Biljke za zaboravnePostoje biljke koje ne zahtevaju preveliku negu, kao što su sansevierija ili svekrvin jezik, afrička palma i nolina ili slonova stopa
[You must be registered and logged in to see this image.]VOLELI BISTE u stanu da imate neku biljku, da to ne bude kaktus, ali nemate vremena da joj posvetite dovoljno pažnje. Srećom, postoje biljke koje ne zahtevaju preveliku negu, kao što su sansevierija ili svekrvin jezik, afrička palma i nolina ili slonova stopa.
Sansevierija ili svekrvin jezik smatra se neuništivom biljkom. Uspešno raste i na svetlom mestu i u senci. Dobro podnosi suv vazduh, visoku temperaturu, prašinu, promaju, nezalivanje, retko je treba presađivati.
Odgovara joj umereno toplo, svetlo mesto zaštićeno od jakog sunca, ali i polusenovito i senovito. Od proleća do leta sanseverija se zaliva jedanput u deset dana, a tokom zime jedanput u 30 do 60 dana. Ako temperatura padne ispod 15 stepeni biljku ne treba zalivati. Prihranjuje se đubrivom za zelene biljke jedanput mesečno (od marta do kraja avgusta).
Presađuje se jedanput u tri godine, a zemlja za presađivanje treba da bude peskovita, prozračna i ne sme da sadrži treset.
Zanimljivo je da su stručnjaci NASE, posle obimnih istraživanja, sansevieriju preporučili kao biljku koja uklanja formaldehid (supstanca prisutna u zatvorenim prostorijama i u dimu od cigareta, koja iritira sluznicu disajnih puteva i povećava rizik od pojave astme) i elektromagnetno zračenje računara.
Afrička palma ili zamiokul
[You must be registered and logged in to see this image.]kas je veoma izdržljiva sukulentna biljka koja se lepo uklapa u moderan prostor. Ima tamnozelene sjajne listove koji izgledaju kao da su polirani.
Dobro podnosi svetlo mesto, zaštićeno od direktnog sunca, ali i senku. Koren je u obliku krtole (rizoma) i čuva vodu.
Ukoliko je držite na sobnoj temperaturi zalivajte je jednom u 25 dana.
Na temperaturi od 18 stepeni dovoljno je biljku samo da prskate. U letnjim mesecima zamiokulkas se zaliva jednom nedeljno.
Biljka nije sklona bolestima, a jedini problem može da bude preobilno zalivanje kada listovi počnu da žute. U tom slučaju odstranite požutele listove i prestanite sa zalivanjem.
Ukoliko je zbog preteranog zalivanja koren biljke počeo da truli, palmu izvadite iz saksije i sačekajte da se zemlja dobro prosuši.
Nolina ili slonova stopa potiče iz polupustinjskih predela Arizone, Novog Meksika i Teksasa. Dugi tanki sivozeleni listovi u obliku guste rozete rastu na vrhu stabala i spuštaju se do zemlje.
[You must be registered and logged in to see this image.]U prirodi biljka može da izraste do 10 metara, što u sobnim uslovima nije moguće, jer nolina raste veoma sporo. Mlade biljke imaju jedno stablo sa lisnom rozetom na vrhu, dok su starije obično razgranate i deluju veoma dekorativno, jer imaju više rozeta sa belim cvastima. Nolinu je lako negovati.
Leti se zaliva odstajalom vodom, sobne temperature na svakih osam do deset dana. Ako je zimi držite u zagrejanoj prostoriji zalivajte je na 15-20 dana, a ukoliko je temperatura u prostoriji između pet i 10 stepeni prestanite sa zalivanjem. Biljku orošavajte dva puta nedeljno. Presađuje se svake treće godine u za broj veću saksiju. Starije biljke se presađuju ređe i najčešće im se menja samo površinski sloj zemlje. Sade se u hranljivu zemlju kojoj se dodaje 15 odsto peska i ilovače. Nolina se prihranjuje đubrivom za zelene biljke jednom mesečno, od maja do septembra.
novosti