Vodič za kupovinu pametnog sata Hitskin_logo Hitskin.com

Ovo je previzualizacija teme sa Hitskin.com
Instalirati temuVratiti se na listu teme



Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  Himna Haoss ForumaHimna Haoss Foruma  FacebookFacebook  


Delite | 
 

 Vodič za kupovinu pametnog sata

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Vodič za kupovinu pametnog sata Empty
PočaljiNaslov: Vodič za kupovinu pametnog sata   Vodič za kupovinu pametnog sata EmptyUto 28 Nov - 23:30

Vodič za kupovinu pametnog sata – sve što morate znati i na što morate obratiti pozornost

[You must be registered and logged in to see this image.]

Borba za vaše zapešće je u punom jeku zadnjih par godina. Mnogi od nas vole nositi “tradicionalne” satove koji su lijepi i rade ono što trebaju raditi – kažu vam koliko je sati, no s druge strane postoji želja za kupnjom dobrog pametnog sata.


Ako ste jedan ili jedna od tih, pročitajte ovaj tekst do kraja. Mi ćemo proći sve segmente koje biste trebali sagledati prije kupovine sata, te vidjeti u kojem budžetu je najbolje kupiti pametni sat. Nisu svi pametni satovi isti niti su namijenjeni “istoj publici”.
Mnoge velike kompanije kao što su Apple i Samsung, ali i Tag Heuer i Fossil, su počeli raditi pametne satove kako bi vam u što praktičnijem obliku servirali notifikacije, aplikacije i mnoštvo drugih stvari na zapešće. Iako mogućnosti i dizajn variraju od kompanije do kompanije, glavna poanta svih satova je da vam uštede vrijeme i daju na što lakši način mnoštvo (korisnih) informacija.
Tako s pametnim satovima možete vidjeti notifikacije, pročitati poruke, slušati glazbu, pa čak i zvati svoje kontakte (op.a. Apple Watch serija 3). Sve je to super, no pitanje je što želite i što realno trebate. Neki pametni satovi su potpuno nezavisni od vašeg mobitela, dok su neki praktički dodatak istome.
Tu su naravno i korisnici koji žele poboljšati svoje zdravlje i žele s pametnim satom mjeriti svoju aktivnost, otkucaje srca i slično, što je vrlo pohvalno. Rekli bismo da je to najveća prednost današnjih pametnih satova – praćenje aktivnosti i “poticanje” da se još više krećemo i vježbamo. Linija između pametnih satova i fitness pametnih narukvica je sve manja i manja.
No, krenimo s pravim stvarima – kako ćete naći pravi pametni sat za vaše potrebe i u kojem budžetu …
 

Quick tips:

Generalno, ovo su stvari na koje biste trebali pripaziti:
– Ne kupujte pametni sat bez informiranja što on radi i što može, te što ćete vi s njime raditi
– Odaberite sat sa senzorom za praćenje rada srca i GPS-om ako ste “fitness ovisnik”
– Obratite pozornost na bateriju prije kupovine, te vidite koliko dugo želite koristiti sat bez punjenja (npr. Garmin Fenix može izdržati 2-3 tjedna bez punjenja, Apple watch 2-3 dana)
– Tražite pametni sat koji pokazuje vrijeme kada je “idle” stanju, odnosno kada ga ne koristite
– Gledajte da su remen i kopča dobri, te da ih je lako (i jeftino) zamijeniti
– Pogledajte koje su aplikacije kompatibilne s uređajem kojeg planirate kupiti, te što one mogu i što vam nude kao korisniku
 

OS i kompatibilnost uređaja

Iako je većina satova dizajnirana kao dodatak pametnom telefonu, kompatibilnost satova je jako važna. Na primjer, Samsungov Gear S3 sat koji u sebi ima Tizen OS je kompatibilan s mnoštvom Android telefona, ali i s iPhoneom.
Android satovi – koje rade Samsung, LG, Huawei i drugi – rade s Android 4.3 uređajima (i novijima). Google ja napravio stranicu gdje možete provjeriti kompatibilnost. Neki Android bazirani satovi su kompatibilni i s iPhoneom, no svakako je bitno da imate sat koji je kompatibilan s vašim mobitelom kako biste ga mogli 100 posto iskoristiti.

Android Wear nam se sviđa jer su napravili odličan posao i možete naći uređaje koji su vam lijepi i funkcionalni, ali imaju i podršku za third-party aplikacije. Recimo, aplikacija Mint vam može slati podsjetnik koliko ste novca potrošili tako da ćete s vremena na vrijeme vidjeti na satu vaš “tjedni” ili “mjesečni” budžet. Također, Android Wear 2.0 ima podršku za instalaciju mnogih aplikacija direktno na pametni sat, umjesto da s aplikacijom komuniciraju preko mobilnog uređaja. Ovdje možete naći više informacija.
Kod Apple Watcha i nema nekog iznenađenja. On radi samo s iPhoneom. Na njega možete instalirati omiljene aplikacije, pratiti fizičku aktivnost, dobivati notifikacije, pa čak i zvati ljude, te slušati glazbu. Ako ste Apple fanboy, vjerojatno će vam to biti prvi izbor iako ima boljih satova – kako u mogućnostima, tako i u cijeni.
Ukratko: ne kupujte pametni sat ako ne znate da će raditi u kombinaciji s vašim pametnim satom.
 

Ekran

Prvi pametni satovi nisu baš imali dobar ekran, no danas svi imaju LCD ekran u boji ili još bolje – AMOLED ekran na kojem možete vidjeti slike, aplikacije i ostali sadržaj u bogatijim bojama koje su u biti i nešto svjetlije. Ipak, zbog toga “trpi” baterija koja ima kraći ciklus, mada mnogi proizvođači pokušavaju poboljšati potrošnju baterije, odnosno učiniti sa sat manje baterije troši tijekom svog rada.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Tu je naravno i pokušaj da se “sat” ubije kada ga ne koristite, odnosno da se ekran gotovo skroz ugasi kada ne koristite sat, no cijena toga je da ga morate “probuditi” čak i ako želite samo vidjeti koliko je sati.
 

Gumbi vs. touch ekran

Ovako na prvu, pomislili biste da je najbolje uzeti sat koji ima touch ekran? Na kraju krajeva, imate i mobitel s touch ekranom već godinama i navikli ste se na takav način rada. Naravno, na takvim ekranima je lakše upravljati sučeljem, ali morate uzeti u obzir veličinu. Na malim ekranima satova to ne mora biti nužno, niti su sve radnje intuitivne.
Android Wear je napravio odličan posao kada je aplikacije počeo prikazivati kao “kartice” pa ste ih lako mogli maknuti s jednim potezom prsta, no morali ste puno toga napraviti da biste pokrenuli samu aplikaciju ili opcije unutar iste.

Nekako najbolje rješenje za upravljanje sučeljem je negdje između touch ekrana i fizičkih gumbi. Odličan posao je napravio Apple sa svojim satom – većinu toga možete napraviti na dodir, ali je tu i “digitalna kruna” s kojom se možete vrtjeti unutar opcija, scrollati kroz aplikacije, zoomirati itd.

Ukratko: S vremenom vidimo da sve više pametnih satova ima touch ekrane i to je dobro, ali ako tražite jednostavnost i malo više “old-school” estetiku, bolje uzmite sat s fizičkim gumbima.
 

Dizajn i personalizacija

Bolji pametni telefoni koje možete naći na tržištu, nude vam mogućnost da si sami odaberete narukvicu (koža, čelik, guma …), te da ih lako možete zamijeniti. Posebice s narukvicama koje rade druge kompanije. To je važno ako želite malo “personalizirati” sat. Većina satova nudi i mnoštvo boja narukvica, kao i spomenuti materijal, kako bi svi korisnici bili zadovoljni.
Neki vole više sportski look, neki casual, a neki poslovni. Svi korisnici moraju biti pokriveni i u svojoj “comfort zoni” kod korištenja sata. Sva sreća to su proizvođači satova prepoznali i zato vam nude sve te opcije.

Uz to, sve je više satova koji imaju okruglo, a ne četvrtasto kućište. Tradicionalni satovi su uglavnom okrugli i zato taj nagli zaokret u dizajnu. Naravno, satovi su i relativno mali i male debljine kako vam ne bi smetali u obavljanju dnevnih zadaća i kako bi vam bilo ugodno dok nosite sat. Svakako obratite pozornost na dizajn i personalizaciju i nađite si uređaj koji vam je i lijep i funkcionalan, jer na kraju dana – vi ste ti koji ga moraju koristiti, ali i gledati.
 

Notifikacije i upozorenja

Svaki dobar pametni sat će vas upozoriti na nadolazeći poziv, email ili SMS poruku s kratkom vibracijom i zvukom na vašem zapešću. Tako možete diskretno vidjeti da li se hitno morate javiti, odgovoriti na poruku ili može pričekati kasnije. To je važno i kada ste na kakvom sastanku ili u društvu ljudi. Nije pristojno stalno gledati na mobitel, te tipkati po istome.
Također, gledajte da je vaš pametni sat dovoljno “pametan” da je integriran i s društvenim mrežama pa da na njemu možete vidjeti notifikacije sa, npr., Facebooka i Twittera.

Budite sigurni da možete vidjeti sve relevantne notifikacije koje vidite i na telefonu. Apple Watch je to dobro riješio i sve notifikacije koje imate u Notifikacijskom centru, vidite i na satu.
Neki pametni satovi nude da si sami odaberete što želite. To možete napraviti sa Samsungom Gear S3 te pripadajućom aplikacijom Gear Manager na vašem telefonu.
 

Aplikacije i satovi

Iako je ova kategorija “pametnih satova” relativno mlada, postoje modeli koji nude i stotine dostupnih aplikacija za vaš uređaj. Pretpostavljate, najbolji po tom pitanju je Apple Watch koji ima preko 20.000 dostupnih aplikacija, uključujući i popularne aplikacije za Instagram, Uber, Shazam itd. Apple je definitivno tu prvi i najjači, no bez obzira na to, postoji mnoštvo korisnika koji ne žele taj sat nego neki drugi.

Broj aplikacija ne znači da je sat najbolji ili da baš njega trebate kupiti. Ipak, prije kupovine biste trebali provjeriti koliko aplikacija ima sat koji namjeravate kupiti i ima li aplikacije za sve ono što vama treba.
S druge strane, satovi iz kolekcije Android Wear imaju također mnogo aplikacija (vjerojatno par tisuća), iako Google nije htio reći službene brojke.
Samsung Gear S3 koji na sebi ima Tizen OS ima oko 1.400 dostupnih aplikacija.
 

Posebne mogućnosti: fitness, glasovne naredbe i ostalo

Iako su fitness trackeri (uglavnom, pametne narukvice) izuzetno popularne, sve više proizvođača pametnih satova pokušava integrirati activity-monitor u svoje uređaje kako bi pratili vaše tjelesne aktivnosti. Većina tih satova ovisi i o vašem telefonu da bi dobro radila, ali većina ih ima ugrađen makar pedometar za praćenje koliko ste koraka napravili.
Neki satovi imaju i ugrađen senzor za mjerenje rada srca što je izuzetno korisno, iako nisu pouzdani kao oni kod fitness narukvica. Točnije, nisu toliko precizni kao što bi trebali biti. Navodno će sada i Apple Watch i Garmin Fenix 5 i ostali imati bolje senzore, no većina uređaja je sada još u nekom osrednjem razredu što se toga tiče.
Nadalje, mnogi satovi (Samsung Gear S3, Apple Watch 2/3, Garmin Fenix 5 …) imaju i ugrađene GPS module pa su privlačni i svima onima koji trče, plivaju ili se voze na biciklima kako bi mogli pratiti udaljenosti koje su prešli. Naravno, to jako troši bateriju, ali je super dodatak pametnom satu.

Ako ipak trebate nešto samo za fitness, preporučujemo vam da pogledate Fitbit Blaze ili Garmin Forerunner 235.
Neki kažu da imaju potrebu i razgovarati preko sata. Jeste li vi među njima? Apple Watch to nudi ako imate telefon blizu sebe, mada ni to više neće biti potrebno. Samsung Gear S3 ima ugrađen LTE pa možete telefon i ostaviti kod kuće.
Ukratko: pogledajte si koje ekstra dodatke želite imati na svom pametnom telefonu i da li ste spremni platiti za to. Ne trebaju svi glasovne naredbe, GPS, turn-by-turn navigaciju i slično.
 

Baterija i punjenje

Mnogi pametni satovi s ekranima u boji traju otprilike dan do dva nakon čega ih morate puniti. Neki čak ne mogu izdržati ni 24 sata, pa i to uzmite u obzir prije kupovine. Možda ćete morati svaku noć puniti sad kao što najčešće morate i puniti pametni telefon.
Ako još koristite i glasovne naredbe i GPS tada baterija traje još manje. Apple Watch navodno može izdržati oko 18 sati s miješanom upotrebom, što je dosta optimističan podatak. Naša iskustva su malo drugačija.
Što se samog punjenja tiče, dobra stvar je što većina satova ima micro USB utor za punjenje, mada neki imaju i svoja posebna postolja i slično.

Cijene

I za kraj onaj najzanimljiviji dio – koliko ova “zabava” košta? Većina pametnih satova košta oko par stotina dolara, mada možete naći i one od 100-injak dolara (npr. Moto 360). Neki od najskupljih su Tag Heuer Connected i Apple Watch. U biti većina satova se nalazi u rasponu od 200 do 500 dolara, odnosno od 1500 do 4000 kuna na našem tržištu – ovisno o modelu, mogućnostima i dodacima koje dobijete s njime.
Na vama je da si nađete budget i onda u tom rangu nađete sat koji odgovara vašim potrebama. Sigurni smo da u ovom spomenutom rasponu svi mogu naći uređaj koji će ih zadovoljiti svojim mogućnostima.

Piše: B.P.
Nazad na vrh Ići dole
 
Vodič za kupovinu pametnog sata
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Vodič za kupovinu tableta
» Farmerke večni trend
» 7 načina kako zaštiti ekran pametnog telefona od lomova
» Podešavanja sata na forumu
» Uticaj sata rodjenja
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum
  • Aktuelnosti
  • I-Tech
  • -

    Sada je Sub 23 Nov - 1:54