Rivalstvo između braće i sestara šteti djeci - spriječite ga! Puno se obitelji suočava s tim problemom rivalstva između braće i sestara, no on nije samo gnjavaža za roditelje - takvi su odnosi zapravo jako štetni za djecu.Negativni odnosi među braćom i sestrama povezani su s agresivnim, nedruštvenim i delikventnim ponašanjem, pokazala je studija Pennsylvania State Universityja. Također se pokazalo da pozitivni odnosi vode do uspjeha u brojnim aspektima života, poput akademskog uspjeha.
Istražitelji sugeriraju da roditelji pomognu djeci da nauče riješiti probleme i komunicirati jedno s drugim. Poanta je da bi braća i sestre trebala jedno na drugo gledati kao na suigrača, a ne suparnika.
Meg Akabas, osnivačica njujorške organizacija Parenting Solutions™ te autorica
52 Weeks of Parenting Wisdom: Effective Strategies for Raising Happy, Responsible Kids, savjetuje što učiniti da između djece razvijete pozitivne osjećaje.
Posvetite vrijeme za svako dijete posebnoMožete pomoći da se riovalstvo smanji tako da se svakom djetetu posvetite odvojeno. Ovo je važan korak i trebali biste sa svakim djetetom planirati aktivnosti posvećene samo njemu. Nemojte to prepuštati slučaju, nego osigurajte redovito neometano vrijeme za posebne interese svakog djeteta, bez obzira bila to vožnja biciklom jednom tjedno ili odlazak u kino jednom mjesečno.
Postavite obiteljska pravila (i posljedice)Postavite najvišu moguću razinu poštovanja djece jedno prema drugome tako što ćete uspostaviti jasna očekivanja od djece u vidu kućnih pravila. To bi trebalo uključivati da se ne smiju naguravati, udarati ili koristiti bilo kakvu fizičku silu. Isto tako, vrijeđanje i ružne riječi nisu benigne i nisu prihvatljive. Ako već nemate uspostavljena pravila o tome kako se djeca trebaju ponašati jedno prema drugome, zapišite ih na veliki papir i objasnite djeci što ona znače. Trebat ćete biti dosljedni u provođenju tih pravila i paziti da se nitko ne izvuče ako ih prekrši. Izaberite prikladne posljedice koje ćete moći provoditi - ispriku, odvajanje djeteta ili prekid igre koja se događa u to vrijeme.
Naučite djecu kako da sama između sebe riješe problemVrlo je važno djeci pokazati kako na miran način riješiti sukob. Djeca će, baš poput odraslih, imati razilaženja u mišljenjima i željama, ali je važno spriječiti da takvi trenicu eskaliraju u tučnjave. Vodite djecu kroz pregovaranje, pokazujući im na koji način da riješe problem. Primjerice, dajte svakom djetetu priliku da izrazi svoje želje i pomozite da postignu moguće rješenje. Jednom kada djeca usvoje model rješavanja problema, roditelji će moći manje intervenirati i prebaciti odgovornost na djecu. Možete reći: 'Čujem da se svađate oko toga tko će se igrati s tom igračkom. Dajem vam tri minute da vidim hoćete li moći sami doći do rješenja na miran način, a ako ne možete, tu ćemo igračku maknuti i pronaći nešto drugo što možete raditi zajedno.'
Igrajte kooperativne igreUspostavite aktivnosti, hobije i projekte koji će poticati kooperativnost među djecom. Mogućnosti su razne - od igranja karata ili društvenih igara, izrada rukotvorina, slika, malih znanstvenih projekata ili slaganja puzzli, rekreativni sport, izmišljanje pjesama ili osmišljavanje predstava za roditelje...Čak i kada djeca nisu bliska po godinama ili se čini da nemaju ništa zajedničko, uvijek postoje mogućnosti zajedničke suradnje. Uzmite primjer izrade čestitke za nekoga - svako dijete može pridonijeti na svoj način s obzirom na talent i sposobnosti. Mlađe dijete može ukrasiti prednju stranu čestitke, a starije napisati poruku. (Ako imate više od dvoje djece, pronađite aktivnosti koje će uključiti svu djecu ili raspoređenu u timove).
Kada djeca jedno drugo tretiraju s poštovanjem i imaju zajednički cilj i/ili interes, počet će više vremena kvalitetno provoditi zajedno. Studija je pokazala da prosječno dijete trećinu slobodnog vremena provede s braćom i sestrama - što je više nego što provedu s bilo kim drugim, uključujući roditelje i prijatelje. I veza s braćom i sestrama je najdulja veza koju će imati u životu.
Trud koji uložimo kao roditelji da razvijemo pozitivne veze između djece vrijedan je radosti koju će donijeti njima i nama.
(Magazin.hr)