Tema u kojoj ćemo se upoznati trgovinu sa slikama. Koliko košta pojedina slika? Koje slike su se prodale na aukcijama? Koju su cijenu postigle? Da znate otprilike koja "roba" ide. I po koliko.
Slika 'Vrisak' prošle je godine u New Yorku prodana za vrtoglav iznos, čak 119,9 milijuna dolara. Legendarna slika, koja utjelovljuje prizor tjeskobe, čovjeka koji se na mostu obujmio rukama i uhvaćen je u nijemom vrisku, jedno je od najpoznatijih svjetskih remek-djela koje se često pojavljuje na majicama, u filmovima, plakatima… Vrisak je postigao rekordnu cijenu na aukciji.
'Broj 5, 1948' djelo je Jacksona Pollocka, američkog slikara poznatog po svojim doprinosima apstraktnom ekspresionističkom pokretu. Sliku je prodao David Geffen 2006. na privatnoj aukciji za 140 milijuna dolara Davidu Martinezu, meksičkom financijeru. Geffen ju je prije toga kupio od S. I. Newhousea, izdavačkog tajkuna.
'Portret Adele Bloh-Bauer I' Gustava Klimta Magnat kozmetičke industrije Ronald S. Lauder toliko je želio sliku 'Portret Adele Bloch-Bauer I' Gustava Klimta iz 1907., da je pristao izdvojiti 135 milijuna dolara za nju 2006. U to doba to je bio najviši iznos ikad plaćen za neku sliku. Sliku je prodala Maria Altmann, izbjeglica iz nacističke Austrije, poznata po svojoj uspješnoj pravnoj kampanji povrata pet slika koje su bile u obiteljskom vlasništvu, uključujući i 'Portret Adele Bloh-Bauer I'. Godinama su se austrijska vlada i nećakinja Adele Bloch-Bauer prepirali oko toga tko je nasljednik slike. Maria Altmann tvrdila je da su to djelo, uz još četiri slike nacisti oteli tijekom Drugog svjetskog rata. U konačnici je dobila pravo na sliku za kojoj je Klimtu bilo potrebno tri godine da je dovrši, a naslikana je naftom i zlatom na platnu.
'Portret dr. Gacheta' Vincenta van Gogha Iako je 'Portret dr. Gacheta' je jedna od manje poznatih slika nizozemskog slikara Vincenta van Gogha, prodana je 1890. za više od 82 milijuna dolara Saitou Ryoeiu, počasnom predsjedniku Daishowa Paper Manufacturinga iz Japana. Sliku je prodala obitelj Siegfried Kramarsky, gotovo točno stoljeće nakon što ju je Van Gogh dovršio i prodao za 58 dolara. Slika prikazuje dr. Paula Gacheta koji se brinuo o slikaru tijekom posljednjih mjeseci njegova života. Šest tjedana nakon što je završio sliku, Van Gogh je počinio samoubojstvo. Postoje dvije verzije portreta, obje su naslikane 1890. godine u Auversu.
'Ples kod Moulin de la Galette' Pierre-Augustea Renoira Osim Van Gogha, Saito Ryoei u svoju je prestižnu kolekciju uvrstio i slavnu impresionističku ikonu, sliku koju je Renoir naslikao 1876., a koja se proslavila kao uzdizanje ideja sreće i blagostanja. Djelo prikazuje tipično nedjeljno poslijepodne u Parizu, gdje se radnička klasa tog doba okupljala i plesala na trgu. Ryoei je kupio čuveni 'Ples kod Moulin de la galette' 1990. za 78,1 milijun dolara.
Naslov: Re: Koliko koštaju slike? Pon 14 Okt - 12:51
'Dječak s lulom' Pabla Picassa
[You must be registered and logged in to see this image.] 'Dječak s lulom' Pabla Picassa Godine 2004., slika je prodana za 104 milijuna dolara. Prije aukcije, povjesničari umjetnosti i likovni kritičari procijenili su joj vrijednost na otprilike 70 milijuna. No ipak je riječ o umjetniku čije ime automatski diže cijenu u nebesa. Portret dječaka Picasso je naslikao 1905., kad je imao 24 godine i upravo se doselio na Montmartre.
Godine 2010., slika je prodana anonimnom kupcu za 106,5 milijuna dolara. Slika je jedna u nizu izvanrednih Picassovih djela inspiriranih njegovom ljubavnicom Marie-Therese Walter. Nastala je početkom 1932. u Boisgeloupu u Normandiji i jedan je od njegovih najcjenjenijih međuratnih radova. Prikazuje slikarovu muzu koja leži na kauču iza koje je tamnoplava zavjesa. Prije rekordne kupnje Picassovo remek-djelo bilo je u vlasništvu američkih kolekcionara Sidneyja i Frances Brody skoro šest desetljeća, a javnosti je bilo prezentirano samo jednom, prilikom umjetnikova 80. rođendana 1961. godine.
Picassova 'Dora Maar s mačkom', slika jedne od umjetnikovih brojnih ljubavnica, dosegla je cijenu od 92,5 milijuna 2006. Svjetski poznat portret nastao je početkom Drugog svjetskog rata. Nakon dugog i intenzivnog 'cjenkanja' na aukciji anonimni kupac odnio je sliku koja je prije toga imala svjetsku turneju kako bi što više privukla pasionirane kolekcionare.
Naslov: Re: Koliko koštaju slike? Sre 23 Okt - 0:04
“Dijana i Akteon”, Ticijan
Ticijanova (Tiziano Vecelli) “Dijana i Akteon” (Diana and Actaeon) iz 16. veka oslikava trenutak susreta boginje Dijane i Akteona i jedno je od najboljih dela ovog italijanskog majstora. Bila je u privatnoj kolekciji, a potom ponuđena Ujedinjenom Kraljevstvu za 91 milion dolara.
Naslov: Re: Koliko koštaju slike? Sre 23 Okt - 0:05
“Osam Elvisa”, Endi Vorhol
Slika “Osam Elvisa” (Eight Elvises) Endija Vorhola (Andy Warhol) bila je u privatnoj kolekciji rimskog kolekcionara Anibala Berlingijerija (Annibale Berlingieri) skoro četrdeset godina. Prodata je za sada nepoznatom kupcu 2008. godine na privatnoj prodaji za 100 miliona dolara.
Naslov: Re: Koliko koštaju slike? Sre 23 Okt - 0:06
“Žena III”, Vilijam de Kuning
“Žena III” (Women III) Vilijama de Kuninga (Willem de Kooning) procenjena je na 137,5 milona dolara. Kupac ovog portreta koji je nastao sredinom 20. veka je Stiven Koen (Steven Cohen).
Naslov: Re: Koliko koštaju slike? Ned 3 Nov - 17:27
Ovo je „Ukrotitelj zmija“, najskuplja srpska slika
Na čelu liste najskupljih srpskih slikara zvanično i dalje je Paja Jovanović, čije je ulje na platnu “Ukrotitelj zmija” iz 1887. pre dvanaest godina na aukciji u Londonu prodato za 169.580 evra. “Kraljica Natalija” Uroša Predića, kupljena pre pet godina takođe u Londonu za 32.000 evra, danas vredi mnogo više.
Kod nas kapitalnim delima Konjovića, Šumanovića, Lubarde, File, Cuce Sokić, Veličkovića, Damjana cena blago raste i u godinama krize. Zaključak: kupovina remek-dela visokokotiranih srpskih umetnika najisplativija je investicija za sva vremena.
U Srbiji, poznato je, regulisanog art marketa - nema. U aukcijskim kućama Beča, Londona, Pariza pojavljuju se ponekad i dela naših umetnika. Na domaćim aukcijama, remek-dela naših velikih umetnika - nikad. S njima se trguje privatno.
Njihove cene, nezvanično, dostižu neslućene sume. Zvanično - o njima se ne govori. Osim u uskom krugu kolekcionara. Ovo, naravno, ne znači da su pomenuti umetnici bili ili da su danas i najbogatiji u svojoj branši.
Paja Jovanović je živeo samo lagodno, Uroš Predić preskromno, Savu Šumanovića su pred kraj roditelji izdržavali, Petar Dobrović je znao i da gladuje, ali cene nije obarao, Damjanu je brat pomagao, Veličković je bio profesor na “Bozaru”.
Nijedan od njih ne pripada kategoriji imućnih, ali bogatstvo jeste ono što su za sobom ostavili, ili ostavljaju pokolenjima.
Zato su za njihovo kapitalno delo strasni kolekcionari danas spremni da plate astronomsku cenu. Nezvanično, Šumanovićev “Most na Šidini” prodat je za više od 600.000 evra, dok se za jednu njegovu sliku iz ciklusa “Šidijanki” (u privatnom vlasništvu) nudi 500.000 evra!
Predićevo remek-delo “Portret kraljice Natalije”, slikano u Beogradu, završilo je napolju spletom okolnosti. Ima naznaka da je izneto iz zemlje po izričitoj volji portretisane kraljice. Da kraljičin portret jedan naš kolekcionar iz Kanade nije prepoznao, pitanje je koliko bi danas bio cenjen.
Rekord je zabeležila i slika “Selo” Save Šumanovića, kada je pre nekoliko godina, u aukcijskom nadmetanju od ponuđenih 1.500 evra dostigla 64.000 evra. Navodno je doneta u Srbiju, gde je preprodata za 150.000 evra.
Opus Save Šumanovića, čija je “Pijana lađa” početkom šezdesetih godina XX veka za Muzej savremene umetnosti nabavljena po ceni salonskog stana u centru Beograda, ulazi u red najviših dometa našeg slikarstva. Među slikarkama, pak, vode Ljubica-Cuca Sokić, Zora Petrović, Milena Pavlović-Barili i Nadežda Petrović.
U skupljanju građe za ovaj tekst mnogo nam je pomogao Nikola Kusovac, nekadašnji kustos u Narodnom muzeju, kao i Petar Popović, kustos u Narodnom muzeju, zahvaljujući kome je “Blic” dobio ekskluzivno pravo da objavi najskuplju srpsku sliku - “Ukrotitelj zmija”. Petrović kaže: “Prodaja dela naših umetnika uglavnom se završava mimo domaćih aukcija. Listu najskuplje plaćenih dela moguće je napraviti prema cenama dostignutim u aukcijskim kućama u svetu. Kretanje cena naših autora doskora sam pratio na ‘Artprajsu’, ali više nisam pretplatnik tog sajta i ne znam da li je stanje promenjena, ali bi mogla biti ovako:
- Nadežda je 1914. ponudila državi da joj otkupi dve slike da bi lečila giht, ali joj je ministarstvo uzelo samo jednu za 400 dinara - “Kulu Leke kapetana” - kojoj se u ratu izgubio trag. Ilustracije radi, Nadeždina plata učiteljice crtanja bila je 250 dinara.
Muzej je 1954. otkupio njen “Vezirov most” za 40.000 dinara - trideset tadašnjih plata. - Sada bi ova slika vredela sigurno i 200.000 evra - navodi Ljubica Miljković, kustoskinja u Narodnom muzeju.
Među živim slikarima izuzetno cenjen u Parizu a manje poznat kod nas je Marko Stupar (srednja vrednost 6.000 evra). Ljuba Popović drži cenu oko 14.000 evra, što je, kako kažu, jako dobro.
Marina Abramović, svetska kraljica performansa je na konju ako se zna da je jedna njena fotografija prodata za čak 50.000 evra i da je jedina umetnica iz regiona koja je ušla u “Tajmsovu” anketu sto najvažnijih umetnika na svetu.
Galerista i kolekcionar Aleksandar Milojević kaže: - Cene slika Cuce Sokić i Ivana Radovića stalno skaču. Visoke cene imaju i dela Marka Čelebonovića i Jovana Bijelića. Kvalitetan Lubarda nabavlja se za nekoliko desetina hijada evra. Kod nas je sve zanimljiviji Đorđe Ivačković, odavno afirmisan u Parizu. Na aukcijama u svetu u blagom je porastu i cena dela Vladimira Veličkovića, čiji crteži idu i na 40.000 evra. Zanimljivo je da sada, u kriznim godinama, ne pada cena vrhunskim delima. Cena pada samo prosečnim autorima, kao što su Nikola Graovac ili Boža Ilić. Takođe, ravno je podvigu prodati Konjovića iz sedme decenije, ali nije iz tridesetih. Sve se više traže i Damjanovi i Filovi radovi posle objavljivanja njihovih monografija. Za dobru sliku čeka se u redu!
blic.rs 09.02.2012.
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Koliko koštaju slike? Ned 3 Nov - 17:32
Richterova slika oborila rekord
Slika njemačkog umjetnika Gerharda Richtera postigla je rekordnih 37.1 milijuna dolara na dražbi u New Yorku. Time je postala najskuplja prodana slika živućeg autora. Riječ je o fotografiji-slici iz 1968. godine, koja prikazuje trg Piazza del Duomo u Milanu.
Naslov: Re: Koliko koštaju slike? Ned 3 Nov - 17:37
Rekordna cena za El Grekovu sliku
El Grekova slika "Sveti Dominik u molitvi" postigla je rekordnu cenu za sliku nekog starog španskog majstora, pošto je na aukciji u Londonu prodata za 9.154.500 funti (10.750.000 evra)
[You must be registered and logged in to see this image.] El Grekova slika "Sveti Dominik u molitvi"
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Koliko koštaju slike? Sre 13 Nov - 11:48
Bejkonovo delo skuplje i od "Vriska"
Slike na kojima je Frensis Bejkon naslikao svog prijatelja i kolegu umetnika Lusijana Frojda, postale su najskuplje umetničko delo ikada prodato na aukciji u Njujorku i to za rekordnih 142 miliona dolara (106 miliona evra).
Triptih "Tri studije Lusijana Frojda" (1969.) se smatra Bejkonovim remek-delom. Prodata je nakon šest minuta nadmetanja, kažu iz aukcijske kuće Kristi.
Najviša cena prodatog umetničkog dela na aukciji, do prošle godine bilo je delo "Vrisak" Edvarda Munka.
To je bio prvi put da je triptih ponuđen na aukciji a nadmetanje je startovalo od 80 miliona dolara.
Aukcijska kuća ne želi da otkrije identitet velikodušnog kupca.
Bejkon, poznat po triptisima, naslikao je "Tri studije Lusijana Frojda", 1969. godine na londonskom koledžu umetnosti, nakon što je njegov studio izgoreo.
"U pitanju je remek-delo i jedna od najvećih slika koja je dospela na aukciju", kažu istoričari umetnosti u aukcijskoj kući "Kristi".
Ova slika opisuje Bejkonovu i Frojdovu vezu, odajuči počast kreativnoj i emotivnoj vezi između ova dva umetnika.
Dvojica umetnika su se upoznala 1945. godine nakon čega su postali bliski i vrlo često su slikali jedan drugoga pre nego što su njihovi odnosi zahladneli tokom 1970. godine.
[You must be registered and logged in to see this image.] Na triptihu je naslikan Lusijan Frojd na stolici, iz tri ugla.
Tri studije Lusijana Frojda je jedan od dva velika triptiha Frojda, unuka osnivača psihoanalize Zigmunda Frojda. Ova tri panela su bila razdvojena 1970. godine da bi se ujedinili nakon 15 godina.
b92.net BBC
Abu Dabi
MODERATOR
Poruka : 130824
Učlanjen : 07.04.2011
Naslov: Re: Koliko koštaju slike? Sre 13 Nov - 13:56
Naslov: Re: Koliko koštaju slike? Čet 14 Nov - 21:08
Slucajno....
A ova fantasticna prodaja? Da li si citao ?
Rekordnih 105 miliona za Vorholovu sliku
Jedna slika tvorca pop-arta Endija Vorhola prodata je 13. novembra na aukciji u Njujorku za 105 miliona dolara (uključujući porez), što je novi rekordni iznos prodaje jednog dela ovog čuvenog umetnika.
Aukcijska kuća Sotbi saopštila je da je slika "Silver Car Crash" (Double Disaster) prodata za 105 miliona dolara, iako se očekivalo da će cena dostići 80 miliona.
Slika, koja je juče prodata na aukciji, ranije je bila vlasništvo kolekcionara Čarlsa Sačija i Tomasa Amana, kao i nemačkog multimilionera i plejboja Gintera Saksa, a za sliku je čak pet ponuđača ponudilo cenu od 80 miliona dolara. Pobednik koji je ponudio 105 miliona za ovu Vorholovu sliku nadmetao se preko telefona. Ime kupca zasad nije poznato.
Ova slika je jedna od ukupno četiri slike rađene u tehici duplog panela, koje je Vorhol napravio 1963. godine, a u poslednjih 26 godina je bila izložena samo jednom.
"To je odlična cena za sliku koja i zaista toliko vredi", rekao je Tobajas Majer, stručnjak za savremenu umetnost, koji je vodio aukciju.
Cena od 105 miliona dolara je drugi najviši iznos za neko delo savremene umetnosti - najveću cenu dostigla je slika triptih "Tri studije Lusijena Frojda," kojaje pre nekoliko dana preko aukcijske kuće Kristi prodata za 142,4 miliona dolara.
Vorholova slika napravljena je od prizora saobraćajne nesreće objavljenih u dnevnim novinama, koje je on reflektujućim srebrnim nijansama naneo na platno, ponavljajući scene više puta. Drugi deo platna predstavlja potpuno prazan deo prefarban srebrnom bojom.
"Monumentalnost ovog rada je u tme što on zapravo pokazuje kao da i život i smrt dolaze pravo posmatraču u susret", rekao je Mejer.
Na aukciji na kojoj je bila ponuđena kolekcija savremenei umetnosti, koja je nastala posle Drugog svetskog rata, prodati su radovi za ukupno 380,6 miliona dolara i tako je to postala najveća aukcija u istoriji ove kuće, sa rekordima za radove Saja Tvomblija i Brajsa Mardena. Na aukciji je prodat i rad Žan-Mišela Baskijata "Untitled (Yellow Tar and Feathers), koji je dostigao cenu od 25,9 miliona dolara.
Ova aukcija Sotbija desila se svega nekoliko dana nakon što je kolekcija savremene umetnosti u kući Kristi prodata za 691,5 miliona dolara, što je najveći iznos u istoriji jedne aukcije
Stručnjaci i zvaničnici u obe aukcijske kuće objašnjavaju ove rekorde time što su se u ovom trenutku pojavili imućni kolekcionari koji tako ulaze u sve brže rastuće globalno tržište umetničkih dela.
"Globalno učešće kupaca je potpuno evidentno kroz ove dve aukcije, a kada se radi o kvalitetu umetničkih dela razni ljudi iz raznih zemalja, iz različitih kulturnih sredina, će sigurno uzeti učešće u takvim nadmetanjima, jer se radi o izuzetnoj umetnosti", kaže Aleks Roter iz Sotbija dodajući da su na ovonedeljnim aukcijama učestvovali ponuđači iz Rusije, Azije, s Bliskog istoka i iz Latinske Amerike.
Prethodno je rekord među Vorholovim slikama držalo delo prodato 2007. godine za 71,7 milion dolara.
b92.net
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Koliko koštaju slike? Sre 20 Nov - 13:55
Gospodarica podzemlja prodata za 5,3 miliona
Aukcijska kuća Sotebi saopštila je da je crtež gospodarice podzemlja, Dantea Gabrijela Rosetija, prodat na aukciji za 3,3 miliona funti (5,3 miliona dolara) čime je postavljen rekord za ovog umetnika.
ukcijska kuća saopštila je da se "Prosperina" smatra Rosetijevim "najlepšim delom".
Crtež s kraja 19. veka kupio je privatni kolekcionar iz Londona posle žestoke borbe sa pet međunarodnih ponuđača.
Model na slici je Džejn Moris, žena umetnika Vilijana Morisa.
Biografi kažu da je njen život bio sličan onom zarobljene boginje, zbog činjenice da je živela u braku bez ljubavi i imala intimnu vezu sa Rosetijem.
Slika se pojavila na tržistu, prvi put posle 40 godina.
Grent Ford, koji vodi Sotebi, rekao je: "Današnja rekordna cena je dokaz da su kolekcionari gladni za slikama ovog kvaliteta."
Prosperina je nastala 1878. godine i nalazila se kod Vilijama Grema od 1880. godine. Poslednji put je prodata 1970 godine u Stoun galeriji u Nju Kaslu.