Čega se porodilje najviše plaše? Hitskin_logo Hitskin.com

Ovo je previzualizacija teme sa Hitskin.com
Instalirati temuVratiti se na listu teme



Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  Himna Haoss ForumaHimna Haoss Foruma  FacebookFacebook  


Delite | 
 

 Čega se porodilje najviše plaše?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Black Wizard

Master
Master

Black Wizard

Muški
Poruka : 34967

Godina : 49

Lokacija : UK, London

Učlanjen : 30.03.2011


Čega se porodilje najviše plaše? Empty
PočaljiNaslov: Čega se porodilje najviše plaše?   Čega se porodilje najviše plaše? EmptyNed 10 Jun - 19:24

Čega se porodilje najviše plaše? 3852182164fd3b807b6574320377418_orig


Svaka trudnica u nekom trenutku trudnoće oseća strah od porođaja, i to je sasvim prirodno. Međutim, za dobrostanje buduće mame i bebe u njenom stomaku važno je da se ovi strahovi pobede.




U ovim slučajevima mogu da pomognu samo znanje i dobra obaveštenost. Saznajte više o onome što vas plaši da biste taj strah prevazišli.

Čega se porodilje najviše plaše?


Bol

Koja žena nije čula rečenicu da je bol na porođaju “najveći bol” koji jedno ljudsko biće može da oseti? Pre nego što prihvatite ovu izjavu “zdravo za gotovo” morate znati nekoliko stvari. Bol koji prati porođaj nije bol od povređivanja ili rane, kontrakcije izazivaju bol ne zato što se nešto loše ili opasno dešava već zato što mišići rade naporno i jako se istežu kako bi beba mogla da izađe.

Isto tako, trudnoća i porođaj ne predstavljaju nikakve bolesti već prirodni fizički proces zato je i bol koji se oseća potpuno drugačiji. Uz sve to, postoji nekoliko načina da se bol umanji ako porodilja to želi. Istražite koji načini smanjenja bola su dostupni u vašem porodilištu.

Saznajte više i o masaži, emotivnoj podršci dula i smirite sebe saznanjem da postoje načini za smanjenje osećanja bola. Jasno izjašnjavanje želje za primenom neke od ovih metoda će vam pomoći da se opustite. Podrška porodice i prijatelja je takođe od ogromnog značaja i pozitivno deluje na kontrolisanje osećaja bola.


Epiziotomija

Epiziotomija je naziv za rez između otvora vagine i anusa koji doktori prave da bi povećali otvor kroz koji beba treba da izađe. Studije su pokazale da uz prisustvo dobre babice broj ovih zahvata može biti smanjen.

Dok je nekada epiziotomija rađena rutinski, danas se primenjuje samo u hitnim slučajevima, kada širina perineuma koči i odlaže porođaj. Neki stručnjaci veruju da masaže perineuma (dela između vagine i analnog otvora) tokom trudnoće, naročito tokom trećeg semestra, mogu da umanje rizik od cepanja ovog dela pri porođaju ali i potrebu za izvođenjem epiziotomije. Porazgovarajte sa lekarom o ovoj temi da biste znali više.


Carski rez

Carski rez je akušerska operacija kojom se kroz rezove na trbušnom zidu i donjem materičnom segmentu vrši ekstrakcija ploda u odmaklom stadijumu trudnoće i završava porođaj abdominalnim putem. Zbog svog značaja jedna je od najvažnijih operacija koja se izvodi u ginekologiji i akušerstvu.

Carski rez je jedna od deset najčešćih velikih operacija, sa osetnom razlikom u incidenciji između pojedinih regiona u svetu i između pojedinih bolničkih institucija. Faktori koji najviše doprinose učestalosti ove operacije su : distocije (neadekvatna materična aktivnost), prethodni carski rez, karlični stav ploda, fetalni distres (patnja), intrauterini zastoj rasta ploda, prenesena trudnoća, višeplodna trudnoća, kasni paritet, smanjena upotreba vakuuma i forcepsa, veća informisanost itd.

Učestanost danas iznosi 10-25 odsto.


Intervencije lekara

Probajte da ne paničite. Ako postoji realna potreba za nekom medicinskom intervencijom pri izvlačenju bebe najbolje je da tu činjenicu prihvatite kao najbolju odluku za vas i vaše dete. Dobar i otvoren odnos sa lekarom i babicom može vam u velikoj meri pomoći da oterate svoje strahove.

Što više znanja posedujete bićete spremniji za ono što vas čeka i osećati bolju kontrolu nad onim što se događa. Ako ne poznajete terminologiju koju koristi medicinsko osoblje bez ikakve sumnje ćete se osećati zbunjeno i nesigurno. Postavljajte zato pitanja i tražite jednostavna objašnjenja kako biste se osećali sigurnije.


Iznenadno pražnjenje creva

Tokom napinjanja i guranja bebe nekim ženama može da se desi da se iznenada isprazne i nemate razloga da se zbog ovoga stidite. Babice brzo reaguju na ove male nezgode i dovedu za čas celu situaciju u red.

Da bi se ovo izbeglo porodiljama se uradi klistir ali neke idu u toalet još u ranoj fazi porođaja.


Umotavanje pupčane vrpce oko bebinog vrata

Labavo umotavanje pupčane vrpce oko nekog dela bebinog tela je veoma česta pojava i u retkim slučajevima može da izazove probleme. Ako je pupčana vrpca kojim slučajem zategnuta, babica i doktor će to sigurno primetiti i reagovati na odgovarajući način.


Prevremeni porođaj

Neki od glavnih izazivača prevremenog porođaja se identifikuju dovoljno rano da može da se deluje na vreme kako bi se on sprečio. Zapamtite da ne možete i ne treba sebe da krivite ako do prevremenog porođaja dođe.

Zahvaljujući napretku u medicini i prevremeno rođene bebe dobro napreduju. I ovde je važno da budete dobro informisani i reagujete na vreme na prve znake prevremenog porođaja kao što su pojačana vaginalna sekrecija (bilo da je sluzava ili krvava, čak i blago prebojen sekret crveno može biti značajan), vaginalno krvarenje (bilo da je samo tačkasto ili obilnije), bol u donjem delu trbuha, grčevitog tipa, ili postojanje redovnih kontrakcija (više od 4 za sat vremena), osećaj da vas beba pritiska na dole, bol u krstima.


Ne stići na vreme u porodilište

Ova briga uopšte nije retka, naročito kada se radi o prvom porođaju. Pre svega morate znati da porođaj ipak traje i da nema razloga za brigu ako obratite pažnju na sve simptome. Da biste sebe smirili zadajte mužu zadatak da dobro isplanira put do porodilišta i razmotri sve alternativne trase.

Ako je muž često odsutan bilo bi korisno da imate i drugu osobu u rezervi za vožnju. Ako se plašite da će vam se dogoditi hitan porođaj najboje je da razgovarate sa vašim lekarom i babicom koji će češćim pregledima ustanoviti da li imate stvarnog razloga za brigu. Uz to je važno i da budete spremni. Pripremite unapred torbu za porodilište, punite redovno vaš mobilni telefon i vodite računa da je rezervoar automobila pun.


Smrt bebe tokom porođaja

Skoro svaka mama brine o tome da se njenoj bebi ne desi nešto tokom trudnoće ili tokom samog porođaja. I za ovu pojavu se može reći da je normalna. Međutim, kod nekih žena ovaj strah prelazi u anksioznost i postaje izvor stresa. Mediji u ovom slučaju nisu od velike pomoći.

Najbolje je razgovarati sa lekarom i shvatiti da ovaj strah nije nikakvo predskazanje već da samo utiče na normalno funkcionisanje vašeg svakodnevnog života. U tom slučaju ovaj strah predstavlja veliki izvor stresa i zahteva profesionalno savetovanje. Razgovarajte sa porodicom, prijateljima i stručnjacima koji će znati kako da vam pomognu.



B92
Nazad na vrh Ići dole
 
Čega se porodilje najviše plaše?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Čega se plaše poznati
» Šta to Beograd ima i čega se Beograđani plaše?
» Porodilje, trudnice i deca kod lekara bez overene knjižice
» Rtanj, planina koje se Srbi plaše
» Meštani Zarožja se plaše povratka Save Savanovića
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum
  • Porodica i zdravlje
  • Zdravlje
  • -

    Sada je Sub 23 Nov - 6:31