Naslov: Re: Šukijeve kuharske tajne, trikovi i recepti Pet 29 Mar - 20:56
Još jedan odlična salata koja omiljena, izgleda, svima, jer se često otimaju oko nje. Neke se serviraju kao prelivi, neke kao prilog - garnitura uz glavno jelo, a neke kao samostalno predjelo ili hladno jelo.
TZATZIKI salata - jedna od najpopularnijih salata, potiče iz Grčke, neko izgovara i "caciki" i "zaziki"; međutim, ovu salatu možete naći u skoro svim svetskim kuhinjama, očigledno je svi prisvajaju kao svoje nacionalno jelo.
Sastojci:
- krastavac, očišćen i samleven - jedan zdrobljeni čen belog luka - jedna čaša jogurta - jedna kašika maslinovog ulja - jedna kašičica vinskog sirćeta - so, mleveni beli biber - 2 kašičice izdrobljene nane
Svi navedeni sastojci se izmešaju i dobro rashlade. Uglavnom se servira uz grčke ćufte.
Ostale sličnosti sa ovom salatom je jajik i mast-o-khiar.
JAJIK - tursko predjelo od 200 gr krastavaca, 5 dl jogurta, 2 čena belog luka, jedne kašike ukiseljenih pupoljaka kapra, malo maslinovog ulja i soli. Neko dodaje i mirođiju.
MAST-O-KHIAR - sos, preliv i salata je tradicionalni prilog uz iranska jela; priprema se takođe od krastavaca, belog luka, jogurta, soli, bibera uz dodatak suve mente (nane).
TARATOR - takođe salata od krastavaca, belog luka, punomasnog jogurta ili kiselog mleka (ili pavlake). Ovo je tradicionalno bugarsko jelo koje se često priprema i u Makedoniji. Jedan od sličnih recepata je i tartar sos - umak koji se priprema od kiselih krastavaca (ne od svežih kao ostali navedeni recepti), belog luka, pavlake, majoneza, malo senfa i začinjava seckanim peršunovim listom.
Shuki
Član
Poruka : 401
Godina : 45
Učlanjen : 26.02.2013
Naslov: Re: Šukijeve kuharske tajne, trikovi i recepti Sub 30 Mar - 0:58
Primetio sam da dosta ljudi greši u merama kada priprema neke umake.
Jedan od najčešćih umaka koji se priprema je sos od ulja i jaja - majonez.
Najbolje je kada pripremite domaći majonez, klasična mera je 1 litar ulja, 6 žumanaca, 20 gr senfa, sok od 1 do 2 limuna, so.
Za pripremu dobrog majoneza je potrebno strpljenje, jer kada se umute žumanca morate sipati ulje u vrlo tankom mlazu uz neprestano mešanje.Tek na kraju dodate limunov sok i senf. Masa mora biti ujednačena, glatka i čiste površine.
Majonez se u ugostiteljstvu ubraja u uljane hladne fondove i spada u jedan od umaka koji služi kao osnova za druge hladne umake i prelive.
1.Tartar sos - u gotov majonez se dodaju ringlice, kapri, kiseli krastavčići i malo peršunovog lišća. Sličan je i "Gribidž" sos - tartar sos sa dosta senfa.
2.Ram-majonez - kada se u čvrst majonez doda umućena slatka pavlaka i belo vino.
3.Remulad sos - majonez sa sardel-pastom i krastavčićima.
4.Ruski majonez - majonez sa kuvanim i iseckanim mesom langusta i malo kavijara.
5.Španski sos - varijanta majoneza sa seckanom šunkom, belim lukom i paprikama.
6.Zeleni majonez - majonez sa blanširanim i pasiranim spanaćem, zelenom salatom uz dodatak estragona.
7.Ajoli sos - majonez sa pasiranim belim lukom. Ovaj sos se može pripremiti na dva načina. Jedan je da se beli luk ispasira i umeša sa ispasiranim kuvanim žumancima, uljem, sokom od limuna i sa malo soli. Drugi način je da se doda u klasičan majonez u trenutku pravljenja.
Majonez se koristi za povezivanje "ruske" i "francuske" salate koja se servira kao podloga za mnoga hladna predjela. Čvrst majonez se koristi za dekoraciju hladnih predjela.Da bi majonez koristili za prelivanje, možete mu dodati belo vino i dobro izmešati.
Kremenadle špikovane belim lukom, marinirane u ulju, sirćetu, biberu i ispržene; garnirane dinstanim pečurkama sa ruzmarinom, belim lukom i peršunom; servirane sa prženim krompirom.
KREMENADLE NA NEMAČKI NAČIN
Kremenadle provučene kroz masu od luka, žalfije, jaja, peršuna, bibera, soli i uvaljane u prezle, ispržene na ulju; servirane preko ukuvanih jabuka. Jabukama se doda šećer, sok od limuna, vino i kuvaju dok ne omekšaju.
- 5 svinjskih kremenadli - 6 kašika seckanog crnog luka - 6 kašika seckanog peršuna - kašičica seckane žalfije - so, biber, 3 jajeta - prezle, ulje ili mast - 700 gr jabuka, oljuštene i isečene na kolutove - 3 čašice belog vina, sok od jednog limuna, 3 kašičice šećera, voda, 3 kašike maslaca.
KREMENADLE NA LIONSKI NAČIN
Kremenadle ispržene na ulju ili roštilju, prelivene garniturom od crnog luka, garnirane prženim krompirićima - pomfrit, pompaj. Luk isečen na kolutove - prstenove, uvaljani u brašno i isprženi na ulju.
- 1 kg svinjskih kremenadli - 500 gr crnog luka isečenog na prstenove - 30 gr brašna, so, biber - ulje, peršunovo lišće.
KREMENADLE NA FRANCUSKI NAČIN
Špikovane belim lukom, marinirane 1 sat, ispržene i garnirane izdinstanim pečurkama i prženim mladim krompirićima.
- 5 svinjskih kremenadli - marinada: pola kašičice majčine dušice, zdrobljen lovorov list, 2 kašike ulja, kašika sirćeta, so - 3 češnja belog luka za špikovanje - 300 gr seckanih vrganja izdinstanih na masti - 400 gr mladih krompirića.
Šuki, vidim ovdje hrpu divnih slinoizazivajućih recepata za krmiće. Izrezane na komade. Molim te napiši nam kako se spremaju krmenadli nesječeni. Recimo, pola metra "blok".
Nesečene kremenadle u celom komadu mogu da se pripremaju na razne načine, zavisi ko šta voli od povrća i začina.
Najbolje je kada se meso špikuje belim lukom, slaninom, ruzmarinom, dobro usoli, pobiberi, premaže mašću ili uljem. Može da se malo premaže i senfom. Dinsta se i peče u rerni, sa ili bez povrća, naliva mesnim fondom, fondom od povrća ili običnom toplom vodom, može da se doda i malo vina.
Prilikom pečenja dodaju se najčešće tikvice, krompir, pečurke...
ŠPIKOVANJE
Pod ovim terminom se podrazumeva bockanje ili nadevanje mesa, ribe ili povrća; pravljenje odn.otvaranje rupica, rupa ili džepčića na mesu, ribi ili na povrću u koje se ubacuju začini ili drugo povrće ili suhomesnati prizvodi.
Od mesa se najčešće špikuje teleći, goveđi, svinjski ili jagnjeći but; namirnice koje se upotrebljavaju za špikovanje su slanina, kiseli krastavčići, šunka, beli luk, šargarepa - uglavnom se sve seče na štapiće zbog lakšeg špikovanja. A od začina - timijan, bosiljak, peršun, celer, ruzmarin, origano.
Riba se može špikovati raznim začinima i povrćem, uglavnom sve zavisi od recepta; na krupnijoj ribi se uglavnom nožem prave dublji useci - džepčići u kojima se stavlja nadev od mešanih začina i povrća.
Povrće koje se najčešće špikuje su tikvice i plavi patlidžan; uglavnom se špikuju mešavinom začina kao što je to slučaj sa specijalitetom imam baildi.
Svaka špikovana namirnica se dalje termički obrađuje pečenjem, kuvanjem ili dinstanjem.
Šnicle se mogu pripremati od pilećeg, telećeg, svinjskog, goveđeg, jagnjećeg, junećeg mesa; mogu se pržiti na ulju ili masti, peći u rerni ili na roštilju; mogu se pohovati na razne načine ili dinstati u umacima. Pod šniclama se podrazumeva odrezak ili file bez kostiju, tanje ili deblje odsečen od telećeg buta, a najpogodniji deo je šol; može se koristiti mala i velika ruža. Danas se za šniclu koriste sve vrste mesa, posebno su ukusne punjene rolovane šnicle i one dinstane i prelivene umacima. Najjednostavnija priprema šnicle je "natur" šnicla, ona se obrašnjavi samo sa jedne strane i isprži na puteru; uvek se prvo prži strana koja ima brašno na sebi, a onda okrene i isprži i druga strana.
ITALIJANSKE JAGNJEĆE ŠNICLE
- oko 750 gr jagnjećeg mesa, isečeno na 5 šnicli oblikovanih u tanke kvadrate - 3 čena belog luka - glavica seckanog crnog luka - 2 dl belog vina - 5 kašike ulja - ruzmarin u prahu, so.
Na svaku šniclu staviti po komad luka, uviti u rolnicu, vezati i ispržiti šnicle sa svih strana. Dodati ruzmarin, dinstati oko 15 minuta, naliti vino i produžiti sa dinstanjem još 5 minuta.
CARSKE ŠNICLE
- 500 gr svinjskog mesa isečeno na 5 jednakih šnicli - brašno, so, jaja, prezle, ulje - za umak: 1 kašika brašna, 2,5 dl kisele pavlake, fond, sok od limuna.
Šnicle panirati na bečki način i ispohovati. Na istoj masnoći dodati brašno, propržiti ga, naliti pavlakom i fondom, dinstati, vratiti šnicle i produžiti sa dinstanjem još nekoliko minuta.
BERMUDSKE TELEĆE ŠNICLE
- 5 telećih šnicli - brašno, jaja, so, ulje - sok od limuna.
Ovo je jednostavan način za pripremu šnicli, a vrlo su ukusne. Šnicle panirati na francuski način i ispržiti na puteru ili ulju. Šnicle izvaditi, a na istoj masnoći dodati puter i kada dobije smeđu boju začiniti ga sokom od limuna. Ovim jednostavnim prelivom preliti šnicle i servirati ih sa salatom od paradajza ili krastavaca.
- 10 manjih junećih šnicli - 10 šnita mortadele - čen belog luka - 1 dl maslinovog ulja - 700 gr paradajza, sitno iseckan - pola šolje belog vina - so, bosiljak.
Ove italijanske šnicle rolovati sa mortadelom i ispržiti na ulju. Dodati luk, naliti vino, začiniti i dinstati uz dodatak paradajza 1 sat na umerenoj temperaturi. Gotove šnisle servirati sa palentom.
MAKEDONSKE ŠNICLE
- 1 kg goveđeg mesa, 5 šnicle od po 2oo gr - so, brašno, biber - oko 1 kg crnog luka - 5 dl kiselog mleka - ulje - restovani krompir - slanina isečena na kocke.
Šnicle panirati u brašno, ispržiti na ulju. Na istoj masnoći propržiti luk, dodati mleko, vratiti šnicle i dinstati 5 minuta. Gotove šnicle servirati sa restovanim krompirom i slaninom.
BURGUNDSKE ŠNICLE
- 5 do 6 goveđih šnicli - 150 gr seckane dimljene slanine - 250 gr pečuraka isečenih na listiće - 5 luka vlašca - 3 čena belog luka - 1,2 dl belog vina - o,8 dl vinjaka - so, biber, ulje, peršun - 2 glavice crnog luka.
Šnicle začiniti i ispržiti na ulju. Upržiti crni i beli luk, dodati vlašac, pečurke, slaninu i začiniti. Na dno posude poređati slaninu isečenu na tanke odreske, preko staviti 3 šnicle, prekriti izdinstanim pečurkama, dodati preko još 3 šnicle i sve prekriti ostatkom garniture. Ovakav složenac naliti vinom, dodati vinjak, oko 2 dl vode i šnicle dovršiti dinstanjem u pećnici oko 90 minuta.
Na svaku šniclu staviti po jednu krišku pršute, po jednu krišku sira i po jednu krišku slanine; urolati, vezati i ispržiti na ulju. Dodati sve ostale sastojke i dinstati oko 2 do 3 sata na umerenoj temperaturi.
ZRAZI
- 5 goveđih šnicli - 3 glavice crnog luka - mleveni beli biber, prezle - jaje - 5 režnjeva suve slanine - so - kašika brašna, 2 dl kisele pavlake, 5 dl vode ili fonda.
Ovo je poljski specijalitet. Na ulju upržiti seckani luk, prezle, dodati jaja, začiniti i ovim nadevom premazati šnicle. Na svaku šniclu staviti po jedan režanj slanine, urolati ih i vezati. Šnicle ispržiti na ulju, naliti ih belom zaprškom od ulja i brašna, dodati vodu i dinstati u pećnici dok ne omekšaju, oko 1 sat. Na kraju dodati i pavlaku. Gotove šnicle servirati sa pireom od krompira.
SALTIMBOKA
- 500 gr telećeg mesa, isečeno na odreske od po 50 grama - pršuta isečena na tanke kriške - listovi žalfije - puter, so, biber - pola kašike brašna - šolja belog vina.
Na svaku šniclu staviti po jednu krišku pršute i po jedan list žalfije, urolati ih, uvaljati u brašno i ispržiti na ulju. Na puteru propržiti brašno, naliti ga vinom, začniti, dodati rolovane odreske i dinstati nekoliko minuta.
Ovaj italijanski specijalitet se može pripremiti i sa uprženim svežim paprikama uz dodatak pavlake.
Najčešća paniranja kod nas su francusko i bečko paniranje, međutim, postoje razna paniranja u zavisnosti od toga šta se panira i pohuje i kakav je recept nekog jela.
Neki recepti podrazumevaju još neke dodatke prilikom paniranja - rendani sir, kikiriki, badem, susam, lešnici, orasi, kukuruzno ili kokosovo brašno, kao i neke biljne začine (timijan, origano) ili kari.
1.Paniranje na francuski način - podrazumeva duplo obično paniranje: brašno, jaja, brašno, jaja. Karakteristično je za povrće.
2.Paniranje na bečki način - podrazumeva klasično paniranje sa prezlama: brašno, jaja, prezle. Karakteristično je za meso i rolovana jela.
3.Paniranje na engleski način - podrazumeva bečko paniranje sa belim prezlama.
4.Paniranje na parmski način - paniranje je bečko ali se u prezle dodaje rendani parmezan.
Ja često koristim masu za paniranje. Pripremim masu od brašna i jaja uz dodatak nekih začina, namirnicu koju pohujem umačem u masu i spuštam na zagrejano ulje. Gustinu mase određujem prema namirnici koju paniram i pohujem, jer neke namirnice po površini više zadržavaju masu a neke manje.
Jedno od takvih paniranja je paniranje u "orli" masu.
5.Orli paniranje - podrazumeva pripremanje mase od brašna, jaja, piva, ulja i soli.Ovakav način paniranja je karakterističan za neko povrće (mlade tikvice), pečurke i ribu (smuđ).
- 240 gr brašna - 6 jaja, odvojena belanca i žumanca - 1,8 dl piva - oko 0,8 do 1 dl ulja i so.
Prvo se umute žimanca, pivo, ulje i doda brašno, a na kraju umućena belanca.Masa mora da bude glatke površine, bez grudvica, nalik masi za palačinke. U ovako pripremljenu masu se umaču namirnice i pohuju u dubokoj masnoći.
Pohovanje podrazumeva prženje panirane namirnice u dubokoj masnoći. Pohovanje nije pohovanje ako neko jelo pržite u plitkoj masnoći i rizikujete da se površina namirnice koju pohujete zalepi za posudu i malo pregori. Za pohovanje se koriste friteze, a ukoliko nemate fritezu za kućnu upotrebu koristite dublje posuđe sa dosta ulja. Posle pohovanja je najbolje namirnicu staviti na salvetu koja će upiti suvišnu masnoću, pa tek onda servirati.
- oko 1 kg svinjskog mesa isečenog na šnicle - 50 gr brašna - 150 gr praške šunke - 5 jaja - so, biber, ulje, peršunov list.
Šnicle pripremiti "natur" i ispržiti. Od jaja ispržiti 5 omleta i oblikovati tako da budu za 2 cm manji od šnicli. Šunku iseći na listove debljine 5 mm tako da budu manje za oko 2 cm od omleta. Preko gotovih šnicli poređati omlete, preko omleta šunku i servirati sa spanaćem na puteru.
PIKATINE
- 500 gr telećih šnicli - 50 gr brašna - 100 gr pršute - sok od pola limuna - so, biber, puter - peršunov list.
Šnicle panirati u brašno i ispržiti na puteru. Na istoj masnoći propržiti seckanu pršutu, začiniti sokom do limuna, dodati seckani peršun i preliti šnicle.
Poslednji izmenio Shuki dana Čet 18 Apr - 19:19, izmenjeno ukupno 1 puta
- 1 kg svinjskog mesa bez kostiju isečenog na šnicle, premazane belim lukom - 150 gr šunke - 150 gr edamera - glavica crnog luka isečenog na kolutove - 1 čen belog luka - so i biber - puter - prezle - 200 gr slanine isečene na tanke parčiće - začin
Na svaku šniclu staviti po kolut luka, slanine, šunke, posuti ih rendanim sirom i prezlama; na sredinu svake šnicle staviti po komad putera, dodati malo tople vode i peći u rerni.
SVINJSKI BUT "BREZET"
- 1 kg svinjskog mesa od buta - šargarepa, beli luk, celer - garni-buket - ulje, sirće, so, biber - 3 dl kisele pavlake - 2 kockice pečenog šećera - kašika brašna - sok od limuna
But špikovati lukom, celerom i šargarepom; začiniti i propržiti sa korenastim povrćem (garni-buket), naliti vodom ili fondom i dinstati dok ne omekša. Umešati sok od limuna, pavlaku, šećer i brašno; kratko prokuvati i sve to dodati u saft od pečenog buta, procediti i preliti gotov but.
- 750 gr svinjskog mesa isečenog na komade - kašika brašna - kašika masti - kašika ljute i slatke aleve paprike - so, biber - pola šolje pavlake - 2 kašike limunovog soka - 500 gr sečenog krompira
Propržiti luk i meso, dodati brašno i alevu papriku; kratko propržiti, naliti pavlakom, začiniti sokom od limuna, naliti vodom i dinstati dok meso ne omekša. Na kraju dodati krompir i kuvati dok krompir ne omekša.
ČOU MEN
- oko 300 gr svinjskog mesa sitno isečenog - 300 gr kuvanih rezanaca - 2 šargarepe isečene na kolutove - glavica luka - celer - zelena paprika - manji krastavac - kašika soja sosa - kašika vina - so, biber, šećer - ulje
Povrće isečeno na štapice pržiti na ulju oko 30 sekundi, dodati meso i pržiti još 1 minut; dodati sve ostale sastojke i kada provri umešati rezance i servirati.
Shuki
Član
Poruka : 401
Godina : 45
Učlanjen : 26.02.2013
Naslov: Re: Šukijeve kuharske tajne, trikovi i recepti Ned 28 Apr - 17:17
KARAÐORÐEVA ŠNICLA
- 800 gr svinjskog filea ili teletine od buta - 100 gr starog ili zrelog kajmaka - 30 gr brašna - jaje - 30 gr prezli - ulje i so.
- 5 žumanaca - 50 gr senfa - 1 l ulja - 70 gr krastavčia - 10 g kapra - 50 ml belog vina - sok od pola limuna.
Šnicla koja se filuje kajmakom, roluje, pričvrsti čačkalicama, panira u jaja, brašno i prezle i pohuje u dubokoj masnoći. Dekoracija šnicle je simbolična i njome se odaje počast Ordenu Karađorđeve zvezde. Tartar sos, biće dovoljno 50 grama, koji se preliva duž šnicle, predstavlja lentu, a kolut limuna koji se stavlja na sredinu je sam orden. Kao prilog se služi 150 grama boranije koja se obari i 150 grama krompira koji se isprži.
LOVAČKE ŠNICLE NA VOJVOÐANSKI NAČIN
U posudu za pečenje naliti malo kisele pavlake, preko poredati šnicle, začiniti, preliti ostatkom pavlake, dodati malo ulja i vode i peći 2 sata na umerenoj temperaturi.
- 500 gr goveđih šnicli - 4 glavice seckanog crnog luka - 2 čena belog luka - so i biber - 1 dl ulja - 1 dl vode - 2 dl kisele pavlake.
Naravno, ima i onih lovačkih šnicli koje se pripremaju od divljači i one su malo komplikovanije.
STOFATO
- 1 kg goveđeg mesa od buta isečenog na šnicle - 250 gr slanine - 5 šnicli od teleće džigerice - so i biber - 1 dl kisele pavlake - kašika brašna - fond - kora i sok od limuna - ulje.
Na svaku šniclu staviti po jednu prženu šniclu od džigerice i po jedan režanj slanine; urolati šnicle i vezati da se ne otvore. Šnicle dinstati oko 3 sata uz dolivanje fonda i onda ih izvaditi. U saft dodati brašno, kratko propržiti, naliti ga pavlakom, začiniti, dodati rendanu koru od limuna, sok od limuna i staviti da saft provri. Gotove šnicle preliti ovim umakom i servirati.
Abu Dabi
MODERATOR
Poruka : 130824
Učlanjen : 07.04.2011
Naslov: Re: Šukijeve kuharske tajne, trikovi i recepti Čet 30 Maj - 14:40
Šuki nam je bolestan. I nema vremena. Pa da malo održavamo temu.
Abu Dabi
MODERATOR
Poruka : 130824
Učlanjen : 07.04.2011
Naslov: Re: Šukijeve kuharske tajne, trikovi i recepti Čet 30 Maj - 14:43
Najslasnija roštiljada: Savjeti za najsočnije meso i povrće
Mirisna fešta: Aromatizirajte ribu tako da u zarezane džepiće u koži utisnete začine, a mesne ražnjiće najbolje je obogatiti komadićima slanine i povrća
Kako bi meso s roštilja bilo sočno a povrće aromatično, marinirajte ih tijekom noći u ulju, octu, vinu, soli, papru i drugim omiljenim začinima. Kiseline iz marinade održavaju meso mekšim, ulja čuvaju izvorni okus, a začini ga dodatno obogaćuju. Ako na roštilju pripremate ribu, prije pečenja obavezno je premažite uljem kako bi kožica ostala hrskava. Možete je i zarezati na nekoliko mjesta te napuniti začinima poput ružmarina i majčine dušice.
Za ražnjiće iskoristite pikantnije i masnije komade mesa, a kako biste ih aromatizirali, na ražnjiće možete staviti slaninu ili povrće. Meso nižite na grančice ružmarina.
Pileća prsa uvijek prije pečenja stanjite na debljinu od oko centimetar, a pljeskavice neka ne budu deblje od dva centimetra jer će ostati presuhe.
Kobasice i ražnjići s roštilja
Sastojci: 6 goveđih kobasica, 400 g teletine narezane na komade, tikvica, crvena paprika, žuta paprika, 2 luka, sol, papar, maslinovo ulje, glavica salate za posluživanje
Priprema: Pripremite roštilj pa rešetke namastite uljem. U međuvremenu narežite meso pa ga naizmjenično s nasjeckanim lukom, paprikama i tikvicom redajte na ražnjiće, koje ste prethodno namočili u hladnoj vodi. Posolite i popaprite meso pa malo poškropite uljem. Na dobro ugrijan grill stavite ražnjiće i pecite ih oko pet minuta sa svake strane. Nakon toga zarežite kobasice na nekoliko mjesta pa ih pecite oko sedam minuta sa svake strane. Kobasice i ražnjiće poslužite uz osvježavajuću i fino rashlađenu zelenu salatu.
Priprema: Odreske posolite i popaprite. Pripremite marinadu. Pomiješajte maslinovo ulje, crno vino, zgnječeni češnjak, koricu limuna i ružmarin. Meso prelijte marinadom, a dio ostavite sa strane. Neka se meso marinira nekoliko sati. Meso stavite na roštilj i kad sok počne izlaziti na površinu i postane proziran, okrenite meso i pecite do kraja premazujući ga cijelo vrijeme ostatkom marinade. Poslužite odreske uz salatu od pečenih paprika, cherry rajčica i rukole prelivenih s malo maslinova ulja i limunova soka.
Trikovi za bolji roštilj
Savršena temperatura: Teletina, piletina i riba peku se na umjereno ugrijanom roštilju
Sočno meso: Na pečeni odrezak stavite žličicu maslaca
Najbolja marinada: U marinadu uz ulje i limun možete dodati med, hren, senf, tabasco...
Povrće sa žara: Začine povrću dodajte na kraju, a prije pečenja premažite ga uljem
Mirisna riba: Krumpir i ribu na roštilju pecite u foliji
Ako punite meso, trebat će vam više vremena da se ispeče u pećnici, dok kod prženja mesa u tavi treba paziti na debljinu odreska zbog ravnomjernog pečenja
[b]Pečenje u pećnici
Za dobro pečenje osim kvalitetnog mesa važna je i zagrijana pećnica. Ako pećnica nije dovoljno vruća, meso će se osušiti i neće biti ukusno. Za pripremu svinjskog pečenja s rebrima od kilogram i pol dovoljno je sat i pol na 200°C. Isto vrijedi i za pile, dok će pilećim batacima i prsima trebati 45 minuta na istoj temperaturi.
Purica teška oko dva i pol kilograma peče se na 170 °C dva i pol do tri sata, a ako je nadjevena trebat će joj tri do tri i pol sata. Janjećoj plećki teškoj oko dva i pol kilograma ili butu od kilogram i pol treba sat i pol na 200 °C, dok se teleći odrezak peče na istoj temperaturi ali 30 do 40 minuta. Da bi kilogram govedine bio pečen treba joj 40 do 60 minuta na 200 °C. Vrijeme pečenja ovisi o tome je li meso nadjeveno ili ne, pa tako u prosjeku treba od 15 minuta više za piletinu do pola sata za puretinu.
Pečenje na tavi
Pileći i pureći file peku se sedam do osam minuta na umjereno jakoj vatri sve dok ne dobije zlatnožutu boju. Prilikom pečenja treba ih okrenuti da se ravnomjerno ispeku sa svih strana. Svinjskim kotletima treba više vremena, oko 10 do 11 minuta, a isto vrijeme potrebno je i za goveđe odreske debljine do četiri centimetra. Telećim odrescima je dovoljno osam do 10 minuta na srednje jakoj vatri. Što su odresci deblji to ih dulje treba peći.
Kuhanje
Kuhanje je baš kao i pečenje u pećnici iziskuje više vremena, tako za govedinu od dva kilograma treba dva i pol sata na srednje jakoj vatri. Pile se kuha sat vremena, kokoš dva do tri sata, dok za teletinu od dva kilograma treba sat i pol do dva. Dimljena svinjska leđa trebaju se kuhati oko 45 minuta.
Panirano meso
Panirano meso može se peći u dubokom ulju ili u pećnici. Panirani pileći file (oko pet komada) treba peći 25 minuta do pola sata na 210 °C, a svinjske odreske na oko sat i 20 minuta na 180 °C. Za puretinu pećnica treba biti zagrijana na 200 °C, a meso se peče 45 minuta. Za pečenje u dubokom ulju treba manje vremena, pa piletinu i puretinu treba peći na srednje jakoj vatri oko sedam do osam minuta dok ne postane zlatnožute boje. Svinjetinu je potrebno peći oko pet do šest minuta sa svake strane.
(24sata.hr)
Shuki
Član
Poruka : 401
Godina : 45
Učlanjen : 26.02.2013
Naslov: Re: Šukijeve kuharske tajne, trikovi i recepti Pet 12 Jul - 1:20
SHUKIJEVE ĆAKNUTE ŠNICLE
Ovu moju kombinovanu izmišljotinu možemo pripremiti od telećeg i od pilećeg mesa. Mala je razlika koju ja koristim, međutim, vi možete dodati nešto od začina koji vama najviše odgovara, naravno, pod uslovom da ima nekog smisla zbog arome i ukusa.
Za pileće šnicle:
- oko 500 gr pilećeg mesa, dve šnicle - jedna glavica crnog luka, sitno seckan - so, ulje, biber, začin - kašika brašna - malo aleve paprike - pola čaše pasiranog paradajza, koristim "tomatelo" -oko 200 do 300 gr šampinjona, isečeni na listiće - bosiljak, origano - čaša belog vina - jedna srednja šargarepa, rendana - malo rendanog paškanata - fond od kuvanog povrća - limun - peršunov list
Ukoliko sami sečete šnicle od belog pilećeg mesa, samo ih lagano poravnajte, nikako tučkom za meso, nisu dobre kada su istanjene. Suviše tanke šnicle nisu sočne, mekane i imate osećaj kao da jedete karton. Šnicle posolite i pobiberite i spustite na zagrejano ulje. Pržite kratko sa jedne i sa druge strane, one se brzo prže, nema potrebe da dobiju onu jako zlatno-smeđu boju jer se ionako kasnije dinstaju i omekšaju.
Ispržene šnicle izvaditi, na istoj masnoći propržiti prvo pecurke (pečurke ce pustiti vodu, dinstati ih dok ta voda ne ispari i pečurke krenu ponovo da se prže u ulju), dodati luk, šargarepu, paškanat i nastaviti sa prženjem još malo. Dodati brašno, kratko promešati, dodati i alevu papriku, nalivati sa malo toplog fonda tek toliko da se dobije saft koji nije ni suviše gust i previše redak. Vratiti šnicle u saft, dodati paradajz, dinstati nekoliko minuta uz povremeno dolivanje fonda ili vode (uvek toplu ili vrucu). Na kraju dodati ostale biljne začine i vino. Šnicle krčkati dok malo vino ne ispari i dok meso ne omekša.
Shuki
Član
Poruka : 401
Godina : 45
Učlanjen : 26.02.2013
Naslov: Re: Šukijeve kuharske tajne, trikovi i recepti Pet 12 Jul - 1:21
Za teleće šnicle:
- oko 500 gr telećeg mesa, dve šnicle - glavica crnog luka - so, biber, začin - lovorov list - kašika brašna - malo aleve paprike - čaša belog vina - tri, četiri kašike pasiranog paradajza (nikako paradajz iz flaše koji spremate za zimnicu) - 2 sveže paprike, seckane na rezance - 3 čena belog luka, sitno seckana - fond od povrća - peršun - timijan - peršun - oko 200 gr šampinjona, isečenih na listiće - kašičica soja sosa
Postupak je skoro isti kao i kod pilećih šnicli. Ovde je jedina razlika da se brašno ne prži već se priprema kao klajster i sipa u jelo da bi se dobila gustina, posle čega se nastavlja sa krčkanjem da brašno ne bi ostalo živo i da u saftu nema grudvica od brašna.
Znači, prže se šnicle, izvade iz ulja, nastavlja se sa prženjem pečuraka, dodaje se luk, zatim paprike, aleva paprika, naliva fondom, dodaje paradajz, vraćaju šnicle u saft. Dodaje se klajster, vino i ostali začini i kuva dok sve ne omekša.
Roštilj iz snova: Meso i voće u najboljim grill kombinacijama
[b]Prije pečenja meso mora biti na sobnoj temperaturi, govedina je bolja uz malo maslaca, a za pravo uživanje dovoljni su sol i papar, savjetuju znalci roštilja
[
Slavni chef Gordon Ramsay savjetuje da se muškarci uopće niti ne približavaju roštilju. Njih krivi za sve noćne more roštiljanja, a ako se baš moraju primiti posla, neka nipošto ne piju alkohol.
Kad ste se dogovorili hoćete li vi ili vaša bolja polovica pripremiti meso, Ramsay kaže da je najvažnije da se meso na roštilju ne osuši, pa u ruci imajte grančicu ružmarina koju umočite u ulje i nekoliko puta premažite odreske. Chef za roštiljanje preporučuje tzv. ribeye-odrezak. Prije pečenja dobro ugrijte roštilj, a ako meso na sebi ima masnoće, odstranite je tek nakon pečenja.
- Filete i ribeye-odreske, koji se režu od šestog do dvanaestog rebra govedine, prije pečenja premažite s malo maslaca.
Odlučite li se za pripremu ribe na roštilju, pržite je u foliji, a isto vrijedi i za povrće te morske plodove.
Američki chef Michael Lomonaco kaže da su za roštilj najbolji goveđi odresci od potrbušine, a prije pečenja važno je da meso bude na sobnoj temperaturi.
- Ne pretjerujte sa začinima. Meso je dovoljno posoliti krupnom solju, a tek nakon pečenja popapriti - savjetuje ovaj stručnjak za odreske. "Prošetajte" meso po roštilju
Pomičite meso po roštilju. Svaki roštilj zbog ugljena na različitim je mjestima različito ugrijan. Kako bi se meso što bolje ispeklo, treba ga pomicati i rotirati s obzirom na debljinu i veličinu odreska, kaže Lomonaco. Treba zapamtiti i da se meso oko kostiju sporije peče, a idealno je srednje pečeno meso. Neka se meso "odmara" pet minuta
Chef Lomonaco ističe da je najvažnije ostaviti meso da odstoji od pet do deset minuta prije posluživanja.
- Ako ga odmah zarežete, izgubit će sve sokove i osušiti se, a nakon stajanja sva sočnost ostat će u odresku - objašnjava. Riba napunjena začinima
Odlučite li se za pripremu ribe, utrobu joj napunite smjesom suhih začina - ružmarinom, origanom i kaduljom. Prstima gurnite začine prema glavi da ne bi ispadali. Riba se peče na umjereno ugrijanom roštilju, a i zarežite je na nekoliko mjesta. Voće sa žara uz sladoled, ali i uz meso
U sezoni roštiljanja obogatite jelovnik ukusnim sezonskim povrćem s roštilja - uz rajčice roštilj najviše vole patlidžani, tikvice, luk i kukuruz. Kako bi povrće s roštilja ispalo što sočnije, držite se nekoliko jednostavnih savjeta.
Pazite da je roštilj čist kako biste spriječili lijepljenje povrća za rešetku. Nemojte pomicati povrće po roštilju - kad ga jedanput stavite na roštilj, neka i ostane na tome mjestu dok ne bude gotovo. Pazite koje povrće gdje pečete - paprike su mesnatije pa ih pecite na najtoplijemu mjestu, a rajčice na mjestu na kojem je toplina slabija. No osim sezonskog povrća, za roštilj možete iskoristiti i sezonsko voće, bilo da ga radite u slatkoj ili slanoj varijanti.
Slatka će varijanta uključivati marinadu na bazi šećera ili meda, a vruće će pečeno voće savršeno nadopuniti okus hladnog sladoleda.
Voće se kombinira i s mesom, za slane varijante, bilo kao umak ili kao salata. Iako možda neuobičajen način pripreme voća, toplina roštilja dat će mu izvrstan okus jer će se šećeri iz voća karamelizirati nad otvorenom vatrom. Grillana palenta s povrćem
Ražnjiće od paprike, luka i gljiva koje ste posuli omiljenim suhim začinima poslužite s grillanom palentom. Skuhajte palentu prema uputama na pakiranju pa je poravnajte u kalup za pečenje. Zapecite je u pećnici tek nekoliko minuta pa narežite na komade. Ugrijte roštilj i pržite je nekoliko minuta. Ne okreći namirnice svako malo
Chef Bobby Flay kaže da namirnice ne treba stalno okretati.
- Ne okrećite ih svakih nekoliko minuta. Svaki puta kada odrezak okrenete na roštilju, s njega kapaju sokovi koji ga čine sočnim. Tek nakon nekoliko minuta okrenite namirnice hvataljkama. Za roštilj je bolje tvrđe voće
Chef Johnny Collante kaže da je na roštilju od voća najbolje pripremiti kruške, jabuke i breskve.
- Kada kupujete voće za roštilj, odlučite se za ono koje još nije potpuno zrelo. Budući da je tvrđe, dovoljno će omekšati na roštilju i neće se raspasti. Za ovo voće dovoljna je minuta ili dvije sa svake strane - kaže kuhar. Čist roštilj je pola posla
Kuhar Emeril Lagasse ističe važnost čistog roštilja.
- Prije roštiljanja zagrijte roštilj i ostavite rešetku da se grije 15 minuta. Zatim maknite rešetku i četkicom je dobro iščetkajte - ispričao je. Nakon toga ostavite da se grije najmanje 30 minuta. Dobitne grill kombinacije
Uz savjete najboljih kuhara pripremili ste najsočnije namirnice s roštilja, a sada ih poslužite uz umak chefa Gordona Ramsaya.
Ugrijte ulje u tavi, dodajte luk i češnjak te začinite solju i paprom. Umiješajte i malo šećera pa pržite dok luk ne omekša. Dodajte papriku u prahu i pržite 10-15 min dok se luk ne karamelizira. Ulijte ocat pa umak worcestershire i umak od rajčice. Kuhajte osam minuta te maknite s vatre.
Kuhar Michael Lomonaco odaje tajnu kako ispeći meso prema vašem ukusu. Pritišćite ga dok se peče na roštilju kako biste odredili kada je dovoljno tvrdo. Tvrdoću ćete najbolje ocijeniti “testom prsta” - tako da stisnete šaku i pritisnete dio kože između kažiprsta i palca. Kada je šaka jako stisnuta, dio između tih prstiju je onoliko tvrd koliko i jače pečeno meso. A slabije stisnuta šaka test je za srednje pečen odrezak. Najbolji umak za povrće s roštilja
Tikvice ili drugo povrće sa žara poslužite uz umak od kapara i inćuna. U tavi zagrijte ulje i pirjajte kapare oko dvije minute. Smanjite plamen i pržite ih još četiri minute. Stavite ih na kuhinjski ručnik da se ocijede. U to ulje dodajte inćune i zgnječeni češnjak. Pustite da krčka desetak minuta. Osvježavajući preljev
Pikantno meso s roštilja, poput ljutih kobasica, poslužite uz omiljenu sezonsku salatu koju prelijte preljevom od jogurta. Pomiješajte jogurt, malo vrhnja, majonezu, sol, papar i zgnječeni češnjak. Možete dodati i sitno sjeckane kapare ili inćune, ali u tom slučaju smanjite količinu soli. Piletina i jabuke
Ispasirajte grillane patlidžane pa ih poslužite uz goveđi odrezak ili drugo povrće s roštilja. A iako zvuči kao čudna kombinacija, jabuke s roštilja sjajno se slažu s teletinom i piletinom s roštilja. Ipak, najjednostavniji prilog piletini su pomiješani kečap i sojin umak. Trikovi majstora
Dobro ugrijan roštilj za odreske ne treba namastiti uljem, Michael Lomonaco, američki chef Radije kraće pržite meso jer ga uvijek možete vratiti na roštilj, Bobby Flay, kuhar Goveđe odreske od buta pecite od osam do deset minuta sa svake strane, tako će odresci ostati sočni, savjetuje Ramsay Po dasci za rezanje mesa i povrća pospite suhe začine ili marinadu, Adam Perry Lang, američki chef Prema namirnicama imajte poštovanja i ne pecite ih predugo”, Gordon Ramsay, engleski chef Uz roštilj se opustite; uživajte i popijte čašu omiljenog vina, Emeril Lagasse, američki kuhar Začinite meso krupnom solju koja će stvoriti slasnu koricu na odresku, Rachael Ray, američka kuharica Govedina se sjajno slaže s pestom od bosiljka, Emeril Legasse, američki kuhar Ako previše "prčkate" po mesu, zalijepit će se za rešetke, Bobby Flay, kuhar.
(24sata.hr)
Gost
Gost
Naslov: Re: Šukijeve kuharske tajne, trikovi i recepti Ned 10 Avg - 12:14
Shuki veliki užitak mi spremati neka jela i po tvome receptu i veoma su ukusna. Da bi se nekako revanširala prilažam jedan neobičan recept koji se vekovima koristi bar na mom prostoru i veoma je primamljiv podjednako za sve gurmane pa čak i one koje su na dijeti.
Ludaje tj tikve punjenje a može i kombinacija i dinja. Uzetija dobru ludaju presećii očistiti od koštica, posoliti pobiberiti i nauljiti, potom istavitida se peče pola sata. U među vreme prodinstati sitno seckan praziluk i dodati mleveno pileće meso, kad je dinstano dodati malčice aleve paprike, bosiljak, list lorbera,cimeta i ispasirani jedan češnjak belog luka. Posoliti po ukusu i doliti paradajiz i još malo krčkati. Izvaditi bundevu, kašikom strugati meso iz nje i staviti na tanjir, pa ređati red mesa u sosu, pa meso od tikve, rendani sir sve dok ima i na kraju dosta posuti rendanim sirom i peći u rernu da se sir otopi....
Našalost slika nije moja nađena je na netu to bi trebalo da izgleda ovako
Shuki
Član
Poruka : 401
Godina : 45
Učlanjen : 26.02.2013
Naslov: Re: Šukijeve kuharske tajne, trikovi i recepti Čet 17 Nov - 0:54
Drago mi je da je ste nastavili temu i ako mene nije bilo tu iz opravdanih razloga. Obradovaliste me puno, ja sam i onako nostalgičan pa mi je još draže. Nadam se da će nastaviti da se nižu odlični recepti i saveti od svih nas.
Ivkic
Poruka : 16424
Godina : 41
Lokacija : Negde u Srbiji
Učlanjen : 05.09.2012
Naslov: Re: Šukijeve kuharske tajne, trikovi i recepti Čet 17 Nov - 17:59
Shuki svaka cast, nadam se da ce jos biti dobrih recepata Samo napred
EROTIC MAN
MODERATOR
Poruka : 48591
Učlanjen : 17.03.2015
Raspoloženje : kako ja hoću
Naslov: Re: Šukijeve kuharske tajne, trikovi i recepti Pet 25 Nov - 14:37
Najbolja pečena jaja na oko.
sreća je kad je svuda sivilo
a tebi u srcu duga
Sponsored content
Naslov: Re: Šukijeve kuharske tajne, trikovi i recepti
Juče u 19:26 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Juče u 19:19 od Emelie
» Reggae muzika / stilovi
Juče u 19:09 od Emelie
» Domaći izvođači
Juče u 18:21 od Emelie
» Čudni tekstovi,nasmej me :))
Juče u 15:53 od Emelie
» Ko je za kolce?
Juče u 15:24 od Emelie
» Uz ovo kuliram
Juče u 15:20 od Emelie
» Jedna stara stvar
Juče u 14:18 od Emelie
» Uživo...
Juče u 13:51 od Emelie
» A malo bluesa?
Juče u 13:46 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Juče u 13:43 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Juče u 13:40 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Juče u 13:37 od Emelie
» Najljepše balade
Ned 24 Nov - 7:30 od andjeo
» Muzika za ..Moje Uši ...
Pet 22 Nov - 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie