Izvor: novosti.rs
Višak sna remeti naš "unutrašnji sat" i ritam, pa umesto da se odmorimo, mozgu šaljemo kontradiktorne informacije, na šta on "odgovara" glavoboljom, nervozom i umorom.
Jedva ste dočekali vikend i ne da vam se da ustanete iz kreveta. Želite da nadoknadite manjak sna stečen tokom radne nedelje, "razvlačite" se po krevetu, gasite budilnik i ceo dan provodite u pidžami.
Zvuči dobro!
Međutim, iako je vikend za mnoge jedini trenutak kada mogu da se naspavaju, to je vrlo pogrešna taktika, tvrde stručnjaci. Bićete samo još umorniji!
Naime, produženo spavanje tokom vikenda remeti naš "unutrašnji sat" i ritam na koji smo navikli tokom nedelje.
Taj sat vrlo je važan, upozoravaju naučnici, jer nam daje do znanja kada treba da spavamo, jedemo, budimo se, obavljamo ostale telesne funkcije. Ritam se ponavlja svaka 24 sata, pa ga prevelikom količinom sna i često smanjenom fizičkom aktivnošću tokom vikenda potpuno zbunjujemo i kvarimo.
Umesto da se zaista odmorimo i revitalizujemo, telu stvaramo dodatni stres i pojačavamo umor, što za posledicu ima da smo, kada počne sledeća radna nedelja, poptuno bezvoljni i sa manjkom energije. Stručnjaci tvrde da svako remećenje ritma mozgu šalje kontradiktorne informacije, zbog čega se on poptuno "sluđuje" i reaguje glavoboljom, umorom, nervozom...
Mnogo bolja varijanta je, tvrde stručnjaci, da vikendom ranije odete na spavanje, ali da se probudite u isto vreme kao i radnim danom (san sme da se produži maksimalno pola sata), kako ne bismo remetili "unutrašnji sat". Tako će telo da funkcioniše na uobičajen način i neće biti negativnih posledica.
Istraživanje sprovedeno na nekoliko hiljada ljudi pokazalo je da oni koji ne remete ritam radne nedelje mnogo bolje funkcionišu i u kancelariji i u međuljudskim i ljubavnim odnosima, imaju izoštreniju koncentraciju, efikasniji su, smireniji i bolje funkcionišu u porodičnom i ljubavnom životu.
B92