(Hем. Oskar Kokoschka, Пехларн, Доња Аустрија, 1886 – Монтро, Швајцарска 1980) био је аустријски сликар и графичар експресионизма и песник чешког порекла.
Живот и уметност
У периоду 1905 — 1909. године похађао је Школу уметничких заната у Бечу. Под утицајем бечког југендстила, нарочито Густава Климта (на пример портрет Адолф Лос, 1907), стварао је углавном литографије у боји, а такође и илустрације за сопствене текстове. 1910. године. Оскар Кокошка настанио се привремено у Берлину и успоставио контакте са експресионистичким уметницима као што су Емил Нолде, Макс Пехштајн, Е. Л. Кирхнер који су имали кључног утицаја на његов начин сликања пре свега на однос према облику и боји.
Током Првог светског рата доживео је тешку повреду главе. Следећих година настали су експресионистички радови који су подсећали на радове Едварда Мунка и Емила Нолдеа, претежно литографије (Заљубљени пар са мачком, 1917), као и његови први прикази градова (Дрезден, Нојштат I, 1919). Године 1920. преузео је професуру на Академији у Дрездену а од 1923. године путовао је по Европи, северној Африци и Блиском истоку где је претежно сликао пејзаже и приказе градова. Године 1933. прокажен је као дегенеричан уметник, па је у знак протеста створио 1937. године Аутопортрет дегенеричног уметника. Године 1938. емигрирао је у Енглеску. Од 1953. године живео је на Женевском језеру.
Кокошка је развио свој сопствени експресионистички стил са драматично нервозним начином сликања и скоро барокном динамиком облика и боја. Значајан саставни део његовог стваралаштва јесу портрети, чија психолошка изражајност сведочи о способности дубоког уживљавања. Поред тога Кокошка је сликао и слике митолошког и алегоријског садржаја (триптих Сага о Прометеју, 1950). Стварао је и сценографије (за Чаробну фрулу, 1955) и написао више експресионистичких драма.
Njegov portret nekadašnjeg nemačkog kancelara Konrada Adenauera visi u kabinetu Angele Merkel, a njegovi ekspresionistički radovi koje su nacionalsocijalisti proglasili primerima degenerične umetnosti, nalaze se u značajnim muzejima i kolekcijama širom sveta. Oskar Kokoška (1886-1980) je, uz Gustava Klimta (1862–1918) i Egona Šilea (1890–1918), jedan od najpoznatijih austrijskih slikara 20. veka kome se često posvećuju što domaće, što inostrane retrospektive, a kustosima je sve teže da pronađu koncept koji do maksimuma eksploatisanog umetnika može pokazati iz svežeg ugla.
Za posetioca koji očekuje da će u bečkom Leopold muzeju naći još jednu klasičnu postavku slika Oskara Kokoške, sledi iznenađenje – iako se na izložbi „Ja u fokusu” može videti i tridesetak ulja na platnu i isto toliko crteža, litografija i ilustracija za različite publikacije, one stoje u specifičnom dijalogu sa jednom drugom vrstom umetničkog medija u kojem austrijski slikar igra ulogu modela insceniranog ispred fotografskog objektiva.
Kao malo ko iz umetničkih krugova posleratnog doba (uz jaku konkurenciju Pabla Pikasa), Kokoška je bio bespoštedan predmet opsesivne fotografske pažnje iz koje je nastala kolekcija od preko pet hiljada snimaka, koju je, dvadeset i četiri godine po slikarevoj smrti (2004), njegova udovica Olda poklonila arhivu bečke Akademije primenjenih umetnosti. To je upravo ona institucija koja je Kokošku zbog skandala oko izvođenja Hindemitove opere „Ubica, ženska nada” za koji je napisao libreto, 1909. izbacila sa studija.
Pored „tuđih” profesionalnih i amaterskih snimaka, u foto-dokumentaciji se nalaze i privatne fotografije istrgnute – ne samo u metaforičkom, već i bukvalnom smislu – iz porodičnog albuma. Zahvaljujući Oldi Kokoški, kolekcija može da se pohvali izvanredno dokumentovanim materijalom koji je poređan hronološki, uz obilje komentara i dodatnih detalja.
Oko 230 uglavnom crno-belih fotografija koje su za Leopold iz pomenute kolekcije odabrali kustosi Tobijas Nater, Franc Smola, Patrik Verkner i Bernardete Rajnhold, premotavaju rolnu biografskog filma Oskara Kokoške hronološki; vidimo ga kao dečaka razbarušene kose, obučenog u kratke pantalonice, kao đaka škole primenjene umetnosti koji je dizajnirao razglednice za čuvenu Bečku radionicu, kao vojnika austrougarske monarhije u kapetanskoj uniformi carskog petnaestog dragonskog puka (1915), kao slikara u češkom, engleskom, švajcarskom i američkom egzilu ali i kao čoveka koji radi publiciteta u poznim godinama pozira u kostimu čarobnjaka i – na užas pokojeg likovnog kritičara – kako za sina osnivača najtiražnijeg nemačkog tabloida „Bild” oslikava uskršnja jaja.
Svaka od zrelih etapa iz slikarevog života je ispraćena umetničkim radovima koji se vezuju za konkretne godine. Na fotografijama koje ga pokazuju pri slikanju, Kokošku vidimo sa izglancanim cipelama, u uštirkanoj košulji i sa zavezanom kravatom, ponekad i u sakou, ali uvek sa nezaobilaznom keceljom.
[You must be registered and logged in to see this image.] Oskar Kokoška i Konrad Adenauer, ispred Adenauerovog portreta
Oskar Kokoška je neočekivano rado stajao pred objektivom foto-aparata, sa lakoćom uskačući u poze i uloge koje su se od njega tražile. Neke od tako nastalih fotografija bi slao kolekcionarima i prijateljima kao božićne čestitke, a one snimljene na proputovanjima bi povremeno koristio kao podloge za svoje slikarske kompozicije, kao na primer u slučaju dužeg boravka u severnoj Africi (1928/29) tokom koga je svaki njegov korak budno pratio anonimni fotograf.
Kokoška napušta Austriju posle petodnevnog građanskog rata 1934. kao jedan od retkih umetnika koji se javno izražavaju protiv političkih dešavanja u zemlji. Četiri godine provodi u Pragu gde izrađuje portret čehoslovačkog predsednika Tomaša Masarika i tu se upoznaje sa svojom budućom suprugom Oldom. Sve jače se pozicionira protiv nacionalsocijalizma i počinje da se angažuje politički zbog čega ga 1938. izbacuju sa pruske akademije nauka.
Bračnom paru Kokoška uspeva da pobegne za London neposredno pred upad nemačkih trupa u Prag i britanska prestonica, uz Veneciju, Firencu i Berlin, postaje jedna od najvećih urbanih inspiracija za njegove „gradske portrete”. Oskar Kokoška postaje britanski državljanin i 1948. je sa 18 slika zastupljen na venecijanskom Bijenalu. Godinu dana kasnije je pozvan da predaje na nekoliko univerziteta u SAD, a MoMA mu istovremeno posvećuje opsežnu retrospektivu.
Povratak u Evropu 1953. označava početak drugačije kreativne faze za Oskara Kokošku, pre svega kao scenografa, esejiste i predavača koji naizmenično stvara na relaciji Švajcarska-Austrija. U Salcburgu od 1950-60 vodi letnju akademiju likovne umetnosti, a za operske produkcije u okviru salcburškog letnjeg festivala, kreira, pored scenskog dizajna, čak i kostime. Skice za Mocartovu „Čarobnu frulu” (1945) su izložene u Leopold muzeju, takođe i ulja na platnu koja prikazuju prepoznatljive arhitektonske dragulje Salcburga.
Juče u 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Misli nas "malih" ...
Sre 20 Nov - 0:15 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Sre 20 Nov - 0:11 od Emelie
» Uživo...
Uto 19 Nov - 22:25 od Emelie
» A malo bluesa?
Uto 19 Nov - 22:19 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Uto 19 Nov - 22:14 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Uto 19 Nov - 22:10 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Uto 19 Nov - 22:07 od Emelie
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie
» Domaći izvođači
Pon 18 Nov - 0:24 od Emelie
» Daemon Mask Full
Pet 15 Nov - 11:33 od Poly
» Pjesma za laku noć
Sre 13 Nov - 21:27 od Boogie
» Hip hop / rep
Sre 13 Nov - 14:53 od Emelie
» Rec koja u sebi sadrzi 3 ista slova
Sre 13 Nov - 14:33 od SANJAMAVEC
» Čudesna matematika
Sre 13 Nov - 7:44 od kreja
» Najljepše balade
Uto 12 Nov - 17:01 od Boogie