"Supermame" češće pate od depresijeMajke kojima su deca "centar sveta" su u većem riziku od ozbiljnih mentalnih problema, pokazala je nova studija.
Američki istraživači otrkili su da žene koje se intenzivno fokusiraju na decu i veruju da su bolji roditelji od očeva, češće pate od stresa i depresije.
Vođa studije Ketrin Rizo sa Univerziteta Meri Vašington kaže da su za roditeljstvo potrebni širok spektar veština i stručnost.
Mnoge žene idealizuju svoju ulogu majke kao najbolje iskustvo u životu, ali se ispostavlja da je briga o deci stresnija od građenja karijere.
Studija je obuhvatila 181 majku dece mlađe od pet godina koje su popunjavale upitnike o određenim metodama vaspitanja i uverenja o roditeljstvu.
Žene su uglavnom mislile da je majka neophodan roditelj, da sreća roditelja potiče gotovo isključivo od dece i da roditelji moraju uvek da žrtvuju svoje potrebe zarad potomstva.
Ipak, one su uopšteno bile zadovoljne životom iako su bile pod umerenim stresom.
Međutim, čak petina žena imala je simptome depresije, a među njima je bio najveći broj onih koje su dete smatrale "centrom sveta".
Kada je ispitana i podrška koju dobijaju od drugih članova porodice, one majke koje su verovale da je žena ključni roditelj, bile su mnogo manje zadovoljne svojim životima.
Autori su zaključili: "Ako takozvano intenzivno majčinstvo ima tako mnogo negativnih posledica po mentalno zdravlje, zašto ga žene slede?
Možda misle da su na takav način bolje majke svojoj deci, pa su spremne i da žrtvuju svoju psihičku stabilnost, kako bi poboljšali dečkje kognitivne, društvene i emocionalne sposobnosti.
Međutim, u stvarnosti, intenzivno roditeljstvo ima sasvim suprotan efekat na decu od onog u koji roditelji veruju".
Rezultati istraživanja su objavljeni u onlajn izdanju "Springerovog žurnala studija o deci i porodici".