Brus Li (trad. kin. 李小龍, uprošć. kin. 李小龙, pinjin. Lǐ Xiǎolóng; 27. novembar 1940 — 20. jul 1973) je bio majstor borilačkih veština, filozof, i glumac, široko poznat kao najuticajniji majstor borilačkih veština 20. veka. Otac je glumca Brendona Lija.
Biografija
Rođen je u San Francisku a odrastao u Hong Kongu. Brus Li je najviše zapamćen po tome što je popularizovao kineske borilačke veštine u zapadnom svetu. Njegovi filmovi producirani u Hong Kongu i Holivudu su podigli tradicionalni honkonški borilački film na novi nivo popularnosti i ugleda.
Jedno od njegovih najvećih dostignuća proističe iz zalaganja za oslobađanje borilačkih veština od krutosti i ograničenja koje pripadanje određenom stilu pretpostavlja. Koristio je elemente uzete iz različitih borilačkih veština u svom jedinstvenom načinu borbe. Ovaj pristup je bio prvi korak u stvaranju današnjih mešovitih borilačkih veština (engl. Mixed martial arts).
Brus Li je počeo da izučava borilačke veštine kao četrnaestogodišnjak sa učiteljem Jip Manom. Na ovaj korak ga je navela tuča u kojoj je prošao neslavno. Godine 1959. Brus se potukao sa sinom pripadnika čuvene bande Trijada. Nakon tog događaja otac ga je poslao u SAD, gde je završio srednju školu i dobio diplomu tehničke škole „Edison“. Posle srednje škole upisao je filozofiju na Univerzitetu Vašington, gde je upoznao buduću suprugu Lindu sa kojom je imao dvoje dece, Šenon i Brendona.
Pristup borilačkim veštinama
Brus je smatrao da pripadanje određenom stilu borilačkih veština ograničava, kako samog pojedinca tako i borilačke veštine uopšte. Polazeći od toga da je telo svakog pojedinca drugačije (neko je mršav, neko krupan, drugi pak visok, a neko nizak...) smatrao je da je nelogično da se nekoliko pojedinaca različite telesne građe bavi borilačkim veštinama u okviru istog stila, vežbajući iste tehnike ustanovljene odavno. Jer kako je sam istakao - ako svi usavršavamo isti stil, kome onda taj stil zapravo odgovara? Brus je shodno različitosti pojedinaca po pitanju telesnih osobina zastupao stav da svako treba da stvori sopstveni stil koji bi mu najviše odgovarao u smislu iskorišćavanja prednosti sopstvene, jedinstvene građe, koristeći pritom elemente iz raznih stilova. Pripadanje određenom stilu je smatrao pogubnim i za svet borilačkih veština kao celinu, jer to stvara ograničenja i nepotrebna rivalstva ostavljajući svet borilačkih veština u stagnaciji zbog toga što oni koji se bave borilačkim veštinama iznova usavršavaju vekovima stare tehnike verujući u prednost svog stila nad ostalim, ostajući zatvoreni u granicama određenog sistema bez prilike za preispitivanje i napredak.
Shodno ovim shvatanjima Brus je razvio sopstveni stil, takozvani - stil bez stila, koji je u praksi predstavljao upravo to - način borbe (a i mišljenja, sasvim sigurno) oslobođen svih ograničenja. Ovaj metod borbe čije razvijanje je započeo po dolasku u SAD 1959. nazvao je 'Džun Fan Gung' Fu (Jun Fan Gung Fu). Džun Fan je Brusovo kantonsko ime tako da Džun Fan Gung Fu znači Brusov Gung Fu. Sastojao se uglavnom od Vin Čuna (Wing Chun) uz elemente boksa i mačevanja. Brusov prvi učenik bio je džudista Džesi Glover (Jesse Glover), koji je kasnije postao njegov prvi asistent - instruktor. Svoju prvu školu borilačkih veština po imenu Li Džun Fan Gung Fu Institut (Lee Jun Fan Gung Fu Institute) otvorio je u Sijetlu. Pošto se preselio u Kaliforniju otvorio je školu u Oklandu (Oakland).
Vremenom Džun fan Gung Fu prerastao je u Džit Kun Do, što znači Put presrećuće pesnice.
Borba sa Vong Džek Menom
Pošto je došao u San Francisko, njegove teorije o borilačkim veštinama kao i činjenica da je učio ne-Kineze kineskim borilačkim veštinama stvorili su mu neprijatelje jer je učiti strance tajnama kineskih borilačkih veština tada smatrano za izdaju. 1964. zakazana je borba između Brusa i Vong Džek Mena (Wong Jack Man) koji se bavio Kung fuom Severnog Šaolina.
Po Brusovim rečima borba se svela na to da je posle početnih udaraca, jurio svog protivnika koji se na kraju predao. U besu je izbacio Džek Mena i njegovu pratnju iz svoje škole, pritom ih psujući na kineskom. Mnogi koji su videli borbu smatrali su da je Brus pobedio, ipak Vong to osporava. Ova borba imala je veliki uticaj na Lijev razvoj i pristup treningu i borilačkim veštinama. Smatrao je da je borba trajala predugo (neki od onih koji su prisustvovali rekli su da je trajala 20 minuta), zato što su tradicionalne tehnike bile suviše krute da bi bile korisne u haotičnoj borbi.
Ovaj događaj je doprineo Lijevoj odluci da razvije sistem sa naglaskom na efikasnosti, brzini i praktičnosti. Osim toga, po završetku borbe Brus je bio veoma zadihan, praktično je izgubio dah, što ga je navelo da uvede novine u svoj trening u vidu vežbi sa tegovima za snagu i trčanja za kondiciju, kao i mnoge druge metode treninga koje je iznova prilagođavao.
Fizička priprema
Brus je smatrao da veliki broj onih koji se bave borilačkim veštinama nije obraćao dovoljno pažnje na fizičku spremu. Takođe je smatrao da se suviše vremena posvećuje razvijanju veštine, a premalo pripremi pojedinca za borbu. Bio je zainteresovan za razvijanje što veće brzine i moći bez dobijanja krupnih mišića, i prema tom cilju je usmeravao svoj program vežbi sa tegovima. Stalno je eksperimentisao, često menjajući elemente svog treninga, i zbog ove činjenice ne postoji precizno određen Brus Lijev metod treninga koji bi svi oni zainteresovani mogli da koriste.
U početku (1965) Li je koristio jednostavan program koji su mu preporučili dva prijatelja koji su se bavili bodibildingom. On se sastojao od osnovnih, višezglobnih vežbi poput benč presa, čučnjeva i olimpijskog dizanja.
Brus je obraćao posebnu pažnju na razvijanje trbušnih mišića, koje je smatrao za jednu od najbitnijih mišićnih grupa za borca. Li je smatrao da bukvalno svaki pokret zahteva određen stepen rada trbušnih mišića. Ono što je možda još važnije je to da trbušnjaci služe kao štit za rebra i vitalne organe.
Kardio-vaskularne vežbe su takođe bile stalan deo Brus Lijevog treninga - one su bile značajan činilac u održavanju njegove telesne masti na rekordno niskom nivou od 1,4% (poređenja radi, osobe čiji su nivoi telesnih masti oko 4% ili niži imaju tela koja se smatraju izuzetno definisanim).
Ishrana
Brus Li je osim treningu bio veoma posvećen i svojoj ishrani. Po dolasku u SAD, Brus se zainteresovao za zdravu hranu i trudio se da unosi samo ono što će koristiti njegovom telu. Zbog ovoga je na primer, veoma retko jeo peciva jer ona u odnosu na neke druge vrste hrane sadrže previše praznih kalorija (sadrže uglavnom proste ugljene hidrate). Nekoliko puta na dan, uzimao je visokoproteinsko piće napravljeno od mleka u prahu, ledene vode, jaja, ljuski od jaja, banana, biljnog ulja, brašna od kikirikija i čokoladnog sladoleda. Takođe je pio sopstvene sokove sastavljene od povrća i voća, jabuka, celera, šargarepe spremljenih u blenderu.
Brus je povremeno jeo meso i jeo velike količine voća i povrća. U kasnijim godinama postao je znalac o vitaminima i svaki dan je određivao sebi tačnu količinu vitamina A, B, C, D, E.
Brus Lijevi podvizi
Brzina Brus Lijevog udarca sa udaljenosti od 90cm bila je 5 stotinki. Izvodio je sklekove na jednoj ruci koristeći samo 2 prsta, mogao da probije vreću od 70 kilograma jednim sajdkikom (udarac sa strane), mogao je da baca zrna pirinča u vazduh i da ih zatim hvata u letu koristeći štapiće za jelo. Mogao je da probije neotvorenu konzervu Koka Kole prstima (ovo je bilo u vreme kada su se konzerve pravile od čelika - mnogo tvrđe od današnjih aluminijumskih konzervi)
Citati Brus Lijevih prijatelja o njegovim podvizima
Deni Inosanto - „Brus je bio zainteresovan samo za snagu koju je mogao odmah da pretvori u moć. Sećam se: jednom prilikom smo se ja i Brus šetali plažom u Santa Monici. Odjednom jedan ogromni bodibilder prođe kraj nas i ja rekoh Brusu: „Čoveče pogledaj ruke onog momka“. Nikada neću zaboraviti njegovu reakciju; rekao je „Da, krupan je ali, da li je moćan?"
Čak Noris - „Li, kilo po kilo, je svakako bio jedan od najjačih ljudi na svetu, i sigurno jedan od najbržih."
Džesi Glover - „Brus bi uzeo bočicu od 31kg jednom rukom i podigao je do lateralne pozicije, u ravni sa ramenom i zatim bi je zadržao u tom položaju nekoliko sekundi. Niko drugi koga sam poznavao nije mogao ni da je podigne dotle, a kamoli da je drži."
Filmografija
U zmajevom gnezdu (1973) Na zmajevom putu (1972) Igra smrti (1973) Veliki gazda (1971) Pesnica gneva (1972) Marlowe (1969)
Enigma
MODERATOR
Poruka : 55658
Lokacija : misterija
Učlanjen : 29.03.2011
Naslov: Brus Li Ned 16 Dec - 13:46
БРУС ЛИ
Брус Ли, право име Ли Јуен Кам (ен: Bruce Lee) (27. новембар 1940. – 20. јул 1973.), амерички филмски глумац. Брус Ли је нашироко признат као најутицајнији мајстор борилачких вештина 20-ог века, a многи га сматрају за највећег и најутицајнијег борца свих времена.
Почетком 70их година 20. века постао је популарна звезда акционих филмова са борбеним вештинама, најпопуларнији филм му је био У Змајевом Гнезду (1973). Његова каријера је прекинута изненадном смрћу u 32. години од едема мозга који је добио после узимања средстава против болова. Брус Ли је почео да изучава борилачке вештине u раним тинејџерским годинама под учитељем Јип Маном (Yip man).
Брус је развио сопствени стил, такозвани – стил без стила, који је у пракси представљао управо то – начин борбе (a и мишљења) ослобођен свих ограничења. Овај метод борбе чије развијање је започео по доласку u САД 1959. назвао је Џун Фан Гунг Фу. Брус је био заинтересован за развијање што веће брзине и моћи без добијања крупних мишића.
Брзина Брус Лијевог ударца са удаљености од 90цм. била је 5 стотинки.
Брус је изводио склекове на једној руци користећи само 2 прста.
Брус је могао да пробије врећу од 70 килограма једним сајдкиком.
Брус је могао да баца зрна пиринча у ваздух и да их затим хвата у лету користећи штапиће за јело.
Брус је могао да пробије неотворену конзерву Кока-Коле прстима (ово је било у време када су се конзерве правиле од челика много тврђег од данашњих алуминијумских конзерви).
Брендон Брус Ли – Био је син Бруса Лија и Линде Ли Емери. Брендон Ли је грешком реквизитера погинуо на снимању филма Врана.
Филмови
У змајевом гнезду На змајевом путу Игра смрти Велики газда Песница гнева
Istorijazasve.
Enigma
MODERATOR
Poruka : 55658
Lokacija : misterija
Učlanjen : 29.03.2011
Naslov: Re: Brus Li Ned 16 Dec - 13:47
Enigma
MODERATOR
Poruka : 55658
Lokacija : misterija
Učlanjen : 29.03.2011
Naslov: Re: Brus Li Ned 16 Dec - 13:49
Enigma
MODERATOR
Poruka : 55658
Lokacija : misterija
Učlanjen : 29.03.2011
Naslov: Re: Brus Li Ned 16 Dec - 13:58
''In the dragon nest''
Shadow
ADMIN
Poruka : 97443
Lokacija : U svom svetu..
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : Samo
Naslov: Re: Brus Li Pon 26 Maj - 22:14
viralnova.com
neno
MODERATOR
Poruka : 35951
Učlanjen : 09.02.2014
Raspoloženje : ~~~
Naslov: VEČITA TAJNA Čet 8 Nov - 20:41
Brusa Lija su ubile Trijade ili dodir smrti
Najslavniji majstor borilačkih veština i glumac Brus Li postao je pop ikona još za života. Ipak, njegova smrt obavijena misterijom osigurala mu je mesto među zvezdama koje ne blede.
Kako je umro u 32. godini, na vrhuncu snage, malo ko je poverovao u zvanične tvrdnje da je umro od otoka mozga zbog loše kombinacije lekova, pa su odmah počele da kolaju priče kako su „najspremnijeg čoveka na svetu“ ubile Trijade, mafija, zavidni majstori borilačkih veština...
Počeci u Hongkongu
I već 42 godine, koliko je prošlo, broj teorija o poslednjim trenucima Malog zmaja ne smanjuje se, već i dalje raste.
Čuveni glumac rođen je kao Li Jun Fan 27. novembra 1940. u San Francisku, a odrastao je u Hongkongu. Iako je bio iz bogate porodice, u tom gradu to nije značilo mnogo - ulične bande organizovale su se na svakom ćošku. U takvoj atmosferi i nestašni Brus Li počeo je da učestvuje u uličnim tučama. Da bi ga sklonio sa ulice, otac ga je u 16. godini upisao u školu „Jip Mana“. Međutim, to ga nije sprečilo da se i dalje tuče, pa su ga roditelji 1959, posle incidenata u kojima je učestvovala i policija, poslali u Ameriku sa 100 dolara u džepu.
Brus Li je u Sijetlu nastavio obrazovanje, a na fakultetu je upoznao i suprugu Lindu, s kojom je dobio dvoje dece - Brendona i Šenon, i istovremeno otvorio školu borilačkih veština.
Celog života na filmu
Iako se od rođenja pojavljivao na velikom platnu, a do 18. godine glumio u čak 20 filmova, Brus po dolasku u Ameriku nije planirao da nastavi karijeru, već je želeo da se posveti samo kung-fuu. Ipak, već 1964. vratio se sedmoj umetnosti. Glumeći Katoa u serijama „Zeleni stršljen“ i „Betmen“, stekao je popularnost, a onda snimio i pet čuvenih filmova: „Velikog gazdu“, „Pesnicu gneva“, „Na zmajevom putu“, „U zmajevom gnezdu“ i „Igru smrti“.
Tokom snimanja zvuka za film „U zmajevom gnezdu“ u Hongkongu 20. jula 1973, šest dana pre premijere, Brusu je pozlilo i preminuo je na putu do bolnice.
Zvanična verzija SMRTONOSNI LEKOVI
Brus Li je umro nakon ručka s producentom Rejmondom Čouom i tajvanskom glumicom Beti Tingpej. Oni su čitali scenario za film „Igra smrti“, pregovarali o uslovima rada na tom ostvarenju i družili se. U jednom trenutku Lija je zabolela glava, pa je popio lek „ekvadžezik“, kombinaciju aspirina i lekova za opuštanje mišića. Slavni glumac zatim je legao da spava, ali umesto u san, pao je u komu. Pošto nisu mogli da ga probude, Čou i Tingpej pozvali su lekare, ali bilo je kasno. Obdukcija je pokazala da je uzrok smrti oticanje mozga, čija se zapremina povećala sa 1.400 na 1.575 grama. To oticanje je, kako su zaključili lekari, izazvala alergijska reakcija na lek koji je popio. Potvrda toga bila je i slična alergijska reakcija koju je imao 10. maja, kad je završio u bolnici posle korišćenja istog leka.
Teorija 1 - Dodir smrti mu došao glave
Jedna od najmisterioznijih tehnika u bilo kojoj borilačkoj veštini je takozvani dodir smrti ili dim mak. Navodno, to je blag udarac u određenu tačku na telu koji, posle određenog vremena, ima katastrofalne posledice i često dovodi do smrti.
Prema tvrdnjama koje su se pojavile još 1985. u magazinu Blek belt (Crni pojas), a i u nekim filmovima, Brus Li je umro upravo zbog povreda koje mu je naneo neko od kung-fu majstora nekoliko nedelja pred smrt. Jedna priča glasi da je nekoliko nedelja ranije slavnog glumca na snimanju izazvao neko od statista, inače stručnjak za dim mak, i da mu je zadao ovaj smrtonosni udarac. Druga teorija je da su određeni kung-fu majstori sa Istoka bili veoma ljuti što Brus Li tajne drevne veštine prenosi zapadnjacima, pa mu je neko u prolazu zadao udarac zvani dodir smrti, od čega je i preminuo.
Teorija 2 - Bes Trijada jači i od legende
Kineska organizovana kriminalna grupa poznata pod imenom Trijade povezuje se sa smrću Brusa Lija. Navodno, još kad je imao 18 godina, slavni glumac je u uličnoj tuči, u čemu je inače često učestvovao, pretukao sina jednog od najmoćnijih ljudi u ovoj kriminalnoj grupi, pa je to i bio razlog njegovog bega u Ameriku. Kad je postao zvezda, Trijade, koje su vodile filmsku industriju Kine, Tajvana i Hongkonga, rešile su da iskoriste mladog Brusa i tražile mu da im plaća reket, tj. novac za zaštitu, ali i da se pojavi u njihovim filmovima. Majstor borilačkih veština to je odbio, pa su počele da mu stižu pretnje smrću, koje su se i ostvarile. Navodno, Trijade su rano stavile Brusa na svoju crnu listu, a s njim i članove njegove porodice, pa su, tvrde pojedini teoretičari zavera, oni krivi za smrt njegovog sina Brendona 1993. godine.
Teorija 3 - Suprotstavio se mafiji
Kad se Brus Li pojavio na filmu, niko nije očekivao da će postati najveća zvezda svog vremena. Ipak, to se dogodilo.
Njegov munjevit uspon iznenadio je mnoge, a pogotovo italijansku mafiju, koja je kontrolisala mnoge holivudske studije, snimanje i distribuciju filmova.
Pojedinci tvrde da su članovi ove kriminalne organizacije ponudili majstoru borilačkih veština da mu budu „zaštitnici“ i da dodatno poguraju njegovu karijeru, a da zauzvrat dobiju deo kolača. Naravno, ponosni Li nije ni pomišljao da pristane na njihovu ucenu, pa su rešili da mu pokažu da se njihova ponuda ne odbija.
Zanimljivo je da ova teorija nije toliko popularna na Zapadu, gde većina veruje da iza njegove smrti stoje Trijade, koliko u Hongkongu. Tamo je ovo najčešće objašnjenje smrti slavnog majstora borilačkih veština.
Teorija 4 - Kazna majstora kung fua
Od trenutka kad je počeo da uči borilačke veštine, Brus Li je imao problema zato što nije čistokrvni Kinez (njegova baba po majci bila je Nemica), pa mnogi nisu hteli da sparinguju s njim.
Uz to, odluka da po otvaranju škole kung-fua u Sijetlu u njoj obučava i Amerikance naišla je na veliko neodobravanje i osudu opznavalaca ove drevne kineske veštine. Zbog toga ga je 1964, u ime zajednice majstora borilačkih veština, čak izazvao na kung fu borbu Vong Džek Men. Uslov je bio da Li, ako izgubi, prestane da obučava strance.
Međutim, on je pobedio i nastavio po svome.
Ove priče su dovele do teorije da upravo predstavnici te zajednice stoje iza Lijeve smrti. Nije jasan jedino način na koji su to uradili. Jedni tvrde da su ga otrovali, drugi da su ga ubili pomoću nekih tajnih udaraca, treći da je stradao u ilegalnoj borbi, a ne na putu za bolnicu...
Teorija 5 - Otrovala ga ljubavnica
Brus Li je preminuo na putu do bolnice, ali pao je u komu u domu tajvanske glumice Beti Tingpej (snimila više od 30 filmova, ali danas poznata samo po tome što je dovode u vezu sa smrću slavnog glumca), koja mu je i dala lek „ekvadžezik“.
To je, naravno, dovelo do brojnih teorija da ga je upravo ona ubila, a motivi ubistva variraju.
Jedni veruju da je to uradila jer su bili u ljubavnoj vezi i da je bila ljuta što ne želi da napusti suprugu Lindu s kojom je imao dvoje dece, drugi da je to uradila u ime kineskog tajnog društva Tong, treći je povezuju s Trijadama...
Jedna od teorija je da je Brus Li pred vođenje ljubavi s njom popio neki prejak afrodizijak i od toga poludeo, pa je morala da ga ubije u samoodbrani. Međutim, nije jasno kako bi žena uspela da savlada pobesnelog majstora borilačkih veština.
Teorija 6 - Porodična kletva
Prema pojedinim legendama, za smrt Brusa Lija, ali i njegovog sina Brendona dvadeset godina kasnije kriva je porodična kletva.
Naravno, nije poznato šta ju je izazvalo - jedni kažu da je glumac kupio kuću punu duhova, drugi da je demon bio ljubomoran na njegovu slavu, treće da je reč o kletvi staroj vekovima.
U svakom slučaju, oni veruju da su demon ili duh izazvali smrt dvojice muškaraca u porodici Li.
Kao dokaz spominju scenu iz „Puta smrti“, poslednjem i to nedovršenom filmu, u kojoj je Brus predvideo smrt svog sina - glavni junak, inače glumac, odlazi na snimanje, ali mafijaši u pištolj kojim treba da pucaju u njega stavljaju pravi metak i tako ga ranjavaju.
To je vrlo slično onome što se desilo Brendonu tokom snimanja filma „Vrana“ 31. marta 1993. godine, samo što je Brusov naslednik podlegao povredama.
Teorija 7 - Slavni glumac nije mrtav
Još od Lijeve smrti 1973. postoji teorija koja prati smrt skoro svih poznatih ličnosti - slavni glumac u stvari nije umro.
Prema toj teoriji, u jednom trenutku Mali zmaj je shvatio da je teret slave pretežak, pa je inscenirao sopstvenu smrt i povukao se. Gde? Verovatno na neko pusto ostrvo.
U proteklih 40 godina često su se pojavljivale fotografije ljudi koji podsećaju na Lija, uz objašnjenje da je upravo on uslikan i da je i dalje živ.
S obzirom na to da ova teorija važi i za Elvisa Prislija, Džona Lenona, Merilin Monro, Kurta Kobejna, Tupaka Šakura i Džejmsa Dina, ali i mnoge druge slavne ličnosti, svakako je i najmanje verovatna.
Osim ako svi oni nisu uspeli da pobegnu na isto mesto i tamo se decenijama krili od radoznale javnosti. Da je zaista ostao živ, Brus Li bi danas imao 75 godina.
Kurir
neno
MODERATOR
Poruka : 35951
Učlanjen : 09.02.2014
Raspoloženje : ~~~
Naslov: Re: Brus Li Sre 31 Jul - 8:22
“Bilo je neprijatno slušati kako se ljudi smeju mom ocu”: Ćerka Brusa Lija kritikuje novi Tarantinov film
Ćerka Brusa Lija pobunila se protiv načina na koji je predstavljen njen otac u najnovijem filmu Kventina Tarantina. Portretisanje Brusa Lija u Tarantinovom novom filmu “Once Upon a Time in Hollywood” je “grozno i neprijatno” kazala je Šenon.
U intervjuu za Wrap, Šenon Li je rekla: “Brus Li je predstavljen kao arogantni kreten kratkog fitilja, a ne kao neko ko je morao da se bori tri puta više od drugih kako bi postigao ono što je mnogima po prirodi dato”.
Dodala je: “Bilo je vrlo neprijatno sedeti u bioskopskoj sali i slušati kako se ljudi smeju mom ocu”.
Li, koji je umro 1973, postigao je veliku filmsku slavu ranih sedamdesetih kroz niz filmova o borilačkim veštinama, posle više godina pokušavanja i neuspevanja da zainteresuje Holivud. Njega u Tarantinovom filmu igra Majk Moh, za kog Li kaže da je: “usmeren da bude karikatura”.
Kritika tretmana Brusa u filmu skoncentrisana je na scenu u kojoj on izaziva kaskadera Klif Buta (kog igra Bred Pit) na tuču, u kojoj je But ispao bolji od njega, ističe Gardijan.
Prema Šenon, Brus – trener mnogih holivudskih zvezda, uključujući Stiva Mekvina, Romana Polanskog i Šeron Tejt- je izbegavao tuče sa ljudima koji nisu bili eksperti borilačkih veština. “Ali ovde, on je taj naduvani koji izaziva Bred Pita. Što on nikako nije bio”.
“Mogu da razumem sve razloge koji stoje iza svega prikazanog u filmu. Mogu da razumem da su dva glavna lika antiheroji, i da je ovo svojevrsna besna fantazija onoga što je moglo biti … i da predstavljaju period u kom je bilo i rasizma i isključenja”, kaže ona. ” Razumem da hoće da naprave od Bred Pitovog lika opakog šmekera koji je mogao da prebije Brus Lija. Ali nisu morali da ga tretiraju na način na koji ga je tretirao beli Holivud dok je još bio živ”.
Tarantino je veliki poštovalac Brusa Lija, čemu svedoči odluka da obuče Umu Turman u repliku Lijevog žutog kombinezona u njegovom dvodelnom filmu “Kill Bill”.
Li je dodala: “Ono što mene interesuje je povećanje svesti o tome ko je Brus Li bio kao ljudsko biće i kako je živeo svoj život. Sve to je pušteno niz vodu u ovom portretu koji je od njega napravio arogantni džak za udaranje”.
Juče u 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Misli nas "malih" ...
Sre 20 Nov - 0:15 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Sre 20 Nov - 0:11 od Emelie
» Uživo...
Uto 19 Nov - 22:25 od Emelie
» A malo bluesa?
Uto 19 Nov - 22:19 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Uto 19 Nov - 22:14 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Uto 19 Nov - 22:10 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Uto 19 Nov - 22:07 od Emelie
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie
» Domaći izvođači
Pon 18 Nov - 0:24 od Emelie
» Daemon Mask Full
Pet 15 Nov - 11:33 od Poly
» Pjesma za laku noć
Sre 13 Nov - 21:27 od Boogie
» Hip hop / rep
Sre 13 Nov - 14:53 od Emelie
» Rec koja u sebi sadrzi 3 ista slova
Sre 13 Nov - 14:33 od SANJAMAVEC
» Čudesna matematika
Sre 13 Nov - 7:44 od kreja
» Najljepše balade
Uto 12 Nov - 17:01 od Boogie