Decu u dežurne ustanove samo ako je hitnoBez hitne potrebe ne dovode decu u dežurne ustanove tokom noći jer produžavaju čekanje na pregled ozbiljnih pacijenata i opterećuju osoblje, apeluje na roditelje predsednik Republičke komisije za zdravstvenu zaštitu žena, dece i omladine Radovan Bogdanović.
"Poslednje dve do tri godine, a naročito prethodnih dana, zabeležena je "navala" na Institut za majku i dete i Univerzitetsku kliniku u Tiršovoj ulici koje naizmenično noću dežuraju parnim i neparnim danima", rekao je Bogdanović Tanjugu.
"Gužve su istovetne u obe ustanove i one su noću u pravom opsadnom stanju. Situacija se pogoršava i često ima i fizičkih napada na lekare, sestre i ostalo osoblje pa ponekad obezbeđenje mora da reaguje i stalno je prisutno", naveo je Bogdanović.
Prema njegovim rečima, roditelji često bez velike potrebe u vreme dežurstva dovode decu, iako može dosta da se uradi u vreme redovnog rada u Domovima zdravlja.
Pored toga, kako je naveo, uvek dežura i dečje odeljenje Kliničkog centra Srbije koje je uvedeno pre dve i po godine da bi se rasteretile pomenute dve ustanove ali se stanje u njima nije mnogo promenilo.
On je napomenuo da je nedavno dete potencijalno životno ugroženo jedva došlo na red od "agresivnih roditelja koji su zbog minornih tegoba svog deteta mislli da imaju preča prava".
"Ne kažem da se ne treba obraćati dežurnim ustanovama, ali nije svaka temperatura razlog da se u večernjim satima i noću dolazi u dežurne bolnice - na primer temperatura do 38 može sačekati jutro, uz eventualno savet Hitne pomoći", naglasio je Bogdanović i napomenuo da je "ne mali broj pacijenata koji nije za hitnu lekarsku intervenciju".
Trošiti resurse na stanja koja to ne zaslužuju nema opravdanja, smatra on i napominje da "neki dolaze i stvaraju gužve da zadovolje svoje potrebe koje nisu hitne jer im tako više odgovara i pritom ugožavaju druge pacijente i opterećuju osoblje".
(Tanjug)