Izložba “Jugoslavija od početka do kraja” od 1. decembraVelika izložba o bivšoj državi u Muzeju istorije Jugoslavije. Predrag J. Marković: Prototip buduće stalne postavke
Grb Kraljevine Jugoslavije, fudbalska reprezentacija u Montevideu 1930, grb SFRJ
IZLOŽBA “Jugoslavija od početka do kraja” biće otvorena u Muzeju istorije Jugoslavije 1. decembra kao osnova za buduću stalnu postavku ove institucije. Organizatori izložbe, koja će trajati puna tri meseca uputili su poziv stručnoj i akademskoj javnosti, kao i publici sa željom da se otvori širok dijalog kako bi nova postavka MIJ bila što uspešnija, realnija i nepristrasno odražavala vreme i godine bivše države.
Na toj stalnoj postavci rad je započet još 2009. godine, kada je održana konferencija “Novi stari muzej” i upriličeni razgovori i radionice uz prisustvo stručnjaka iz različitih oblasti. Usledio je rad sa užim međunarodnim timom koji je utvrdio koncept izložbe, posle čega je oformljen regionalni kustovsko-autorski tim u kome su dr Jovo Bakić, dr Hrvoje Klasić, dr Ivana Dobrivojević, dr Vladimir Petrović, dr Srđan Cvetković i Ana Panić. Recezenti izložbe su Tvrtko Jakovina iz Hrvatske, Husnija Hamberović iz BiH, Oto Luthar iz Slovenije i Predrag J. Marković iz Srbije.
- Na Balkanskom poluostrvu je tokom najvećeg dela 20. veka postojala država inspirisana nastojanjem da u zajednicu okupi Južne Slovene. Jugoslavija, koja je više puta nastajala i nestajala, menjala ime i granice, političko i društveno uređenje, obeležena je izuzetnom kompleksnošću nacija i vera, kultura i običaja na srazmerno malom geografskom području. Hvaljena i osporavana, izgrađivana i potkopavana, krajem 20. veka je nestala sa geografske i političke mape sveta, ali njeno nasleđe i danas snažno utiče na živote ljudi sa ovog prostora - navode autori izložbe i ističu da njihova ambicija nije bila enciklopedijska, da obuhvati sve aspekte društvenog sistema i prezentuje sve raspoložive podatke.
- Cilj je da se stvori prostor koji će na moderan, atraktivan i objektivan način upoznati posetioce sa jednim od najzanimljivijih i najkontroverznijih državotvornih eksperimenata u 20. veku. Ova izložba je za nas veliki izazov i vidimo je kao predstavljanje našeg dosadašnjeg istraživanja koje želimo da podelimo sa posetiocima. Istraživanje nije završeno, ovo je samo jedna od mnogih priča o Jugoslaviji i za nas još jedna stanica na putu ka budućoj stalnoj postavci o istoriji Jugoslavije.
Ističući da je ovo prvi pokušaj da se na jednom mestu, na malom prostoru, prikažu osnovni procesi i problemi istorije Jugoslavije, Predrag J. Marković za “Novosti” kaže:
- Najteže je bilo izuzetno veliku građu sažeti na ograničeni prostor. Biće izložena dokumenta, tekstovi, fotografije i drugi materijali na temu identiteta, privrede, represije, političkog života, atentata. Ovo je, dakle prototip buduće prave i stalne postavke. Pred nama je bio izuzetno složen zadatak, jer je trebalo ispričati jednu veoma komplikovanu priču, a javnost će pokazati koliko se u tome uspelo.
novosti