Vozovi, automobili i kamioni su do danas išli montažnim druško-železničkim mostom koji je postavljen nakon rušenja “Žeželjevog” mosta 1999. godine i koji je trebao da bude privremeno rešenje, ali je potrajao čak 19 godina. Nakon što novim mostom krene i drumski saobraćaj stari će biti uklonjen.
Prolazak prvog voza sa sremske strane
Most koji još nema ime, a koji se uveliko naziva “Novim Žeželjevim mostom”, pošto po konstrukciji podseća na srušeni most, od danas će biti korišćen za železnički saobraćaj, dok će drumski saobraćaj biti pušten kada se završe pristupne saobraćajnice.
Teretna kompozicija na novom mostu
Početak redovnog železničkog saobraćaja za danas najavila je ministarka građevine i potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović.
Kako je saopšteno iz njenog kabineta, očekuje se da preostali radovi na pristupnim saobraćajnicama budu završeni do juna, a nakon toga se očekuje puštanje i drumskog saobraćaja.
Železnički saobraćaj preko Dunava kod Novog Sada bio je u prekidu prethnodnih nekoliko dana, pošto se na mostu montirala kontaktna mreža.
Novi most duži je od starog i spaja Petrovaradin sa Novim Sadom, odnosno Srem sa Bačkom. Dugačak je 474 metra i građen je šest godina. Gradnju je najvećim delom finasirana iz sredstava Evropske Unije, a manjim delom novcem Grada Novog Sada i AP Vojvodine.
Vrednost izgradnje novog Žeželjevog mosta je, kako je saopštilo Ministarstvo, 54,74 miliona evra, a od toga, 25,37 miliona evra iznosi donacija Evropske unije, 25 miliona evra uložili su Vojvodina i Grad Novi Sad, a još 4,37 miliona evra uloženo je iz republičkog budžeta.
Žeželjev most koji je sagrađen 1961. godine, srušen je tokom NATO bomardovanja. Sa nekoliko direktnih pogodaka srušen je 23. aprila 1999. godine.
blic