Grupa The Police britanski je rock trojac pod velikim utjecajem reggae i ska glazbe. Grupa je na scenu izronila na samome početku punk rock fenomena i postala jedna od najpopularnijih grupa ranih '80tih. Iako su The Police bili punk rock bend, njihov reggae/pop/rock/punky zvuk nije nužno u to vrijeme bio samo punk, a i sva trojca članova benda bili su kudikamo talentiraniji i školovaniji muzičari od onih iz tadašnjih prosječnih punk ili new wave britanskih bandova. Stoga je The Police bio jedan od bendova koji je pokazao da punk može pronaći svoje mjesto na pop sceni. S razvojem njihove karijere, trojac je postajao sve više avanturističan i sve više eksperimentirao sa svojim zvukom, uključujući u njega i jazz i razne world music zvukove. Uspješnost njihove glazbe i njihovih pop singlova povećavalo je iz dana u dan njihovu publiku i do 1983. godine The Police su bili jedni od najpopularnijih bendova na svijeut. Na samome vrhuncu, 1984. godine, grupa se raspada, a njihov frontman Sting povlači sa sobom većinu njihove publike i postaje velika samostalna glazbena zvijezda.
The Police nisu bili uobičajeni, svakodnevni bend. Njihovi glazbenici bili su školovani i talentirani, a frontman Sting odmah se pokazao kao vrlo sposoban autor. Njegov učiteljski posao prije ulaska u bend pokazao se itekako korisnim jer su tekstovi njegovih pjesama odmah zapaženi kao književno vrlo interesantni i inteligentni, a Sting je pokazao zavidno poznavanje jezika i pismenosti. Također, na njegove su pjesme imali veliki utjecaj klasični književnici i njihova velika djela.
Grupu The Police osnovao je početkom 1977. godine Britanac porijekom iz Amerike, bubnjar Stewart Copeland. Copeland je bio sin agenta CIA-e i rođen je i pohađao je školu u Kaliforniji, no dolaskom u Veliku Britaniju pridružuje se progressive-rock bendu Curved Air, a nakon njihovog raspada ima veliku želju osnovati novi bend i pridružiti se tada rastućoj londonskoj punk sceni. Gordon Sumner, nadimkon Sting bio je učitelj koji je u slobodno vrijeme svirao u jazz-rock bendovima kao što je Last Exit. Sting i Copeland upoznali su se u lokalnom jazz klubu, gdje su zajedno s gitaristom Henriem Padovaniem u siječnju 1977. godine odlučili osnovati novi progresivni bend. Prvih nekoliko mjeseci svirali su po lokalnim londonskim pubovima, kada su pozvani da nastupe u reklami za žvakaće gume Wrigley's Spearmint, u kojoj su glumili 'poblajhani' punk bend. Reklama je imala jako dobar odjek za grupu, no naišla je na negodovanje od strane pravih zadrtih punkera. Ipak, poblajhana blond kosa postat će tako sasvim slučajno zaštitni znak benda, kojem će se rado prikloniti i članovi benda i njihova publika. Krajem 1977. godine The Police snimaju i objavljuju svoj prvi singl 'Fall Out' kojeg objavljuju za izdavačku kući IRS, nezavisnu kuću koju je Stewart Copeland osnovao zajedno sa svojim bratom Milesom, koji je također bio i menađer grupe. Singl se pokazao kao značajan hit, posebice za jedno nezavisno izdanje, a ostvario je prodaju od čak 70,000 kopija!
U srpnju 1977. godine Copeland, Sting i Padovani prvi puta nastupaju pod imenom The Police. Nakon izlaska singla 'Fall Out', grupi se na gitari pridružuje Andy Summers, koji je ranije svirao s Ericom Burdonom u drugoj postavi legendarnih the Animalsa, a imao je iskustva i kao gitarista Big Roll Banda, the Kevin Ayers Banda i Neila Sedakaa. The Police su samo kratko bili četvorka, jer je Padovani, zbog svog slabog gitarističkog umijeća, u kolovozu izbačen iz grupe, a ulogu glavnog gitariste u potpunosti je preuzeo Andy Summers. Ova postava zadržat će se sve do kraj djelovanja grupe
Snimanje prvog albuma za The Police je bio mukotrpan posao, radili su s vrlo malo financijskih sredstava, bez menađera i bez izdavačkog ugovora.Copelandov brat Miles Copeland ipak im je u proljeće 1978. godine uspio osigurati ugovor s kućom A&M Records, nakon što se oduševio njihovom novom pjesmom 'Roxanne'. Iako je im je ovaj ugovor osigurao nešto više novaca i dobar dio od buduće prodaje i autorskih prava, singlica 'Roxanne', koja izlazi istog proljeća, ne uspjeva se plasirati na top listu. The Police istog ljeta odlaze na turneju po Americi bez objavljenog albuma i turneja se svodi na vožnju Amerikom u iznajmljenoj kamp-prikolici i na svirke na iznajmljenoj opremi. Na jesen 1978. godine izlazi njihov prvi album 'Outlandos d'Amour', koji se polako popeo u britanski British Top Ten i američki Top 30. Odmah nakon izlaska albuma, grupa počinje britanski turneju kao predgrupa grupi Alberto y los Trios Paranoias, te objavljuju i novi singl 'So Lonely'.
Unatoč svim pohvalama i dosadađnjim uspjesima, pravi veći uspjeh za The Police dolazi u proljeće 1979. godine kada ponovno objavljuju singl 'Roxanne'. Pjesma se sada penje do 12. mjesta britanske top liste, a zahvaljujući njoj i album 'Outlandos d'Amour' penje se do šestog mjesta na listi albuma. Tog ljeta 1979. godine Sting pokazuje svoju multitalentiranost i zapaženim ulogama u filmu 'Quadrophenia' grupe the Who te u filmu 'Radio On'. Tek ponovnim izlaskom singla 'Roxanne', the Police 1979. godine postaju priznati bend u Britaniji, ali i u Americi i primjerice Australiji. Uskoro su dobili priliku nastupiti u legendarnom njujorškom klubu CBGB, nakon kojega sljedi i nova američka turneja koju The Police odrađuju ponovno putujući zemljom u kombiju. Uspjeh u Australiji uslijedio je također nakon turneje, te zahvaljujući velikoj podršci tamošnjih radio stanica i nacionalnom tv pop showu Countdown koji je učestalo vrtio njihove videspotove.
Do listopada 1979. godine The Police su završili snimanje svog novog albuma 'Reggatta de Blanc', koji se pokazao kao pravi veliki hit album, s hit singlom 'Message In A Bottle', zahvaljujući kojem je album 'Reggatta de Blanc' proveo čak četiri tjedna na broju jedan top liste i pretvorio The Police u prave europske i britanske rock zvijezde. Sljedeći singl 'Walking On The Moon' također je osvojio vrh top liste, a instrumentalna naslova skladba 'Reggatta de Blanc' čak je i nagrađena Grammyem za najbolju rock instrumentalnu izvedbu. Nakon izlaska albuma, Miles Copeland grupu odvodi na turneju u neke od zemalja u kojima zapadni rock glazbenici gotovo nikada nisu nastupali, kao što su Thailand, India, Meksiko, Bombay, Grčka ili Egipat.
U svibnju 1980. godine, zahvaljujući do sada ostvarenom uspjehu, kuća A&M objavljuje kolekciju 'Six Pack' u koju je uključeno pet dosadašnjih singlova grupe The Police u originalnom designu plus novi mix popularne pjesme s albuma 'Regatta De Blanc', pjesme 'The Bed's Too Big Without You'. Ovo izdanje dospjelo je do 17. mjesta britanske top liste singlova, no kasnije je taj uspjeh poništen jer se prema novim pravilima to izdanje tretiralo kao album, a ne kao singl.
The Police su nakon dosadašnjeg uspjeha bili pod pritiskom izdavačke kuće da što prije snime novi album i krenu još iste jeseni na novu turneju, pa njihov treći album 'Zenyatta Mondatta' i izlazi u jeseni 1980. godine. Na albumu se nalazi novi hit broj jedan 'Don't Stand So Close to Me'. Album 'Zenyatta Mondatta' postaje prvi uspješan album grupe Police na američkom tržištu, doguravši u službeni Top Ten i u Americi, ali i u Kanadi. U Britaniji album je provoe četiri tjedna na broju jedan. Singl 'Don't Stand So Close to Me' također ostvaruje uspjeh u američkom Topu Ten. Isti uspjeh slijedio je i sljedeći singl 'De Do Do Do, De Da Da Da', objavljen te zime, a popularnost grupe the Police bio je do početka 1981. godine već toliki da su bez problema mogli rasprodati njujorški Madison Square Garden.
wild filly
ADMIN
Poruka : 85778
Lokacija : divljina
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : uvek extra
Naslov: Re: The Police Sre 14 Sep - 22:13
Album 'Zenyatta Mondatta' donio je grupi the Police svjetsku slavu. Ipak, Sting će kasnije u interviewima izraziti nezadovoljstvo njegovim snimanjem, koje je napravljeno površno i na brzinu. No kritika se s njim neće složiti i uvijek će upravo taj album proglašavati njihovim najboljim djelom. Nažalost, 'Zenyatta Mondatta' bit će posljednji album kojeg su The Police napravili zajedno, odnosno, kako će Sting kasnije reći, posljednji album na kojem su surađivali kao bend. Instrumentalna skladba 'Behind My Camel', koju je potpisao Andy Summers, donjela je grupi još jedan Grammy za najbolju instrumentalnu rock izvedbu. No manje je poznato da je Sting odbio svirati na toj pjesmi, pa je Summers sam odvirao i sve bas dionice. Grammy je iste godine osvojila i pjesma 'Don't Stand So Close To Me', u kategoriji najbolje vokalne rock izvedbe grupe.
U vrijeme albuma 'Zenyatta Mondatta' Sting je već postajao zvijezda sam za sebe i bilo je sasvim jasno da će njegova karijera prerasti okvire grupe the Police. Njegovi povremeni izleti u glumu bili su vrlo uspješni, pa je osim glume u filmu grupe The Whos 'Quadrophenia' ostvario uloge u još nekoliko filmova, među kojima i u filmu 'Brimstone and Treacle'. Na soundtracku tog filma našla se i njegova samostalna pjesma 'Spread A Little Happiness', koja je ostvarila značajan uspjeh. Kako je njegov uspjeh i utjecaj rastao, Sting je zahtjevao i sve više kontrole nad grupom The Police, čiji je ionako većinski autor bio upravo on sam. Njegov odnos s osnivačem grupe Stewartom Copelandom postao je sve napetiji uz brojne, čak i javne svađe. Napetost je sve više rasla i s uobičajeno povećanim stresom zbog svjetske slave, novca i popularnosti.
Četvrti album grupe The Police, album 'Ghost In The Machine', objavljen je na jesen 1981. godine. Album je postao instant hit, te ulazi na broj jedan britanske i broj dva američke top liste, sadrži i prepoznatljive hitove 'Invisible Sun', 'Spirits In The Material World' i 'Every Little Thing She Does Is Magic', koja postaje i njihov najveći hit do sada. Sukobi u grupi the Police kulminirali su upravo u vrijeme izlaska albuma 'Ghost In The Machine'. Trojac se nije mogao dogovoriti oko izgleda omota albuma, pa na kraju album izlazi sa slikom tri crvena piktografa, takozvanih 'digitalnih' slika tri člana benda, na običnoj crnoj podlozi.
Uspjeh kojeg je grupa ostvala 1980. i 1981. godine, odrazio se na sve druge neglazbene odnose, pa the Police 1982. godine uzimaju pauzu. Svaki član grupe okrenuo se svojim samostalnim projektima. Sting se uglavnom bavio glumom. Stewart Copeland je potpisao glazbu za film Francis Ford Coppole 'Rumble Fish', kao i za baletnu predstavu 'King Lear' u San Franciscu, te je objavio i album pod imenom Klark Kent. Također je svirao na nekoliko sessiona za Petera Gabriela. Andy Summers objavio je instrumentalmo album 'I Advance Masked' s Robertom Frippom.
The Police se vraćaju na scenu u ljeto 1983. godine s novim albumom koji nosi naziv 'Synchronicity'. Album ulazi direktno na broj jeda britanske top liste, a uskoro istu poziciju zauzima i u Americi gdje ostaje na vrhu čak 17 nevjerojatnih tjedana. Ovakav uspjeh album 'Synchronicity' može zahvaliti blockbuster hit singlu 'Every Breath You Take'. Singl je u Britaniji bio četiri tjedna na broju jedan, a sa osam tjedana provedenih na broju jedan američke top liste jedan je od najuspješnijih hitova u Americi svih vremena.
Album 'Synchronicity', objavljen 1983. godine, uistinu će biti i posljednji album grupe The Police. Ovaj klasik album je osim singla 'Every Breath You Take' sadržavao i uspješne singlove 'Wrapped Around Your Finger', 'King of Pain' i 'Synchronicity II', a također je značajno da su ih pratili zanimljivi videospotovi koje su režirali Godley & Creme.
wild filly
ADMIN
Poruka : 85778
Lokacija : divljina
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : uvek extra
Naslov: Re: The Police Sre 14 Sep - 22:15
Pjesme 'King of Pain' i 'Wrapped Around Your Finger' postale su novi hitovi tijekom 1983. godine, a album 'Synchronicity' ostvario je multi-platinastu prodaju u Americi i Britaniji. Album je bio nominiran za Grammy u kategoriji najboljeg albuma godine, no izgubio je od neizbježnog favorita Michael Jacksonovog albuma 'Thriller'. No The Police su uspjeli pobijediti Jacksona u drugoj kategoriji. Pjesma 'Every Breath You Take' osvojila je Grammy za najbolju pjesmu godine, nadmašivši Jacksonovu 'Billie Jean'. 'Every Breath You Take' je također nagrađena Grammyem za najbolju vokalnu pop izvedbu grupe. Pjesma 'Synchronicity II' također je nagrađena Grammyem i to u kategoriji najbolje vokalne rock izvedbe grupe. Pjesma 'Every Breath You Take' također je nagrađena na American Video Awardsima te je osvojila i dva Ivor Novello Awards u kategorijama najbolje pejsme glazbeno i tekstualno, te kao najizvođenija pjesma. The Police su s albumom 'Synchronicity' otišli na veliku rasprodanu, rekordno posjećenu svjetsku turneju koja je postala ogledna turneja za sve izvođače do kraja '80tih. No sa završetkom turneje grupa objavljuje pauzu tijekom koje planiraju nastaviti sa samostalnim projektima. The Police se sa pauze nikada nisu vratili.
Tijekom turneje albuma 'Synchronicity' napetosti među članovima grupe the Police bivale su sve nepodnošljivije i trojac je izgubio svaku želju da ponovno radi zajedno. Raspad grupe nije nikada službeno objavljen, no bilo je jasno da će the Police teško ponovno ući u studio nakon što su se u ožujku 1984. godine vratili s iscrpljujuće turneje. Sting gotovo odmah počinje raditi na svom solo projektu i već 1985. godine objavljuje svoj prvi samostalni hit album 'The Dream of the Blue Turtles'. Stewart Copeland i Andy Summers su pokazali da nemaju ni najmanju namjeru slijediti svojeg kolegu. Copeland je nastavio snimati filmsku glazbu te je povremeno sudjelovao u nekim manjim benovima. Andy Summers je pak tek povremeno eksperimentirao sa art rock i jazz fusion glazbom, bez većeg uspjeha.
Tijekom 1986. godine the Police su imali nekoliko pokušaja ponovnog okupljanja, održavši tri nastupa za Amnesty International. U srpnju iste godine ponovno ulaze u studio s namjerom da tijekom ljeta snime nekoliko novih pjesama za greatest-hits album. No tijekom studijskog sessiona postaje jasno da Sting nema ni najmanju namjeru dati grupi svoje nove pjesme, tako da se snimanje svodi tek na nekoliko novih verzija njihovih starih pjesama, od kojih pak samo nova verzija pjesme 'Don't Stand So Close to Me' uspjeva završiti na kompilaciji 'Every Breath You Take: The Singles', koja je objavljena u božićno vrijeme 1986. godine. Kolekcija postaje njihov peti britanski broj jedan i četvrti američki Top Ten album.
1992. Sting se oženio s Trudie Styler. Summers i Copeland bili su pozvani na njihovo vjenčanje, a kada su uzvanici shvatili da su sva trojca ponovno na istom mjestu, nagovorili su ih da otpjevaju nekoliko stvari, tako su The Police ponovno stali na pozornicu i izveli pjesme 'Roxanne' i 'Message In A Bottle'. Iste godine, 1992., u Velikoj Britaniji izlazi njihov novi Greatest Hits album. Godinu dana kasnije izlazi i box set 'Message in a Box: The Complete Recordings', a 1995. godine izdavačka kuća objavljuje i dvostruki live album 'Live'.
10. ožujka 2003. the Police su upisani u Rock and Roll Hall of Fame, a na svečanosti su ponovno bili zajedno i izveli su pjesme 'Roxanne', 'Message In a Bottle' i 'Every Breath You Take', tijekom koje su im se na pozornici pridružili Steven Tyler, Gwen Stefani i John Mayer. Te jeseni Sting je objavio i svoju autobiografiju 'Broken Music'.
wild filly
ADMIN
Poruka : 85778
Lokacija : divljina
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : uvek extra
Naslov: Re: The Police Sre 14 Sep - 22:16
2004. godine magazin Rolling Stone svrstao je grupu The Police na 70. mjesto liste od 100 najboljih izvođača svih vremena.
Na ovogodišnjoj dodjeli Grammya (11. veljača 2007.) The Police su se ponovno okupili kako bi proslavili 30 godina od nastanka grupe. Nakon nastupa, Sting, Copelan i Summers najavili su odlazak na veliku povratničku turjenu. Za sada, svi su datumi već rasprodani.