i zahtevom u smislu provokativnog odevanja, nošenja kratkih suknji i dekoltiranih majica. Sve ovo predstavlja kršenje pozitivno pravnih propisa i odredaba Zakona o radu i diskrimanacija u odnosu na pol - upozorava Sanja Ćopić

Mame i "jezičare" bez posla u Srbiji Harassment3

Prema njenim saznanjima, u tri slučaja zabeleženo je i to da je poslodavac imao očekivanja u pogledu seksualnog odnosa, kao uslov za dobijanje posla. Ćopić tvrdi da se može pretpostaviti da tih slučajeva ima više u praksi, ali pitanje je koliko su žene spremne da govore o tome.

Ona objašnjava da su diskriminaciji češće izložene žene koje rade u privatnom sektoru, ako nemaju potpisan ugovor s poslodavcem i žene koje su zaposlene na određeno vreme.

Ako su vam povređena prava iz radnog odnosa obratite se pravnoj službi, službi ljudskih resursa u okviru firme, sindikatu ako postoji u vašoj firmi.

Ukoliko je poslodavac državni organ obartite se Inspektoratu za rad i Upravnoj inspekciji. Možete kontaktirati I Republičku agenciju za mirno rešavanje sporova, povereniku za zaštitu ravnopravnosti ili potražiti sudsku zaštitu. Tu je Ii zaštitnik građana ili pokrajinski ombudsman, Uprava za ljudska i manjinska prava.

Ako su vam porvređena prava prilikom zapošljavanja obratite se. Pravnoj službi u organizaciji u kojoj su vam povređena prava, povereniku za zaštitu ravnopravnosti, sudu, zaštitnuiku građana, pokrajinskom ombudsmanu.Pa valjda znaš da počistiš i skuvaš kafu

Kada je u pitanju struktura diskriminacije na radnom mestu najrosprastrenja je diskrimninacija koja je vezana za uslove rada. Žene su i te koje su obavezne da obavljaju poslova van opisa radnog mesta, kao što su kuvanje kafe, čišćenje prostorija ...
Posle diskriminacije vezane za uslove rada sledeći najrosprastrenjiniji oblik diskrimninacije je seksualno nasilje u 22.1 slučajeva. Sledi psihičko nasilje nad ženama na radnom mestu sa 22 odsto.

Saja Ćopić kaže da je najčešći oblik seksualnog nasilja na radnom mestu, seksualno uznemiravanje putem seksualnih komentara što je doživelo 79.5 odsto ispitanih žena.

- Slede neželjeni fizički kontakti (20 žena ili 15.2%), uslovljavanje napredovanja stupanjem u seksualni odnos sa pretpostavljenim. Među izvršiocima seksualnog nasilja dominiraju rukovodioci i nadređeni. U tri slučajeva je zabeleženo krivično delo silovanja. Kada je u pitanju psihičko nasilje, ono se najčešće sastojalo u davanju previše posla, obraćanju uz viku i ogovaranju, a zatim i u pretnji otkazom, širenju lažnih priča i vređanju i ponižavanju pogrdnim rečima. U najvećem broju slučajeva radilo se o psihičkom nasilju od strane rukovodioca ili nadređenog (45%) (vertikalni mobing), a ređe o horizontalnom mobingu – kaže ona.

Kome se obratiti za pomoć?

Jedan od autora knjige Bejan Šaćiri kaže da je od ukupnog broja ispitanih žena jedna četvrtina spremna da govori o svojim problemima na poslu sa bliskim osobama, dok jedna četvrtina žena o diskriminaciji ćuti.

Mame i "jezičare" bez posla u Srbiji Unhappy_woman_with_husband

- Žene su spremne da pričaju sa suprugom, partnerom, roditeljima, prijateljima, članovima šire porodice i decom. Na žalost nije malo žena koje ćute iz stida ili srama od osude okoline, cilj ovog istraživanja jeste da žene počnu da se obraćaju institucijama nadležnim za rešavanje ovog problema - kaže Šaćiri.

Žene se uglavnom obraćaju institucijama, ni jedna se nije obratila nezavisnom državnom telu, pogotovu povereniku za zaštitu ravnopravnosti ili nekoj od nevladih organizacija, što govori da žene nisu dovoljno informisane o postojanju ovih tela, naglašava Šaćiri.
Prema nekim podacima formalno nema ni deset odsto žena koje su se obratile institucijama.

Pobuna nije uzaludna

Za sada je prava retkost da neka porodilja posle nesnovanog otkaza bude vraćena na posao u Srbiji. Ohrabruje slučaj Tamare Jurkić, koja je dobila otkaz u kikindskoj fabrici Toza Marković, pošto je ostala u drugom stanju. Tamara će kako je objavljeno u avgustu ove godine sudskom odlukom biti vraćena na posao.

Inspekcija rada ogradila se od nadležnosti kada je u pitanju ovaj slučaj jer je otkaz već bio potpisan, a NZS od odgovornosti, a Tamara se za svoja prava izborila uz pomoć sindikalnog advokata. Ona je tako u mogućnosti da traži naknadu zbog diskriminacije.


24sata










Mame i "jezičare" bez posla u Srbiji Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Mame i "jezičare" bez posla u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mame i "jezičare" bez posla u Srbiji   Mame i "jezičare" bez posla u Srbiji Sat610Čet 27 Sep - 15:21

Tužna al surova istina ... i nema ko nije osetio diskriminaciju il neki vid mobinga ... ako se požališ knjižica u ruke ... u mojoj firmi vođeni su sporovi ,uporni su dobili al cena previsoka ... niko nemože ti nadoknaditi to psihičko matretiranje ... a sa druge strane zakonodavci toliko su rupa u zakon ostavili ... inspekcija dvolična i neobjekivna ,korumpirana ...
Nazad na vrh Ići dole
 
Mame i "jezičare" bez posla u Srbiji
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Nema boljeg posla od državnog
» Najseksepilnije mame iznad 40
» Mame dobile većinu u Skupštini
» Kako da znaš da si pravi Srbin
» Luiza Mej Alkot
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Porodica i zdravlje :: Porodica :: Poslovi/Zanimanja-