Raskoš i sjaj dvoraca BavarskeBavarska je jedna su od najatraktivnijih evropskih turističkih destinacija za turiste iz celog sveta. Glavni "krivci" za to su naravno prelepi gradovi Minhen i Salcburg, kao i čuveni dvorci Bavarske – Nojšvanštajn, Linderhof, Herenkimze i Nimfenburg. Raskoš koja ostavlja bez daha...
Dvorac Nojšvajnštajn, inspiracija i čuvenom Voltu Dizniju / Foto: btristan / flickr.com
NojšvanštajnDvorac Nojšvanštajn, koji je kralj Ludvig II počeo da gradi 1868. godine na steni okruženoj živopisnim planinskim pejzažom, trebalo je, kako je pisao svog prijatelju, kompozitoru Rihardu Vagneru, da bude sagrađen „u stilu pravih nemačkih viteških dvoraca“.
Pogled sa terase dvorca na obližnje selo / Foto: leo-setA / flickr.com
Nemačke arhitekte Eduard Ridel i Georg Dolman realizovali su zamisao slikara-scenografa Kristijana Janka. Dvorac je građen u stilu romanike 13. veka, dok su slike na zidovima delom inspirisane temama Vagnerovih muzičkih drama, kao što su „Tanhojzer“ i „Loengrin“.
„Muzička dvorana“ je koncipirana po uzoru na „Festivalsku dvoranu“ dvorca „Vartburg“, a zidovi su ukrašeni prizorima iz sage o Parsifalu.
„Prestona dvorana“, čija unutrašnjost podseća na sakralni objekat, inspirisana je vizantijskim građevinama sa kupolama, ali i „Crkvom Svih Svetih“ koja pripada kompleksu rezidencije u Minhenu. Ona simbolizuje ideju Ludviga II da se kraljevska titula stiče milošću Božjom. „Nojšvanštajn“ nije kopija srednjovekovnog dvorca, već osobeno delo istoricističke arhitekture.
Prilaz "Novom Versaju" / Foto: digital-cat / flickr.com
Herenhimze Za bavarskog kralja Ludviga II, francuski „kralj Sunce“ Luj XIV bio je otelotvorenje apsolutističke vladavine. Njegov Novi dvorac Herenhimze, građen prema projektima Georga Dolmana i Julijusa Hofmana, predstavlja ostvarenje Ludvigove davnašnje želje da podigne „Novi Versaj“, kao simbol apsolutizma i svojevrsno delo istoricizma. Među dvadesetak raskošnih sala posebno se ističu „Dvorsko stepenište dobrodošlice“, „Velika galerija sa ogledalima“ i „Državna spavaća soba“.
Dvorski park je uređen prema planovima Karla fon Efnera i ima prepoznatljive versajske motive.
Muzej bavarskog kralja Ludviga II u Novom dvorcu - Sudbinu i životnu priču Ludviga II dokumentuju slike, biste i istorijske fotografije, ali i eksponati kao što su odeća za krštenje i plašt koji je nosio prilikom krunisanja.
Park koji ostavlja bez daha / Foto: digital cat / flickr.com
Pored predmeta iz nekadašnjeg „Kraljevskog apartmana“ i „Zimske bašte Minhenske rezidencije“, u muzeju se mogu videti i projekti dvoraca „Nojšvanštajn“, „Linderhof“ i „Herenhimze“. U muzeju je izložen i veliki broj umetničkih predmeta.
Unutrašnjost dvorca Foto: rjones0856 / flickr.com
Poseban deo ovog objekta je posvećen prijateljstvu između kralja Ludviga II i kompozitora Riharda Vagnera. Ovde se mogu videti portreti, karikature, primeri partitura i makete kao što je model minhenske „Festivalske dvorane“, koju je projektovao Gotfrid Semper.
Turističke atrakcije zabava na vodi i vožnja kočijama su tokom zime obustavljene zbog vremenskih prilika.
Raskošni dvorac Linderhof / Foto: roger4336 / flickr.com
LinderhofDvorac Linderhof, „Kraljevska vila“ Ludviga II, nekada je bila „Lovačka kuća“ njegovog oca Maksimilijana II. Između 1870. i 1872. godine proširena je kompleksom zgrada u obliku slova „U“, u čijem se središtu nalazila „Državna spavaća soba“.
Oslikane tavanice dvorca / Foto: Allie_Caulfield / flickr.com
Novi deo je, kao i „Lovačka kuća“, građen kao laka drvena konstrukcija. Tek je 1874. godine spoljašnja fasada obložena kamenom, a stara „Lovačka kuća“ je „preneta“ u dvorski park. Na kraju su sagrađeni „Sala sa ogledalima“ i stepenište, koji su ukrašeni u stilu novog rokokoa.
Nimfenburg / Foto: Allie_Caulfiled / flickr.com
Nimfenburg
Povodom rođenja prestolonaslednika, izborni knez Ferdinand Marija i njegova supruga Henrijeta Adelaida Savojska poverili su 1664. godine Agostinu Bareliju gradnju letnjeg dvorca zapadno od Minhena. Ova jednostavna kubična građevina je za vreme vladavine Maksa Emanuela i Karla Albrehta proširena prema projektima arhitekata Enrika Cukalija i Jozefa Efnera.
Po nalogu izbornog kneza Maksa III Jozefa, monumentalnu „Kamenu salu“ su u rokoko-stilu dekorisali Johan Baptist Cimerman i Fransoa Kivije Stariji.
„Galerija lepotica“, sadrži portrete lepih žena, od kojih su neke bile ljubavnice kralja Ludviga I i od kojih je većinu naslikao umetnik Jozef Štiler. Pored dvorca se nalazi veliki istorijski park.
superodmor.rs
Juče u 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Misli nas "malih" ...
Sre 20 Nov - 0:15 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Sre 20 Nov - 0:11 od Emelie
» Uživo...
Uto 19 Nov - 22:25 od Emelie
» A malo bluesa?
Uto 19 Nov - 22:19 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Uto 19 Nov - 22:14 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Uto 19 Nov - 22:10 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Uto 19 Nov - 22:07 od Emelie
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie
» Domaći izvođači
Pon 18 Nov - 0:24 od Emelie
» Daemon Mask Full
Pet 15 Nov - 11:33 od Poly
» Pjesma za laku noć
Sre 13 Nov - 21:27 od Boogie
» Hip hop / rep
Sre 13 Nov - 14:53 od Emelie
» Rec koja u sebi sadrzi 3 ista slova
Sre 13 Nov - 14:33 od SANJAMAVEC
» Čudesna matematika
Sre 13 Nov - 7:44 od kreja
» Najljepše balade
Uto 12 Nov - 17:01 od Boogie