Smuđ - Smudj Smudj je maslinasto-smedje do zlatno smedje i zute boje po ledjima, tacnije njegova boja zavisi od terena u kojem boravi, a izuzetno je cijenjena i skupa riba.
Ribolovci ga ciljano love preko cijele godine i vazi za snaznu mada ne i uvijek tako spektakularnu ribu jer nije navikao da se uplasi, tj. da on bude napadnut.
Dosta puta se desi da ga izvucemo uginulog jer mu srce nemoze izdrzati, posto je predator na svom terenu, kad biva uhvacen toliko se prepadne i nezna sta ga je snaslo da lako i ugine, ali to su rijetki slucajevi, nekada se desi da ovaj baron totalno poludi kad ga zakacite.
Tokom dana smudj u vecini slucajeva najcesce miruje u dubini, skrivajuci se u mraku pod potopljenim stablima, sjenkama od krosnje drveca, pod branama, u raznim uvalama ili medju stijenama itd..
Njegova akcija najcesce pocinje u sumrak kad izlazi u lov u plicu vodu uglavnom na mjesta prekrivena vegetacijom ili na kamenita ili sljuncana potopljena ostrva kako bi lakse izvrsio napade iz zasjede.
Tokom Ljeta jako cesto zna ostati na dnu u dubini cak i preko noci te potpuno mirovati, a nekad toliko raubuje da izadje u plicak gdje mu se gornje peraje vidi.
Najcesce primjenjivani metod odnosno tehnika ribolova je na kedera u vecini slucajeva, prostije receno malo stariji metod, a danas se sve vise lovi raznim varalicama poput, sedova, tvistera, voblera, a cak i leptira pa sve do umjetnih musica i spinera.
Prosjecan smudj zivi oko 7-8 godina, ali kod nas tesko dozivi te godine jer mnogi ribolovci ne postuju mjere.
Naj lovniji primjerci su oko 1,5-2 kg, tj. primjerci stari oko 2-3 godine. Smudj uhvacen preko 7 kg. se smatra kapitalcem na svjetskom nivou, a oni od 8-10kg su stvarno rijetkost.
Njegovo meso je bez kostiju i izuzetno je cijenjeno i kvalitetno pa spada u sami vrh liste za naj ukusniju ribu.
Cijena mu je skoro 5 x veca od naprimjer pastrmke za koju mnogi kazu da je top, ali sve dok ne probaju smudja..
Mrijest smudja zapocinje u rano proljece odmah po otapanju leda, kad temperatura vode dostigne makar 4 - 7 C. To je doba kad smudjevi u ogromnom broju prilaze jacim brzacima i tekucoj vodi da bi polozili svoju ikru.
Ukoliko zive u jezerima barama itd. gdje nema tekuce vode, prilaze obali gdje je dno pjeskovito ili sljunkovito odnosno sa manjom granulacijom kamena, a cesto polazu ikru i na totalno kamenitoj podlozi.
Smudj tokom mrijesta trazi sto cistiju i bistriju vodu bez smeca i bilo kakvog zagadjenja. Za zenku smudja se moze reci da je jedna od najplodnijih u poredjenju sa ostalim ribljim vrstama.
U prosjeku polaze i do 50-60 000 jaja po samo jednom kilogramu svoje tezine te iz zakljucka treba nauciti da vece primjerke svakako treba sto vise vracati u vodu kako bi imali vise ove divne ribe.
Mnogi sportski i savjesni ribolovci prave gnijezda za mrijest smudja i tako dodatno pomazu ovoj plemenitoj ribi.
Ovo je jasan podatak zasto je smudj mozda najrasprostranjenija riba na sjevernom dijelu americkog kontinenta gdje je voda idealna za njegov mrijest i boravak, a i bez ciljanih ribolovaca na barona, staklenookog kako ga mnogi nazivaju.
Interesantan podatak je i taj da smudj tokom mrijesta ne uzima hranu, apsolutno se ne hrani.
Ribolov smudja i tehnike:Smudj pretezno boravi uz dno, pa se moze reci da je riba dna, a nekad izlazi i na povrsinu, ali to je zaista rijetkost. Tehniku pecanja smudja treba prilagoditi uslovima na vodi, a svakako imati u vidu da je na dnu pa ga tu i treba traziti.
Najbolji period je rano jutro tj, pred svitanje, a i zalazak sunca znaci pocetak njegove akcije koja moze trajati i citavu noc jer on pretezno lovi nocu.
Smudj ima izuzetno dobar vid te ga ne treba porediti sa drugim ribama, cak i u noci moze jasno da prepozna prevaru i ne uzme vas mamac.
Za razliku od drugih grabljivica smudj se treba loviti osjetljivijim priborom, odnosno tanjim najlonima ili strunama upravo zbog njegovog vida i opreznosti.
Vidno polje mu je oko 30 stepeni na gore, i ne vidi ispod horizontale, ali pomocu vibracija tj, bocne linije jako dobro prepoznaje i najmanja desavanja u polju koje nevidi.
Dokazano je da smudj najbolje primjecuje zutu boju, te mnoge varalice upravo iz tog razloga i imaju zute nijanse pogotovo u mutnoj, te vodi gdje je vidljivost umanjena, ali to ne pali uvijek.
Tokom noci je pretezno kad i najcesce ide u lov oslanja se na bocnu liniju i druga izrazajna osjetila pomocu kojih razaznaje razne zalogaje poput, drugih riba, glista i mnogih ostalih organizama kojima se hrani.
Smudj se za razliku od drugih grabljivica krece u jatima, odnosno minimalno je u paru.
Treba imati u vidu gdje se ulovi jedan postoji mogucnost da ima i vise primjeraka.
Nekad u ribolovu mozemo naici na citavo jato koje moze iznositi vise desetina smudjeva na maltene istom mjestu.
Kad upecamo jednog smudja, a zelimo da ga pustimo pozeljno bi bilo da ga stavite u cuvaricu jer isti primjerak moze lako da uznemiri ostale rodjake te im dadne do znanja da su u opasnosti i tako ostanete bez ulova, najbolje ih je pustati kasnije kad zavrsite ribolov na odredjenom mjestu.
Smudj u vecini slucajeva mamac uzima lagano bez jakih udaraca za razliku od stuke i druge grabljivice te moramo biti jako skoncentrisani kako bi pravovremeno kontrirali.
Razlog je sledeci, smudj plijen uvijek napada iz zasjede i ne prolece, tj. rijetko kad ga promasuje, ali ne ide naglo vec kad je 100% siguran tad ga i napadne, zgrabi ga i moze se reci razmisli, a tad je kontra naj efikasnija, jer ako zakasnimo djelic sekunde smudj ce pustiti mamac i mi ostajemo uskraceni za ulov.
Jedan od dokaza je takodje kad se lovi na varalice, naprimjer na razne sedove, tvistere itd.. jer napad je najcesce kad silikonac miruje ili pocinje da se krece odnosno kad dolazi u fazu mirovanja, a rijetko kad je bas u povlacenju.
Mnogi ribolovci pecajuci bijelu ribu su upravo to osjetili, a razlog je sledeci: kad bijela riba dodje do mamca i pozeli da ga uzme, tj. umiri se uzme ga i samo sto krene tad je smudj zgrabi, ali nema jak udar te ribolovac misli da ima nesto veci komad, a zapravo smudj drzi njegov mamac.
Dokazano je da smudj obozava vibraciju, otuda i dolaze razne silikonske varalice koje ga mame i tjeraju na napad, odnosno varaju da je to lak zalogaj.
Smudj je jako lukava riba, a podvodni snimci to i dokazuju, jednom sam gledao snimak kad bijela riba ruje po dnu i pravi mali klobuk mutne vode, a smudj lagano ulazi u njega i spusta se nizvodno prikriven u njemu te lako iz njega napada i hvata ribicu.
Uvijek treba imati na umu da on lovi iz zaklona i bas na takva mjesta treba zabacivati varalice te druge mamce.
Zapamtite da mjesto gdje nemozete otkinuti varalicu, necete ni upecati ribu.
Rado uzima mamce poput gliste, crva, pijavice, kedera, pilece dzigerice te druge slasne zalogaje kojima se hrani..
Svaku varalicu treba voditi sto sporije mozete, ali ne da bas izgleda ne uvjerljivo, odnosno da se vucara po dnu, vec sto realnije da imitiramo ranjenu ribicu.
U avgustu sam pecao na rijeci Bosni bijelu ribu, a smudj je to jutro bas poludio i ganjao sve zivo,
mnogi varalicari (ajd nazvat cu ih tako), su se odjednom stvorili jer su im kolege plovkarosi javili
za aktivnost grabljivice, medjutim ulova nije bilo citav dan iako je smudj bio nevjerovatno aktivan, a razlog je upravo u vodjenju varalice.
Ti neiskusni ribolovci su brzo vodili varalice, a naravno da smudj ne pada na te fore.
Bucov takodje nije bio zainteresovan za njihove prezentacije, toliko o tome i njihovoj tehnici
vodjenja i izboru varalice..
Ribolov smudja u jesen i zimu je nesto naj atraktivnije, a tad je i predator lud.
Vecina ulova su zenke jer im je potreba energija pred mrijest, a pocinju da je sakupljaju cak od jeseni pa trebate imati u vidu da pokojeg i vratite..
U kasnu jesen i sam pocetak zime smudj uzima nesto krupnije mamce jer ne zeli trositi energiju za sitnim zalogajima za razliku od ljeta kad obozava manje mamce.
Idealno vrijeme za lov smudja je bas ono kad niko ne zeli na vodu, topao i vedar dan je totalni promasaj jer tad smudj nije aktivan u 90% slucajeva.
Smudj najvise voli naglo zahladnjenje, kisu, grmljavinu, tmurno nebo, jak vjetar te mnoge nepogodne metereoloske stvari koje drugu ribu tjeraju na uznemirenost i nesigurno kretanje.
Svaki zimovnik ribe krije i smudjeve samo sto se oni rijetko kad odaju pa mnogi ribolovci misle da barona tu i nema, a vecinom tu i grijese.
Uvijek je tu gdje je obilje druge ribe, samo stu u hladnijim danima boravi u malo dubljoj vodi i raznim rupama, iza prepreka, sprudova, naglih promjena dubine, spilja, stijena pod vodom i iznad nje, potopljenog drveca itd..
Ako lovite zivim ili mrtvim mamacem, budite stalno kraj stapa jer se smudj rijetko kad sam hvata, a stariji metodi sa trokukama ne pali jer smudj nije som pa da lako pruguta sve ponudjeno, najbolje se love tj pecaju na obicne udice, a imamo i smudjarke u raznim velicinama.
Smudj ima zube te treba obratiti paznju, pozeljno je koriscenje sajle mada nekad ne zeli uzeti mamac s njom, a bez sajle su cesta kidanja bas zbog njegovih zuba i borbe.
Uspjesno se moze loviti i na plovak sa mrtvim ili zivim mamcem, ali to je rijetkost.
Imajte u vidu da je smudj jako osjetljiv na bilo kakav otpor te ga iskusni majstori love sa otvorenim spulnama na rolni, a savremeni sa indikatorima trzaja za saranski ribolov, jos jedan plus je koristenje baitrunner-a, odnosno masinica koje imaju slobodni hod i upotreba svingera.
(Ribolovačkiblogspot.com)