Godišnjica bombardovanja: Žive rane od “anđela“  Hitskin_logo Hitskin.com

Ovo je previzualizacija teme sa Hitskin.com
Instalirati temuVratiti se na listu teme



Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  Himna Haoss ForumaHimna Haoss Foruma  FacebookFacebook  


Delite | 
 

 Godišnjica bombardovanja: Žive rane od “anđela“

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


Godišnjica bombardovanja: Žive rane od “anđela“  Empty
PočaljiNaslov: Godišnjica bombardovanja: Žive rane od “anđela“    Godišnjica bombardovanja: Žive rane od “anđela“  EmptyPet 23 Mar - 22:45

Godišnjica bombardovanja: Žive rane od “anđela“

Navršilo se trinaest godina od NATO bombardovanja SR Jugoslavije. Tokom 78 dana bombardovanja stradalo 2.500 ljudi, šteta oko 30 milijardi dolara

Godišnjica bombardovanja: Žive rane od “anđela“  Rep-bombardovanje_620x0

Arhiva VN

NATO gađao srpske obaveštajce u kineskoj ambasadi

NE seća se samo onaj ko se tada nije rodio. Zaglušujući zvuk sirena zaparao je vazduh. Iz Avijana u Italiji, krenuo je let "Milosrdnog anđela", kako je NATO nazvao svoju akciju protiv Savezne Republike Jugoslavije. Ubrzo, zatresla se cela zemlja.

Napad je počeo oko 20 časova, 24. marta, 1999. godine. Devetnaest zemalja Alijanse, bez odobrenja SB UN, obrušilo se najpre na kasarne i protivvazdušnu odbranu Vojske Jugoslavije. U Batajnici, Mladenovcu, Prištini.


Tokom 78 dana i noći bombardovanja, u 30.000 vazdušnih naleta ispaljeno je 50.000 razornih projektila. Stradalo je 2.500 ljudi, 500 civila, a među njima 79 dece. Ranjeno je 12.500 stanovnika. Teško je razorena infrastruktura, privreda, škole, zdravstveni centri, spomenici kulture, medijske kuće.

Ondašnje vlasti u Beogradu štetu su procenile na oko 100 milijardi dolara i zatražile nadoknadu od članica NATO. S druge strane, grupa srpskih ekonomista izvagala je da je šteta bila - 29,6 milijardi dolara (podatak koji se uzima kao relevantan). Zanimljiva je i računica italijanskih analitičara. Oni su upozorili: za te pare moglo je da se prehrani 79 miliona ljudi na planeti, gde vlada glad.


Nema grada i naselja koje NATO bombe nisu načele. Najviše su stradali Aleksinac, Surdulica, Kuršumlija... Pod ruševinama su ostale čitave porodice. U Aleksincu, Milići su stradali u jednom trenu. Otac Dragomir, majka Dragica i njihova kćerka Snežana. Pod bombama ugašen je život i devetomesečne Bojane Tošović i njenog tate Božine iz Merdara. U Novom Pazaru stradali su, zajedno, Marko Simić (2) i njegov tata Vladan.
U Batajnici, ubijena je trogodišnja Milica Rakić. U Vladičinom Hanu, bomba je pogodila zagrljene maturante gimnazije, Milana Ignjatovića i Gordanu Nikolić. Na Varvarinskom mostu bomba je pogodila Sanju Milenković (15), devojčicu kojoj su profesori predviđali briljantnu karijeru matematičara.

Godišnjica bombardovanja: Žive rane od “anđela“  Rep-bombardovanje-malaa

Pod ruševinama porodične kuće u Ralji kod Sopota, završio se život malih Pavlovića, Stefana i Dajane. Pod naletom bombi u istom času, stradao je i njihov tata Vladimir. U Murinu, u Crnoj Gori, dugo su otkopavali tela devojčica iz Prištine, koje su kod rodbine potražili spas - Julijane Brudar i Olivere Maksimović, sa kojima je stradao i njihov drug Miroslav Knežević.

U pamćenju su još prizori slomljenih novosadskih mostova. Sprženog voza u Grdeličkoj klisuri. Uništenog valjevskog "Krušika". Čačanske "Slobode". Niške pijace, na kojoj je, u sedmom mesecu trudnoće, ubijena Ljiljana Spasić, student završne godine medicine.

Neposredni povod za bombardovanje SRJ bila je akcija srpske policije u Račku, jednom od najvećih uporišta takozvane OVK, 15. januara 1999. godine. Tadašnji šef Verifikacione komisije OEBS na Kosmetu, američki general, penzioner Vilijem Voker, predstavio je ovu akciju javnosti kao "masakr" albanskih civila. Toga dana i počela je, dotad, nezapamćena medijska kampanja. Priprema za bombardovanje.


Ovaj besomučni napad zavšren je 10. juna usvajanjem Rezolucije 1244 SB UN. Dan ranije predstavnici Vojske Jugoslavije i NATO, u Kumanovu su, pod jednim šatorom, potpisali Vojnotehnički sporazum, kojim je utanačeno povlačenje naših vojnih i policijskih snaga. I, ulazak u južnu srpsku pokrajinu međunarodnih trupa - Kfora.
Multinacionalne snage, u čijem sastavu je bilo 37.200 vojnika, iz 36 zemalja, imale su zadatak da obezbede mir za sve nacionalne zajednice na Kosmetu. A kako su ga "obezbedile", govori podatak da je od početka njihovog mandata sa Kosova i Metohije proterano 280.000 Srba i drugih nealbanaca. Kidnapovano - 1.500. U južnu srpsku pokrajinu ušlo je, tada, 800.000 Albanaca. Od toga - trećina koja na Kosmetu nikada nije živela.

Godišnjica bombardovanja: Žive rane od “anđela“  Rep-bombardovanje-mala

HAŠKE PRESUDE

Generali Vojske Jugoslavije, najviši oficiri srpske policije, kao i funkcioneri tokom NATO bombardovanja, optuženi su i osuđeni za zločine na Kosovu i Metohiji. Posle procesa u Hagu, gde im je suđeno, najvišu kaznu dobio je general Policije Vlastimir Đorđević - 27 godina. Na 22 godine osuđeni su Nikola Šainović, Sreten Lukić, Nebojša Pavković. Generale Vladimira Lazarevića i Dragoljuba Ojdanića Tribunal je osudio na po 15 godina.

Po optužnici za Kosovo u Hagu je suđeno i Slobodanu Miloševiću, tadašnjem predsedniku SRJ i Milanu Milutinoviću, predsedniku Srbije. Miliošević je preminuo pre izricanja presude, a Milutinović je oslobođen optužnice.


SAVETNICI, LOBISTI, BEZBEDNJACI

Vilijem Džeferson Klinton, pod čijom su se kapom vukli potezi akcije NATO, danas je samo "pratilac" svoje žene Hilari, državnog sekretara Amerike. Albanci su mu se odužili ulicom i bilbordima. Tadašnji državni sekretar SAD Madlen Olbrajt troši penzionerske dane. Generalni sekretar NATO u vreme akcije na SRJ, Havijer Solana, do pre dve godine kreirao je spoljnu politiku Evropske unije. Od tada ga malo ima u javnosti. Vesli Klark, komandant Alijanse, kopredsedavajući je lobističke grupe za etanol. Džejmi Šejn, portparol NATO, i danas je visoki funkcioner zapadnih vojnih snaga, zadužen za "bezbedonosne izazove". Toni Bler je izaslanik svoje zemlje za Bliski istok, a istovremeno savetnik vlada Gvineje, Ruande, Liberije i Sijera Leonea. A Vilijem Voker, koji je sve zakuvao, i dalje je omiljeni lik u Prištini, gde su ga nedavno oduševljeno dočekali.

TADIĆ U ALEKSINCU

Dan sećanja na stradale u NATO bombardovanju biće u subotu obeležen u Aleksincu. Vence na Spomen-obeležje žrtvama položiće predsednik Srbije Boris Tadić, ministar odbrane Dragan Šutanovac i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Ljubiša Diković.

novosti










Godišnjica bombardovanja: Žive rane od “anđela“  Haoss10
Nazad na vrh Ići dole
 
Godišnjica bombardovanja: Žive rane od “anđela“
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» 13 godina od bombardovanja RTS-a
» Beskućnik sa glasom anđela
» Pitajte svoga anđela
» Milutin Bojić
» Albert Ajnštajn
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum
  • Aktuelnosti
  • Zanimljivosti
  • Hronika i društvo
  • -

    Sada je Sub 23 Nov - 6:27