Poslednji obroci osuđenika na smrtAutor: dailymail.co.uk
Bez obzira na to koliko su brutalni njihovi zločini, američka savezna država Florida svakom je od ubica koji su čekali na izvršenje smrtne presude morala dati poslednji obrok. Poslednji obroci ovih monstruma variraju od ekstravagantnih do skromnih, ali postoji i ograničenje: cena jela ne sme biti veća od 40 dolara.
Reuters
Ipak, pre nego što je uveden limit od 40 dolara, Alen Li Dejvis, koji je ubio trudnicu i dvoje njene maloletne dece 1982. godine, očigledno je prekoračio ovaj limit naručivši set specijaliteta: na njegovoj zadnjoj trpezi našli su se rep od jastoga, pola kilograma prženih škampa, pomfrit, gotovo kilogram školjki, pola kilograma hleba sa belim lukom i bezalkoholno pivo.
Ipak, malo je reći da mu je poslednji obrok preseo, jer se nova električna stolica pokvarila, pa je osuđenik umro u najgorim mukama.
Silovatelj i ubica Vilijem Hep, poslednji zatovrenik kojeg je država Florida pogubila, dospeo je na naslovne strane pre svega zbog toga što je kazneni sistem odlučio da baš on bude "pokusni kunić" za eksperiment sa midazolom, novom drogom za izvršenje pogubljenja.
Što se tiče njegovog izbora za poslednji obrok, Hep je pokazao da je pravi sladokusac: naručio je bombonjeru i sladoled od čokolade.
S druge strane, poslednji obrok Obe Čendlera bio je nutritivniji i prizemniji: ovaj silovatelj i ubica, koji je je prvo silovao a potom i ubio ženu i njenu ćerku tinejdžerku 1989. godine, odabrao je da za poslednji obrok pojede sendvič sa salamom, koji je zasladio kiriki puterom i želeom.
Poslednji obrok ubice Džona Spenkelinka
nije bio obrok u uobičajenom smislu reči. Spenkelink je za svoj poslednji obrok odabrao bocu viskija, koju je sa uživanjem iskapio, i pijan otišao u pakao. Florida je nakon njegovog slučaja zabranila kozumaciju alkohola u predsmrtnim obrocima.
Još jedna od zanimljivosti vezanih za poslednje obroke je i to što većina zatvorenika preferira meksičku kuhinju. Najpopularnija jela sa ovog menija su takosi, koje su odabrala dvojica ubica Anhel Dijaz i Klarens Hil. Takođe, pozitivnu reputaciju kod osuđenika na smrt imaju i naćosi, i druga ekstremno ljuta meksička jela koja se mogu naći na ponudi restorana u Floridi.
Međutim, ima i onih koji u svojim poslednjim satima nisu razmišljali o hrani. Ajlin Vurnos, legendarni masovni ubica (sedam žrtava), koja je bila inspiracija za Oskarom nagrađeni film "Monstrum", koja je usmrćena 2002. godine, odbila je poslednji obrok.
Umesto takosa, jastoga ili viskija, Ajlin je popila tek šoljicu kafe, i to devet sati pre pogubljenja.
Ajlin je potvrdila svoju reputaciju čudaka, čak i među masovnim ubicama
Pravila poslednjeg obroka:
- Sve porudžbine moraju biti unapred poznate;
- Sva jela se prave u zatvoru;
- Nema brze hrane;
- Jela smeju da koštaju najviše 40 dolara;
- Alkohol ne dolazi u obzir;
- Zatovrenici moraju pojesti sve iz tanjira;
- Koriste se isključivo viljuške, i to plastične;