Evo zbog čega je dobro da sanjariteČak trećinu vremena ljudima lutaju misli, što čisti mozak od stresa, ali i daje novu perspektivu problema. Sanjarenje olakšava strahove i uveliko podstiče kreativnost...
Iako u savremenom društvu sanjarenje ima negativan predznak, ono je i te kako korisno, štaviše, čak podstiče produktivnost, tvrde američki naučnici.
Pojedinačno sanjarenje traje svega nekoliko minuta, međutim ljudi su tom mentalnom aktivnošću u proseku zabavljeni čak trećinu ili polovinu budnog vremena, pokazuju istraživanja.
"Sanjarenje je prirodni poriv koji otvara čitav spektar mogućnosti koje u hladnoj stvarnosti nisu ostvarive" - kaže američki psihijatar Stjuart Tvemlou. Baš kao i meditacija, dnevna doza sanjarenja omogućava mozgu da uzme mini odmor, tokom kog psiha i telo otpuštaju stres i napetost pa se tako stvarnosti vraćaju budni i osveženi. Takođe, opuštanje od stresa i usmeravanje misli u pozitivnu vizuelizaciju odlična je metoda za podizanje raspoloženja. ***Život je lakši uz prave prijatelje!
Osim što pomaže u organizovanju misli i razbuđuje maštu, sanjarenje podstiče kreativnost i nove ideje, otvara nove perspektive i omogućava brže rešavanje problema. Ako vam misli lutaju, usmerite ih ka moru, šumi ili planini - maštanje o putovanjima najbolje odmara mozak.
UČVRŠĆUJE PRAVE VREDNOSTI Tokom sanjarenja o scenarijima u koje čvrsto verujete na određeni način upoznajete sebe te produbljujete veru u sopstvene želje i ambicije. ***Šta nas čini srećnima, a da nisu pare?!
RETROSPEKTIVA ZA MANJE SVAĐE Za vreme sanjarenja lako “vrtimo film unazad”. Prisećanje nedavne svađe i zamišljanje da ste drugačije reagovali pomaže uspešnijem rešavanju konflikata u budućnosti.
SANJARANJEM SE POBEĐUJU FOBIJE Sanjarenje pomaže kontrolisanju nemira i fobija. Na primer, ako strahujete od letenja, a spremate se na put avionom, mentalno uvežbavanje svih koraka - od vožnje prema aerodromu do poletanja, olakšaće njihovu realizaciju u stvarnosti, piše 24 sata. ***Proverene metode kojima možete poboljšati pamćenje
U MAŠTI NADMAŠIMO SEBE U sanjarenju ništa nije nemoguće. Zato se metodama pozitivne vizuelizacije često služe i profesionalni sportisti što im, pokazalo se, omogućava bolje i uspešnije nastupe.
smedia