Kako se studira u Rimu i Njujorku, a kako u BeograduProfesor na fakultetu u Njujorku svakog dana studentima mora da posveti najmanje tri sata u svojoj kancelariji, profesor u Rimu odgovoriće studentima na mejl u roku od sata, dok profesor u Srbiji sam odlučuje kada će i koliko vremena posvetiti mlađim kolegama.
POREĐENJE - Ovo je samo jedan od brojnih zaključaka do kojih smo došli upoređujući iskustva studenata ekonomije u Njujorku, Rimu i Beogradu.
- Sistem obrazovanja na američkim fakultetima je bliži srpskom srednjoškolskom nego fakultetskom sistemu. U Americi fakultet traje po semestrima, svaki dan se ide na časove, radi se stalno domaći i s vremena na vreme imamo kontrolne zadatke, a ispitni rokovi ne postoje. Svi testovi su samo pismeni, pitanja su po principu ponuđenih odgovora, eseja na određenu temu ili zadataka. Prosečan broj studenata po predmetu manji je od 25 i profesori stižu svakome da posvete pažnju - priča za „24 sata“ Aleksandar Jakovljević, koji studira ekonomiju na koledžu „St. Frensis“.
U odnosu na američke studije, studije ekonomije u Italiji su dosta bliže našim. Profesori sami određuju kako će se polagati gradivo, da li će biti kolokvijuma... Baš kao i u Srbiji, postoje i predmeti koji su suvišni.
- Za razliku od srpskih studenata, italijanski nisu opterećeni time da dnevno provode po 15 sati na fakultetu. Većina programa je vrlo dobro osmišljena, povezuje se teorija s praksom i uče se stvari koje već sutra možete da primenite u poslu - kaže Bojan Aranđelović, student bankarstva na Univerzitetu „La Sapienca“ u Rimu.
A ako pitate tek diplomiranog ekonomistu u Beogradu da sumira utiske o svojim četvorogodišnjim studijama, on će reći:
- Odlično smo potkovani teorijskim znanjem, ali nam nedostaje interaktivna nastava u okviru koje bismo iskazali kreativnost. Neki teorijski koncepti su prevaziđeni i učimo dosta nepotrebnih infomacija. Ipak, profesori se trude da prate nove trendove u Evropi, konkurencija ih primorava - zaključuje diplomac Ekonomskog fakulteta Miloš Zeljković.
Razgovore sa studentima u Rimu i Njujorku omogućila je Organizacija srpskih studenata u inostranstvu (OSSI).
24sata
Juče u 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Misli nas "malih" ...
Sre 20 Nov - 0:15 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Sre 20 Nov - 0:11 od Emelie
» Uživo...
Uto 19 Nov - 22:25 od Emelie
» A malo bluesa?
Uto 19 Nov - 22:19 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Uto 19 Nov - 22:14 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Uto 19 Nov - 22:10 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Uto 19 Nov - 22:07 od Emelie
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie
» Domaći izvođači
Pon 18 Nov - 0:24 od Emelie
» Daemon Mask Full
Pet 15 Nov - 11:33 od Poly
» Pjesma za laku noć
Sre 13 Nov - 21:27 od Boogie
» Hip hop / rep
Sre 13 Nov - 14:53 od Emelie
» Rec koja u sebi sadrzi 3 ista slova
Sre 13 Nov - 14:33 od SANJAMAVEC
» Čudesna matematika
Sre 13 Nov - 7:44 od kreja
» Najljepše balade
Uto 12 Nov - 17:01 od Boogie