Milena Pavlovic Barili
[You must be registered and logged in to see this image.]Rođena 1909. u Požarevcu,
Milena Pavlović Barili studirala je slikarstvo u Beogradu (1922-1926) i Minhenu (1926-1928), a po napuštanju Jugoslavije, 1930. godine, živela je u Rimu, Parizu i Londonu, gde se družila i izlagala s predstavnicima evropske avangarde.
"Sve je u Mileninom životu izuzetno, nesvakidašnje – početak, trajanje i kraj. Složen i zanimljiv, egzotičan čak, on teče u različitim socijalnim sredinama, duhovnim i geografskim područjima: u njegovim ogledalima prelama se cela međuratna epoha sa svojim krizama i previranjima. Živopisnošću, on lako može da privuče indiskretni žurnalizam, koji ga razbija u anegdote zaboravljajući, ponekad i kompromitujući njeno delo", zapisao je u studiji o Mileni Pavlović Barili Miodrag B. Protić.
"Okrivanje Milene" inicirano je pismom njene majke Danice Pavlović, kojim je srpskom Savetu za prosvetu i kulturu 1954. godine ponudila na poklon porodičnu kuću u Požarevcu u kojoj se Milena rodila, plus njene crteže i slike. Devet godina pre toga Milena je umrla u Njujorku, o čemu su pisale američka i italijanska štampa, a da to ovde niko sve to vreme nije objavio. Danica je u pismu opisala i ćerkin život, kako bi objasnila šta nudi. "Zahvaljujući tom pismu (vodio sam u to vreme Odsek za kulturu u republičkom Savetu), našao sam se jednog vetrovitog oktobarskog dana, zajedno sa Momčilom Stevanovićem, Mileninim drugom iz mladosti, u Požarevcu, u njenoj staroj, prizemnoj kući, prepunoj ulja, akvarela, crteža, kartona, knjiga i stvari. Jedan čudan svet se pred nama otvarao, jedan ugašen život tajanstveno nazirao. U sumornim sobama, bezglasnim i zatamnjenim, akvarijumu bez zlatne ribice, osećalo se prisustvo neke sudbinski neodređene veličine i samoće", zapisao je Miodrag B. Protić. Memorijalna galerija Milene Pavlović Barili u Požarevcu otvorena je 1962. godine.
Milena Pavlović Barili 1932. se pojavila u Parizu kao slikarka blagih snova i nemira, nakon čega je otišla u Rim, gde je za tri meseca napravila čak 40 radova, a izložba tih dela izazvala je senzaciju među kritičarima i novinarima.
Iako se obično smatra da je uvod u metafizičko-renesansni period njenog stvaralaštva od 1935. do 1937. u Rimu, Milena Pavlović Barili 1935-36. radila u Srbiji - Požarevcu i Beogradu, pa se može reći da je izložba u Rimu iz 1937. godine pripremana i realizovana u Požarevcu.
Milena Pavlović Barili kasnije se u Parizu okružila najpoznatijim imenima avangarde, a od 1939. prilazi i grupi jugoslovenskih umetnika koji su živeli u francuskoj prestonici.
U predvečerje Drugog svetskog rata otišla je i u Njujork, gde je sarađivala sa “Vogom”, izlagala radove iz Pariza i nastavila sa metafizičko-renesansnim radovima, inspirisana Botičelijem.
Sarađivala je i sa pozorištima, radila kostime za balet Sebastijan u Americi, a pred smrt je dobila i ponudu da uradi kostime za Šekspirov “San letnje noći”. Milena Pavlović Barili bila jedinstvena po fantazmagoričnim temama između dva rata, dok su se ostali slikari u to vreme uglavnom bavili drugim temama.
Za života je uradila preko 300 radova, puno skica i crteža, a poeziju je pisala na više svetskih jezika.
U Galeriji Milene Pavlović Barili u njenoj rodnoj kući u Požarevcu čuva se 894 radova, od čega je 136 ulja.
Milena Pavlović Barili izlagala je u Beogradu, Londonu, Rimu, Parizu, Njujorku.., a njena dela nalaze se širom sveta u privatnim i muzejskim kolekcijama.
Među više od sto radova, koji su prikazani u Galeriji SANU , povodom stogodisnjice rodjenja ( 2009. ), uglavnom su iz kolekcije požarevačke galerije i Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, nalaze se i slike, i crteži, i skice, kao i modne kreacije Milene Pavlović Barili, koja je pisala i poeziju, a bila je među retkim umetnicima sa ovdašnjih prostora koji su tokom prve polovine 20. veka radili u duhu svog vremena, družeći se i izlažući sa najistaknutijim predstavnicima evropske umetničke scene.
Umrla je 1945. u Njujorku u 36. godini, a njeni posmrtni ostaci prebačeni su 1949. u Italiju, odnosno Rim.
(SEEcult.org, vreme.com )
[You must be registered and logged in to see this image.]"Portret decaka "
Na izložbi u Galeriji SANU izlozeno je nekoliko portreta od kojih je moju pažnju najviše privukao Portret dečaka rađen 1929. Dečak neverovatno podseća na Tađa iz Smrti u Veneciji Tomasa Mana, samo što je mlađi. Njegova nežna, dečija koža u prstima priziva osećaj dodirivanja breskve, a pogled uperen u daljinu otkriva zanesenost, koja je i samoj slikarki svojstvena. Nasuprot njemu, gledamo i portret autorkine majke, koji je teško svrstati između impresionizma i ekspresionizma, jer je bogat osećanjem, slikarke, ali i modela.
[You must be registered and logged in to see this image.] Modni pasteli koje je radila Milena Pavlovic Barili, kao i radovi temperom na papiru fasciniraju čistotom boje i savršenom glatkoćom ravnih površina, koje, ipak, na čudan način anticipiraju prostornost. Avangardna odeća, na veoma senzualnim modelima. Žene snene, nežne, elegantne, ali i na prefinjen način zavodljive.
[You must be registered and logged in to see this image.]"Autoportret" 1938.[You must be registered and logged in to see this image.]"Kompozicija" 1938.