Boje murano nakita, kao i tehnike i vrste materijala veoma zavise od osobe koja izrađuje nakit. Poznato da Venecijanski majstori ne koriste veštačku boju za farbanje murano stakla. Umesto toga, oni postižu specijalne kolorne efekte uz pomoć ciljane kombinacije različitih metala. Veština dobijanja raznobojnog stakla se sastoji u preciznom doziranju i u tačno određenim merama, jer je potrebno veoma tačno mešanje različitih metala. Na primer, Akvamarin murano staklo se dobija upotrebom bakra i kobalta, kao što je to slučaj u prirodi. Aventurin murano staklo se dobija upotrebom zlatnog rastvora.
Naslov: Re: Istorija Murano stakla Pet 2 Jan - 17:50
Majstori koji izrađuju nakit od Murano stakla kao početni materijal koriste takozvano Kristalno staklo - što predstavlja staklo najvišeg mogućeg kvaliteta. Ono ima savršenu prozirnost koja se može meriti sa transparentnošću najfinijeg dragog kamena. U pripremi ovog stakla se upotrebljava kvarcni šljunak, umesto običnog šljunka što je uobičajeno kod običnog stakla. Najčešće se koristi kvarcni šljunak iz reka Ticino i Adidje. On se razvrstava prema kvalitetu a onda se od najboljih primeraka proizvodi kristalno staklo. Kvarcni šljunak mora biti bez obojenih primesa (najčešće žute ili crne boje), odnosno primesa metala i mora da je ustanju da napravi iskrenje kada se udari čeličnim materijalom.
Zatim se odabrani kvarcni šljunak zagreva do tačke usijanja i kvenčuje - naglo hladi u vodi - i melje se uz dodatak specijalnih biljnih prahova. Dobijena smesa se zagreva i topi na visokoj temperaturi uz stalno mešanje. Vrh rastopljene mase se stalno sakuplja što kao rezultat ima odstranjivanje nerastopljenih hlorida i suflata iz smese. Nakon toga se kristalno staklo hladi u vodi. Ovaj proces pretopljavanja se obavlja nekoliko puta. Staklo se konstantno meša u cilju eliminisanja defekata i mehurića. Na kraju se smesi dodaje prah mangana što omogućava da se otklone svi tragovi boje iz stakla. Kada je majstor zadovoljan kvalitetom i čistotom stakla, rastopljena mešavina se oblikuje u šipke i dobija se materijal koji u rukama veštog majstora služi za izradu murano nakita i ukrasnih predmeta. Smatra se da kvarcu ne smeta topljenje jer upravo se to događa u utrobi Zemlje prilikom formiranja gorskog kristala.