Srpska narukvica protiv silovateljaAutor: A. Latas / 24sata.rs
Aplikacija za mobilni telefon "Bezbedna" uz koju ide sigurnosna narukvica mogla bi spasiti živote mnogih devojaka i žena.
Narukvica u borbi protiv silovatelja | Foto: 24 sata
Uz pomoć ove aplikacije jednim pritiskom na dugme žena u opasnosti može da pošalje poziv u pomoć i tako otkrije svoju lokaciju.
Aplikaciju je razvio Autonomni ženski centar iz Beograda, a SOS Ženski centar iz Novog Sada je testira već četiri meseca. Namenjena je isključivo ženama u cilju da se preventivno deluje i spasu pre svega mladi životi, kao što se to nije desilo u mnogim slučajevima do sada.
- Kada devojke ili žene smatraju da su u opasnosti, na primer, vraćaju se same kasno iz grada, upale narukvicu. Ona se preko blututa povezuje za aplikacijom na pametnom telefonu koji tada preko interneta i GPS prati gde se ta osoba nalazi - kaže Đurđa Ćazić iz SOS Ženskog centra.
SOS Ženski centar u saradnji sa Pokrajinom i Gradom sprovodi komapanju „Reci NE“ gde se podiže svest ljudi kako je nasilje na ženama krivično delo i odraz nejednake moći između muškarca i žena. Dok sa radionicama „Prihvati razlike, stop diskriminaciji“ obilaze srednjoškolske domove i promovišu volonterizam i aktivizam.Ako se desi da ih neko napadne, pritiskom na dugme na narukvici aplikacija automatski šalje pozive u pomoć na četiri ranije upisana telefonska broja. Ovaj softver može da poziva i policiju, hitnu pomoć i nevladine organizacije
koje se bave nasiljem nad ženama. Poseduje takođe opciju „Mapa pomoći“ gde su ispisane sve najvažnije institucije koje se bave nasiljem u tom gradu, te „Sigurnosni plan“ u kom je navedeno šta osoba treba da uradi ukoliko
je bila žrtva nasilja.
Ćazić kaže da po poslednjim podacima svaka treća žena u Vojvodini je žrtva fizičkog nasilja, a svaka druga trpi psihološko nasilje koje je često teže i dugotrajnije od fizičkog.
- Žene gube poverenje u sistem, sve se zasniva na dobroj volji nekog pojedinca u nekoj od institucija. Žrtve nasilja ostaju neshvaćene i osuđene od zajednice - nastavlja naša sagovornica.
SOS Ženski centar ima besplatano pravno i psihološko savetovalište, a na njihove brojeve telefona 0800 10 10 10 i 422 – 740 godišnje stigne i više od 300 poziva u pomoć. Ove godine ubijene su 22 žene, a prošle čak 46, ali ni ta tragična brojka po rečima žena iz ove organizacije nije nimalo trgla naše državne organe.
Izvor:24sata.rs