O tkanju...
Istoričari lociraju nastanak tkanja u praistoriju u stariji paleolit, odnosno u vreme kada su severna Amerika i Evroazija bile pokrivene ledom. Generalno je mišljenje da tkanje na razbojima potiče iz neolita, a najstarija ilustracija horizontalnog razboja potiče iz 5000. godine pre Hrista.
Simbolika osnove i potke u tkanju:
- U Kini osnova simbolizuje nepromenjivu snagu sveta, dok potka simbolizuje prolazne čovekove poslove.
- U Indiji, osnova predstavlja ukupnu egzistenciju, a potka individualni život. Ovako jaka simbolika elemenata tkanja u istorijskim predavanjima ukazuje da je tkanje jedna od najstarijih umetnosti, odnosno zanata.
Tkanje je veština izrade tkanine određene strukture i kreacije pomoću odgovarajućeg alata i sirovine - prediva. Vraćanje tkanju je vraćanje toplini doma i sopstvenim kreativnim izvorima u večnoj igri kombinovanja najrazličitijih vrsta prediva i niti.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
RODIJER kaže u Romansi francuskog tkanja: "Kroz sva vremena, put tkanja je put prave civilizacije...i tamo gde se razboj zadržao, noć varvarstva je nestala."
GETE je rekao: "Tkanje je najveličanstvenija umetnost koja istinski odvaja ljude od životinja."
Za ručni razboj TAGORA kaže: "U proizvodima ručnog razboja našla je svoj izraz mađija živih osetljivih čovečijih prstiju, a njegovo prijatno lupanje jeste u harmoniji sa muzikom života. Međutim, tkačka mašina je beživotna, hladno tačna i monotona u radu."
MIRJANA MARKOVIĆ (član UPIDUV-a i osnivač udruženja tkalja Novog Sada) - Stari zanati su od pamtiveka deo svakog ljudskog naselja, sećaju nas ko smo, odakle potičemo, kakav je bio svet koji nam je prethodio. Ručno tkanje, jedan od takvih zanata, neraskidivo je vezan za svaku tradiciju, a ipak, pripada čitavom svetu.
Tkanje je drevna umetnost i vestina, izrada tkanine ukrstanjem niti osnove (uzduzne niti) i potke (poprecne niti) na razboju.
Postoji vise vrsta razboja.
Prvobitni su bili takozvani vertikalni koji i danas postoje ali u savremenijem obliku i na njima se uglavnom rade cilimi i tapiserije.
Horizontalnih razboja takodje ima vise vrsta ali je princip rada na njima isti. Najvise se koriste oni klasicni koji stoje na podu ali i oni stoni koji zauzimaju manje mesta u prostoriji.
Da bi se zapocelo sa radom na razboju,najpre se mora uraditi snovanje a to je namotavanje niti koje ce biti osnova. Za ovu radnju danas postoje snovaljke koje se dobijaju uz kupovinu razboja.
Kada se zavrsi sa snovanjem, ove niti se prenose na osnovin valjak i potom se provlace kroz nicanice odredjenim redom u zavisnosti od toga da li hocemo da radimo platno, keper...
Ovo uvlacenje niti osnove u nicanice se zove uvodjenje i postoji mnogo razlicitih vrsta uvoda ali se sa uvodjenjem uvek pocinje od sredine na levo i na desno.
Nicanice su obicno napravljene od jaceg konca ali se sada prave i od metala) i one se nalaze na listovima.
Listovi se pomicu pomocu vodica koji su spojeni sa podnozjem razboja a ispred njih se nalazi brdo kroz koje se takodje provlace sve niti i to isto od sredine levo i desno.
Brdo je nekada pravljeno od trske a danas su izradjena od metala. Od njegove gustine zavisi i gustina gotovog rada a njime se posle provlacenja niti potke kroz zev koji naprave niti osnove nakon podizanja odredjenih listova i nabija uradjena tkanina.
Provlacenje potke se vrsi pomocu cunka na koji se namota predivo.
Kada se niti osnove provuku kroz nicanice i brdo one se povezu za robni valjak i tek onda se pocinje sa tkanjem.
Posle uradjenih nekoliko redova potrebno je usivanjem obezbediti rad i onda pocinje uzivanje.
U zavisnosti od toga koji ste uvod izabrali, mozete raditi po odredjenim semama ili koristiti svoju mastu.
Kad se rad zavrsi, usiva se da ne bi doslo do paranja prilikom skidanja i nakon toga se preseku niti osnove i rad skida odmotavanjem robnog brda.
Tek tada, kada tkaninu skinete sa razboja mozete stvarno da vidite kako ona izgleda i da joj se divite.
Prilog by Milica