Crveni ruž kroz istoriju: otrov i seksipil na usnama svake žene kao neprolazni trend
Crvene usne nezaobilazni su detalj nešto elegantnijeg mejkapa ali i seksipila svake dame. Jarko crveni ruž bio je zaštitni znak najlepših žena sveta: Merilin Monro, Ave Gardner, Grete Garbo i Marlene Ditrih, a kažu da je baš on krio tajnu njihovog zavođenja i neodoljivosti kojom su zračile. Idealan je za svako godišnje doba i doba dana, samo je važno 'kako ga nosite'.
Karmin ili ruž dolazi od francuske riječi „rouge”, što znači „crveno”. Do druge polovne XX veka karmin je bio isključivo u nijansama crvene. Karmin je nastao pre više od 5.000 godina, kada su žene usitnjavale drago kamenje i nanosile ga na usne kako bi one svetlucale. Interesantno je da je upravo taj, prvi ruž za usne bio crvene boje.
Poznato je da su žene u drevnoj Civilizaciji Doline Inda koristile svojevrsni ruž za usne koji se dobijao od usitnjenog poludragog kamenja, a stare Egipćanke su ga vadile iz posebne vrste algi i mešale boju sa jodom i bromom. Kleopatra je svoj karmin pravila od drobljenih mravi i buba, koji su bogati prirodnim crvenilom, a za sjaj je dodavala blještavu tvar iz ribljih ljuski.
Tokom zlatne ere islamske civilizacije andaluzijski kozmetičar Abu al Kasim izumeo je kruti karmin koji je bio parfimiran i oblikovan u posebnim kalupima.
U srednjovekovnoj Evropi karmin je bio zabranjen od strane Crkve jer se mislilo da je „otelotvorenje Sotone” i „kozmetika za prostitutke”. Karmin je počeo da stiče popularnost i u Engleskoj u XVI veku zahvaljujući kraljici Elizabeti I, koja je uvela stil belih lica sa izrazito crvenim usnama koje su u to vreme bile obojene mešavinom pčelinjeg voska i crvenila dobivenog iz biljaka.
Današnji karmini sadrže vitamin E, hidrantna sredstva, kakao maslac, kremu za sunčanje i kolagen.
Prvi karmin
Prvi karmin u tubi proizveo je Guerlain 1870. godine i, premda već odavno zaboravljen, nosio je naziv „Ne m'oubliez pas'” (u prevodu „Ne zaboravi me”). Godine 1952. karmin je prvi put bio reklamiran u novinama u kampanji pod nazivom „Fire & Ice”.
Crveni ruž kroj istoriju:
Dvadesete: „Max Factor” je kreirao kolekciju karmina tako da žene mogu kopirati boju i oblik usana najdražih glumačkih zvezda. Postaje popularan karmin sa mirisom, a najtraženiji je onaj sa aromom trešnje.
Tridesete: Šiapareli lansira nove nijanse karmina. Kopira se stil holivudskih diva tako da se karmin radije nanosio četkicom nego direktno na usne, pa je njihova prodaja porasla.
1938. „Volupt” svetu predstavlja prvu olovku za usne i set koji je uključivao karmin, olovku, četkicu i šest šablona za lakše iscrtavanje usana. Lankom lansira prvi karmin sa mirisom bugarske ruže – „Rose de France”.
1939. „Revlon” kreira izgled iste boje na usnama i noktima pa lansira karmin i lak za nokte identične nijanse. U Britaniji se proizvodnja karmina svela na minimum kako bi se materijali koristili u ratne svrhe. Tada se u Londonu razvilo pravo crno tržište ruževa, a žene koje sebi nisu mogle da priušte originale koristile su sok od cvekle kao zamenu za karmin.
Ovo sigurno niste znali o crvenom ružu:
Statističari su izračunali da prosečna žena tokom života koristi pet nijansi ruževa, a da dve svakodnevno nosi u torbi. Ovaj kozmetički proizvod postao je dostupan svima, pa je izračunato i to da svaka žena u toku života proguta između 2-3 kilograma karmina! Muškarac sa ženskih usana tokom života pojede 6 kilograma karmina!
Osim crvenog, najpopularnijeg, u prošlosti je korišćen i onaj roze boje, a popularan je i danas. Najnovija istraživanja pokazuju da ako žena ima roze ruž muškarac će u njene usne gledati 7,3 sekunde, a ako ih uopšte nije našminkala gledaće ih samo 2,2 sekunde. Fraza „crveni ruž na okovratniku” koristi se da bi se opsiao muškarac koji vara svoju partnerku. Od 1908. godine, bilo je sasvim u redu da žena popravlja svoj ruž za stolom tokom ručka ali je za večerom to bilo ravno skandalu!
1948. „Rimel” lansira paletu koja uključuje nekoliko nijansi karmina pakovanih sa ogledalom i četkicom. Četiri godine kasnije, „Revlon” lansira najpoznatiju reklamnu kampanju decenije za karmin, za „Fire & Ice” nijansu.
1954. „Rouge Dior”, prvi ruž kuće Dior, lansiran je na tržište u dve boje – svetlijoj i tamnijoj crvenoj.
2006. „Dior” ponovo izbacuje svoj najpoznatiji „Rouge Dior”, u čak 32 nijanse.
Danas u 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Juče u 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Juče u 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Misli nas "malih" ...
Sre 20 Nov - 0:15 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Sre 20 Nov - 0:11 od Emelie
» Uživo...
Uto 19 Nov - 22:25 od Emelie
» A malo bluesa?
Uto 19 Nov - 22:19 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Uto 19 Nov - 22:14 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Uto 19 Nov - 22:10 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Uto 19 Nov - 22:07 od Emelie
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie
» Domaći izvođači
Pon 18 Nov - 0:24 od Emelie
» Daemon Mask Full
Pet 15 Nov - 11:33 od Poly
» Pjesma za laku noć
Sre 13 Nov - 21:27 od Boogie
» Hip hop / rep
Sre 13 Nov - 14:53 od Emelie
» Rec koja u sebi sadrzi 3 ista slova
Sre 13 Nov - 14:33 od SANJAMAVEC
» Čudesna matematika
Sre 13 Nov - 7:44 od kreja
» Najljepše balade
Uto 12 Nov - 17:01 od Boogie