Kada u današnje vreme pričamo o konjičkom sportu, bilo da je reč o galopskim ili kasačkim trkama, preponaškim disciplinama ili nečemu trećem, sigurno ćemo se pre ili kasnije zapitati kada je zapravo sve to počelo?
Kao što to obično biva, mnogo stvari u istoriji su izmislili ili uradili, mozda pogađate – stari Grci a posle njih i stari Rimljani.
Nije poznata tačna godina kada su se u staroj Grčkoj prvi put vozile trke dvokolica ali je za pretpostaviti da su trke stare kao i samo postojanje dvokolica. Prvi materijalni dokaz je slika dvokolica na vazama iz doba Micene, sa kraja bronzanog doba antičke Grcke [1100 godina p.n.e.].
Dvokolice su do tada korišćene kao udarna pesnica vojske zahvaljujući velikoj brzini kojom su se kretale u odnosu na pešake i relativnu zaštićenost vozača i borca koji su činili “posadu”.
U literaturi trke dvokolica prvi put pominje Homer u Ilijadi, opisujući pogrebne igre u cast pokojnog Patrokla. Učesnici trke su bili Diomed, Eumelus, Antilohus, Menelaj i Merion. Trka se odvijala između dva udaljena drveta a pobednik, Diomed, je kao nagradu dobio ženu roba i veliki trofejni vrč.
Dvokolice za trku su bile dosta jednostavnijeg oblika i manje težine u odnosu na borbene verzije. Mala poluotvorena platforma na tockovima, vezana krutom vezom sa konjima kojima je `vozač` urpavljao bičem i amovima.
Prema nekim legendama, upravo su trke dvokolica bile takmičenje koje je dovelo do organizovanja Olimpijskih igara. Sa druge strane, istorijski priznati izvori ukazuju da trke dvokolica nisu inicijalno bile deo Olimpijskih igara [od osnivanja 776 g.p.n.e.] nego da su dodate nesto kasnije, 680 g.p.n.e.
U antičkim olimpijskim igrama su postojale dve discipline, sa dva ili sa četiri konja koji su vukli istovetna kola. Nakon što su postale olimpijski sport, trke dvokolica su dobile i veći društveni značaj pošto se takmičilo sve više profesionalnih vozača dok je prethodno to bila razbribriga malobrojnih bogataša i vladara.
Poznata skulptura koja se nalazi na Bradenburškoj kapiji,
predstavlja tzv. quadriga, kola koja vuku četiri konja
Zanimljivo je da bi, iako vlasnici konja tj. dvokolica najčešće nisu njima i upravljali tokom trke, prilikom proglašenja pobednika i čitanja redosleda prvo bio pomenut njihov vlasnik a takođe bi sva slava bi pripala njemu a ne vozaču koji je pobedu izvojevao. Paralela sa današnjim sistemom konjičkih takmičenja je iznenađujuća – naime, i danas se nakon trke prvo ističe vlasnik konja, zatim sam konj a tek na kraju džokej!!!
Juče u 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Misli nas "malih" ...
Sre 20 Nov - 0:15 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Sre 20 Nov - 0:11 od Emelie
» Uživo...
Uto 19 Nov - 22:25 od Emelie
» A malo bluesa?
Uto 19 Nov - 22:19 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Uto 19 Nov - 22:14 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Uto 19 Nov - 22:10 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Uto 19 Nov - 22:07 od Emelie
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie
» Domaći izvođači
Pon 18 Nov - 0:24 od Emelie
» Daemon Mask Full
Pet 15 Nov - 11:33 od Poly
» Pjesma za laku noć
Sre 13 Nov - 21:27 od Boogie
» Hip hop / rep
Sre 13 Nov - 14:53 od Emelie
» Rec koja u sebi sadrzi 3 ista slova
Sre 13 Nov - 14:33 od SANJAMAVEC
» Čudesna matematika
Sre 13 Nov - 7:44 od kreja
» Najljepše balade
Uto 12 Nov - 17:01 od Boogie