Ima mnogo tehnika ribolova, a one se razlikuju po načinu ribolova, priboru ili vrsti ribe koju lovimo. Pojedine vrste riba možemo loviti pomoću više tehnika, a na sportskom ribolovcu je da odluči koju od tehnika će koristiti..
Jedna od veoma rasprostranjenih tehnika za ribolov na salmonidne vrste riba je mušičarenje ili popularno nazvan Fly fishing.
Među većinom ribolovaca vlada mišljenje da je mušičarenje najfiniji i najhumaniji način ribolova koji zahtjeva poseban pribor, vještinu ribolovca kako u vladanju priborom zbog specifičnosti ove tehnike tako i u pravljenju i odabiru vještačkih mušica za ribolov.
Fly fishing je drevna vještina stara skoro dva milenija koja je i danas veoma rasprostranjena, a mnogi je smatraju savršenstvom ribolova.
Vjerujte da nema boljeg osjećaja od onog kada sami napravite svoju kreaciju vještačke mušice, odete na neku lijepu rijeku i na tu svoju mušicu ulovite ribu.
Fly fishing zahtjeva, prije svega, umjeće u zabacivanju i prezentaciji vještačke mušice, a takođe i veliko iskustvo u izvlačenju ulovljene ribe, a potrebno je i veliko znanje o insektima koji su sastavni dio ishrane riba.
Tako treba znati njihovu građu, faze razvoja, boju, staništa, vrijeme rojenja.
Sve to je od presudnog značaja u odabiru imitacije vještačke mušice, a samim tim i uspjehu prilikom ribolova.
Kako je nastalo mušičarenje?
Nastalo je kao potreba da se ulovi riba koja je našim precima bila prijeko potrebna da bi prehranili sebe i svoju porodicu.
U pokušaju da ulove što više ribe, posmatrali su njihovo ponašanje i način na koji se one hrane.
Tako su primjetili da se pastrmke rado hrane raznim insektima koji žive u vodi i pored vode koji nošeni vjetrom ili oboreni kišom padaju na vodu.
Zbog nemogućnosti da tako male insekte love i stavljaju kao mamac, došli su na ideju da pokušaju imitirati takve insekte.
Uz pomoć vune, pera ili konca, namotanog na udicu pravili su razne imitacije insekata i tako su nastale prve vještačke mušice.
Nakon toga javio se problem kako tako sitnu mušicu baciti 10-15 metara daleko i prezentirati je ribama pa su došli na ideju da to mogu uraditi sa veoma vitkim štapovima i pomoću dobrog konca.
Iako veoma star način ribolova, Fly fishing i danas ima veoma mnogo zaljubljenika.
Razlika današnjeg i onog prastarog mušičarenja je prije svega u priboru za mušičarenje koji je doveden skoro do savršenstva zahvaljujući novim materijalima i tehnologijama koje omogućavaju izradu veoma vitkih štapova i mušičarskih šnjura raznih oblika, dimenzija i boja.
Takođe, sa usavršavanjem pribora usavršili su se i materijali i pribor za izradu mušica. Od materijala za izradu mušica spomenućemo samo one najvažnije, a to su osnovni konci, svila, razne vunice, dabinzi, pera, krzna, žice…
Veoma je široka lepeza materijala za izradu mušica, a koji će se materijali koristiti zavisi od mašte samog ribolovca.
Šta je osnovno da bi se jedan ribolovac počeo baviti mušičarenjem?
Pa osnovna je dobra volja, a sve ostalo dolazi samo po sebi.
U početku ne treba težiti da nabavite skupi pribor za mušičarenje niti za vezivanje mušica, nego jeftiniji dok probate da li će vas uistinu zainteresovati ovaj način ribolova.
Najbolje ako imate nekog prijatelja mušičara da ga zamolite da pokušate loviti njegovim priborom i da vam objasni osnovne tehnike zabačaja i prezentacije mušica.
Za početak nemojte pokušavati da sami pravite mušice jer će vam izgledati previše komplikovano pa se može desiti da odustanete.
Kad već „posudite“ pribor, uradite isto i sa par mušica, a već nakon prve ulovljene ribe poželjećete da imate svoj pribor i da polako počnete sa pravljenjem svojih vlastitih kreacija.
Osnovno što vam treba od pribora je jedan mušičarski štap, čekrk, struna (šnjura) i par mušica. Kasnije će na red doći čizme, meredov, prsluk, a ako zaista „zagrizete“ na red će doći kombinezoni (waders) i cipele, kvalitetniji štapovi i čekrci renomiranih firmi kao što su Orvis, Greys, Loop, Hardy, Sage, Scierra …
sportrib.
Juče u 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Misli nas "malih" ...
Sre 20 Nov - 0:15 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Sre 20 Nov - 0:11 od Emelie
» Uživo...
Uto 19 Nov - 22:25 od Emelie
» A malo bluesa?
Uto 19 Nov - 22:19 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Uto 19 Nov - 22:14 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Uto 19 Nov - 22:10 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Uto 19 Nov - 22:07 od Emelie
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie
» Domaći izvođači
Pon 18 Nov - 0:24 od Emelie
» Daemon Mask Full
Pet 15 Nov - 11:33 od Poly
» Pjesma za laku noć
Sre 13 Nov - 21:27 od Boogie
» Hip hop / rep
Sre 13 Nov - 14:53 od Emelie
» Rec koja u sebi sadrzi 3 ista slova
Sre 13 Nov - 14:33 od SANJAMAVEC
» Čudesna matematika
Sre 13 Nov - 7:44 od kreja
» Najljepše balade
Uto 12 Nov - 17:01 od Boogie