Do sada smo pisali o mnogim ljudima s nevjerojatnim talentima i sposobnostima, no svaki put kada otkrijemo dijete od kojih bi odrasli mogli učiti shvatimo kako je krhko naše znanje. Predstavljamo vam Jamiea Edwardsa, dječaka koji je napravio funkcionalni fuzijski nuklearni reaktor za školsku izložbu.
13-to godišnji Jamie je svoj nuklearni reaktor dizajnirao i izgradio vlastitim snagama i spretnošću, no usput je postao i najmlađa osoba na svijetu koja je izvela kontroliranu fuzijsku reakciju, te je rekord preuzeo od amerikanca Taylora Wilsona koji je u vrijeme izgradnje vlastitog fuzijskog reaktora imao 14 godina. O Taylorom uspjehu smo pisali ovdje.
Jamie je svoj reaktor počeo graditi u listopadu 2013., u laboratoriji koju mu je osigurala njegova škola u Prestonu, nakon što je učitelje i direktora škole uvjerio u svoje znanje i sposobnosti.
Jemijev projekt stvaranja fuzijskog školskog nuklearnog reaktora je postao svjetska senzacija. Fotografija vlasništvo Mercury Press & Media Ltd.
Nakon pet mjeseci pažljiva rada, Jamie je uspješno obavio test u kojem je spojio dva atoma vodika od kojih je nastao atom helija uz značajnu proizvodnju energije. Taj proces se naziva nuklearna fuzija i za sada je poznato da je samo 40-tak diplomiranih fizičara i Taylor Wilson uspjelo napraviti takav pothvat.
Jamie je nakon demonstracije fuzijskog rektora sramežljivo izjavio pred zapanjenim novinarima:
„Ovo je popriličan uspjeh, u stvari je nevjerojatna stvar. Ni sam ne mogu vjerovati da sam uspio, naročito jer moji prijatelji misle da sam lud jer sam se prihvatio takva posla.“
Mladi fizičar je priznao da je oduvijek imao talenta za znanosti, te da je stalno stvarao neke znanstvene projekte, čak je svom starijem bratu uvijek radio domaće zadaće bez obzira je li se radilo o fizici, kemiji ili biologiji.
Jamie Edwards u trenutku provjere rada nukleranog reaktora. Fotografija vlasništvo Mercury Press & Media Ltd.
Jamie se prisjeća kako mu je pala ideja za stvaranje nuklearnog reaktora:
„Jednog dana sam pretraživao Internet kako bih više saznao o radijaciji i aspektima nuklearne energije, tada sam naišao na radove Taylora Wilsona i njegov reaktor. Pregledao sam njegove sheme i činile su mi se jako interesantne, tako sam odlučio stvoriti vlastiti reaktor i to bez ičije pomoći.“
Jamie Edwards, najmlađi dizajner fuzijskog reaktora na planeti. Fotografija vlasništvo Mercury Press & Media Ltd.
George Baker je pomogao Jameiju u prelaženju svih administracijskih prepreka, iako se posao stvaranja nuklearnog rektora može činiti „mačji kašalj“ riječ je o projektu od kojeg su zazirale brojne britanske institucije, a većina fizičara nije čak niti željela provjeriti jesu li Jamiejeve sheme bile valjane, a kamo li pomoći u prikupljanju sredstava kako bi mladi znanstvenik mogao pokazati što zna i umije:
„Stupio sam u kontakt s brojnim sveučilištima, činilo se da nas ne uzimaju za ozbiljno. Na koncu smo odlučili napraviti prezentaciju za direktora škole Jima Hourigana i upravni odbor akademije Priory. Osim uobičajenih stvari vezanih za samu ideju stvaranja nuklearnog reaktora, njih je najviše interesirala sigurnost takvog projekta, eventualne beneficije ako se projekt pokaže uspješan i naravno, što moramo učiniti da baš ništa ne pođe po zlu.“
George je trebao pomoći Jameiju u skupljanju 2000 funti za sam projekt i 1000 funti za osiguranje, naravno trebalo je skupiti i tehničku opremu koja je mogla potvrditi da je projekt energetski efikasan.
Nakon uspješnog pokusa rada fuzijskog nuklearnog reaktora. Fotografija vlasništvo Mercury Press & Media Ltd.
Fuzijska reakcija Jameijevog reaktora se prvo provjerila u kontroliranim uvjetima, daleko od očiju javnosti, a nakon provjere rada i sigurnosti dozvoljen je izlazak u javnost.
Kada je Jameie prvi put predložio stvaranje nuklearnog reaktora svi su se zabrinuli da će školu dignuti u zrak kakvom nuklearnom eksplozijom, no ovaj mladi znanstvenik je napravio reaktor čija se efikasnost i sigurnost mogu mjeriti s profesionalnim fuzijskim reaktorima kakve imaju najmodernije laboratorije na svijetu.
Daily Mail je objavio shematski prikaz fuzijskog nuklearnog reaktora koji je stvorio mladi Britanac.
Profesor Hourigan je priznao kako je bio nervozan pri pomisli da jedna od njegovih školaraca stvara nuklearni reaktor u okrilju škole koju vodi, no nakon što je Jamie pokazao znanje i ozbiljnost s kojim se mogu pohvaliti samo najveći znanstvenici strah je zamijenio respektom.
Jamie je svoj projekt nazvao „zvijezda u staklenci“ jer je nuklearna fuzija pokretačka sila našeg Sunca. Nuklearna fisija služi za cijepanje atoma, i koristi se u klasičnim nuklearkama i atomskim bombama koje proizvode razornu energiju i veliku količinu radijacije, dotle nuklearna fuzija spaja atome uz stvaranje velike količine energije.
Osmijeh na licu nakon uspješne demonstracije rada nuklearnog reaktora. Fotografija vlasništvo Mercury Press & Media Ltd.
Zapravo fuzija je stanoviti „znanstveni gral“ čije bi korištenje donijelo jeftinu i čistu energiju u količinama o kojima mi, za sada, možemo samo sanjati.
Da bi se stvorila fuzija iz atoma vodika, deuterija ili tricija stvara se temperatura od 100 milijuna Celzija, za to je potrebno stvoriti takozvanu magnetsku zaštitu kako bi se kontrolirali vrući plinovi uz pomoć snažnih magneta.
Jamie je svoju inspiraciju dobio iz Wilsonovog znanstvenog rada koji se naziva „interna elektrostatička zaštita.“ Ova metoda koristi električna polja kako bi kontrolirala nabijene čestice atoma, iona ili pak elektrona pri stvaranju fuzijske reakcije.
Znanstvenici diljem svijeta repliciraju Jamiejev eksperiment s puno više atoma, u nadi da će stvoriti ekološki čistu proizvodnju energije.
Mlada nada britanske fizike je već krenula u novi projekt, stvaranja minijaturnog akceleratora čestica, sa željom da jednog dana postane nuklearni inženjer ili teorijski fizičar kako bi mogao nastaviti eksperimentirati sa znanošću koju najviše voli.
Danas u 1:35 od Emelie
» Uz ovo kuliram
Danas u 1:29 od Emelie
» Jedna stara stvar
Juče u 23:17 od Emelie
» Uživo...
Juče u 22:44 od Emelie
» A malo bluesa?
Juče u 22:38 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Juče u 22:35 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Juče u 22:27 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Juče u 22:22 od Emelie
» Leonardo da Vinči
Sre 30 Okt - 12:57 od budan
» Edvard Hoper
Sre 30 Okt - 12:54 od budan
» Salvador Dali
Sre 30 Okt - 12:53 od budan
» Pablo Picasso
Sre 30 Okt - 12:51 od budan
» Claude Monet
Sre 30 Okt - 12:50 od budan
» Edvard Munch
Sre 30 Okt - 12:49 od budan
» Pesma za moju dušu
Pon 28 Okt - 1:54 od Emelie
» Pusti nešto osobi iznad
Pon 28 Okt - 0:11 od Emelie
» Joseph Lorusso
Sub 26 Okt - 10:16 od budan
» Johanes Vermer
Sub 26 Okt - 10:12 od budan
» Završava se na TOR
Pet 25 Okt - 14:39 od EROTIC MAN
» Kaladont na drugu reč
Pet 25 Okt - 14:37 od EROTIC MAN