Nove plastične žarulje su jeftine, jače svijetle, otpornije su na lomove, ne trepere i proizvode skoro savršeno svijetloU Sjevernoj Karolini na Sveučilištu Wake Forest su razvili plastične žarulje (plastične cijevi) koje osim navedenih prednosti koje sam naveo u naslovu imaju još i jednu – izgleda da traju cijelu vječnost.
Plastične žarulje su skoro pa duplo učinkovitije od fluorescentnih žarulja te su rame uz rame LED žaruljama, a najbolje od svega je što proizvode temperaturu boja koja skoro pa savršeno odgovara spektru boja same sunčeve svjetlosti dakle u potpunosti prirodne boje.
Žarulje su bazirane na takozvanoj FIPEL (field-induced polymer electroluminescent) tehnologiji, a to znači da su … field-induced polymer electroluminescent (neka se kompetentniji od mene pozabave tom tehnologijom, ja sam bloger koji je studirao hidrotehniku).
Uglavnom svejedno ću pokušati objasniti – uređaj se sastoji od tri sloja polimera/nano materijala sa dielektričnim slojevima između njih. Kada se ‘pusti’ struja elektroni pobuđuju elektroluminiscentni polimer koji emitira svijetlo dok karbonske nanocijevi povećavaju količinu emitiranoga svijetla. Meni je ovo čak i jasno.
Ono što je, za nas Hrvate, trenutno najbitnije jest da je skoro sva električna energija pretvorena u svijetlost te je svega jedan mali dio nje pretvoren u toplinu, a kao nusprodukt. Drugim riječima žarulja će biti izuzetno štedljiva.
Druga bitna stavka vezana uz toplinu je to što će zbog smanjenog zagrijavanja polimer ostati stabilan godinama.
Žarulje će biti prilično jeftine u proizvodnji, a nadamo se i u prodaji te neće sadržati živu niti bilo kakve druge nagrizajuće materijale.
Žarulje bi mogle biti u prodaji već slijedeće godine.
(Buzz)