Vrste jestivih ulja: Upotreba u domaćinstvu i kulinarstvu, ljekovitost, dostupnost, čuvanje
Neka jestiva ulja su dobra za naš organizam, neka regenerišu kožu i posebno su dobra za neki dio tijela, neka su jako rijetka, a neka dostupna, neka imaju visok nivo masnoće da nam mogu i naškoditi ukoliko ih koristimo prečesto. U nastakvu upoznajte razne vrste ulja, gdje se koriste, šta ih čini i koliko su zdrave.
Bademovo ulje
Najbolja svojstva ovog ulja ispoljavaju se ako se koristi kao preliv za salate ili aroma za kolače. Obiluje biljnim bjelančevinama, vitaminima A, E, B1, B2 i B6, ali sadrži i nezasićene masne kiseline koje su nam neophodne u ishrani. Bademovo ulje poboljšava varenje, pomaže u stabilizaciji nivoa šećera u krvi, otklanja nadutost stomaka, liječi zapaljenje debelog creva, a koristi se i protiv zapaljenja i opekotina kože.
Suncokretovo ulje
Najpopularnije i najrasprostranjenije je ulje na našim prostorima. Zbog njegovog blagog ukusa koristi ga većina domaćica. Bogato je nezasićenim masnim kiselinama, kao i vitaminom F koji pozitivno utiču na naše zdravlje. Međutim, jednom upotrijebljeno, suncokretovo ulje trebalo bi se baciti. Dokazano je da ukoliko se koristi više puta postaje veoma štetno za organizam.
Ulje kikirikija
Ulje od kikirikija je prema sastavu masnih kiselina veoma slično maslinovom ulju. Stabilno je pri visokim temperaturama, a gotovo je bez mirisa i okusa. Ulje od kikirikija bogato je folnom kiselinom, vitaminom E, kalijumom i linolnom kiselinom. Ovo ulje može da pomogne u prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Koristi se za pečenje, prženje i za salate. U prehrambenoj industriji upotrebljava se u proizvodnji majoneza i margarina.
Maslinovo ulje
Maslinovo ulje sadrži oleinsku kiselinu koja reguliše nivo holesterola i štiti krvne sudove i srce. Bogato je mononezasićenim mastima i fenolom. Treba ga čuvati na tamnom mjestu i kupovati ulje koje je cijeđeno u kalendarskoj godini. Ovo ulje se koristi pri pripremanju salata, kao i za pripremu jela od mesa. Na pravim maslinovim uljima mora stajati zemlja porijekla maslina. Ako zemlja nije navedena, rizikujete da kupite ulje pravljeno miješanjem najlošijih, oštećenih maslina iz više zemalja ili regiona, što utiče na ukus. Obratite pažnju na rok trajanja i kupujte isključivo ulje koje je cijeđeno u kalendarskoj godini. Ako ga ne koristite često, kupite manju flašu kvalitetnijeg ulja. Maslinovo ulje je osjetljivo na svjetlost i zato treba da ga čuvate na tamnom mjestu.
Ulje od koš***** grožđica
Ima veoma neutralan miris i koristi se za pripremu raznih jela i salata. Obiluje vitaminom E i omega-6 masnim kiselinama, pa blagotvorno djeluje na cjelokupan organizam, a posebno na cerebrovaskularni sistem. Jača krvne sudove i smanjuje mogućnost od nastanka krvnih ugrušaka koji izazivaju srčani i moždani udar. Ulje grožđanih sjemenki proizvodi se od sjemenki koje se dobivaju nakon prešanja grožđa. Trebalo bi ga koristiti isključivo na hladno te odmah nakon prešanja, jer je lako kvarljivo. Uglavnom se koristi u kozmetici.
Palmino ulje
Mnogo se koristi u Africi i Južnoj Americi. Izrazito je narančaste boje te istu boju poprimaju i jela u kojima se koristi. Rafinirano palmino ulje danas se koristi u industrijskoj proizvodnji slatkiša. Poput kokosovog, nalazi se u krutom stanju te se topi na 28°C. Ohlađeno palmino ulje se steže, pa svi ostaci hrane od prženja padaju na dno. Kada stegnuto ulje izvadite iz friteze, jednostavno isjecite i bacite prljavi dio, a ostatak možete ponovo koristiti. Palmino ulje sadrži 40–50 posto zasićenih masnih kiselina, vitamine A, E i antioksidante, koji su neophodni za normalno funkcionisanje organizma. U prehrambenoj industriji se koristi za pravljenje margarina, masnoća i čokolada, a dodaje se pečenim i prženim komercijalnim proizvodima.
Susamovo ulje
Susamovo ulje koristi se uglavnom u kuhinji Dalekog istoka, kineskoj i koreanskoj. Ovo ulje može biti tamno ili svijetlo, a njegov karakterističan okus, kao i način primjene, zavisi upravo od boje. Svijetla varijanta dobije se od sirovih, tj. neprženih sjemenki i koristi se za prženje. Tamnije susamovo ulje je snažnijeg okusa i dodaje se jelima tek pred kraj kuhanja. Bogato željezom i ima visok procenat esencijalnih aminokiselina, prije svega metionina. Osim toga, ovo ulje sadrži vitamin E, kalcijum, fosfot i antioksidante koji pomažu rad jetre i čuvaju zube i kosti. Ima jak ukus i zato se često miješa sa suncokretovim uljem. Ipak, koristi se najviše kao dodatak jelima, a rijetko za kuhanje.
Kokosovo ulje
Kokosovo ulje često se nalazi u krutom stanju, poput putera, i tek na 36 do 37 stepeni prelazi u tekuće stanje. Otporno je na visoke temperature te vrlo stabilnog okusa i strukture, pa je time pogodno za česta prženja. Osim toga, zbog svo okusa često se koristi u pripremi slastica. Manje je kalorično od ostalih ulja, brzo se pretvara u energiju i ne doprinosi taloženju masti na krvnim sudovima. Također povećava nivo izdržljivosti organizma i na taj način poboljšava performance sportista, a ujedno je visoko rangirano na spisku najzdravijih ulja na svetu.
Kukuruzno ulje
Koristi se i za kuhanje i za pripremu salata. Sirovo ulje je tamnožute boje, neprijatnog mirisa i ukusa i lako se kvari, a rafinisanjem poprima svijetložutu boju, prijatan miris i ukus. Bogato je vitaminom E i višestruko nezasićenim masnim kiselinama koje čuvaju naš organizam od starenja. Zbog visoko vrijednih nutritivnih sastojaka najviše se koristi u dijetalnoj ishrani. Rok trajanja kukuruznog ulja je 12 meseci.
Repino ulje
Nema specifičan ukus tako da nije pogodno za pripremanje salata i umaka, ali je zato dobro za kuhanje, pečenje i prženje. Zahvaljujući svojim osobinama koristi se kao osnova za druge, specijalne vrste ulja. Snižava nivo masnoća u organizmu jer ima deset puta viši nivo omega-3 masnih kiselina od maslinovog ulja. Ipak, minus ovom ulju je što sadrži i eručnu kiselinu, kiselinu koja loše djeluje na naš organizam. Kada kupujete ovo ulje, pročitajte na deklaraciji da li je proizvođač izbacio ovu kiselinu ili ne.
Ulje od sjemenki lana
Zbog veoma visokog procenta esencijalnih masnih kiselina, koje na visokoj temperaturi postaju štetne, koristi se isključivo za pripremu salata. Sadrži 45–60 odsto omega-3 masnih kiselina, ali i supstance koje se u organizmu metabolišu u jedinjenja koja sprečavaju nastanak karcinoma. Sprječava i stvaranje krvnih ugrušaka, smanjuje nivo holesterola, a najnovija istraživanja potvrđuju da preventivno djeluje i u borbi protiv raka dojke. Laneno ulje trebaju izbjegavati svi koji imaju problema s prostatom, želucem i makularnom degeneracijom oka zato što dodatno iritira osetljivu sluzokožu. Ne preporučuje se ni osobama koje piju aspirin i ciklosporine jer poništava dejstvo leka. Kupujte ga u manjim bočicama jer užegne najkasnije za četiri mjeseca od datuma proizvodnje.
(D.B./Namirnice.ba/Wikipedia/NYT)