Otoci Lofoten smjestili su se uz sjeverni dio norveške obale, visoko iznad Arktičkog kruga. Uzdižu se iz zelene vode poput zida, do visine od otprilike 1000 m i obrubljeni su bijelim pješčanim plažama. Krajolik je ovdje veličanstven, ali ukupan broj stanovnika koji žive na pet glavnih otoka iznosi tek 25.000. Otočanima je ribarstvo, posebice ulov bakalara, glavni izvor prihoda. Poznat kao sprei, zreli norveški arktički bakalar spreman za mriješćenje migrira iz Barentsova mora i krajem siječnja dolazi do Lofotena. Veće ženke znaju doseći duljinu čak od 2 m, a njihova ikra može sadržavati oko 5 milijuna jajašaca. Otprilike 4000 ribara baca se tada na lov, kao i jato kitova ubojica, zvanih orke, koji dolaze u potrazi za lakim obrokom.
Čim ih se dostavi na obalu, bakalari se vješaju za motke kako bi se osušili, a to stvara zapanjujući prizor. Iako su u drugim dijelovima svjetskih oceana zalihe bakalara uništene, ovo područje, koje više od 1000 godina kotira kao područje trgovine ribom, nije strahovito pogođeno. U neposrednoj blizini Moskenesoya, najdaljeg otoka, nalazi se još jedan prirodni fenomen. Riječ je o viru poznatom pod imenom Maelstrom, koji nastaje na mjestu susreta nekolicine brzih struja. Grčki istraživač Piteja prvi put ga je spomenuo prije 2000 godina i zastrašujućim ilustracijama zabilježio na pomorskim kartama. Turizam je još jedan izvor prihoda na ovom području i posjetitelji se mogu otisnuti na pustolovni obilazak kako bi vidjeli Maelstrom i mnoge druge prizore, primjerice zapanjujuću špilju Refsvikhula sa slikama iz kamenog doba. Moguće je ujedno naići na kolonije tuljana, morskih orlova, njorbi i vidri, a planine su predivne za planinarenje i penjanje, s fantastičnim pogledom na nepravilne vrhove.
Rozela
Elita
Poruka : 1253
Učlanjen : 07.12.2012
Raspoloženje : uvek dobro
Naslov: Re: Norveska Pon 7 Jan - 20:32
Urezi na stijenama u Tanumu
Pokrajina Bohuslän udaljena je otprilike dva sata vožnje prema sjeveru od Göteborga, uzduž zapadne švedske obale. U ovdašnjem Tanumu pronaći ćete zapanjujuće petroglife iz brončanog doba, odnosno ureze u stijenama. Riječ je o području gdje se neprestano otkrivaju urezi u stijenama, ali 350 izuzetno raznolikih skupina urezanih u ravnoj stijeni čine ovo područje jedinstvenim.
Lokacija je otkrivena tek 1972. kad je građevinar Age Nilsen razotkrio prvu lokaciju točno na mjestu gdje je planirao postaviti eksploziv. Smatra se da su urezi napravljeni između 1800. i 600. g. pr. Kr. Razdvojeni su u četiri jasne skupine na površini duljine 25 km, koja je nekoć bila dio fjorda, a danas je otprilike 25 m iznad razine mora.
Arheolozi su pronašli 13 tipova motiva i likova, uključujući brodice, sanjke, ljude, oružje i stabla. Smatra se da je uglavnom riječ o pojedinačnim slikama, ali postoji nekolicina koje su očito kompozicije. Jedna među njima, pronađena u Fossumu, posjeduje 130 usko poslaganih likova, među kojima se nijedan ne preklapa. Moguće je vidjeti prizore lova s predivno urezanim životinjama, brodice koje nose putnike i ljude koji obrađuju zemlju. Slike otkrivaju uvid u svakodnevni život i vjerovanja ljudi brončanog doba. Nažalost, spomenutim urezima prijeti opasnost jer utjecaj mraza, vrućine, morske soli i zagađenja zraka počinje uzrokovati pucanje stijena i oštećenja se javljaju unatoč naporima koji se ulažu u njihovu zaštitu i očuvanje. K tomu još isplanirana je izgradnja nove ceste kroz spomenuto područje, što bi nepopravljivo oštetilo ovaj zaštićeni spomenik svjetske baštine UNESCO-a.
Rozela
Elita
Poruka : 1253
Učlanjen : 07.12.2012
Raspoloženje : uvek dobro
Naslov: Re: Norveska Pon 7 Jan - 20:32
Stockholm
Šveđani kažu da jednu trećinu Stockholma čini voda, drugu parkovi, a treću zgrade. Spomenuti ljupki glavni grad nalazi se na zapanjujućoj lokaciji, na nizu otoka na rubu Baltičkog mora. Godine 1252. švedski državnik Birger Jarl podigao je utvrdu na malenom otoku Gamla Stan, gdje se danas nalazi Kraljevska palača. Odabrao je tu lokaciju kako bi poslužila u obrani uskog prolaza koji vodi od Baltika do jezera Mälaren, a naselje koje je izraslo oko utvrde naposljetku se pretvorilo u današnji Stockholm. Do 1436. bio je glavni grad, a Švedska, Norveška i Danska, zajedno s Finskom, Islandom i Grenlandom, tvorile su ogromno skandinavsko kraljevstvo. Tek je 1523. u njemu okrunjen prvi neovisni švedski kralj, Gustav Vasa. Iako Švedska danas još uvijek ima kraljevsku obitelj, ona više ne posjeduje političku moć.
Stari grad (Gamla Stan) zadržao je srednjovjekovni raspored ulica, dok su građevine u gotovo svakom postojećem zapadnoeuropskom stilu. Zanimljiva je činjenica da su se gradski oci pobrinuli da zdanja budu obojena u izvornu boju, zbog čega je mnogo sedamnaestostoljetnih zgrada crvene, a osamnaestotoljetnih žute boje. Prljavo bijele i sive zgrade daleko su novije gradnje i nalaze se u vanjskim četvrtima. Sve to čini ovaj grad vizualno privlačnim. Postoji nekoliko kraljevskih palača, uključujući baroknu Drottningholm i Kungliga Slottet. Među mnogobrojnim muzejima valja spomenuti Nacionalni muzej (Museet) s velikom zbirkom slika, pa Moderni muzej u kojemu su, između ostalih, izložena djela Picassa i Dalíja, potom Pomorski muzej (Vasamuseet) sa slavnom rekonstrukcijom drevnog broda, i konačno Nordiska Museet, posvećen kulturi i etnografiji Švedske.
Rozela
Elita
Poruka : 1253
Učlanjen : 07.12.2012
Raspoloženje : uvek dobro
Naslov: Re: Norveska Pon 7 Jan - 20:33
Muzej Karen Blixen
Karen Blixen je bila danska spisateljica, a proslavila se u cijelom svijetu kao Isak Dinesen, autorica bestselera Moja Afrika. Njezin obiteljski dom, smješten manje od pola sata vožnje sjeverno od Kopenhagena, postao je muzej nakon njezine smrti 1962. Pokopana je na imanju, a kuća M'Bogani, farma Blixenovi u blizini Nairobija, dio je nacionalnih muzeja Kenije. Karen Blixen se rodila 1885. godine baš u toj kući, u vlastelinskoj obitelji. Rungstedlund je bio jedno od četiri imanja u vlasništvu obitelji, koja i danas posjeduje jedno od njih. Blixen je ovdje odrasla i vratila se 1931. nakon 17 godina provedenih uzgajajući kavu u Keniji. Moja Afrika predivna je knjiga u kojoj opisuje doživljaje i likove tijekom života u Africi i njome je odmah postigla uspjeh. Godine 1985. snimljen je i film koji je osvojio Oscara.
Dnevne sobe gotovo su u potpunosti iste kao za spisateljičinog života. Nešto pokućstva dopremljeno je iz Kenije, uključujući omiljenu stolicu njezinog ljubavnika, Dennisa Fincha Hattona. Jedna soba predstavlja galeriju u kojoje se prikazuju neka njezina umjetnička djela (u mladosti je studirala na Umjetničkoj akademiji u Kopenhagenu), uključujući portrete koje je naslikala za boravka u Africi. Druga dva portreta dio su njezine privatne knjižnice. Također je moguće vidjeti njezine pjesme, crte, pisma i rukopise. Godine 2004. otvorene su još dvije prostorije, od kojih je jedna posvećena pticama koje je izrazito voljela. Iza kuće je 5,7 ha vrta, livada i nasada bukve, taj prostor pretvorila je u ptičje utočište tijekom 1950-ih. Na ovom području, što ga nadgleda Dansko ornitološko društvo, razmnožava se otprilike 40 različitih ptičjih vrsta.
Rozela
Elita
Poruka : 1253
Učlanjen : 07.12.2012
Raspoloženje : uvek dobro
Naslov: Re: Norveska Pon 7 Jan - 20:33
Ledeni hoteli u Skandinaviji
Boravak u Ledenom Hotelu je doista arktičko iskustvo. Postoji nekoliko ledenih hotela u Skandinaviji - avanturistički posjetitelji mogu ih naći u Norveškoj, Finskoj i Švedskoj svake zime.
Što je ledeni hotel? Ledeni Hotel je hotel koji je svake zime iznova izgrađen od blokova leda i zbijenog snijega pod temperaturama ispod nule. Mješavina snijega i leda (snice = snow+ice) čini ga čvrstim. Ledenih hotela ima u svim oblicima i veličinama. U Skandinaviji, postoji nekoliko ledenih hotela. Njihovi lobiji su često ispunjeni ledenim skulpturama, a hrana i piće posebno su odabrani s obzirom na okolnosti.Temperatura u ledenim hotelima kreće se od 0 do -6 Celzijevih stupnjeva. Gosti mogu biti smješteni u velikim zgradama s puno soba, dok neki drugi nude individualne iglue.
Ledeni hoteli često imaju vrlo jedinstveni "Ice Bar" s prekrasnim umjetničkim djelima stvorenim u potpunosti od leda. U tim ledenim barovima, čak su i čaše za piće izrađene od leda. Neki hoteli imaju čak i svoje vlastite ledene restorane!
Rozela
Elita
Poruka : 1253
Učlanjen : 07.12.2012
Raspoloženje : uvek dobro
Naslov: Re: Norveska Pon 7 Jan - 20:34
TREE HOTEL - hotel u krošnjama drveća
U šumama na sjeveru Švedske snovi iz djetinjstva pronašli su put u stvarnost. U Treehotelu, izvan malog sela Harads, možete boraviti u sobama izrađenim na stablima. I to nije sve, možete birati između letećeg tanjura, ptičjeg gnijezda i kocke s ogledalima.
Treehotel nastao je od luckaste ideje Kenta i Britte Lindvall, a danas je postao globalna atrakcija koju su popratili mediji poput CNN-a, BBC-ja i Financial Timesa. Skupili su grupu poznatih arhitekata i dizajnera s kojima su realizirali otkačenu misiju zadivljujućeg i ekskluzivnog smještaja u harmoniji s prirodom.
Danas, Treehotel ima 5 različitih soba koje su izgrađene oko stabla drveta u šumi s predivnim pogledom na krajolik:
The Cabin – prostrana kapsula do koje se dođe posebnim mostom
The Mirrorcube – kamuflirano utočište za one koji vole diskreciju - u "nevidljivim" zidovima ogleda se okolni krajolik
The Bird's Nest – mreža od isprepletenih grana, skrivena visoko u krošnjama stabala
The Blue Cone – unatoč imenu vrišti u crvenom
The UFO – toliko jedinstven da se upitate gdje su izvanzemaljci
Ove kućice na stablima smještene su na imanju Brittas Pensionat, obiteljski smještaj s 12 gostinjskih soba u vlasništvu obitelji Lindvall. U glavnoj zgradi pri dolasku Vas dočekuju Lindvallovi; tu se poslužuju doručak, ručak i večera. Imanje ima restoran, bar, saunu i spa, TV i Internet. Od Brittas imanja kućice su udaljene svega 5 minuta. Kućice krasi jednostavan i eco-friendly dizajn interijera, u skandinavskom stilu i bez suvišnih detalja. WC i umivaonici su u sobama, a opskrbljuju se vodom iz posebnih rezervoara. Tušira se u glavnom kompleksu.
Osim zadivljujućeg pogleda i božanstvene prirode Laplanda izbor za rekreaciju i zabavu je velik. Slobodno vrijeme možete provesti u Tree Sauni, prostoriji ispunjenom ljekovitim parama među krošnjama stabala, ili prošetati s vodičem obližnjim selom, naučiti o Sami životnom stilu, voziti se kajakom, iskusiti ribolov na ledu u Lule rijeci (ovisno o vremenskim uvjetima) ili pak doživjeti avanturu planinskog biciklizma.
Carolija
Elita
Poruka : 1951
Učlanjen : 18.11.2012
Raspoloženje : super
Naslov: Norveška Ned 3 Mar - 19:30
Norveška
Kraljevina Norveška Kongeriket Noreg
Zastava
Grb
Krilatica: Alt for Norge (Sve za Norvešku)
Himna - Ja, vi elsker dette landet
Položaj Norveške
Norveška, ili službeno Kraljevina Norveška (norveški: Kongeriket Norge ili Kongeriket Noreg) je nordijska zemlja na zapadnom delu Skandinavskog poluostrva. Graniči se sa Švedskom, Finskom i Rusijom. Dugačka norveška obala duž severnog Atlantika je poznata po fjordovima. Norveška ima izdužen oblik. Norveškoj pripadaju i arktičke ostrvske teritorije Svalbard i Jan Majen. Norveški suverenitet nad Svalbardom je baziran na Svaldbardskom sporazumu, ali se ovo ne odnosi i na Jan Majen. Ostrvo Buve u južnom Atlantiku i Ostrvo Petra I u južnom Pacifiku su spoljašnje zavisne teritorije, ali nisu delovi kraljevstva. Osim toga, Norveška polaže pravo na Droning Maud Land u Antarktiku.
Carolija
Elita
Poruka : 1951
Učlanjen : 18.11.2012
Raspoloženje : super
Naslov: Re: Norveska Ned 3 Mar - 19:31
Istorija
Vikinzi su dva veka pljačkali i palili Evropu dok nisu prihvatili hrišćanstvo 994. za vreme vladavine Olafa Trugvasona. Promene u kraljevini trajale su kao proces još nekoliko vekova.
Norveška je 1397. godine ušla u uniju sa Danskom i u tom savezu ostala sledećih 400 godina. 1814. Norvežani su se odvojili od Danske i doneli svoj ustav. Šveđani su tada okupirali Norvešku vojnom silom, ali su ipak dopustili da Norveška zadrži svoj ustav pod uslovom da ostane u uniji pod švedskom krunom. Nacionalni osećaji bujali su u 19. veku i nacionalni romantizam dostigao je vrhunac 1905. godine kad je Norveška mirnim putem, referendumom izborila nezavisnost. Iako je bila neutralna tokom Prvog svetskog rata, ipak je pretrpela znatne gubitke u mornarici i nezapamćenu privrednu štetu. Norveška je javno proglasila neutralnost na samom početku Drugog svetskog rata, ali je Nacistička Nemačka okupirala punih pet godina.
Politiku neutralnosti napustila je 1949. godine i pristupila NATO savezu. Otkriće nafte i gasa ranih 60-ih godina u norveškim teritorijalnim vodama potpuno je promenilo ekonomsku sliku zemlje koja je dotada bila najsiromašnija skandinavska zemlja i spadala je u manje razvijene zemlje Evrope. Na referendumu 1994. građani Norveške odbili su pridruživanje Evropskoj uniji. Danas im je glavni zadatak održanje najvišeg ličnog standarda u Evropi i planiranje šta činiti kad se iscrpe rezerve prirodnih energenata. Tokom devedesetih, Norveška je osnovala naftni fond sa ciljem da se skupi dovoljno sredstava kako bi zemlja po nestanku nafte praktično mogla da živi od finansijskih prihoda. Vrednost fonda je 2006. godine premašila 200 milijardi dolara.
Carolija
Elita
Poruka : 1951
Učlanjen : 18.11.2012
Raspoloženje : super
Naslov: Re: Norveska Ned 3 Mar - 19:32
Geografija
Rajne, Lofoten, pogled sa vrha Rajnebringena
Norveška se takođe naziva i Zemlja hiljadu fjordova kao i ,,Zemlja polarng sunca".
-Ukupna površina: 324.220 km² -kopno: 307.860 km² -more : 16.360 km² -glavni grad:Oslo
Najviši vrh u Norveškoj je Galdhopigen 2.469 m. Samo 2,28% tla je obradivo. Norveška ima najnepristupačniju i najrazuđeniju obalu na svetu. Ima, što manjih, što većih 50.000 ostrva.
Carolija
Elita
Poruka : 1951
Učlanjen : 18.11.2012
Raspoloženje : super
Naslov: Re: Norveska Ned 3 Mar - 19:33
Stanovništvo
Naseljena je sa 4.574.561 stanovnika, prosečna starost im je 55 godina. Pismenost u Norveškoj je 99%. Najveći broj Norvežana su luterani, 86% ostalih protestanata i katolika ima oko 3%, ostalo su neopredeljeni. Ima dva službena jezika bukmal (bliži danskom) 86% i ninošk (bliži švedskom) 19% (broj je veći od 100% jer neki podjednako dobro govore oba). Najveća autohtona nacionalna manjina u Norveškoj su Sami (Laponci) i ima ih oko 20.000. Norveški gradovi sa juga na sever: Stavanger - Fredrikstad - Dramen - Oslo (glavni grad) - Bergen - Hamar - Floro - Alesund - Trondhajm - Mo i Rana - Bode - Narvik - Harstad - Tromse - Hamerfest - Vardo
Norveška je podeljena na 19 administrativnih okruga. Okruzi predstavljaju prvi stepen podele a slede opštine kojih ima 431. Glavni grad Oslo je u isto vreme okrug i opština.
Geopolitička mapa Norveške.
Norveški okruzi su: Estfol Akešhus Oslo Hedmark Buskeru Vestfol Telemark Austagder Rugalan Hordalan Sogn o Fjurane Mere o Rumsdal Nur-Trendelag Nordland Troms Finmark Ser-Trendelag Vestagder Uplan
Norveška takođe ima i dve sastavne prekomorske teritorije, Jan Majen i Svalbard. Ima takođe i tri Antarktičke i Subantarktičke zavisne teritorije:ostrvo Buve, ostrvo Petar I i Kvin Mod.
Carolija
Elita
Poruka : 1951
Učlanjen : 18.11.2012
Raspoloženje : super
Naslov: Norveška Pet 15 Mar - 22:55
Norveška
Kraljevina Norveška Kongeriket Noreg
Zastava
Grb
Krilatica: Alt for Norge (Sve za Norvešku)
Himna - Ja, vi elsker dette landet
Položaj Norveške
Norveška, ili službeno Kraljevina Norveška (norveški: Kongeriket Norge ili Kongeriket Noreg) je nordijska zemlja na zapadnom delu Skandinavskog poluostrva. Graniči se sa Švedskom, Finskom i Rusijom. Dugačka norveška obala duž severnog Atlantika je poznata po fjordovima. Norveška ima izdužen oblik. Norveškoj pripadaju i arktičke ostrvske teritorije Svalbard i Jan Majen. Norveški suverenitet nad Svalbardom je baziran na Svaldbardskom sporazumu, ali se ovo ne odnosi i na Jan Majen. Ostrvo Buve u južnom Atlantiku i Ostrvo Petra I u južnom Pacifiku su spoljašnje zavisne teritorije, ali nisu delovi kraljevstva. Osim toga, Norveška polaže pravo na Droning Maud Land u Antarktiku.
Carolija
Elita
Poruka : 1951
Učlanjen : 18.11.2012
Raspoloženje : super
Naslov: Re: Norveska Pet 15 Mar - 22:56
Istorija
Vikinzi su dva veka pljačkali i palili Evropu dok nisu prihvatili hrišćanstvo 994. za vreme vladavine Olafa Trugvasona. Promene u kraljevini trajale su kao proces još nekoliko vekova.
Norveška je 1397. godine ušla u uniju sa Danskom i u tom savezu ostala sledećih 400 godina. 1814. Norvežani su se odvojili od Danske i doneli svoj ustav. Šveđani su tada okupirali Norvešku vojnom silom, ali su ipak dopustili da Norveška zadrži svoj ustav pod uslovom da ostane u uniji pod švedskom krunom. Nacionalni osećaji bujali su u 19. veku i nacionalni romantizam dostigao je vrhunac 1905. godine kad je Norveška mirnim putem, referendumom izborila nezavisnost. Iako je bila neutralna tokom Prvog svetskog rata, ipak je pretrpela znatne gubitke u mornarici i nezapamćenu privrednu štetu. Norveška je javno proglasila neutralnost na samom početku Drugog svetskog rata, ali je Nacistička Nemačka okupirala punih pet godina.
Politiku neutralnosti napustila je 1949. godine i pristupila NATO savezu. Otkriće nafte i gasa ranih 60-ih godina u norveškim teritorijalnim vodama potpuno je promenilo ekonomsku sliku zemlje koja je dotada bila najsiromašnija skandinavska zemlja i spadala je u manje razvijene zemlje Evrope. Na referendumu 1994. građani Norveške odbili su pridruživanje Evropskoj uniji. Danas im je glavni zadatak održanje najvišeg ličnog standarda u Evropi i planiranje šta činiti kad se iscrpe rezerve prirodnih energenata. Tokom devedesetih, Norveška je osnovala naftni fond sa ciljem da se skupi dovoljno sredstava kako bi zemlja po nestanku nafte praktično mogla da živi od finansijskih prihoda. Vrednost fonda je 2006. godine premašila 200 milijardi dolara.
Carolija
Elita
Poruka : 1951
Učlanjen : 18.11.2012
Raspoloženje : super
Naslov: Re: Norveska Pet 15 Mar - 22:57
Geografija
Rajne, Lofoten, pogled sa vrha Rajnebringena
Norveška se takođe naziva i Zemlja hiljadu fjordova kao i ,,Zemlja polarng sunca".
-Ukupna površina: 324.220 km² -kopno: 307.860 km² -more : 16.360 km² -glavni grad:Oslo
Najviši vrh u Norveškoj je Galdhopigen 2.469 m. Samo 2,28% tla je obradivo. Norveška ima najnepristupačniju i najrazuđeniju obalu na svetu. Ima, što manjih, što većih 50.000 ostrva.
Carolija
Elita
Poruka : 1951
Učlanjen : 18.11.2012
Raspoloženje : super
Naslov: Re: Norveska Pet 15 Mar - 22:59
Stanovništvo
Naseljena je sa 4.574.561 stanovnika, prosečna starost im je 55 godina. Pismenost u Norveškoj je 99%. Najveći broj Norvežana su luterani, 86% ostalih protestanata i katolika ima oko 3%, ostalo su neopredeljeni. Ima dva službena jezika bukmal (bliži danskom) 86% i ninošk (bliži švedskom) 19% (broj je veći od 100% jer neki podjednako dobro govore oba). Najveća autohtona nacionalna manjina u Norveškoj su Sami (Laponci) i ima ih oko 20.000. Norveški gradovi sa juga na sever: Stavanger - Fredrikstad - Dramen - Oslo (glavni grad) - Bergen - Hamar - Floro - Alesund - Trondhajm - Mo i Rana - Bode - Narvik - Harstad - Tromse - Hamerfest - Vardo
Norveška je podeljena na 19 administrativnih okruga. Okruzi predstavljaju prvi stepen podele a slede opštine kojih ima 431. Glavni grad Oslo je u isto vreme okrug i opština.
[center]
Geopolitička mapa Norveške.
Norveški okruzi su: Estfol Akešhus Oslo Hedmark Buskeru Vestfol Telemark Austagder Rugalan Hordalan Sogn o Fjurane Mere o Rumsdal Nur-Trendelag Nordland Troms Finmark Ser-Trendelag Vestagder Uplan
Norveška takođe ima i dve sastavne prekomorske teritorije, Jan Majen i Svalbard. Ima takođe i tri Antarktičke i Subantarktičke zavisne teritorije:ostrvo Buve, ostrvo Petar I i Kvin Mod.
Carolija
Elita
Poruka : 1951
Učlanjen : 18.11.2012
Raspoloženje : super
Naslov: Re: Norveska Pet 15 Mar - 23:05
Norveška: Carstvo fjordova i ledenih lepota
IZVOR: VEČERNJE NOVOSTI
Fjordovi su prava umetnička dela prirode, a kontrast leda, zelenih voda fjorda i planinskih vrhova ostavljaju bez daha.
Fjord (foto: Wikimedia Commons)
U ovoj zemlji ima više prirodnih lepota nego ljudi koji mogu da ih vide...
Prvo što se pomisli kada se spomene Norveška su prijatan život, predivna priroda, gostoljubivi ljudi i neopisiva hladnoća. Smeštena na Skandinavskom poluostrvu, jedna je od najsevernijih zemalja na svetu gde žive ljudi.
Ali, srećom, ima klimu sličnu zapadnoevropskoj, zahvaljujući Golfskoj struji koja nosi toplu vodu iz Meksičkog zaliva preko Atlantskog okeana duž cele obale ove severnoevropske zemlje. Zbog mešanja toplih i hladnih okeanskih struja, Norveška je idealna za ribolov pa je po izvozu morske hrane druga zemlja na svetu, a među prvima po visini životnog standarda i poštovanja ljudskih prava.
Jedan od najčuvenijih Norvežana, pisac Henrik Ibzen, rekao je da ćemo i njegovu zemlju i njegove zemljake najbolje upoznati preko predivne netaknute prirode i svetski poznatih fjordova, ali i hladnoće, snega i ponoćnog sunca. I slikar Edvard Munk i kompozitor Edvard Grig, samo su neki od umetnika koji su širom sveta proneli slavu ove skandinavske zemlje. Norveška, po veličini peta a po gustini naseljenosti među poslednjima u Evropi, zemlja je sa više prirodnih lepota nego ljudi koji mogu da ih vide i sa najvećim brojem biljnih i životinjskih vrsta na evropskom kontinentu.
Ipak, najpoznatiji simboli Norveške su fjordovi, krivudavi morski zalivi smaragdnozelene boje, duboko usečeni u kopno sa rečicama koje se ulivaju u njih. Kao prava umetnička dela prirode našli su se i pod zaštitom Uneska. I sami Norvežani čuvaju lepote i blaga koja imaju, a država je uz to propisala i visoke poreze na sve vrste poroka ili bilo čega što nije u skladu s pravilima zdravog načina života ili što zagađuje okolinu.
Pre oko milion godina, probijajući se kroz planine, veliki lednici su se otapali, dubili kopno i odnoseći zarobljene stene, nastavljali svoj put prema moru. Tako su nastajali fjordovi, uzani i do 1.300 metara duboki morski rukavci, sa tri strane okruženi strmim i do 800 m visokim, stenovitim zidinama.
Oni se pružaju duboko ispod mora a izlaze na otvoreno more, a pošto je led u njihovoj unutrašnjosti bio najteži, fjordovi su u unutrašnjosti deblji nego u blizini mora. A visoko iznad njih protežu se impozantni glečeri i glečerske doline, pa taj kontrast leda, zelenih voda fjorda i planinskih vrhova ostavljaju bez daha. U Norveškoj se nalazi i najveći evropski lednik, Jostedalsbren.
Za nastanak nekih od najveličanstvenijih fjordova na svetu zaslužan je upravo položaj ove zemlje, odnosno neposredna blizina Atlantskog okeana i nekoliko okolnih mora. Takođe, oni su „krivci" i za razuđenost norveške obale. Norveški fjordovi su prema legendama služili vikinškim napadačima kao skrovište prilikom vrebanja plena, bogatih trgovačkih brodova.
Danas turistički brodići vijugaju između veličanstvenih vodopada koji se ruše u more, probijajući se do napuštenih farmi i improvizovanih vikinških sela na zelenim planinskim obroncima, po kojima su kao dečije igračke razbacane drvene kućice nebeskoplave, rubincrvene i snežnobele boje.
Vikinzi, preci današnjih Norvežana, oduvek su bili poznati kao izuzetno vešti moreplovci koji su se neustrašivo upuštali u rizične avanture i teške plovidbe i u najtežim vremenskim uslovima. Zbog te njihove ljubavi prema moru i posvećenosti plovidbi, norveška trgovačka flota šesta je po veličini na svetu.
Dva najpoznatija fjorda, Geirangerfjord i Nerojfjord, međusobno udaljeni 120 km, nalaze se severoistočno od Bergena, po mnogima najlepšeg grada ove predivne zemlje. Voda 16 km dugačkog Geirangerfjorda je slana, pa se zato ne smrzava tokom dugih zimskih meseci. Pošto plime gotovo i da nema, u mirnoj vodi ogledaju se nebo, 2000 m visoki planinski vrhovi sa obe strane i stenovite zidine na ulasku u fjord. A visoko iznad njih impozantni glečeri i glečerske doline ostavljaju bez daha.
Nerojfjord, najuži fjord na svetu, u stvari je rukavac najdužeg norveškog i jednog od tri najduža svetska fjorda, Sognefjorda koji Norvežani s ponosom nazivaju "kraljem fjordova" jer se širi 200 kilometara u unutrašnjost. U jednom delu uži je od 250 m, a njegove strme, kristalne planinske stene uzdižu se 1.500 metara iznad vode. Britanac Luis Gordon preplivao ga je 2004. godine i zasada je jedini čovek koji je to uradio. Za vreme zimskih meseci sunce nikada ne dopire do dna fjorda, ali se tada mogu videti foke kako se odmaraju ispružene na stenama ili koze koje pasu na strmim planinskim padinama.
Preko Nordalsfjorda i Geirangerfjorda, fjorda ukrašenog čuvenim slapovima Sedam sestara i Nevestin veo, put vodi do Bergena, grada s fantastičnom ribljom pijacom, čiji stanovnici, pola u šali a pola ozbiljno, znaju da kažu: "Ja nisam iz Norveške, ja sam iz Bergena". U njegovom gradskom akvarijumu možete da hranite pingvine i vidite gotovo sve morske životinje koje nastanjuju norvešku obalu.
Nezaboravna je i vožnja žičarom do najvišeg brda Urlikena. Do nešto nižeg vrha, Flojen, dolazi se uspinjačom Floibanen, remek-delom norveških inženjera. Na samo 150 metara od velelepne riblje pijace, u samom centru Bergena, započinje jedna od najpoznatijih norveških atrakcija, petominutna vožnja koja se završava na visini od 320 metara iznad mora. Tu su restoran i suvenirnica kojih u Norveškoj ima na svakom koraku, i, ono najlepše, savršen pogled na Bergen s prekrasno uređenog vidikovca u drvetu i staklu.
Iako su svi norveški gradovi zaista lepi, njihovi stanovnici uvek nešto rade kako bi oni bili još lepši, što se na svakom koraku može videti i u prestonici Oslu, Trondhajmu, Stavangeru, Dramenu, Kristijansandu, Lilehameru (mestu koje je postalo poznato po Zimskim olimpijskim igrama 1994. godine), Frederikštatu, Skjebergu i drugim. Sa visoravni Hardangervid pruža se pogled na predeo sličan mesečevoj površini sa predivnim jezercima. Bezbroj fjordova vodi prema severu i najsevernijoj tački Evrope, rtu Nordkap.
Ali jedini put iz Geirangerfjorda prema severu je Trolstigen, Trolski put ili Trolove merdevine, u inostranim turističkim vodičima opisan kao "onaj od kojeg se diže kosa na glavi", zbog serpentina koje vode niz stenu koja se obrušava hiljadu metara u dubinu. Put je širok tek toliko da mogu da se mimoiđu dva automobila. Siva planina Trolvegen, Zid trolova, najviša je vertikalna stena u Evropi (1.100 m) na kojoj sa prekrasnih vidikovaca možete da se uživate u fantastičnom pogledu na fjordove, predivne vodopade, prirodne zidove od stena...
Zaobilazni ali glavni put vodi ka Trondhajmu, gradu sa drvenim starinskim kućama izgrađenim na vodi i zanimljivim starim mostom. Trondhajmska katedrala, prekrasno gotičko zdanje, po lepoti može da se meri sa mnogim poznatim evropskim sakralnim građevinama.
U najsevernijem univerzitetskom gradu na svetu, Tromsu, udaljenom oko 350 kilometara od arktičkog kruga, možete doživeti i ponoćno sunce i polarnu noć. Severno od Tromsa, nižu se stotine kilometara prostranstava bez većih naselja, rastinja gotovo da i nema, pa taj predeo podseća na površinu Meseca. Pošto više nije bilo šuma, tek ovde, prvi put mogu se videti losovi koji obično u manjim grupama lutaju okolo u potrazi za hranom.
Nakon celodnevne vožnje kroz ove neverovatne pejzaže konačno se stiže do najsevernije tačke Evrope, rta Nordkap, gde u julu sunce uopšte ne zalazi. Posle njega, dalje prema severnom polu, može se jedino brodom. Prava najsevernija tačka, u stvari, je rt Knivskjeloden, ali do tamo mora da se pešači. Možda, neki drugi put!
S obzirom na geografski položaj, Norveška je zemlja u kojoj se pojavljuju tri zanimljiva prirodna fenomena, polarna noć, polarni dan i polarna svetlost (aurora borealis), karakteristični za područja arktičkog kruga. Polarni dan ili ponoćno sunce je prirodni fenomen koji se pojavljuje severno od arktičkog kruga i južno od antarktičkog kruga, tokom kojeg je sunce vidljivo 24 sata na dan, odnosno uopšte ne zalazi. Vreme tokom kojeg sunce ne zalazi zavisi od geografskog položaja mesta, a varira od 20 sati na samim krugovima do 186 dana na polovima.
Broj dana godišnje s ponoćnim suncem, povećava se što se ide dalje od ekvatora prema polovima. Arktički krug je zamišljena linija povučena 66,5 stepeni severno od ekvatora, što je najjužnija granica područja gde se leti može videti ponoćno sunce. Ponoćno sunce javlja se između 21. maja i 21. jula. Pošto Antarktik nema stalnih stanovnika, u ovom fenomenu mogu redovno da uživaju jedino žitelji Aljaske, Grenlanda, Islanda i severnih delova Kanade, Švedske, Norveške, Finske i krajnjih delova Rusije, poput Nove zemlje i grada Murmanska. Suprotni fenomen, kada sunce uopšte ne izlazi, zove se polarna noć koja traje od novembra do februara.
Polarna svetlost, aurora borealis, neverovatan, nezaboravan i pomalo nestvaran doživljaj, vidljiva je zimi u određenim mestima na severu Norveške. Nastaje kada se čestice plazme sa Sunca zadrže u jonosferi iznad zemljine površine, stvarajući tako nestvarnu igru svetlosti koja leluja poput nebeskih zavesa koje pucketaju na noćnom nebu. U zavisnosti od visine, njihova boja varira od svetlozelene do tamnocrvene.
putnik
VIP
Poruka : 10917
Učlanjen : 28.03.2013
Naslov: Re: Norveska Pon 16 Jun - 9:23
putnik
VIP
Poruka : 10917
Učlanjen : 28.03.2013
Naslov: Re: Norveska Pon 16 Jun - 9:25
putnik
VIP
Poruka : 10917
Učlanjen : 28.03.2013
Naslov: Re: Norveska Pon 16 Jun - 9:26
putnik
VIP
Poruka : 10917
Učlanjen : 28.03.2013
Naslov: Re: Norveska Pon 16 Jun - 9:27
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Norveska Pet 17 Okt - 8:27
Obiđite Norvešku za samo šest minuta (VIDEO)
U ovoj zemlji ima više prirodnih lepota nego ljudi koji mogu da ih vide...
Prvo na šta se pomisli kada se spomene Norveška jesu prijatan život, predivna priroda, gostoljubivi ljudi i neopisiva hladnoća. Smeštena na Skandinavskom poluostrvu, jedna je od najsevernijih zemalja na svetu gde žive ljudi.
Sada se možete bliže upoznati s njenim lepotama zahvaljujući ovom šestominutnom videu, koji vas vodi na 16.000 km dugo putovanje kroz Norvešku.
b92.net
Samo vam je 5 minuta potrebno da vidite ovaj predivan video!
Enigma
MODERATOR
Poruka : 55658
Lokacija : misterija
Učlanjen : 29.03.2011
Naslov: Re: Norveska Sub 6 Dec - 10:07
Da li je ovo najlepša zemlja na svetu?
Od prekrasnih šuma i dubokih fjordova sa snežnim planinama, do arktičkih tundri i neobičnih pejzaža. Norveška ima sve i savršena je za ljude koji vole da putuju i istražuju nove predele.
Norveška je retkost, jer njena geografska dužina, od severa do juga, nudi jedno od najlepših okruženja u jednoj zemlji u Evropi – od listopadnih šuma do arktičkih tundri.
Mesto Reine
Zbog toga bi trebalo biti daleko hladnija zemlja nego što jeste, ali temperature su regulisane relativno toplim severnim strujanjem sa Atlantika i norveškim uslovima.
Prepoznatljivi po svojoj jedinstvenoj lepoti, fjordovi Norveške ne mogu se opisati niti dočarati rečima već lično doživeti. Strme zelene planine, snažni slapovi i prekrasni krajolici slika su Norveške.
Svolver
Na fotografijama su samo neki od prelepih pejzaža koje poseduje ta bogata skandinavska zemlja.
Kada pomislimo na sjevernu paralelu poznatu kao Arktički krug obično zamislimo negostoljubivi svijet prekriven snijegom, tamom i ekstremno niskim temperaturama. Iako je ova predstava područja poprilično tačna, ipak postoji jedan izuzetak poznat kao anomalija Arktičkog kruga: Lofotska ostrva, poznatija kao Lofoten.
Unatoč njihovoj lokaciji unutar Arktičkog kruga, temperatura na Lofotskim ostrvima rijetko pada ispod nule. Zbog miješanja Golfske sa dvije podvodne struje, Sjevernoatlantske i Norveške struje, vrijeme u Lofotenu je neuobičajeno toplo, a neki gradovi imaju i godišnji prosjek temperature iznad tačke smrzavanja.
Enigma
MODERATOR
Poruka : 55658
Lokacija : misterija
Učlanjen : 29.03.2011
Naslov: Re: Norveska Sub 19 Dec - 7:26
Pored ljudi, zbog vremenske anomalije ovaj arhipelag je dom brojnim biljnim i životnjskim vrstama. More vrvi životom, a u njemu se nalazi i najveći dubinski greben na svijetu, dok se iznad površine vode mogu vidjeti milioni ptica.
Iako su planine u blizini Lofotskih ostrva često prekrivene snijegom i vrijeme može biti nepredvidljivo, ovo područje ostaje poznato kao jedna od najvećih anomalija koja se veže za povišene temperature, s obzirom na svoju geografsku lokaciju.