Gothic rock (također zvan goth rock ili goth) je žanr rock glazbe koji potiče iz kasnih 70-tih. Podrijetlom iz pregršta punk rock/post-punk bendova, goth počinje biti definiran kao poseban pokret u ranim 1980-tima. Kao suprotnost post punk bendovima i njihovoj agresivnoj hard-driving glazbi i stilu, glazba ranijih gothic bandova bila je introspektivnija i djelovala je s estetikom i „mračnom“ tematikom književnih djela ili intelektualnim pokretima kao što su gothic horor, romantizam, egzistencijalna sloboda i nihilizam. Značajni gothic rock bandovi uključuju Bauhaus, Siouxsie and the Banshees, The Cure, The Sisters of Mercy i Fields of the Nephilim.
Uveliko poseban u odnosu na druge žanrove alternativnog rocka 1980-tih, gothic rock je uzrokovao napredak širenja goth subkulture koja uključuje goth klubove, goth modu i goth časopise.
Gothic rock kao osnovu koristi gitaru i post-punk sintisajzer zvuk i koristi ih za izgradnju zvuka"slutnje, žalosti, i veoma često epskog "soundscapea".
Gothic rock se obično bavi tamnim temama kroz tekstove i muziku. Pesnički senzibilitet žanra koji vodi gothic rock kroz književni romantizam, morbiditet, verske simboliku, i / ili nadnaravnim misticizmu. Prvi izvođači koji su u osnovi oblikovali estetiku i muzičku konvenciju gothic rocka uključuju Marc Bolan-a, The Velvet Underground, David Bowie-a, Iggy Pop-a i Sex Pistolse. Iako, muzičkom novinar Reynolds smatra Alice Coopera kao "pravog kuma gothic muzike" zbog njegove "glume i crnog humora". Nicov album 1969 godine, The Mramor Indeks je također imao veliki uticaj .
Gothic rock stvara tamnu atmosferu pod uticajem protopunk grupe The Velvet Underground, i još mnogo drugih kao na primer David Bowie, JG Ballard koji je imao tekstualni uticaj za mnoge od ranih gothic rock grupa kao na primer, Birthday Party, Arthur Rimbaud i Charles Baudelaire.
Pojam gotik muzika se koristila za opisivanje The Velvet Underground pevača Nico-a 1971 godine .Izraz je korišten i kasnije s vremena na vreme U kasnim 1970-ih, reč "Gothic" se koristi za opisivanje atmosfere post-punk bendova kao što su Joy Division. Godine 1979, Martin Hannett opisao bend i muziku Joy Division-a kao "muzika za ples s gotičkim prizvukom". Iste godine, Tony Wilson opisao je bend kao "gothic" bend u televizijskom šou programu.
Gotička subkultura
Gotička subkultura je suvremena subkultura rasprostranjena u mnogo zemalja. Započela je u Ujedinjenom Kraljevstvu tijekom kasnih 1970-ih do ranih 1980-ih u gothic rock sceni kao ogranak post-punka. Gotička subkultura je preživjela mnogo dulje nego drugi na istom području i nastavila se mijenjati. Predožba gotičara i kulturna skladnost ukazuju na utjecaje gotičkog romana iz devetnaestoga stoljeća, uglavnom kroz horor filmove.
Ova kontrakultura je povezala gothic ukuse u glazbi i modi. Gothic glazba obuhvaća velik broj različitih stilova. Zajedničko svima je sklonost prema "mračnom" zvuku i izgledu. Stilovi odijevanja su u okviru subkulturnog ranga iz death rocka, punka,androginosti, zatim renesansni i viktorijanski stil odijevanja, te kombinacija svega gore navedenoga - najčešće sa crnom odjećom, šminkom i kosom.
Značajni bendovi gothic rock žanra su Bauhaus, The Damned, The Cure, early Adam and the Ants, The Birthday Party, Southern Death Cult, Specimen, Sex Gang Children, UK Decay, Virgin Prunes, Christian Death, and Killing Joke. Do sredine osamdesetih, bendovi postaju sve popularniji, uključujući The Sisters of Mercy, The Mission (known as The Mission UK in the US), Alien Sex Fiend, The March Violets, Ausgang, Kommunity FK, Xmal Deutschland, Dead Can Dance, This Mortal Coil, The Bolshoi, and Fields of the Nephilim.
Devedesetih se nastavlja uspeh bendova iz osamdesetih i pojavu mnogih novih bendova. Factory Records, 4AD Records, i Beggars Banquet Records, izdaju mnogo albuma gothic muzike u Europi, dok je Kleopatra Records između ostalog objavljivala muziku u Sjedinjenim Državama, gde je gothic subkultura rasla posebno u New Yorku i Los Angelesu, u Kaliforniji, gde su mnogi noćni klubovi pravili "gothic / industrijske "noći. Popularnost 4AD bendova rezultiralo je stvaranju sličnih američkih labela kao Projekt Records, koja izdaje ono što kolokvijalno naziva eteričnim valom, podžanrom tamne val muzike. Do sredine 1990-ih, stilovi u goth muzici su bili u rasponu od gothic rock-a, deathrock-a, industrijske muzike, EBM, ambijenta, eksperimentalni, novi val, synthpop i punk rock-a.
Ideologija
Definisati izričitu ideologiju za gotičku subkulturu je teško iz nekoliko razloga. Prvi je velika važnost raspoloženja i estetike za one koji su uključeni. To je, delomično, inspirisano romantizmom i neoromantizmom, naročito u gotskim romanima. Tokom kasnog 18. i 19. veka, osećaj horora i strah od natprirodnog su rašireni motivi u književnosti, a proces se nastavlja u modernom horor filmu. Balansiranjem ovog naglaska na raspoloženju i estetici, drugi središnji element gothic-a je namerni osećaj teatralnosti i lične-dramatizacije, prisutne kako u gothic literaturi, tako i u gothic subkulturi kao takvoj.
Nasilje i mržnja ne čine elemente gotičke ideologije, nego ideologija nastaje u delu za identifikaciju, i nešto od strasti ili interesa za smrt i tamu, tugu, iznad društvenih i osobnih zala koja mainstream kultura želi ignorirati ili zaboraviti . To su teme koje prevladavaju u gothic muzici.
Moda
Goth moda je stereotipna kao tamna, ponekad morbidna, erotivna moda i stil odevanja. Tipična gothic moda uključuje obojenu crnu kosu, tamnu olovku za oči, crne nokte, crno razdoblje-styled odeća, pirsing.. Stilovi su često posuđeni iz elizabetanskog, Victorianskog ili srednjovjekovnog razdoblja i često izražavaju poganske, okultne ili druge verske slike, kao što su pentacles ili ankhs. U kojoj meri se Goti drže ovog stila varira među pojedincima, kao i mestu gde se živi, iako gotovo svi Goti nose neke od tih elemenata. Modni dizajneri, poput Alexandera McQueena i John Galliana, takođe su opisani kao predstavnici "Haute Goth-a" Goth moda se često meša s Heavy Metal modom i Emo modom, koji kao i Gothi nose tamnu odeću, kapute ili nose "leš boje" (pojam povezan s black metal muzičkom scenom).
prevod sa wikipedije
Shadow
ADMIN
Poruka : 97443
Lokacija : U svom svetu..
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : Samo
Naslov: Re: Gothic rock Pon 9 Jan - 21:11
haklberi
Poruka : 31977
Učlanjen : 20.09.2011
Raspoloženje : Светлост, плодна земља испод и сунце изнад мене
Juče u 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Misli nas "malih" ...
Sre 20 Nov - 0:15 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Sre 20 Nov - 0:11 od Emelie
» Uživo...
Uto 19 Nov - 22:25 od Emelie
» A malo bluesa?
Uto 19 Nov - 22:19 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Uto 19 Nov - 22:14 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Uto 19 Nov - 22:10 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Uto 19 Nov - 22:07 od Emelie
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie
» Domaći izvođači
Pon 18 Nov - 0:24 od Emelie
» Daemon Mask Full
Pet 15 Nov - 11:33 od Poly
» Pjesma za laku noć
Sre 13 Nov - 21:27 od Boogie
» Hip hop / rep
Sre 13 Nov - 14:53 od Emelie
» Rec koja u sebi sadrzi 3 ista slova
Sre 13 Nov - 14:33 od SANJAMAVEC
» Čudesna matematika
Sre 13 Nov - 7:44 od kreja
» Najljepše balade
Uto 12 Nov - 17:01 od Boogie