Rokovi zastarelosti se dupliraju, a dužnici evidentirajuUkoliko se usvoje rešenja predviđena Nacrtom izmena Zakona o prekršajima, rokovi zastarelosti biće povećani sa dve na četiri godine, polovinu novčane kazne za saobraćajne prekršaje građani će moći da plate na licu mesta, a država će imati jednistvenu elektronsku kontrolu prekršajnih dužnika.
Vršilac dužnosti predsednika Višeg prekršajnog suda u Beogradu i član radne grupe Zoran Pašalić rekao je Tanjugu da će izmene i dopune Zakona o prekršajima biti gotove do polovine januara 2013. godine.
Namera Radne grupe prilikom dupliranja rokova u kojima se postupa u prekršajnom postupku bila je procena da je to optimalno vreme u kome i podnosilac zahteva za pokretanje prekršajnog postupka može da prikupi dovoljno dokaza i da sud ima dovoljno vremena da izvede te dokaze i donese odluku, ukazao je Pašalić.
Izmenama Zakona uvodi se i jedinstvena evidencija novčanih kazni.
Te neplaćene novčane kazne će se tretirati kao dug prema državi Srbiji i dok osuđeni ne isplati iznos novčane kazne, njemu se uskraćuju odredjena prava, naglasio je Pašalić.
- Tako građani neće imati pravo na registraciju vozila, pravo na produženje vozačke dozvole, preregistraciju firme ili preduzetničke radnje sa promenom pib broja i prava koja se kose sa pravima zagarantovanim Ustavom Srbije dok ne ispune svoj dug prema državi - ukazao je Pašalić.
Formiranjem registra, koji će svima biti dostupan na uvid, prekršioci će moći da se informišu koliku kaznu moraju da plate, i eventualno kad im stiže sledeća rata, ukoliko je odobreno plaćanje u ratama, naveo je Pašalić.
Nacrt zakona predviđa da unos podataka u registar vrši prvostepeni sud koji je doneo presudu, odnosno organ uprave koji je izdao prekršajni nalog.
Ukoliko kažnjeno lice delimično ili potpuno plati dugovani iznos, ili se izrečena novcana kazna, potpuno ili delimično, zameni izvršenom kaznom zatvora ili radom u javnom interesu, sud je obavezan da odmah izvrši brisanje podataka, odnosno upiše odgovarajuću promenu u registar.
Novčana kazna i troškovi postupka, podaci o kažnjenom licu, kao i svi ostali podaci u vezi s tim brišu se iz registra novčanih kazni odmah nakon što kažnjeni plati celokupan dugovani iznos.
Uneti podaci se, takođe, brišu i nakon proteka roka od četiri godine od dana kada su prekršajni nalog ili osudjujuća presuda postali pravosnažni organi. Podaci u registru su javni i dostupni preko veb stranice Ministarstva pravde, navodi se u predloženom tekstu zakona.
Pašalić je takođe naveo da izmene Zakona predviđaju uvođenje prekršajnog naloga, instituta koji će rasteretiti prekršajne sudove velikog broja predmeta kojih u Srbiji ima oko milion.
- Ovo rešenje će rasteretiti sudije i omogućiti im da se fokusiraju na teže predmete iz oblasti carinskih, poreskih i deviznih prekršaja, prekršaja koje tretira revizor ili nekih iz oblasti korupcije".
Kažnjavanje kroz prekršajni nalog, predviđa da će deo novčane kazne za prekršaj na licu mesta naplaćivati policija ili ovlašćeni inspektori.
Ako policajac zatekne vozača bez pojasa, za šta je propisana kazna fiksno od 5.000 dinara, putem prekršajnog naloga platiće 2.500 dinara, a ukoliko se opredeli da angažuje državni aparat za takav prekršaj, preti mu kazna od 5.000 dinara.
tanjug