Posetite "more" u srcu ŠumadijeBeograd ima Adu Ciganliju, a prva prestonica moderne Srbije, Kragujevac, ima Šumaričko jezero.
Šumaričko jezero zbog posećenosti u letnjem periodu dobilo je nadimak "kragujevačko more" . Jezero nije prirodno i ima dekorativni značaj jer služi za ulepšavanje Spomen parka posvećenog đacima gimnazije streljanim 1941. godine.
"Kragujevačko more" dugačko je 1.500 metara a široko oko 175 metara. Na obali iznad plažnog dela nalazi se borova šuma zbog čega je jezero idealno rešenje za beg sa vrelog asfalta i spas od paklenih temperatura koje ovih dana vladaju u Srbiji.
Jezero je tokom godina uzelo više života, uglavnom neiskusnih i nesavesnih plivača koji se nisu držali uputstava spasilaca. Stručnjaci kažu da je najčešći uzrok davljenja činjenica da se u jezeru mešaju hladne i tople struje zbog kojih dolazi do grčeva kod plivača koji pokušavaju da ga preplivaju.
Uprkos racionalnim objašnjenjima za brojne tragedije, Kragujevčani su ipak skloni da pričaju različite legende zbog kojih dolazi do davljenja plivača. Podvodnih nemani koje povlače plivače na dno i legendi o njima ima svuda gde ima i jezera. Šumaričko jezero nije izuzetak iako ne postoje podaci da je neki stanovnik jezera gricnuo, a kamoli povukao nekoga na dno.
Ipak, najzanimljivija je legenda o postojanju groblja na dnu jezera, pa mrtve duše "pozivaju" plivače da im se pridruže.
Naravno, sve su to samo legende i priče, a Kragujevčani i ostali posetioci grada u srcu Šumadije mogu da uživaju u vodenim sportovima, odbojci na pesku, stonom tenisu ili šetnji pokraj obale. Ukoliko niste neki plivač ili su vas ove legende uplašile, možete da iznajmite pedalinu i tako uživate na jezeru, a i roštilj u hladu je dobro rešenje.
Ako ste u Kragujevcu i možete da odete do jezera, svakako to uradite i bućnite se za sve one koji nisu u prilici za tako nešto danas.
(MONDO/Dušan Hadži Nikolić)