Žuta invazija! Ponovo...
Simpsonovi u stripu na svim kioscima u tiražu od 50.000 primeraka, sumanutom za naše uslove. Hoće li se Večernjim novostima isplatiti klađenje na to da će se građanima Srbije posle 15 godina opet sviđati stripovi?
Pavle Zelić
Produkcija: Matt Groening
Scenario: Steve & Cindy Vance
Crtež: Bill Morrison, Sondra Roy
Kolor: Cindy Vance
Format: 16 x 24 cm
Pismo: Latinica
Br. strana: 32
Postoji antologijska scena u jednoj epizodi Simpsonovih. Homer gleda nešto na televiziji, iznerviran prilazi aparatu, lupa ga pesnicom i uzvikuje: „Budi smešniji!“.
U neku ruku, ono za šta su Simpsonovim nekada skoro svi ostali mogli da pljunu pod prozor je u poslednje vreme pomalo nedostajalo. Neubedljiv film i serija koja je prevazišavši sve moguće rekorde dužine trajanja i gledanosti možda došla u kreativan zapećak, pokazuju da su animirani Simpsonovi u jednoj od najvećih kriza otkad postoje. No, ako ništa drugo, mi u Srbiji sada imamo priliku da ponovo otkrivamo Simpsonove. Ovog puta na papiru.
Strip o Simpsonovima je nastao kada su Steve i Cindy Vance i njihovi drugari Matt Groening (tvorac Simpsonovih) i Bill Morrison u januaru 1993. osnovali Bongo Comics, a kako bi pravili stripove o Simpsonovima. Tokom godina, bilo je mnogo raznih dodatnih serijala koji su objavljivani paralelno sa osnovnim stripom, među kojima su i Treehouse of Horror, Radioactive Man, Bart Simpson, pa čak i Itchy & Scratchy.
S obzirom da su kreatori odmah po pokretanju stripa dobili veliku kreativnu slobodu, po komentarima i tekstovima koji se mogu naći na Internetu, a pre svega po brojnim fan-sajtovima, može se zaključiti da su Simpsonovi u stripu, iako ostavši verni osnovnom duhu serijala, kroz godine izgradili poseban stil i osvojili čak i neku sasvim drugačiju publiku.
I dobro, o čemu se tu radi? Za početak, u prvom broju magazina Simpsonovi možemo pročitati epizodu u kojoj je glavni junak Montgomery Burns, što je kvalitet više samo za sebe. U još jednom pokušaju da sebi obezbedi večnu mladost, Burns eksperimentiše na Homeru koji naraste do neslućenih razmera i preti da uništi ceo Springfild ako bude slučajno seo na nuklearnu elektranu. Zvuči kao neka od boljih epizoda serije, zar ne?
Što se tiče crteža, kadriranje je dovoljno stripovsko da je izbegnut utisak kako su u pitanju frejmovi skinuti iz neke epizode. Mada, čak i u poređenju sa inače detaljima siromašnim crtaćima pravljenim za TV, sličice deluju pomalo praznjikavo. I stripovi koji se proizvode na mesečnom ili čak nedeljnom nivou imaju svoja ograničenja, ali se ovde u najvećem delu stripa pozadina svodi na zid plave, zelene ili roze boje.
Na kraju sveske je i minijatura od pet strana u stilu Treehouse of Horror, solidan vic i već bolje nacrtan strip.
Uz izraze kao što su „džaranje“, „čibe“ i „baldisala sam“, može se reći da je i prevod Nebojše Cvetkovića doprineo zabavnosti stripa. U stvari, najteže će biti da se naviknete na znatno sporiju verziju Simpsonovih. Šale su tu, samo morate da se malo više uključite.
Kampanja koja prati ovo izdanje, i jačina kuće koja je pokrenula serijal su svakako impresivne i možda je - posle obnovljene Stripoteke i Luxorovih Divlje Magije i Faktora 4 - ovo konačni onaj strip projekat koji će pretegnuti i vratiti stripove u ruke klinaca.
Strip koji se pojavio na našim kioscima nosi i dodatni naslov: „Izdanje za kolekcionare i fanove“. Nadajmo se da će publika ovog i sledećih Simpsonovih biti mnogo šira. Homer, Marge, Bart, Lisa i Maggie su to zaslužili.
popboks.