Može li se umrijeti zbog noćnih mora?  Hitskin_logo Hitskin.com

Ovo je previzualizacija teme sa Hitskin.com
Instalirati temuVratiti se na listu teme



Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  Himna Haoss ForumaHimna Haoss Foruma  FacebookFacebook  


Delite | 
 

 Može li se umrijeti zbog noćnih mora?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Može li se umrijeti zbog noćnih mora?  Empty
PočaljiNaslov: Može li se umrijeti zbog noćnih mora?    Može li se umrijeti zbog noćnih mora?  EmptyPon 30 Mar - 10:07

Može li se umrijeti zbog noćnih mora?  Noc487na-mora

Piše: Irena Dujmušić
Os Uma


Sigurno su se mnogi od vas zapitali, nakon stravičnih noćnih mora, može li se umrijeti u snu zbog proživljenog straha? Za utjehu, znanstvena istraživanja do sada nisu pronašla uzročnu vezu između straha i umiranja u snu.

Međutim, postoji bolest koja se naziva “Sindrom iznenadne neočekivane noćne smrti” (SUNDS) i koja pogađa inače zdrave ljude koji umiru u snu. Radi se o genetskoj bolesti, gdje tijelo ne može pravilno koordinirati električne signale koji potiču kucanje srca. Bolest uglavnom pogađa mlade odrasle ljude, posebno one koji su porijeklom iz jugoistočne Azije.

Srce može sasvim normalno kucati i odjednom stati, a ovo se događa najčešće noću jer tada srce kuca slabije. Kad srce usporava svoj rad za spavanje, električni problemi koji uzrokuju SUNDS postaju izraženiji, što onemogućava sposobnost tijela da regulira rad srca zbog čega ono završava u smrtonosnom grču.

Trenutno ne postoji učinkovit tretman za SUNDS, niti ne postoji jasan razlog zašto se najčešće događa među populacijom jugoistočne Azije. Osim toga, pojavu ovog sindrom je vrlo teško predvidjeti, čak i s vrlo pažljivo očitanim elektrokardiografskim očitanjima.

Liječnici u SAD-u i Europi prvi puta su prepoznali ovaj sindrom među izbjeglicama koji su bježali od vijetnamskog rata, točnije 1977. u Americi. Bolest je ponovno zapažena u Singapuru, kada je retrospektivno istraživanje zapisa pokazalo da je 230 inače zdravih Tajlanđana iznenada preminulo zbog neobjašnjivih razloga između 1982. i 1990. godine. Na Filipinima, gdje se ovaj fenomen naziva “bangungot”, SUNDS zahvaća 43 od 100.000 mladih Filipinaca na godinu, a većina žrtava su mladi muškarci.

Kod žrtava SUNDS-a nisu pronađene nikakve organske bolesti srca ili strukturni problemi. Međutim, srčane aktivnosti tijekom SUNDS epizoda pokazuju nepravilan ritam srca i ventrikularne fibrilacije, a osoba će preživjeti ovu epizodu samo ako se srčani ritam vrati u normalu.

Uz ovaj sindrom postoje i neka praznovjerja, na primjer, mnogi Filipinci vjeruju da konzumiranje velike količine ugljikohidrata neposredno prije spavanja može izazvati ovaj zastoj srca, a stariji Filipinci preporučaju škakljanje nožnog palca osobama koje imaju simptome SUNDS-a kako bi se srčani ritam vratio u normalu. Ovaj fenomen je dobro poznat kod Hmong naroda, koji pripisuju takvu smrt utjecaju zloćudnog duha. Ovo je istražila medicinska folkloristica Shelley Adler koja postulira da natprirodno noćno iskustvo, koje je dio Hmong tradicionalnih vjerovanja, može izazvati ovaj sindrom. Iskustvo je navedeno kao noćna mora, ali ne u smislu sna, već kao noćni posjet zlog bića koje prijeti da će istisnuti život iz prestravljene žrtve. Po njenom objašnjenju, ova mora, poznata kao “dab tsog” uzrokuje psihološki stres koji može izazvati iznenadnu smrt te smatra da je snaga tradicionalnog vjerovanja u dab tsog, u kombinaciji s ratnim traumama, migracijama, brzom akulturacijom i nemogućnošću prakticiranja tradicionalnog liječenja i rituala, mogla uzrokovati toliki psihološki stres za muške izbjeglice što je moglo dovesti do SUNDS-a.

Objašnjenjem ovog vjerovanja nije objašnjeno zašto se ovaj sindrom javlja i danas, i to ne samo kod muške populacije i ne samo među jugoistočnom populacijom Azije. Moguće je da ima nešto u njenom objašnjenju, i možda je moguće da izniman stres može izazvati i ovakvu smrt u snu, no do sada, ova teza nije potvrđena.










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Može li se umrijeti zbog noćnih mora?  2294901356
Nazad na vrh Ići dole
Helios Hyperion

Super Član
Super Član

Helios Hyperion

Muški
Poruka : 536

Lokacija : Beskonačnost

Učlanjen : 26.02.2015


Može li se umrijeti zbog noćnih mora?  Empty
PočaljiNaslov: Re: Može li se umrijeti zbog noćnih mora?    Može li se umrijeti zbog noćnih mora?  EmptyPon 13 Apr - 12:21

Čovek ne može umreti zbog noćnih mora. Noćne more nastaju u hipokampusu delu mozga koji se navodi kao centar za strah. On pokreće iz podsvesti, naših iskustva traume, strahove, itd...pravi malo pozorište ili prestavu tokom sna kojim pokušava organizovati ili savladati strahove. Ako su doživljaji previše intenzivni tako da mogu ugroziti jedinku (preterana stimulacija CNS-a, vegetativnog nervnog sistema itd....) hipokampus počinje da šalje signale u frontalnu koru tako da počinjemo biti svesti da sanjamo i u centre za budjenje. Takod da postoji uredjen zaštitni mehanizam protiv previše intenzivnih košmara.
Još nešto sindrom iznenadne smrti se više pominje kod novorodjenčadi, i ima više faktora od genetike do faktora okoline.
Nazad na vrh Ići dole
 
Može li se umrijeti zbog noćnih mora?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Samsung Galaxy S
» Muškarci varaju zbog sexa a žene zbog ljubavi
» Kosa sedi zbog stresa a ne zbog starosti.
» Smešne slike iz noćnih klubova
» SENZACIJA: Pronađen gen koji precizno određuje vrijeme kada ćete umrijeti!
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum
  • Nauka
  • Vreme nauke
  • -

    Sada je Sub 23 Nov - 3:20