Novi Južni Vels ima blizu 7.000.000 stanovnika, zbog čega važi za najmnogoljudniju saveznu državu Australije. Osnovana je 1788. godine i odmah priključena Australiji. Glavni i najveći grad je Sidnej, koji ima oko 4.300.000 stanovnika. Novi Južni Vels nalazi se severno od Viktorije, a južno od Kvislenda.
Mesto Bašte čaja (Tea Gardens)
Prastanovnici Novog Južnog Velsa bili su Aboridžini, koji su došli u Australiju pre 40 do 60.000 godina. Evropljani su ga otkrili 1770. godine, kada je Džejms Kuk plovio australijskom istočnom obalom. U periodu kolonijalnih osvajanja britanske mornarice, tokom 19. veka, Novi Južni Vels pao je pod vlast engleske krune, i zajedno sa Viktorijom, Kvinslendom, Tasmanijom, Severnom teritorijom i Novim Zelandom, činio koloniju pod upravom Ujedinjenog Kraljevstva.
Grad Volongong
Veći deo Novog Južnog Velsa ima suvu ili polu-suvu klimu; u istočnom delu preovladava umerena klima. Najviša maksimalna temperatura bila je 49 C, zabeležena na zapadu države i to u januaru 1939. godine. Najniža minimalna temperatura bila je -23 C, 1994. godine. Ovo je ujedno i najniže zabeležena temperatura u celoj Australiji, ne računajući teritoriju Antarktika.
U Novom Južnom Velsu nalazi se više od 700 nacionalnih parkova.
Plave planine
Kao magnet privlači turiste planinska oblast Novog Južnog Velsa „Plave planine“ (Blue Mountains). Oblast je ispresecana klisurama i do 760 m dubine. Najviša tačka je planina Verong, koja se nalazi na 1.215 m iznad nivoa mora. Na višim grebenima dominira prirodna vegetacija šume eukaliptusa, a u zaklonjenim klisurama umerena prašuma. Na Plavoj planini živi više od 400 različitih oblika životinja, a posebno su značajne retke vrste sisara i gmizavaca. Veći deo Plave planine nalazi se na UNESCO-v spisak svetske baštine od 2000. godine.
Dolina lovac
Region Novog Južnog Velsa je i Dolina lovac (Hunter valley), koja se nalazi severno od Sidneja. Ovo je jedna od najvećih rečnih dolina na obali Novog Južnog Velsa, najpoznatija po vinu i industriji uglja. Glavna reka je Lovac (Hunter), po čemu je ceo region dobio ime, a postoje i brojne druge reke. Najveći grad u regionu je Njukasl, koji se nalazi na ušću reke Lovac. Dolina je glavna regija Australije za uzgoj i gajenje rasnih konja. Glavna je turistička atrakcija Novog Južnog Velsa, a nalazi se na 6. mestu najposećenijih u Australiji, jer godišnje privuče preko 2 miliona turista.
Biron Bej
Novi Južni Vels poseduje netaknutu obalu i prelepu glatku vodu, kao što je ima grad Biron Bej (Byron Bay), koji se nalazi u severoistočnom delu države. Grad ima nekoliko plaža koje su pravi raj za surfere i ronioce, a odmaralište je istim intenzitetom popularno i kod domaćih i kod stranih turista. Područje je poznato i po divljim životinjama.
Sup.Odmor
Abu Dabi
MODERATOR
Poruka : 130824
Učlanjen : 07.04.2011
Naslov: Re: Australija Sub 1 Dec - 10:34
Pet čuda Australije
Prirodne ljepote Australije
Što biste htjeli vidjeti u Australiji, što se tamo sve ima za vidjeti? Pa Sydney i kako sve već zove ona neka čudna stijena koja je usamljena u pustinji. Ako je to vaš odgovor, onda pogledajte što smo pronašli za vas - što sve treba posjetiti u Australiji.
Sydney - luka i opera
Priznajte, čim vam netko spomene Sydney prvo što vam padne na pamet je zgrada opere u Sydneyu. Opera House je velika turistička atrakcija koju godišnje posjeti gotovo 1.5 milijuna pa ako budete išli u Australiju, onda ju i vi morate posjetiti.
Uz Opera House na svakoj razglednici možete vidjeti luku te Sydney Harbor Bridge, kojeg stanovnici Sydneya znaju nazivati "The Coat Hanger" ili na hrvatskom - vješalica, jer je sagrađen u obliku lukova. Treba istaknuti kako posjetelji Sydneya uz opernu kuću mogu prošetati kraljevskim botaničkim vrtom.
Uluru - stijena koja mami turiste
Da, to je ta stijena koje se sjetite kada vam netko spomene Australiju. Uluru je kameno brdo koje se nalazi u središtu Australije i predstavlja jedan od najvećih kamenih monolita na svijetu. Uluru ili Ayer's Rock ima specifičnu boju, a čitava stijena mijenja nijanse zbog svog kemijskog sastava, odnosno željeza koji je dio sastava stijene. Kao i Opera House u Sydneyu, Uluru se nalazi na UNESCO-voj listi Svjetske baštine.
Uluru je nešto što možete posjetiti vjerojatno jednom u životu te je stvarno šteta što se takva prirodna ljepota nalazi duboko u kontinentu Australije, a gotovo svi letovi iz Europe koji idu prema Australiji lete na istočnu ili zapadnu obalu pa je dolazak do ovog prirodnog fenomena malo teže organizirati.
Veliki koraljni greben
Great Barrier Reef predstavlja najveći koraljni prirodni fenomen, a prostire se dužinom od 2.600 kilometara sjeveroistočne obale Australije, na obali Queenslanda. Sastoji se od gotovo 3000 manjih grebena i 900 otoka. Trebali spomenuti da ga UNESCO ima u svom katalogu? Ovo odredište je vrlo popularno turistima, a posebno onima koji vole ronjenje zbog čistog i bistrog mora te bogatog podmorja.
Nacionalni park Kakadu
Kakadu je perjanica nacionalnih parkova Australije, sve koji ga posjete Australiju oduševljava divljom prirodom, vodopadima (posebno Maguk, Gunlom, Twin Falls i Jim Jim Falls), crtežima Aboridžana na stijenama i raznim vrstama ptica. Ali to nije sve, tu je i ekipa koju čine morski krokodili,klokani i wallabiji (čitaj: nešto kao mali klokani). Crteži na stijenama Kakadu parka stari su oko 20.000 godina.
Divovska stabla eukaliptusa u Tasmaniji
Jeste primjetili kako su u Australiji sva čuda jako velika? Ima toga još - Tasmanija nije poznata samo po tasmanijskoj zvijeri, već i po divovskim stablima eukaliptusa. Tasmanijski hrastovi mogu koji rastu desecima godina rastu preko 100 metara visine te spadaju među najviše vrste drveća na svijetu. Trenutno je najviše živuće drvo visine 99.6 metara.
Kada pogledate ove prekrasne lokacije u Australiji, onda je stvarno šteta što je tako daleko od Hrvatske, a ako i posjetite Australiju, onda je problem to što su sve ove prirodne ljepote na potpuno različitim dijelovima australskog kontinenta. Nema veze, vrijedi se nadati - jednom ćemo posjetiti sve njih.
(Putopisi)
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Australija Sre 26 Jun - 10:56
Sidnej
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Australija Sre 11 Sep - 22:24
Deset najlepših mesta u Australiji
Australija, zemlja kengura, koala, Aboridžina i evropskih doseljenika, šesta je po veličini država u svetu. Srednjovekovni geografi su ovaj kontinent nazivali nepoznata južna zemlja, pa otuda i naziv Australija. Prvi Evropljani koji su doprli do Australije bili su Portugalci i Španci krajem 16. veka. Delimična istraživanja njenih obala obavio je holandski moreplovac Tasman u 17. veku, po kojem i ostrvo Tasmanija dobilo naziv. Tek 1770. godine engleski moreplovac Džejms Kuk (James Cook) ispitao je obale Australije i proglasio je posedom Velike Britanije. Ubrzo posle istraživanja Džejmsa Kuka, u blizini današnjeg grada Sidneja osnovano je prvo naselje, u koje su upućivani kažnjenici iz Velike Britanije. Vremenom su počela da se osnivaju i naselja slobodnog stanovništva, uglavnom Britanaca. Prvi doseljenici počeli su da se bave stočarstvom, uzgajajući ovce za koje su bili idealni prostrani pašnjaci Australije.
Sidnej
Mesto dolaska prvih doseljenika iz Evrope, najveći je i najstariji grad u Australiji. U ovoj prelepoj luci možete videti i posetiti poznatu Sidnejsku Operu, kao i Sidnejski lučki most koji se nalazi u neposrednoj blizini opere. Sidnejska opera je jedna od najzaposlenijih koncertnih dvorana na svetu i jedna od najvećih turističkih atrakcija u Australiji s više od sedam miiliona posetilaca godišnje. Druga znamenitost ovog grada, Sidnejski most nosi nadimak “Vešalica za kaput” (The Coathanger). Najbolji termin za posetu ovom prelepom gradu jeste Novogodišnja noć, kada možete uživati u spektakularnom vatrometu, i jednoj od najvećih i najlepših proslava Nove godine na svetu.
Sidnej je veoma važna svetska turistička destinacija, poznata po svojim plažama i dve znamenitosti - Sidnejskoj operi i lučkom mostu
Melburn
Drugi po veličini grad u Australiji i veliki industrijski i trgovački centar. Ovaj prelepi grad su 1834. osnovali Džon Betmen (John Batman) i Džon Pasko Fokner (John Pasko Faulkner) u vreme Zlatne groznice i tada je prvi put postao prestonica Australije. Melburn je 1956. godine bio prestonica Olimpijskih igara. U najlepše znamenitosti ovog grada spadaju Parlament, Državna biblioteka, Gradska skupština i mnoge druge. Moderna atrakcija je i ulična umetnost koja je nastala crtanjem grafita tokom sedamdesetih godina.
Grad mnoštva istorijskih znamenitosti, ali i modernih umetnosti poput uličnih grafita
Put obalom okeana (The Great Ocean Road)
Jedna od najlepših turističkih atrakcija Australije. Ovaj put, dugačak 250 km, prostire se uz južnu obalu Australije i spaja Belarin sa poluostrvom Varnambul. Put je izgrađen 1930. godine u spomen palim vojnicima, a predstavlja jedan od najlepših krajolika Australije koji se pojavljivao u mnogim filmovima i auto-reklamama. Na ovom putu možete videti neke od kamenih formacija Port Kambelovog Nacionalnog parka, među kojima je formacija “Dvanaest apostola”. Najbolje vreme za ovu vrstu obilaska je proleće ili početak jeseni, kada je krajolik u svom najlepšem izdanju.
Raj za ljubitelje vožnje je pogled na beskrajnu pučinu
Ostrvo Frejžer
Ovo ostrvo udaljeno 200 kilometara severno od Brizbejna smatra se najvećim peščanim ostrvom na svetu. Pesak se ovde akumulirao oko 750,000 godina na vulkanskoj podlozi. Za razliku od mnogih peščanih dina, ovo ostrvo je bogato biljkama među kojima su najzastupljenije prašume, šume eukaliptusa, mangrove (zimzelene) šume na muljevitim terenima tresetnih močvara. Ovo ostrvo je uvršteno u svetsku baštinu 1992. godine.
Ovo najveće peščano ostvro na svetu bogato je raznolikom vegetacijom
Veliki greben
Najveći koralni greben na svetu sastavljen od preko 2,900 pojedinačnih grebena i 900 ostrva koji se protežu na površini od oko 344,000 km kvadratnih. Ovaj region obiluje raznolikim biljnim i životinjskim organizmima te je postao deo svetske baštine 1981. godine. Proglašen je za jedan od sedam prirodnih svetskih čuda od strane CNN-a. Morski park koji se nalazi pored Velikog grebena štiti i ograničava njegovo prekomerno korišćenje za potrebe ribarstva i turizma. Veliki koralni greben je izgubio više od polovine pojedinačnih koralnih grebena u proteklih trideset godina.
Ovaj egzotični region ima najviše koralnih grebena na svetu, ali se njihov broj drastično smanjuje
Nacionalni park Kakadu
Najveći nacionalni park u Australiji. Naziv je dobio po pogrešnom izgovoru naziva za aboridžinski jezik Gagadžu kojim govore domoroci u severnom delu parka. Park je idealno mesto za one koji žele da saznaju više o aboridžinskoj kulturi, jer se ovde nalaze neke od najstarijih i najvećih kolekcija petroglifa na svetu. Nacionalni park Kakadu je zbog svoje jedinstvene flore, faune i kulturnih vrednosti 1981. godine upisan na UNESCO-vu listu svetske baštine u Australiji i Okeaniji. U duhu očuvanja tradicija i kulturne baštine parka, pored prirodnih lepota, uprava parka je, između ostalog, poverena i Aboridžinima.
Idealno mesto za one koji žele da saznaju više o istoriji Aboridžina
Uluru
Brdo i najveći kameni monolit na svetu smešten je 450 kilometara jugozapadno od Alis Springsa. Uluru je masiv nastao gomilanjem peska i pomeranjem tektonskih ploča zemlje. Nalazi se na području nacionalnog parka Uluru. Za Aboridžine je ova drevna crvena stena oduvek bila sveto i mistično mesto. Oni veruju da je prostor ispod Ulurua šupalj i da se u toj praznini nalaze duhovi njihovih predaka. Danas je ovaj masiv prerastao u nacionalni simbol svih Australijanaca.
Crveni mistični masiv je sveto mesto za Aboridžine
Barosa
Jedan od glavnih regiona za proizvodnju vina u Australiji koji je poznat i po svojoj zanimljivoj istoriji koja se ogleda u priči o tri grada na ovom području: Tanundi, Angastonu i Nuriutpi. Tarunda je gradić nastao dolaskom nemačkih doseljenika 1840. Godine, a razvijao se pod germanskim uticajem i do danas je zadržao mnoge nemačke osobine. Angaston je, sa druge strane, tipično engleski gradić koji su nastanili kornvalski rudari. Na nastanak trećeg grada, Nuriotpe, uticali su podjednako Nemci i Englezi, i kao takav smatra se najživopisnijim. Za područje je karakteristično mnoštvo vinograda. Vinogradarstvo je glavno zanimanje i sredstvo prihoda stanovnika. Svakog aprila ovde se održava festival vina koji obuhvata: karneval, nastup bendova, ples i mnoštvo hrane i pića, pa je april najbolje vreme za posetu ovom zanimljivom mestu.
Mnoga velika vinska imena dolaze iz ove regije, među kojima su: Wolf Blass, Yalumba, Orlando i drugi
Nacionalni park Purnululu
Nacionalni park koji se nalazi na visoravni Kimberli. Na njegovoj površini od oko 24,000 km kvadratnih i prosečnoj nadmorskoj visini do 578 metara, smeštene su planine Bangl Bangl koje se sastoje od kvarcnih sedimentnih stena iz Devona koje su domorodci Kija (Kia) zvali Purnululu (“peščana stena”), po čemu je park i dobio ime.
Ovi izvanredni primeri kupastog krša duguju svoje postojanje i jedinstvenost nekolicini međusobno povezanih geoloških, ali i klimatskih pojava
Tasmanija
Ostrvo na krajnjem jugu Australije koje je nadimak “Ostrvo inspiracija” dobilo zbog svoje prirodne, netaknute lepote. Mnoga prirodna čuda se mogu videti na ovom ostrvu, uključujući stubove poznate kao ‘Orgulje’ (Organ Pipes) na brdu Velngton, kao i mnoge retke kvarcne stene. Tasmanija je pretežno planinska regija, a njena najviša planina je Mont Osa. Ostatak Tasmanije je šumovit, a u njenim šumama može se pronaći Tasmanijski đavo. No, to turistima nije preporučljivo, jer je ova brza životinjica poznata po svom ujedu.
Ostrvo Tasmanija je dom poznatom crtanom junaku Tasmanijskom đavolu
wannabe.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
Enigma
MODERATOR
Poruka : 55658
Lokacija : misterija
Učlanjen : 29.03.2011
Naslov: Re: Australija Sub 3 Maj - 11:50
Whitehaven Beach, jedna od najpoznatijih bijelih plaža na svijetu, Australija
Proglašena top Eco Friendly plažom Whitehaven Beach, 7 km dugačka plaža koja se prostire duž Whitsunday otoka je danas jedna od najpoznatijih plaža na svijetu sa bijelim pijeskom.
Za razliku od većine plaža, pijesak Whitehavena se sastoji od 98% čistog kvarca koji joj daje snježni ten uz neke druge jedinstvene osobine, kao što su odlično sredstvo za poliranje, ali isto tako, ovaj pijesak može vrlo lako oštetiti elektroniku. Kvarcni pijesak je sitniji od uobičajenog koji se može naći na plažama širom svijeta, što ga čini mnogo mekšim – ali i hladnijim jer ne zadržava toplotu, a samim time i ugodnijim za hodanje i sunčanje tokom vrućih ljetnih dana.
pixelizam
Enigma
MODERATOR
Poruka : 55658
Lokacija : misterija
Učlanjen : 29.03.2011
Naslov: Re: Australija Sub 3 Maj - 11:51
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Australija Uto 16 Sep - 15:43
Ljepote Australije-Modre planine
Modre planine su planinsko područje, površine 11.400 km², koje se se proteže zapadno od rijeke Nepean, sve do rijeke Coxs u New South Walesu, Australija. Modre planine čini sjevernu granicu šireg gradskog područja Sydneya, od čijeg središta je udaljeno oko 50 km.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Australija Uto 16 Sep - 15:44
Modre planine svoje ime duguju šumi eukaliptusa koja ga prekriva. Naime, kada se temperatura digne, eterična ulja plavog eukaliptusa (Eucalyptus saligna) isparavaju i raspršuju se u zraku tako da ne dopuštaju prodor vidljive svjetlosti, osim plavog spektra koja je najprodornija jer ima najnižu frekvenciju. Zbog toga promatračima krajolik Modrih planina izgleda okupan u plavoj boji.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Australija Uto 16 Sep - 15:44
Modre planine zapravo nisu planine nego drevna sedimentna visoravan prekrivena gustom vegetacijom eukaliptusa koju je izrezbarila erozija rijeka, formirajući stotine uskih kanjona dubokih i do 760 metara.
Velike modre planine su upisane na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Australiji i Oceaniji 2000. godine kao jedinstven primjer evolucijske prilagodbe šume eukaliptusa nakon što se Australijski kontinent odvojio od Gonvane.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Australija Uto 16 Sep - 15:46
Velika ekološka raznolikost Australije se odražava i u velikom broju vrsta eukaliptusa koji rastu na ovom području, njih 99. To čini 10% viših biljaka na kontinentu, među kojima je i veliki broj ugroženih (120 vrsta), endemskih (114 vrsta) i evolucijskih relikta ranije vegetacije Gondwane, kao što je Australski stribor koji raste u udaljenim i izoliranim dolinama Wollemi Nacionalnog parka. Ova vrsta je pod posebnom zaštitom australske vlade, a mjesto pronalaska je tajno čak i za botaničare koji ga izučavaju.
U Hrvatskoj se nalazi jedan primjerak Australskog stribora koji je donacija australske vlade, a posađen je u zadarskom perivoju Vladimira Nazora.
svetokonas
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Australija Sub 6 Jun - 22:40
Dobro došli u Kuber Pidi, najneobičniji grad na svetu
Šta to ovaj grad na jugu Australije, koji proslavlja svoju stogodišnjicu, čini tako različitim i specifičnim?
Pre sto godina, 14-godišnji dečak pronašao je dragi kamen u udaljenom delu južne Australije. Tog trenutka rodio se Kuber Pidi, grad u australijskoj zabiti, koji danas nema ni dve hiljade stanovnika, koji žive od kopanja opala, i od poseta radoznalih putnika.
Veći deo opala u celom svetu potiče iz ovog gradića u kome, međutim, nema velikih kompanija za vađenje rude, zato što se količine opala ne mogu odrediti probnim bušenjem. Jedini način da se dođe do ovog dragog kamena jeste kopanje. Grupa udruženih rudara dođe na teren, nabavi dozvolu, zabije klin u zemlju i počne da kopa.
Ko god da dođe ovde, a poseduje skupu mašineriju može da oproba sreću u kopanju opala. Neki i danas uspeju u tome, ali kopača ima sve manje i manje.
Naziv Kuber Pidi (što znači “belčeva rupa u zemlji”) potiče od Aboridžina koji su bili začuđeni time što su doseljenici kopali rupe u zemlji i u njima živeli. Sujevernim Aboridžinima je to bilo čudno, ali prvim kopačima je bilo hladnije u domovima iskopanim u zemlji. Mnogi od prvih lovaca na ovo blago bili su bivši vojnici koji su se vratili iz Prvog svetskog rata, u kome su naučili da kopaju rovove.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Australija Sub 6 Jun - 22:44
Crkva Sv.Ilije Proroka
U Kuper Pidiju postoji i podzemni kamp, u napuštenom rudniku, koji se plaća pet evra po osobi. Mnogi stanovnici i dalje žive pod zemljom. Postoje i podzemne nastambine koje zahvataju velike površine, pa tako imaju podzemni bazen, kao i podzemni salon lepote.
U hotelu “Desert Cave” dvokrevetna soba košta 230 evra, a u cenu su uključeni doručak, večera i vino. U njemu vlada najmračnija tišina, a visoki plafoni olakšavaju osećaj klaustrofobije. U hotelu vlada temperatura od oko 23 stepena Celzijusa.
Kuber Pidi ima i golf teren. Ali, budući da je tokom dana pretoplo da bi se igrao, golf se igra noću, sa fluoroscentnim lopticama. Znaci upozoravaju igrače da se klone trave, što i nije teško, budući da je ni nema.
Ovaj neobični gradić nalazi se u blizini jezera Er, koje je najniža prirodna tačka u Australiji, a posetioci koji dođu u grad mogu obići jezero i posmatrati ga iz aviona, kako se belasa od kristalnih soli i liči na belu pustinju.
Ovo mesto značajno je po tome što je američki automobilski trkač Donald Kembel 1964. godine ovde ostvario svetski rekord u brzini, vozeći 645 kilometara na sat.
Grad možda ima malo stanovnika – po popisu iz 2011. godine – 1.695, od čega 953 muškaraca i 742 žena, uključujući 275 Aboridžina, ali je zato zastupljeno oko 50 nacionalnosti, među kojima ima i onih sa Šri Lanke, sa Filipina, iz Grčke, a nedavno se jedan Eskim odselio iz grada. Policijska stanica ima 15 policajaca, u stanici postoji mala kaznionica za sitne kriminalce koje nema potrebe prebacivati u najbliži zatvor, udaljen 650 kilometara, u Port Augusti.
Grad je specifičan i po tome što ima neverovatno dugačku ogradu – 5.280 kilometara – koja štiti ovce od napada dinga, australijskih pasa. Reč je o najdužoj ogradi bez prekida na svetu, koja se pruža od istočne obale Kvinslenda do ravnice Nurabror. Problem sa psima koji napadaju domaće životinje košta australijsku vladu milione dolara svake godine. Tokom samo nekoliko meseci, psi su ubili gotovo hiljadu ovaca.
U ovom delu Australije snimano je nekoliko filmova, od kojih i “Hronike Ridika: mrkli mrak”, “Pobesneli Maks, treći deo”, “Crvena planeta” i “Do kraja sveta”.
Do Kuber Pidija može se doći vozom “Ghan Train”, samo u periodu od 23. maja do 22. avgusta. U planu je da se uvede red vožnje, budući da se za sada staje na stanicu samo ako ima putnika koji treba da siđu ili se ukrcaju na voz.
super odmor
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Australija Sre 23 Mar - 13:37
Lepe slike Australije
(Nacionalna Geografija)
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Australija Sre 23 Mar - 13:38
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Australija Sre 23 Mar - 13:39
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Australija Sre 23 Mar - 13:39
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Australija Sre 23 Mar - 13:41
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski