O ovakvom sistemu za verifikaciju vlasnika PAMETNOG TELEFONA niste ni sanjali!
Tvorci tvrde da je i do 10 puta sigurniji od provere otisaka prstiju!
Upotreba lozinki za verifikaciju i pristup aplikacijama na pametnim telefonima uskoro bi mogla da postane prošlost, budući da Gugl razvija sistem pomoću kojeg će telefon najpre morati bukvalno da vas prepozna pre nego što vam dopusti da ga koristite, piše Independent.
Deo projekta "Abacus" nazvan "Trust API" predstavljen je na Guglovoj developerskoj konferenciji, a u junu će je testirati određene velike financijske institucije.
Ovaj sistem razvijen je za korištenje na pametnim telefonima, i radi tako što konstantno proverava brojne lične indikatore koji mogu da odobre pristup raznim računima ili telefonu.
Umesto da traži lozinku, telefon može analizirati vaše lice, vaš glas, način na koji kucate, kako se krećete i gde se nalazite. Svi se ti podaci smeštaju u API, koji zatim generiše "rezultat poverenja", koji pokazuje koliko je verovatno da je osoba koja koristi vaš telefon upravo njegov vlasnik.
Namera je da se uređaji učine sigurnijima. Neko bi mogao lako da ukrade lozinku, ali bilo bi puno teže imitirati jedinstveni način na koji svatko od nas koristi svoj telefon. Gugl veruje kako bi sistem prijave koji bi se zasnivao na tim faktorima bio deset puta sigurniji od skeniranja otiska prsta.
To bi pružilo developerima više stepeni sigurnosti s kojima bi se mogli poigrati. Na primer, bankovna aplikacija bi vam mogla dopustiti proveru računa samo putem upotrebe "Trust API"-a. Ali ako biste hteli da obavite transfer novca ili da pregledati neke osetljivije informacje, mogla bi da traži dodatnu verifikaciju, poput skeniranja otiska prsta ili tradicionalne lozinke. Time bi neke aplikacije postale jednostavnije i brže za korišćenje.
Testiranje počinje uskoro, ali Den Kaufman iz Gugla kaže kako bi ova tehnologija trebalo da bude dostupna svakom Android developeru do kraja godine ako sve bude prošlo kako treba, što znači da bi dani pamćenja brojnih različitih lozinki za različite račune i profile uskoro mogli da postanu prošlost.