Kamelije [You must be registered and logged in to see this image.]Plemeniti cvijet kamelije spoj je ljepote anemone, elegancije ruže i profinjenosti orhideje.Ne kaže se uzalud za kameliju da je cvijet nad cvjetovima.
Kameliji je tijekom povijesti izrečen niz komplimenata. Plemeniti cvijet kamelije spoj je ljepote anemone, elegancije ruže i profinjenosti orhideje . Biljka cvijet nosi i po četiri mjeseca, neuobičajenog je vremena cvatnje, ovisno o vrsti-od listopada do svibnja. Njezina magičnost i osebujna ljepota višestoljetna je inspiracija pisaca, pjesnika i slikara diljem svijeta. I Sarah Bernard svoju svjetsku slavu zahvaljuje kameliji, «Dami s kamelijama» Alexandera Dumasa. Odakle dolazi taj cvijet duge i slavne povijesti?
Pradomovina kamelija
Prvi put kamelija se spominje 1725.g.prije Krista, kad je kineski car objavio da je čaj od listova kamelije, kineski čajevac, Camellia sinensis , njegovo omiljeno piće. Na Dalekom istoku kamelija prati putove budističkih svećenika, postaje religiozni simbol, sadi se u hramovima i na grobljima. I danas se nalazi u budističkim hramovima, npr. u Kyotu u Japanu.
Kameliji je pradomovina Azija; od Koreje na sjeveru, Japana na istoku, Nepala na zapadu i Vijetnama na jugu. Kameliju smatraju najstarijom kultiviranom biljkom na svijetu, čak ni ruža ne postoji tisućljećima kao kamelija. U prirodi je nađeno nešto više od dvjesto divljih, osnovnih vrsta kamelije, a danas postoji
čak nekoliko tisuća vrsta.
Gotovo zabunom u EuropiEuropa je kameliju upoznala prije tristo godina kada su iz Japana Portugalci, Englezi, Nijemci i Francuzi, u vječnoj utrci za zaradom, dopremila japanski čajevac, Camellia japonica, kao sirovinu za proizvodnju čaja. Ali, pokazalo se da europska klima i europski ukus ne prihvaća proizvodnju čaja od kamelije. Iako je u Europu došla gotovo zabunom, nije razočarala svoje donositelje. Ubrzo je uočena njena ljepota, pa se razvio uvoz kamelija. Europski kolonisti proširili su kulturu kamelija iz Europe u Ameriku, Južnu Afriku, Australiju i Novi Zeland. Budućnost cvijeta nad cvjetovima bila je osigurana.
Ponos svakog vrta[You must be registered and logged in to see this image.]Zbog raznolikosti formi i boja cvjetova, te tople zelene boje zimzelenoga grma, kamelija je ubrzo osvojila simpatije vrtlara i postala ponos svakog vrta.
Već je u devetnaestom stoljeću proslavila industriju cvijeća južne Francuske. Taj uspjeh potaknuo je pravu utrku i nadmetanje rasadničara diljem Europe u razvijanju novih sorti kamelije.
Zahvaljujući kineskim botaničarima koji su nesebično podijelili biljni materijal i znanje o kamelijama, danas se proučavanjem novih vrsta, njihovim širenjem, križanjima i razmnožavanjem bave hotikulturna duštva, stručni instituti i udruženja cijeloga svijeta.
Nedugo nakon «europske premijere», kamelija se pojavila i u našim krajevima, i to na dvjema krajnjim točkama Jadrana- u Opatiji i u dubrovačkom primorju. Kako i kada je kamelija došla u Dubrovnik i obližnje mu Konavle, na može se sa sigurnošću utvrditi. U Opatiji su poznati i vrijeme prve sadnje kamelije i zaslužna osoba. Riječ je o plemiću Ritteru von Scarpi koji je sredinom devetnaestog stoljeća, gradeći svojoj supruzi vilu Angiolinu, u parku posadio prvu kameliju koja tu raste i danas.
Vrijeme cvatnje kamelijeKamelije cvjetaju u vrijeme kada u vrtu imamo malo cvjetnih senzacija, a to je jesen, zima i rano proljeće, dakle razlikujemo kamelije jako rane cvatnje- od rane jeseni do rane zime; rane- od zime do ranog proljeća; srednje- u proljeće; te kasne cvatnje- u kasno proljeće. Paleta boja je velika: sve nijanse ružičaste, od nježne do snažne jake crvene, bijele, šarene, s točkicama ili pjegama. Kineski su uzgajivači uspjeli iz divlje kamelije, Camellia nitidissima ,kultivirati žutu kameliju, Camellia Jinhuacha.
Vrste kamelija[You must be registered and logged in to see this image.]Od dvjestotinjak osnovnih, divljih kamelija vrtlari su uzgojili tisuće kultivara. Tri su osnovna tipa kamelija.
Camellia japonica, danas je najraširenija i najpristupačnija vrsta kamelije. Možemo je naći i u našim rasadnicima i prodavaonicama. Tu vrstu karakterizira veliki cvijet, i do 15 cm, za razliku od malih crvenih cvjetova originalne vrste pristigle Dalekog istoka. Vrtlari i botaničari razvili su niz hibrida te vrste, natječući se u križanjima boja cvijeta, od sasvim bijelih do crvenih, šarenih, točkastih i sl. Relativno se lagano uzgaja i u vrtovima i u zatvorenim prostorima.
Camellia sasanqua , u prijevodu cvijet planinskog čaja, došla je u Europu s japanskog otoka Kyushu te svojim karakteristikama razveselila zapadne uzgajivače. Jača i otpornija od Camelliae japonica lagano se prilagodila novim uvjetima. Nosi manje cvjetove i manje listove od svoje prethodnice. Manjeg je broja kultivara, nekoliko stotina, za razliku od više tisuća kultivara Camellia japonica. Njena originalna boja cvijeta je bijela, a danas je još razvijena briljantno ružičasta te duboko crvena boja rubina.
Camellia reticulata stiže iz kineske provincije Yumman. U Kini se uzgaja i proučava već devetsto godina. Suradnja s europskim i američkim botaničarima omogućila je uzgoj niza hibrida mnogo otpornijih na sunce nego Camellia japonica. Ta kamelija zahtijeva mnogo pažnje pri sadnji i uzgoju. Za nju se opredijelite želite li u vrtu imati raskošnu biljku odjevenu u proljeće velikim cvjetovima duginih boja, nalik leptirima. Za takvu ljepotu isplati se i dodatno pomučiti, to je kamelija za ambiciozne vrtlare!
Gdje kupiti kamelijuIako kamelija ima u nas dugogodišnju tradiciju, rasadnički uzgoj kamelije, kao uostalom rododendrona i azaleja, nije razvijen. Prisiljeni smo kupovati od trgovaca koji, po pravilu, o kamelijama vrlo malo znaju. Nude ih u neodgovarajućim uvjetima, bez oznake vrste i uputa o uzgoju. Pri nabavi prednost dajemo onima iz talijanskih rasadnika gdje se, osobito u regiji Lago Maggiore ,uzgajaju u prirodnim uvjetima. Iskustva s kamelijama nabavljenim iz nizozemskih staklenika nisu baš najbolja.
Kamelije za naše krajeve
Navest ćemo nekoliko vrsta kamelija pogodnih za naše klimatske uvjete. One mogu podnijeti temperature i -15 do -20 stup. C, na zaštićenim pozicijama uz zaštitu nadzemnog dijela te da nisu izložene dugotrajnim minimalnim temperaturama.
Camellia japonica 'Adolphe Audusson' jarko je crvenih cvjetova, veličine 7,5 do 13 cm. Cvate u proljeće. Grm je velik, razigrano grmast, s lijepim tamnozelenim lišćem. Sadite ju na polusjenovita i sjenovita mjesta.
Camellia japonica 'Akashigata' ili 'Lady clare' ružičasto je crvenih cvjetova na bujnom grmu eliptičnih listova. Cvjetovi se otvaraju u proljeće. Možete ju saditi i na polusjenovitim i sjenovitim mjestima, ali i na mjestima obasjanim suncem.
Camellia japonica 'Berenice Body' polupunih je, srednje velikih (7,5 do 10) cvjetova blage, poput breskve, ružičaste boje i tamno osjenčanih baza latica. Snažnog je uspravnog rasta. Trebate ju saditi na polusjenovitim mjestima. Jedna je od najotpornijih kamelija.
Camellia japonica 'Bob Hope' popularna je kamelija vrlo prilagodljiva na sve uvjete u vrtu, pa i na sunce ili polusjenu. Cvate od sredine zime do kasnog proljeća sjajno crvenim cvjetovima. Kompatnog je uspravnog habitusa s čvrstim tamnim listovima.
Camellia japonica 'C .M. Hovey', također je jednostavna za uzgoj u svim klimatskim uvjetima. Snažnog je rasta i rastresite krošnje sa sjajnim zelenim listovima. Cvjetovi su veliki, 10 do 13 cm, jake ružičaste boje s mjestimično bijelim mrljama. Cvate od zime do kasnog proljeća. Voli polusjenu i sjenu.
Gdje posaditi kameliju?Kamelija je cvijet sjene! Voli tople, ali vlažne kutke vašeg vrta, zaštićene od jutarnjeg jakog sunca i suhog vjetra. Idealno joj je mjesto u sjeni velikih stabala. Hladnoću dobro podnosi, a pojedine vrste kamelija procvjetat će i pod snijegom!
Naravno, za izrazito niskih temperatura potrebno ju je zaštititi pokrivačem od slame ili šiblja. Da bi kamelija uspješno rasla u vrtu, moramo usmjeriti pozornost na to da tlo bude dobro drenirano tako da oborine dovoljno brzo otječu i ne stvaraju mulj oko biljke. Korijenu biljke potreban je kisik, a natopljena zemlja sprječava aeraciju. Samo jedan dan ležanja vode oko kamelije može uzrokovati ozbiljnu štetu.
Kamelija voli kisela tlaKamelija je podrijetlom iz humusom bogatih zelenih šuma i planinskih krajeva Azije, pa joj je za uspješan rast potrebno osigurati što sličnije uvjete. Ako je prirodno tlo porozno, potrebno ga je pomiješati s dosta kiselim tresetom i stajskim gnojivom. Kiseli treset pridodan dobroj ilovači stvorit će kiselost tla koju kamelija voli. Ako je tlo od čvrste ilovače, dodajte malo pijeska, treseta i gnojiva, kako bi se postigla potrebna poroznost. Stručnjaci će vam reći da je idealna kiselost tla za kameliju između 6,5 i 4,5 pH. U rasadnicima se mogu kupiti gotove mješavine zemlje za kameliju te posebna gnojiva.
Kako saditi kameliju?Priprema tla za sadnju kamelija je posebno važna. Kada ste izabrali mjesto, provjerite kvalitetu zemlje i drenažu terena. Iskopajte jamu za kameliju barem dva puta dublju i tri puta širu od njene krošnje. Od iskopane zemlje napravite stožac u središtu jame. Pri sadnji stavite korijen kamelije na pripremljeni stožac da se biljka lakše uspravi. Vodite računa da je krošnja biljke minimalno 10 cm iznad tla. Kamelija ima plitak korijen i guši se ako je preduboko posađena. Mješavinom zemlje za kameliju, koju ste pripremili nekoliko dana prije sadnje, ispunite jamu. Rukama pritisnite zemlju oko korijena kamelije te biljku natopite vodom.
Kamelija je uspavana u vrijeme cvatnje, pa je to vrijeme, obično između listopada i ožujka, najbolje za sadnju i presađivanje. Pri presađivanju kameliju držite za korijen a na za stabljiku. Prije presađivanja biljku dobro zalijte.
Dašak ekskluzivnosti i u kućiPravi ljubitelj kameliju drži i u kući. To je moguće jedino ako u stanu nemate centralno grijanje. Kameliji godi hladnoća, nikako suh i topao zrak. Odaberite svijetlo, ali ne jako osunčano mjesto u stanu. Kamelija voli mir, svoj kutak, pa ju nastojte ne seliti po kući.
Kako kamelija voli vlažnost, s vremena na vrijeme poprskajte joj mlakom vodom lišće i pupove, a zemlju vlažite. Zimi je ne zalijevajte obilno. Preporučujemo zalijevanje odstajalom vodom ili kišnicom. Ako za svoje glačalo filtrirate vodu, dajte tu vodu i kameliji. Ne zaboravite da korijen kamelije ne smije ležati u vodi! Sve vaše napore i pažnje kamelija bogato uzvraća cvjetnom senzacijom tijekom hladnih i tmurnih zimskih mjeseci.
Iz knjige: "Moj vrt - moj ponos", Darko Gjurgjan