Kućni proizvodi koji ugrožavaju zdravlje Hitskin_logo Hitskin.com

Ovo je previzualizacija teme sa Hitskin.com
Instalirati temuVratiti se na listu teme



Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  Himna Haoss ForumaHimna Haoss Foruma  FacebookFacebook  


Delite | 
 

 Kućni proizvodi koji ugrožavaju zdravlje

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Kućni proizvodi koji ugrožavaju zdravlje Empty
PočaljiNaslov: Kućni proizvodi koji ugrožavaju zdravlje   Kućni proizvodi koji ugrožavaju zdravlje EmptySub 23 Mar - 13:46

Kućni proizvodi koji ugrožavaju zdravlje

U poplavi proizvoda sa “savršenim karakteristikama” stručnjaci posebno upozoravaju na štetnost nekoliko proizvoda koji su sastavni deo života velikog broja ljudi

Kućni proizvodi koji ugrožavaju zdravlje 1377720_82554516_620x0

U ŽELJI da život u domu učinimo što komfornijim, nastojimo da priuštimo što više savremenih proizvoda, ali ne razmišljamo da oni mogu biti toksični i opasni po zdravlje.

Kućni proizvodi koji ugrožavaju zdravlje 13--proizvodi-mala-3


U poplavi proizvoda sa “savršenim karakteristikama” stručnjaci posebno upozoravaju na štetnost nekoliko proizvoda koji su sastavni deo života velikog broja ljudi.

* Kokice iz mikrotalasne pećnice smatraju se izuzetno opasnim jer sadrže neke od najštetnijih hemijskih supstanci, među kojima su i one sa kancerogenim primesama. Pripremljene na drugi način nisu štetne i ukusna su i omiljena grickalica i deci i odraslima.

* Antibakterijski sapuni sadrže triklosan, sastojak koji negativno utiče na hormone, izaziva oštećenje štitne žlezde i uzrok je mnogih infekcija. Umesto antibakterijskih, treba koristiti obične sapune, koji će, takođe, očuvati higijenu ruku, ali bez štetnih posledica.

* Odeća koja se ne gužva predstavlja loše rešenje kada je reč o zdravlju. Odeću neizgužvanom održava sastojak formaldehid, koji je štetan jer može da izazove razne bolesti, sve do najozbiljnijih kao što je karcinom.


* Osveživači prostora u spreju ili koji se uključuju u struju, takođe nisu bezazleni. Oni sadrže čitav niz hemikalija koje zagađuju vazduh i izazivaju alergije, hormonske poremećaje, astmu, pa čak i karcinom.

* Posuđe sa nelepljivim dnom doživelo je pravu revoluciju u upotrebi. Jednostavan način čišćenja uveo ga je u većinu kuhinja. Ipak, trebalo bi odustati od kupovine ovakvih lonaca, šerpi i tiganja jer sadrže kancerogene materije zbog kojih nakon dužeg korišćenja mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.

novosti










Kućni proizvodi koji ugrožavaju zdravlje Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Kućni proizvodi koji ugrožavaju zdravlje Empty
PočaljiNaslov: Ovi predmeti su leglo bakterija a mi zaboravljamo da ih očistimo   Kućni proizvodi koji ugrožavaju zdravlje EmptyČet 4 Dec - 23:02

Skrivene opasnosti u kući

Dok je u toku sezona gripa, trebalo bi da eliminišemo opasne izvore brojnih bakterija. Neke od njih mogu da prouzrokuju ozbiljne infekcije i alergije, a neretko se nalaze na potpuno neočekivanim mestima. Pogledajte koji su to predmeti koje uvek treba podjenako da čistimo
Kućni proizvodi koji ugrožavaju zdravlje Devojcica-svetloprekidac-foto-shutterstock-1417691088-595913


Čišćenje kuće nije uvek lak zadatak, ali zato je nagrada uredan i mirisan životni prostor. 

Međutim, mnogima od nas se dešava da na neke predmete prosto zaboravimo, iako su jako bitni, pa čak neki od njih predstavljaju i leglo bakterija.

Zato ove predmete nikako ne bi trebalo da zaobilazite:

1. Tastatura

Istraživanja su pokazala da je tastatura prljavija poput daske od wc šolje. Ona postaje prljava zbog mnogo razloga, od kojih su najčešći nečisti prsti, odnosno: nedovoljno pranje ruku, jedenje i pijenje pored računara, kao i korišćenje računara od strane nekoliko osoba, posebno dece.

Zato bi svaka dva do tri meseca trebalo dobro očistiti tastaturu. Postoje i sredstva (najčešće sprejevi) baš za čišćenje tastature, koja mogu da se nabave u prodavnicama tehnike. Osim toga, povremeno možete da preokrenete tastaturu i istresete mrvice i smeće koje se nakupi u njoj, kao i da prebrišete tipke vatom umočenom u alcohol. 

2. Mašina za pranje i sušenje veša

Mašina za pranje i sušenje veša verovatno nisu prljave kao neke druge stvari, ali ljudi zaboravljaju da bi i njih trebalo povremeno oprati. Ukoliko perete beli veš na najvišoj temperaturi jednom nedeljno, vaša mašina za pranje je relativno čista, ali ako perete često šareni veš na nižim temperaturama, dobro je dva puta godišnje očistiti bubanj
mašine.

Dve čaše alkoholnog sirćeta ili koncentrata soka od limuna ubacite u bubanj i pokrenite pranje na najvišoj temperaturi kako biste uklonili mirise, mrlje i nakupljeni deterdžent u unutrašnjosti mašine. Pustite celi ciklus pranja da odradi do kraja. 

Unutrašnju stranu vrata i gumu na vratima prebrišite krpicom za čišćenje natopljenu sirćetom kako biste uklonili tragove kamenca i nakupljene plesni. 

Sušač veša ima nekoliko filtera, kao i kondenzator vode koje treba po potrebi oprati pod vodom (u pravilu nakon svakih nekoliko upotreba), s tim da mrežasti filter treba očistiti nakon svakog korišćenja. Ako filter ne čistite redovno, smanjuje se protok vazduha čime se produljuje vreme sušenja, a može doći i do kvara sušača zbog pregrevanja.

3. Fiksni i mobilni telefon, tablet

Na uređajima koji su nam često u rukama i blizu lica skupljaju se razne bakterije koje pokupmo tokom dana, a telefoniranje se nekad zna obavljati i u kupatilu. Kućni telefon najbolje je očistiti vaticom natopljenom alkoholom. Međutim, pametni telefon ili tablet treba čistiti pametnije! Ekran mobilnog očistite mekanom krpicom, idealno od mikrofibre ili onom za čišćenje naočara, eventualno sa dodatkom blagog sapuna.

Za uklanjanje masnoće sa ekrana dobre su i posebne vlažne maramice koje se koriste za čišćenje naočara jer ne stvaraju nikakve ogrebotine, a u sebi sadrže sredstvo za čišćenje. 

Nikad ne koristite sredstva za pranje stakla ili alkohol za čišćenje ekrana jer oni mogu oštetiti posebne premaze na ekranu mobilnog.

4. Daljinski upravljač

Daljinski upravljač često diramo rukama od hrane, kašljemo uz njega i sl., pa je to verovatno jedan od razloga zašto i daljinski ima, prema istraživanjima, više bakterija nego daska WC šolje. Bar jednom nedeljno očistite ga krpicom od mikrofibre sa malo alkohola.

5. Kanta za đubre

Iako redovno praznite kantu zađubre, unutrašnjost kante takođe treba čistiti. Svake dve nedelje očistite kantu sredstvom za čišćenje na bazi sirćeta.

6. Cevi od frižidera

Unutrašnjost frižidera uglavnom čistite, ali cevi koje se nalaze sa spoljašne strane vas uopšte ne zamaraju? Na njima se skuplja prašina i prljavština, pa ih je idealno očistiti svakih 6 meseci, uz pomoć četkice.

7. Tašne

S obzirom na to što sve stavljamo unutra, nije ni čudo da unutra ima i – svakakvih bakterija. Čišćenje torbice će vam pomoći i da napravite red u njoj. Platnene torbice operite u mašini za veš, a one od kože, veštačke kože ili plastike očistite baby vlažnim maramicama bez alkohola, i iznutra i spolja.

8. Prekidači za svetlo i kvake na vratima

Kad sledeći put usisavate i čistite prašinu, očistite i kvake na vratima te prekidače za svetlo. To su mesta koja retko čistimo, a diraju ih svi ukućani, uključujući i goste. Dobro ih je očistiti barem jednom nedeljno, a čak i dnevno kad je neko od ukućana bolestan.

9. Mašina za pranje sudova

U mašini se može nalaziti plesan i bakterije, pa se preporučuje očistiti je jednom mesečno. Možete da kupite sredstvo za pranje i postupiti prema uputstvu, a možete i ovo: u dno prazne mašine za sudove ulijte šoljicu belog alkoholnog sirćeta i kašiku sode bikarbone, zatvorite mašinu i pokrenite pranje na najvišoj temperaturi.

10. Jastuci

Bez obzira što redovno menjate jastučnice, jastuci su sakupljači prašine i bakterija i preporučuje se da ih treba prati dva puta godišnje (jastuke od perja i češće). Obratite pažnju na materijal jastuka – većina jastuka zahteva ručno pranje ili program u mašini za ručno pranje ili osetljive tkanine. Bitno je i dobro ih osušiti. Ako niste sigurni kako da ih operete, možete da ih odnesete i na hemijsko čišćenje.

Yumama.com
Nazad na vrh Ići dole
 
Kućni proizvodi koji ugrožavaju zdravlje
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Kućni lekovi iz prošlog stoljeća (koji će vas prije ubiti nego izliječiti)
» Kozmetički proizvodi koji su izvori bakterija
» Proizvodi koji bi u idućim godinama mogli osvojiti svijet
» Proizvodi koji se danas ne koriste za šta su prvobitno bili namenjeni
» Evo koji KUĆNI UREĐAJI mogu da vas UBIJU kad ih ne isključite!
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum
  • Porodica i zdravlje
  • Zdravlje
  • -

    Sada je Sub 23 Nov - 5:40