"Skidanje" piratskih sadržaja s interneta nije krađa[You must be registered and logged in to see this image.]Foto: ArhivaKAZNENO djelo krađe vrlo je konkretan zločin koji se nikako ne može poistovjetiti sa "skidanjem" piratskih sadržaja s interneta. Teza je to koju u kolumni za New York Times iznosi Stuart P. Green, profesor na Pravnom fakultetu Rutgers u Newarku i stručnjak za kazneno, ali i autorsko pravo.
Konkretno, Green se osvrnuo na nedavno pokrenutu hajku protiv Megauploada i osnivača tog servisa Kima Dotcoma. Tužitelji i njihovi saveznici u glazbenoj i filmskoj industriji su, tvrdi Green, u ovom slučaju ponovo nastupili s pogrešnom premisom, koja se ponavlja kad god se potegne pitanje borbe protiv piratstva. "Krađa" je termin koji se u ovom i sličnim slučajevima, tvrdi Green, jednostavno ne može koristiti.
Ljudski osjećaj za moral prepoznaje krađu"Prvo, moramo prestati s pokušajima uklapanja problema 21. stoljeća u moralni i legalni okvir koji je na umu imao ekonomiju sredine 20. stoljeća. Drugo, moramo prepoznati da je kazneno pravo najmanje efektivno i najmanje legitimno kada je u suprotnosti s moralnom intuicijom većine", kaže Green.
Brojna su istraživanja, naime, pokazala da "skidanje" piratskog sadržaja u ljudskoj svijesti nema težinu kaznenog djela. Jedno takvo istraživanje potpisuje i sam Green, u suradnji s psihologom Matthewom Kuglerom. Studija koju su proveli Green i Kugler jasno je pokazala da u ljudskoj svijesti postoji jasna moralna distinkcija između internetskog piratstva i prave, konkretne krađe.
Nije svaka krađa jednakaU pravnom je sustavu, objašnjava Green, pojam "krađe" isprva označavao konkretno otuđivanje tuđe stvari. Kasnije je stvoren pravni okvir kojim se "krađa" poistovjetila i s otuđivanjem neopipljivih vrijednosti i usluga. No, kriterij koji je uvijek morao biti zadovoljen da bi se moglo govoriti o krađi je jednostavan: netko drugi mora biti financijski oštećen.
Kod piratstva, tvrdi Green, to nije slučaj. Vlasnik autorskog djela (poput filma ili glazbe), prema Greenu, nije direktno oštećen kad netko s interneta "skine" njegov uradak.
"Moguć je pokušaj argumentiranja tvrdnje prema kojem vlasnik autorskog djela u takvom slučaju ostaje bez novca kojeg bi zaradio da je potrošač kupio i platio njegovo djelo. Ali takva pretpostavka ima dva osnovna problema. Prvo, ne možemo znati bi li korisnik kupio autorsko djelo da ga nije skinuo s interneta. Drugo, takav argument u startu pretpostavlja tezu koju pokušava dokazati - da je svaka krađa jednaka", tvrdi Green.
(Index.hr)
Juče u 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Misli nas "malih" ...
Sre 20 Nov - 0:15 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Sre 20 Nov - 0:11 od Emelie
» Uživo...
Uto 19 Nov - 22:25 od Emelie
» A malo bluesa?
Uto 19 Nov - 22:19 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Uto 19 Nov - 22:14 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Uto 19 Nov - 22:10 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Uto 19 Nov - 22:07 od Emelie
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie
» Domaći izvođači
Pon 18 Nov - 0:24 od Emelie
» Daemon Mask Full
Pet 15 Nov - 11:33 od Poly
» Pjesma za laku noć
Sre 13 Nov - 21:27 od Boogie
» Hip hop / rep
Sre 13 Nov - 14:53 od Emelie
» Rec koja u sebi sadrzi 3 ista slova
Sre 13 Nov - 14:33 od SANJAMAVEC
» Čudesna matematika
Sre 13 Nov - 7:44 od kreja
» Najljepše balade
Uto 12 Nov - 17:01 od Boogie