Situacija sa zaveštanjem organa i razvojem programa transplantacije u Srbiji, mnogo bolja nego ranije. Šest puta više kadaveričnih transplantacija prošle godine u odnosnu na 2008. Po broju donora, Srbija je još daleko od suseda.
Rešavanje problema zaveštanja organa i razvoja programa transplatacije značajno je napredovalo od kraja 2008. godine.
Doktorka Radmila Blagojević Lazić pre 35 godina učestvovala je u prvoj transplantaciji bubrega u Srbiji. Radni vek provela je sa onima koji moraju na dijalizu, ali i onima koji su dobili šansu za novi život.
"Šest puta više transplantacija sa umrlih osoba izvršeno je 2010. u odnosu na 2008. godinu, što znači da je rezultat više nego očigledan, rekla je Radmila Blagojević Lazić."Ali ne treba se uljuljkati, jer je to put sa par stepenica, a mi nismo ni blizu tom vrhu gde bi trebalo da budemo", dodaje Radmila Blagojević Lazić. Predstoji još mnogo posla, obzirom da Srbija u proseku ima samo pet donora na milion stanovnika, Slovenija 20, a Hrvatska čak 29. Zato su članovi Alumni kluba Fonda Doktor Zoran Đinđić organizovali predavanje o transplantaciji. Donorske kartice potpisivali su i pre i posle tribine.
"Saznao sam da na osnovu jednog donora može da se spasi i 25 ljudskih života, a šta je veća satisfakcija nego spasiti nekome život", kaže jedan od prisutnih."Donorsku karticu sam potpisala zato što smatram da je ispravno uraditi tako nešto, a i od velikog je značaja za Srbiju da uđe u Eurotransplant, obzirom da bi se tako sačuvali mnogi životi", ističe jedan od novih donora.
Transplantacije srca "tapkaju" u mestu.
Još uvek nema napretka ni kada je reč o transplantaciji srca. Ipak, Marko
Teodorović, koji je posle teške borbe, novo srce dobio u Hjustonu pre tri godine, i njegov brat, koji sada živi u Nemačkoj, ne gube nadu da će se u Srbiji nešto promeniti."Naši lekari i Ministarstvo zdravlja moraju da guraju tu priču. Treba da potpišu taj ugovor sa Bečom, kako bi se naši ljudi i lekari poslali na edukaciju i transplantaciju", smatra Marko Teodorović.
Srđan, Markov brat, kaže da je dostupnost informacija velika i na Internetu i u školama i u Domovima zdravlja. "Situacija u Nemačkoj je takođe teška zbog nedostatka organa, ali oni rade sve na tome da se broj donora poveća", navodi Srđan. Na tribini je bilo sedamdesetoro ljudi, uglavnom mladih, a donorsku karticu je potpisala svaka druga osoba.
Izvor:RTS
Šta mislite o zaveštanju organa,da li biste svoje organe usled moždane smrti ostavili nekome kome su oni neophodni i na taj način im spasili život?
Juče u 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Misli nas "malih" ...
Sre 20 Nov - 0:15 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Sre 20 Nov - 0:11 od Emelie
» Uživo...
Uto 19 Nov - 22:25 od Emelie
» A malo bluesa?
Uto 19 Nov - 22:19 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Uto 19 Nov - 22:14 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Uto 19 Nov - 22:10 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Uto 19 Nov - 22:07 od Emelie
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie
» Domaći izvođači
Pon 18 Nov - 0:24 od Emelie
» Daemon Mask Full
Pet 15 Nov - 11:33 od Poly
» Pjesma za laku noć
Sre 13 Nov - 21:27 od Boogie
» Hip hop / rep
Sre 13 Nov - 14:53 od Emelie
» Rec koja u sebi sadrzi 3 ista slova
Sre 13 Nov - 14:33 od SANJAMAVEC
» Čudesna matematika
Sre 13 Nov - 7:44 od kreja
» Najljepše balade
Uto 12 Nov - 17:01 od Boogie