Lješnjak je plod koji raste na grmu, odnosno lijeski. Lijeska obično naraste od tri do pet metara, no ima slučajeva da naraste i do 15 metara. Cvjeta u vrlo rano proljeće i to prije listanja. Kad plod sazre, ono ispada iz svoje ovojnice. Lješnjak se najviše upotrebljava u prehrani, u proizvodnji raznih krema, kao namaz i slastica.
Smatra se da je lješnjak jedna od najstarijih kultiviranih biljaka i da potječe iz Azije, a u kineskim zapisima otprije 5000 godina o lješnjaku se govori kao o svetoj hrani s neba. Grci i Rimljani upotrebljavali su ga u medicini.
Najveći proizvođači lješnjaka su Turska, Italija, Španjolska i Francuska, dok se u SAD-u najviše uzgaja u državama Oregonu i Washingtonu.
U energetskoj vrijednosti od 100 g svježeg lješnjaka, sadrži 61% masti, 17% ugljikohidrata i 15% proteina. Od vitamina lješnjak sadrži: vitamin C, riboflavin, tiamin, niacin, pantotensku kiselinu, vitamin B6, kolin, betain, vitamin E, folnu kiselinu i vitamin K. Pored svega toga, sadrži i dijetalna vlakna.
Lješnjaci su bogati izvor aminokiseline arginina, koji opušta krvne žile. Od sveg orašastog voća imaju najveću koncentraciju folata. Folat smanjuje rizik za defekt neuralne cijevi fetusa i može pomoći smanjenju rizika za kardiovaskularnu bolest, neke vrste raka, Alzheimerovu bolest i depresiju. Lješnjaci također sadrže minerale koji snižavaju krvni tlak – kalcij, magnezij i kalij.
Također su bogat izvor skvalena, biljne kemikalije (ima je i u maslinovom ulju, ulju od pšeničnih klica, ulju morskog psa i kvascu) koja djeluje u zaštiti od raka te snižava kolesterol.
Lješnjakovo ulje upotrebljava se u borbi protiv celulita koji se lagano umasira na određena mjesta zahvaćena celulitom i pusti na koži tijekom cijelog dana, nadalje služi u borbi protiv kašlja i za liječenje prehlade, a navodno je poticao i rast kose na dijelovima gdje je ispala.
Lješnjak je služio u zamjenu za kakao i tako se spravljala čokolada ili Nutella. Lješnjak može biti izvrsna aternativa u snacku koji može poslužiti u zamjenu za jedan obrok.
Danas se često upotrebljava i mljeveni lješnjak u zamjenu za brašno, te se tako mogu prirediti razne slastice, bilo slane bilo slatke. Mirisno ulje dobiveno od lješnjaka ima orašastu aromu, te se zbog toga kombinira s manje aromatičnim uljem koje je laganije i može poslužiti kao preljev u salatama, raznim umacima, te za pečenje.
Ulje čileanskog lješnjaka se dobiva hladnim tiještenjem plodova lješnjaka, te filtracijom. Bogato je vitaminom A, koji potiče regeneraciju stanica, te vitaminom E koji djeluje kao antioksidans.
Ovo ulje posjeduje prirodnu UVA i UVB zaštitu, te je popularan u zaštiti od sunca. Brzo prodire u kožu, ostavljajući je mekanom i obnovljenom, te se može naći u brojnim preparatima za njegu (anti-age, njega usana, njega kose, zaštita od sunca, preparati nakon brijanja, dječja njega..). Osobito se preporučuje kod prevencije fotostarenja kože i pomoći kod kože pod stresom raznih čimbenika iz okoliša.
Danas u 1:35 od Emelie
» Uz ovo kuliram
Danas u 1:29 od Emelie
» Jedna stara stvar
Juče u 23:17 od Emelie
» Uživo...
Juče u 22:44 od Emelie
» A malo bluesa?
Juče u 22:38 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Juče u 22:35 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Juče u 22:27 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Juče u 22:22 od Emelie
» Leonardo da Vinči
Sre 30 Okt - 12:57 od budan
» Edvard Hoper
Sre 30 Okt - 12:54 od budan
» Salvador Dali
Sre 30 Okt - 12:53 od budan
» Pablo Picasso
Sre 30 Okt - 12:51 od budan
» Claude Monet
Sre 30 Okt - 12:50 od budan
» Edvard Munch
Sre 30 Okt - 12:49 od budan
» Pesma za moju dušu
Pon 28 Okt - 1:54 od Emelie
» Pusti nešto osobi iznad
Pon 28 Okt - 0:11 od Emelie
» Joseph Lorusso
Sub 26 Okt - 10:16 od budan
» Johanes Vermer
Sub 26 Okt - 10:12 od budan
» Završava se na TOR
Pet 25 Okt - 14:39 od EROTIC MAN
» Kaladont na drugu reč
Pet 25 Okt - 14:37 od EROTIC MAN