Hormonska terapija u menopauzi ipak korisna
Kod žena koje koriste hormone u menopauzi, da bi se oslobodile simptoma kao što su topli talasi (valunzi), prednosti terapije nadmašuju rizike. Ipak, lekove treba uzimati samo kada su simptomi zaista teški i to tokom kraćeg perioda, ukazuje jedna nova američka studija.
Guliver/Getty images
Ukoliko počnu da uzimaju male doze hormona tokom rane menopauze, žene će se osećati bolje, pri čemu se rizik od srčanih bolesti neće povećati, utvrdio je američki tim iz Ženske bolnice Brigam, u Bostonu, kojim je rukovodila dr. Džo En Menson, izveštava AP.
Kritičari zameraju ovom istraživanju što je obavljeno na manjem broju žena (njih 700) i trajalo suviše kratko da bi se mogao proceniti rizik obolevanja od raka pluća i dojke zbog hormonske terapije, od čega žene najviše strahuju.
Učesnice studije su imale između 42 i 58 godina i dobijale su ili malu dozu estrogenskih pilula ("premarin", kompanije "Vajet") ili estrogenski flaster ("klimara" firme "Bajer") ili placebo.
Nakon četiri godine je utvrđeno da estrogen nije imao uticaja na krvni pritisak ili otvrdnjavanje arterija, da su obe vrste medikamenata smanjile valunge, unapredile gustinu koštane mase i poboljšale raspoloženje i seksualni život ispitanica.
Uz to je kod uzimanja estrogenskih pilula došlo do povećanja dobrog i snižavanja lošeg holesterola, ali su povećani i trigliceridi.
S druge strane, estrogenski flasterti nisu delovali na holesterol, ali su poboljšali sadržaj šećera u krvi i osetljivost na insulin, što ih možda čini boljim izborom za gojazne žene u menopauzi, koje su pod većim rizikom od šesćerne bolesti.
U jednom odvojenom istraživanju, Sandžaj Astana, gerijatrijski stručnjak sa Viskonsinskog univerziteta je utvrdio da i estrogenske piulule i flasteri smanjuju depresiju i anksioznost, ali nisu od uticaja na kognitivne sposobnosti i memoriju.
(Tanjug)