"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Sava Šumanović Pet 12 Avg - 20:10
Sva deca Save Šumanovića
Galerija u Šidu priprema izložbu dečjih likova koji su inspirisali velikog srpskog slikara. Neke od 26 portreta propratiće i priče o njihovom nastajanju.
KRAJEM avgusta sa tugom se sećamo tragičnog stradanja Save Šumanovića, koji je zajedno sa još 150 nedužnih građana Šida ubijen od ustaške ruke. U Galeriji "Sava Šumanović" u njegovom rodnom mestu teku pripreme za obeležavanje 74 godine od ovog zločina u kome nije pošteđen ni jedan od najvećih srpskih slikara. Šid će ovu godišnjicu obeležiti skromno, ali za septembar priprema se izložba "Dečji likovi u Savinom slikarstvu".
- Šumanović je naslikao pedesetak slika, manjeg formata, na temu dečjeg lika, od kojih se, u Galeriji, čuva 26 - govori istoričarka umetnosti Vesna Burojević, autorka izložbe i direktorka Galerije "Sava Šumanović". - Ovaj ciklus do sada je bio zanemaren od analitičara njegovog dela. Smatran je lošijim ostvarenjem slikara. Ali, poznavajući Šumanovićevu promišljenost i potrebu da sve ima smisao i opravdanje, ovaj ciklus je sigurno deo nekog, njemu znanog, mozaika ili slagalice.
ević. Šumanovićevi modeli bila su deca iz komšiluka, iz Donjeg šora, lokalnog imena ulice u kojoj je živeo. Pozirali su mu u svojim najlepšim odelima. Sedeli su na verendi ili u dvorištu, dok ih je skicirao olovkom. Sava ih je nagrađivao bombonama, koje su u ono vreme bile retke. Možda su se zbog slatkiša te devojčice i kad su ostarile, živo sećale tih trenutaka. Samo je jedna, koja je te 1939. pozirala Savi, još živa i duboko je zagazila u devetu deceniju. Ostali modeli više nisu sa nama, ali su ostala njihova sećanja.
- Slikar je jednog dana došao u našu učionicu i pitao učiteljicu da li može da izabere decu koju bi portretisao. Bio je neobično obučen za predratni Šid, imao je francusku kapu i šal obmotan oko vrata, a bilo je leto. Dugo nas je posmatrao i izabrao nas osmoro. Poveo nas je sa sobom. Nama deci je sve to bilo čudno i smešno. Zakazao mi je da dođem još jednom, u nedelju sa drugaricama Zorom Vuksan i Nadom Bođuvanski. Pozirale smo na terasi. Ponudili su nas čajem što nam je bilo jako smešno, ta nismo bile bolesne. Platio nam je za poziranje i poklonio po jedan crtež, koji smo mi pocepale već na Šumanovićevoj kapiji. Sada se naravno kajem zbog toga - govorila je Jelena Merdanović, a sve to, kao i priče koje slede zabeležila direktorka Burojojevic.
Deca iz komšiluka stalno su trčala za Savom, pitala su ga da li treba da mu poziraju. Znali su da će dobiti bombone.
- Svega se sećam, kao da je to bilo juče, a bila sam prvi razred. Čika Savu sam viđala i pre toga, jer smo živeli u istoj ulici. Uvek me je pozdravljao isto: "Dobro jutro, plava moja devojčice". Ja sam bila živo i radoznalo dete, on je to verovatno primetio i dopalo mu se, tako da me čak vodio sa sobom po okolini dok je slikao. Taj dan kad sam mu pozirala, sedela sam na klupi kad je čika Sava rekao: "Hajde, ideš sad kod mene". Sedela sam na terasi i bilo mi je interesantno. Pre toga me je mama vodila u Beograd na fotografisanje, pa sam to nekako povezala. Pitala sam ga: "Čika Savo, hoću ja to sad biti u Beogradu?" - ispričala je Slavice Zrnić.
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Sava Šumanović Pet 12 Avg - 20:13
.....................
Među slikama dece, Vesna Burojević izdvaja portret plave devojčice na tamnoj pozadini. Njegovu veliku vrednost uočio je Miodrag Protić i uvrstio ga među odabrana dela za prvu retrospektivnu izložbu Save Šumanovića. Ova slika često je bila deo stalne postavke u Galeriji. - Možda je to razlog što se nekoliko devojčica prepoznalo na toj slici - govori direktorka Galerije. - Prepoznale su se Vera Petrović, Nemica Karolina Nojdhefer i učiteljica Slavica Zrnić. Sve su one bile plave, lepe, rumenih obraza, a na osnovu sačuvanih fotografija teško je utvrditi koja bi od njih mogla biti devojčica na crnoj pozadini. Sofija Škrobot pozirala je Šumanoviću u sremačkoj narodnoj nošnji, koju joj je mama sašila kad je krenula u školu. Sedela je na rezbarenom sanduku, u kome su naše žene nekad držale svoju spremu.
- Sanduk je bio prekriven veoma lepom šarenom krpom - ostavila je sećanje Sofija Škrobot. - Sećam se i bombona koje mi je dao na kraju... Imam još jednu neobičnu uspomenu na Savu Šumanovića. Preko puta njegove kuće je Školska ulica, sokak kojim smo mi uvek išli na nastavu. Na njegovoj ćupriji uvek sam prelazila ulicu. Kao ispred svih naših kuća i ispred Savine je bio dubok kanal. Znali smo da se Sava kupao svako jutro, jer su tu vodu prosipali u kanal. Kad bismo prelazili ulicu osetili bismo blagi miris nekog finog sapuna. Čini mi se da ga i sad osećam.
DRAGOCENI DOKAZ JEDINI pisani trag o ovoj seriji slika, Šumanović je ostavio u katalogu za izložbu na Novom univerzitetu, koja je realizovana krajem 1939. godine. - Navedeni katalog je dragoceni dokaz da ovaj ciklus nije smatrao dečjim portretima - govori direktorka Burojević. - To nikako nisu bili naručeni portreti dece, nastali po želji roditelja, već studija slikara sa dubokom psihološkom podlogom, izražena veoma jednostavnim slikarskim jezikom.
ŠUMANOVIĆ je retko slikao portrete. Poznati su portreti Miloša Crnjanskog, njegove prijateljice Antonije Tkalčić, oca, Rusalke i nekoliko autoportreta. - Portrete nije radio po narudžbini - govori Vesna Burojević. - Polazna inspiracija umetnika bio je dečji lik u psihološkom smislu, a nameće se zaključak da sva deca liče. Dečja naivnost je jedna draga osobina koja krasi samo najmlađe i ponekog srećnika. Povlačenjem paralele između slikarskog postupka i dečje prirode, slikar je na sebi svojstven način to dodatno istakao. Ovaj ciklus trebalo bi sagledati psihološki, a ne samo likovno. Opravdanje za ovakav stav, pronalazi se u načinu na koji je slikar tretirao oči i pogled dece koju je slikao. Sva deca imaju pogled odraslih osoba. novosti.rs
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Sava Šumanović Uto 24 Jan - 19:07
Priča o slici "Doručak na travi" Save Šumanovića
Pričom kustosa o slici "Doručak na travi" (1927) i projekcijom dokumentarne emisije o Savi Šumanoviću, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog obeležiće 26. januara godišnjicu rođenja poznatog umetnika.
Uz mnoštvo prikazanih radova i prateće arhivske sekvence, dokumentarni film iz serijala "Slikari i vajari" pruža priču o životu i stvaralaštvu jednog od najpoznatijih predstavnika nacionalne moderne umetnosti 20. veka.
Po svom sadržaju emisija se nadovezuje na tekuću izložbu gde je izložen portret Sava Šumanović, rad skulptora Nikole Koke Jankovića, dok je u kolekciji Pavla Beljanskog pored "Doručka na travi", Šumanović zastupljen sa još osam dela koja predstavljaju svojevrstan pregled njegovog stvaralaštva. U Spomen-zbirci se čuvaju: Jabuke i groždje, Naga žena sa šalom (1927), Voćnjak (1928), Naga žena, Jesen (1929), kao i Kuća u sokaku, Zima u Sremu (1933) i Šid pod snegom (1935). Na umetnost Save Šumanovića (Vinkovci, 22. januar 1896-Sremska Mitrovica, 30. avgust 1942), uticali su period školovanja i život u Zemunu, Zagrebu, Parizu i Šidu, formirajući njegov prepoznatljiv slikarski senzibilitet. Prvi put samostalno je izlagao 1918. u Zagrebu, gde je ponovo nastupio 1921. i naišao na oprečne stavove kritike.
Pokazujući velike afinitete za umetnost Pola Sezana i Vinsenta Van Goga, Šumanović je nakon časova kod Andre Lota u Parizu, izgradio lični izraz u pravcu sinteze kubističkih i konstruktivističkih načela i elemenata ekspresionizma izraženog pre svega kroz kolorit i gustu materiju. Godine 1924. objavio je tekstove "Slikar o slikarstvu" i "Zašto volim Pusenovo slikarstvo", objasnivši svoje likovno opredeljenje.
Tokom drugog boravka u Parizu bio je veoma zapažen na izložbama Jesenjeg salona i Salona nezavisnih, a na Jesenjem salonu 1927. godine bio je izložen i "Doručak na travi" iz Spomen-zbirke Pavla Beljanskog. Dominantne teme zastupljene u Šumanovićevom opusu su pariski i šidski pejzaži i ženski aktovi smešteni u prirodu ili enterijer.
Osim u evropskim prestonicama, Parizu, Londonu, Barseloni, Amsterdamu i Briselu, Sava Šumanović, veoma zapaženo je izlagao i u svojoj zemlji, potvrdivši se kao jedan od najznačajnijih slikara nacionalne moderne umetnosti izmedju dva svetska rata. Film je nastao u produkciji Radio televizije Beograd. Scenarista i voditelj je istoričar umetnosti Lazar Trifunović, a reditelj Mika Milošević. U Spomen-zbirci Pavla Beljanskog u toku je izložba 45 godina Memorijala umetnika, posvećena obeležavanju 45 godina od osnivanja Memorijala umetnika i 55 godina od otvaranja muzeja za javnost.
blic.rs
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Sava Šumanović Čet 4 Maj - 18:31
Grandiozne "Šidijanke"
Izložba čuvenog ciklusa Save Šumanovića prvi put će posle 1939. godine u celini biti predstavljena u Šidu
MONUMENTALNI ciklus Save Šumanovića "Šidijanke (Kupačice)", prvi put će, posle 1939. godine, večeras u celini biti predstavljena u Šidu. Postavkom od 35, po veličini i značaju gradnioznih " Šidijanki", proširenom sa deset slika, koje su hronološki, stilski i tematski najavile ciklus, ali i sa dva serijala aktova, kojim je on zaokružen, započeće program 17. Memorijala Save Šumanovića.
Zahvaljujući intervenciji u prostoru šidske galerije, kako je "Novostima" rekla direktorka Vesna Burojević, tek je sada moguće izlaganje ovih najvećih formata u neprekidnom nizu od 31 metar. Na izložbi čiji je Burojevićeva autor, u dve prostorije biće predstavljena ukupno 54 dela, kao svojevrsni likovni prikaz naučne monografije Lidije Merenik "Sava Šumanović - Šidijanke i otkrovenje nove stvarnosti", čija promocija je planirana za 25. maj.
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
neno
MODERATOR
Poruka : 35951
Učlanjen : 09.02.2014
Raspoloženje : ~~~
Naslov: Imao je veličanstven život i tragičnu smrt! Ned 2 Jul - 13:36
Sava Šumanović rođen je u Vinkovci, 22. januar 1896. godine, a umro je u Sremskoj Mitrovici, 30. avgust 1942. godine. Sava je bio jedan od najznačajnijih slikara srpske umetnosti 20. veka. Ubrojen je i u 100 najznamenitijih Srba. Sava Šumanović rođen je 22. januara 1896. u Vinkovcima, gde mu je otac radio kao šumarski inženjer, od oca Milutina i majke Perside (1875-1968), rođene Tubić. Kada je imao četiri godine porodica se preselila u Šid. Gimnaziju je pohađao u Zemunu, gde počinje da se interesuje za umetnost. Kasnije će se usprotiviti očevoj želji da postane advokat i 1914. godine u Zagrebu upisuje Višu školu za umjetnost i obrt. Ovu školu završava sa najboljim ocenama 1918. godine, kada počinje i da javno izlaže svoja dela. U svojim ranim delima, Sava insistira na atmosferi i spretno koristi bojene senke i tanke slojeve boje. Pored slikarstva, bavi se ilustracijom, grafikom i scenografijom. Slikarstvo Save Šumanovića u ovom periodu pokazuje uticaje secesije i simbolizma.
Jeseni 1920 godine, Sava je otišao u Pariz i iznajmio atelje na Monparnasu. Učitelj mu je bio Andre Lot, istaknuti likovni pedagog pravca analitičkog kubizma. U Parizu se družio sa Rastkom Petrovićem, Modiljanijem, Maks Žakobom i drugim umetnicima. Uticaji kubizma su vidljivi u ovoj ali i u kasnijim fazama slikarevog rada. Može se opravdano reći da je ovaj slikarski jezik Sava Šumanović doneo u Srbiju i da njegova dela ostaju najreprezentativniji primer domaćeg kubističkog slikarstva. Narednih godina živi i slika u Zagrebu. Javnost i kritika ne prihvataju njegova dela, pa se iz protesta potpisuje francuskom transkripcijom na slikama. Godine 1924. piše studije „Slikar o slikarstvu“ i „Zašto volim Pusenovo slikarstvo“, dela koja su polazište za razumevanje njegove estetike. Ponovo boravi u Parizu 1925, gde prihvata uticaje Matisovog slikarstva. Godine 1927. Sava Šumanović je naslikao „Doručak na travi“ koji je naišao na odlične kritike u Francuskoj. Nešto kasnije je za 7 dana i noći intenzivnog rada naslikao sliku „Pijana lađa“ koju je izložio na salonu nezavisnih. Inspiracija za sliku je bila istoimena pesma Artura Remboa koja je do njega došla preko Rastka Petrovića koji mu ju je recitovao. Druga inspiracija je bila slika Teodor Žerikoa „Splav Meduza“. Kritičari su ovo delo dočekali sa podeljenim kritikama, a Sava je iscrpljen radom teško podneo one negativne. Vraća se u Šid 1928. godine umoran od teških uslova života, rada i loših kritika. U Šidu slika sremske pejzaže, a njegovu samostalnu izložbu u Beogradu kritičari su veoma pozitivno ocenili. Novac od prodaje slika omogućio mu je da ponovo ode u Pariz, kada i nastaju značajne slike: „Luksemburški park“, „Crveni ćilim“, „Most na Seni“. Ova dela karakteriše poetski realizam i umereni koloristički ekspresionizam. Šumanovićeva dela iz poznijeg perioda se odlikuju svetlim bojama, i lirskom atmosferom. Svoj stil, koji sam naziva kako znam i umem, prilagođava motivu. Po povratku u Šid, 1930. godine slika lokalne pejzaže i aktove. Tri godine radi na ciklusu velikih platana „Šiđanke“, a kasnije na ciklusu „Beračice“, posvećenom berbi grožđa.
Za vreme Drugog svetskog rata Šid ulazi u sastav Nezavisne Države Hrvatske i ćirilica je zabranjeno pismo, pa se Sava iz protesta ne potpisuje već samo označava godinu nastanka slike. Na Veliku Gospojinu, 28. avgusta 1942. godine, Savu su, zajedno sa još 150 Srba iz Šida, oko 6 sati ujutru, uhapsile ustaše i odvele u Sremsku Mitrovicu. Svi oni su posle mučenja streljani, verovatno 30. avgusta, posle čega su sahranjeni u zajedničku masovnu grobnicu. Njemu u čast ustanovljena je i slikarska nagrada Sava Šumanović,m a njegov rodni Šid postao je sinonim za njegovo ime.
Једина одступања уметника од две омиљенe теме, пејзажа и акта, током првих пет година рада у Шиду, били су портрети Русинки. У периоду 1934. до 1935. године, Шумановић је насликао пет портрета, највероватније две девојке које су радиле у њиховој кући. У галерији у Шиду чувају се три. Најлепша је Русинка у народној ношњи. На изложби 1939. године у Београду била је веома запажена. „Шумановић је као сликар фигура највише постигао у портрету Рускиња, који је несумњиво, једна од најбољих фигуралних слика у нашем савременом сликарству. У оквиру класичне композиције он је развио колорит, чије би елементе многи сликари одбацили као дисхармоничне и „дречеће”. Ружичасто, лила, бледо зелено или „краплак” нису боје којима се сликари одушевљавају, па ипак, Шумановић их је довео у пригушен али сигуран склад. Те широке колористичке површине срећно су уравнотежене и у погледу формата и композиције…. Он је ту на врхунцу свога домета.“
Велика Русинка представља остварење тежњи уметника, „…насликати оно што видим тако како свако види, а унети у свој рад све оно, што се сматра, највишим у сликарству, али без нападне видљивости.“ Колорит је као код пејзажа био „диктован“, јер је одећа модела у потпуности у складу са кодексом одевања те етничке групе. Наглашен волумен лица, такође је у складу са стварним стањем, јер је за Русинке управо карактеристичан „порцулански“ тен.
Млада девојка као да није ни позирала, већ села да предахне, а уметник је од свакодневне слике која га је инспирисала, створио врхунско уметничко дело.
Danas u 1:35 od Emelie
» Uz ovo kuliram
Danas u 1:29 od Emelie
» Jedna stara stvar
Juče u 23:17 od Emelie
» Uživo...
Juče u 22:44 od Emelie
» A malo bluesa?
Juče u 22:38 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Juče u 22:35 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Juče u 22:27 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Juče u 22:22 od Emelie
» Leonardo da Vinči
Sre 30 Okt - 12:57 od budan
» Edvard Hoper
Sre 30 Okt - 12:54 od budan
» Salvador Dali
Sre 30 Okt - 12:53 od budan
» Pablo Picasso
Sre 30 Okt - 12:51 od budan
» Claude Monet
Sre 30 Okt - 12:50 od budan
» Edvard Munch
Sre 30 Okt - 12:49 od budan
» Pesma za moju dušu
Pon 28 Okt - 1:54 od Emelie
» Pusti nešto osobi iznad
Pon 28 Okt - 0:11 od Emelie
» Joseph Lorusso
Sub 26 Okt - 10:16 od budan
» Johanes Vermer
Sub 26 Okt - 10:12 od budan
» Završava se na TOR
Pet 25 Okt - 14:39 od EROTIC MAN
» Kaladont na drugu reč
Pet 25 Okt - 14:37 od EROTIC MAN