Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Spoj lekova i hrane

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Spoj lekova i hrane Empty
PočaljiNaslov: Spoj lekova i hrane   Spoj lekova i hrane Sat610Ned 25 Dec - 21:55

KAKO DA IZBEGNETE OPASAN SPOJ LEKOVA I HRANE

Spoj lekova i hrane 150152_svlekovi-foto-shutterstock76829554_hs

Ne jedite grejpfrut ako pijete lekove za spuštanje pritiska


Pravilna kombinacija lekova i hrane veoma je važna. Pojedine namirnice mogu da pojačaju dejstvo medikamenata, dok druge da ga potpuno eliminišu. Zbog toga treba posebno obratiti pažnju šta će se naći na jelovniku dok traje terapija.


Lek „kardiopirn“ pijte sat vremena pre jela

Ukoliko se u lečenju nekih infekcija koriste antibiotici iz grupe tetraciklina ne treba koristiti mleko i mlečne proizvode, zato što se aktivne komponente iz leka vežu za mlečne proizvode i izlučuju putem stolice. Na taj način se smanjuje njihova resorpcija u organizmu.

- Uzimanje antibiotika iz grupe tetraciklina sa mlekom smanjuje se njihova terapijska moć. Takođe, kod antibiotika veoma je važno obratiti pažnju da li se piju pre ili posle jela. Obično to lekar naglasi. Neki od antibiotika, kao što je hemomicin, treba uzimati sat pre jela jer hrana smanjuje njegovu resorpciju - objašnjava za “Blic” dr Sonja Vranić, internista u Domu zdravlja “Vizim”.

Antidepresivi i kantarion

Poznato je da se čaj od kantariona koristi kao biljni antidepresiv. Međutim, ukoliko se čaj pije u kombinaciji sa lekovima za smirenje moguće su ozbiljne posledice. Kantarion se, kao i grejpfrut, brže vezuje za enzime jetre, povećava se koncentracija antidepresiva u krvi i ispoljava njegovo neželjeno dejstvo koje nije bezazleno.
Dok uzimaju terapiju za snižavanje krvnog pritiska, protiv depresije, psihoza, angine pektoris, povećanog holesterola u krvi, aritmija, epilepsije, karcinoma, pacijentima se ne savetuje da jedu grejpfrut ili piju njegov sok.

Ovo voće sadrži supstancu koja se brže od aktivnih sastojaka leka vezuje za enzime jetre koji su zaduženi za razgradnju leka u organizmu. Pošto se lek ne veže za enzime, povećava mu se koncentracija u krvi i ispoljavaju brojna neželjena dejstva, čak mogu biti i opasna po život.

I u lečenju oboljenja srca i krvnih sudova mora se obratiti pažnja s kojom hranom se kombinuju lekovi.

- Važno je znati da kardiopirin ili aspirin protekt, lekovi koji sprečavaju stvaranje tromba u krvnim sudovima uzimaju sat vremena pre jela sa čašom vode. Na taj način se omogućava da lek brže dođe do tankog creva gde se resorbuje. Ukoliko se uzima posle jela lek se zadržava duže u želucu, gubi svoj zaštitni omotač i mogu izazvati oštećenje sluznice ili duodenuma - priča naša sagovornica, uz napomenu da se pre jela uzimaju i lekovi za anginu pektoris kao što su “dilkoran 80”, “lopion”, ali i inhibitori protonske pumpe, kao što su “omeprol”, “kontrolok”.

Pacijenti koji u terapiji koriste neuroleptike moraju izbaciti iz upotrebe napitke sa kofeinom kao što su kafa, čaj, koka-kola, jer oni sprečavaju njihovo dejstvo. Takođe masna hrana usporava pražnjenje želuca, pa samim tim smanjuje se resorpcija generalno svih lekova.

Ukoliko lekar i farmaceut propuste da vam daju savete kako se lek pije pre ili posle jela, koju hranu treba izbegavati a koja je poželjna da se nađe na jelovniku, ovi odgovori mogu se naći u uputstvu koje se dobija uz svaki lek. Samo pravilna upotreba leka je put ka brzom ozdravljenju.


blic










Spoj lekova i hrane Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Spoj lekova i hrane Empty
PočaljiNaslov: Lekovi i namirnice koje ne treba kombinovati   Spoj lekova i hrane Sat610Ned 14 Sep - 19:59

Upotreba soli u kombinaciji sa tabletama za srce može da poveća pritisak i dovede do srčane aritmije, dok mleko i mlečni proizvodi poništavaju dejstvo antibiotika. Otkrivamo vam koji miks hrane i lekova nije preporučljiv.
Spoj lekova i hrane Medications-342480_640
Foto: frolicsomepl/pixabay.com
Alkohol i lekove ne treba uzimati zajedno 
Ne kombinujte alkohol sa antipsihoticima, tricikličkim antidepresivima i benzodiazepinom, jer izazivaju pospanost. Nemojte da pijete alkohol ako ste popili tabletu valerijana ili u slučaju da koristite antihistaminike starije generacije.

Žitarice i povrće usporavaju delovanje antidepresiva
Hrana bogata vlaknima može izmeniti delovanje tricikličkih antidepresiva, kao i molekule nekih lekova za epilepsiju i kardiotonika za srčane probleme. Vlakna usporavaju apsorpciju leka u crevima, poništavajući njegovo delovanje. Nije nužno da iz ishrane izbacite ovu vrstu hrane, već je važno da lekove uzmete sat vremena pre obroka.
Biljna vlakna, posebno pektin (koga ima u kori jabuke) usporavaju apsorpciju većine lekova. To pre svega važi za digoksin, jedan od lekova za srčane bolesnike, i acetaminofen, koji se uzima u slučaju raznih vrsta bolova

Vitamin C i digestive ne bi trebalo kombinovati sa antianemicima
Ako ste na terapiji antianemicima, pažljivo konzumirajte voće, jer je bogato vitaminom C i može izazvati poremećaj u količini gvožđa, a postoji i opasnost od trovanja. Velika doza vitamina C ne preporučuje se onima koji su genetski izloženiji riziku od prekomernog gomilanja gvožđa, recimo, onih koji imaju talasemiju i hemohromatozu. Vitamin C može ograničiti izlučivanje aspirina, pa je važno paziti da se ne uzimaju zajedno.

Mleko i mlečni proizvodi poništavaju dejstvo antibiotika
Hrana koja obiluje kalcijumom, kao mleko i sir, može poništiti dejstvo nekih antibiotika (tetraciklin) i oslabiti delovanje kinolona, lekova protiv zapaljenja. Veže se za njihove molekule i deaktivira ih. Kod terapije antibiotikom odnos aktivnih materija mora biti isti svakog dana terapije, a smanjena količina aktivnih supstanci rizik je da se bakterija ne ukloni u potpunosti. Mleko sa antiacidima na bazi kalcijuma i sode bikarbone može izazvati neželjene nuspojave.
Zato je mlečne proizvode bolje izbegavati tokom terapije. Apsorpciju tetraciklinskih antibiotika koče kalcijum i gvožđe, pa nije preporučljivo uzimati ih sa mlekom koje je bogato kalcijumom ili sa namirnicama koje su bogate gvožđem.

Oprezno s voćem, posebno sa sokom od grejpfruta
Prema poslednjim istraživanjima glavni krivci za moguće neželjene posledice jesu bioflavonoidi, naringin-naringenin i furokumarin – supstance kojima je grejp bogat. Te materije povećavaju koncentraciju antihistaminika u krvi i sedativa, kao što je benzodiazepin i antagonisti kalcijuma koji se koriste pri problemima sa pritiskom. Isto dejstvo imaju i na imunosupresore (koji se koriste nakon transplantacije), statine (protiv masnoća u krvi), protivzapaljenske lekove kao što su kortikosteroidi. Još je otvorena rasprava o negativnom efektu grejpfruta pri raku dojke.
“British Juornal of Cancer” upozorava da grejp može povećati mogućnost pojave raka dojke u menopauzi za 30 odsto. U tim slučajevima preporučuje se da smanjite njegovo uzimanje, dok druga istraživanja donose drugačije zaključke, odnosno da je grejp koristan upravo u antitumorskim terapijama.

Upotreba soli u kombinaciji sa tabletama za srce povisiće pritisak
Ako uzimate ACE – inhibitore (lekove za srce i visoki pritisak), veća količina kalijuma, koga ima dosta u morskoj soli, može izazvati srčanu aritmiju. Ne uzimajte ovu vrstu soli ako pijete antidepresive na bazi litijuma, jer u tom slučaju kalijum povećava koncentraciju aktivne supstance i može izazvati brojne nuspojave.

Iznutrice i morski plodovi ne idu sa barbituratima
Ako su vam propisani barbiturati (protiv depresije, anksioznosti, poremećaja spavanja), izbegavajte prehrambene namirnice bogate vitaminom B12 kao što su džigerica, bubrezi, morski plodovi, pivski kvasac. Mešanje ovih supstanci može poništiti dejstvo terapije. Ako povećavate dozu po slobodnoj proceni, može doći i do trovanja.

Masnoće nije poželjno kombinovati s antimikoticima
Masnoće povećavaju rizik od trovanja ako koristite griseofulvin, molekul prisutan u nekim antimikoticima. Kod obroka masnije hrane lek će biti duže izložen delovanju enzima probave koji smanjuju njegovo dejstvo. To se posebno odnosi na antibiotike koji moraju da se uzimaju između dva obroka.


Izvor: Medicinar
Nazad na vrh Ići dole
 
Spoj lekova i hrane
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Stetnost uzimanja lekova protiv holesterola
» Čarape i sandale -spoj nespojivog!
» 15 prirodnih lekova koji se koriste širom sveta
» Savršen spoj mesa i povrća
» Alkohol menja metabolizam lekova
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Porodica i zdravlje :: Zdravlje-