УВОЂЕЊЕ ДИГИТАЛНЕ ТЕЛЕВИЗИЈЕ
Без трошкова за кориснике кабловске
Они који користе услуге кабловских дистрибутера и сателитску телевизију неће морати да купују ништа од опреме и за њих ће прелазак са аналогног на дигитално емитовање проћи неопажено, каже за „Потрошач” Јасна Матић
„Процес дигитализације телевизије односи се само на земаљско емитовање ТВ сигнала и тиче се само оних грађана који тај сигнал примају посредством антене. Они који користе кабловску и сателитску телевизију неће морати да купују ништа од опреме. За њих ће прелазак са аналогног на дигитално емитовање, на известан начин, проћи неопажено, јер ће све неопходне кораке у том процесу предузети кабловски оператер, што подразумева и Тотал ТВ”, каже за „Потрошач” Јасна Матић, државна секретарка за дигиталну агенду.
Она објашњава да нема разлога за забринутост грађана и да ће то што су слабо информисани о процесу дигитализације бити превазиђено јер ускоро почиње, како каже, обимна јавна кампања.
– Циљ ће бити да се корисницима што више приближи дигитализација и припреми се за коначан прелазак. Грађани ће бити благовремено информисани путем средстава јавног информисања, преко телевизије, а такође ће бити штампани леци са упутствима, које ћемо слати на кућне адресе – најављује Јасна Матић.
Што се тиче оних који немају кабловску, нити Тотал ТВ, већ користе антене, требало би да знају да не постоје никакве специјалне „дигиталне антене”, већ ће и даље моћи да користе постојеће. Али, када дигитализација буде успостављена, што ће бити постепен, а не краткотрајан процес, дигитални земаљски сигнал ће подржавати DVB-T2 стандард, који је технолошки напреднији стандард у односу на DVB-T. Самим тим, телевизор који има могућност пријема DVB-T сигнала, није у могућности да прими DVB-T2 сигнал. Истовремено, у већини европских земаља у току је сличан процес преласка са DVB-T формата, уведеног пре неколико година, на нови, много ефикаснији формат DVB-T2.
– Грађани који имају антене моћи ће да купе или нови телевизор са уграђеним DVB-T2 тјунером, што је скупља варијанта, или додатни уређај, сет-топ бокс, који подржава DVB-T2 стандард и служи као пријемник одговарајућег дигиталног земаљског сигнала – наводе у кабинету државне секретарке за дигиталну агенду.
На нашем тржишту још није лако пронаћи ове сет-топ бокс уређаје, као ни телевизоре, па би купци требало да обрате пажњу да не пазаре апарате који подржавају стандард DVB-T, будући да ће постати неупотребљиви. Њихова цена је од три до шест хиљада динара, а трговци кажу да, када буду почели да масовно увозе нове тјунере, и цена оних са стандардом DVB-T2 неће бити драстично различита.
Опрему ће мењати око милион и по домаћинстава
Татјана Ћитић, одговорна уредница „РТС дигитала”, такође каже да је дигитална телевизија неминовност, односно прелазак на дигитално емитовање програма и потврђује да ће технички морати да се прилагоде само она домаћинства која програме примају спољном или собном антеном.
– Пошто се овај процес односи на емитовање програма системом земаљских предајника, то значи да ће наредних година око милион и по домаћинстава која телевизијске програме примају антеном морати да буду спремна за пријем дигиталног сигнала. Најпре ће добити квалитетнију слику и тон, у „вајд скрин” формату, а касније и разне сервисе које доноси дигитална ера телевизије – каже наша саговорница, објашњавајући да ће им уколико имају стари телевизор или телевизор новије генерације са уграђеним DVB-T тјунером, бити потребан нов телевизор или додатни уређај, такозвани декодер за пријем DVB-T2 сигнала.
– Мој савет је, на основу искуства других земаља, да грађани који ће морати да набаве декодере или нове ТВ пријемнике, то не чине у последњем тренутку. Али, о томе више тек када Управа за дигиталну агенду буде објавила прецизне информације о гашењу аналогних предајника по зонама. Ово је начелно упозорење, пошто се тренутно, иако је Јавно предузеће Емисиона техника и везе пустила недавно кроз иницијалну мрежу DVB-T2 сигнал, неопходна ТВ опрема не може наћи у широкој продаји – рекла је Татјана Ћитић.
Зашто дигитализација
Оно што занима читаоце јесте чему уопште процес дигитализације, као и да ли је нужан. У кабинету државне секретарке за дигиталну агенду објашњавају да је тај процес значајан јер доводи до промене технологије, унапређује квалитет слике и доноси нове услуге у емитовању телевизијског програма. Дигитална телевизија нуди много бољу и квалитетнију слику и звук. Нема „снега”, већ је слика или кристално јасна или је уопште нема.
– Пружиће многе услуге којих сада нема на аналогној телевизији, као што је избор титлова на различитим језицима, могућност гласања, куповине, одлагања гледања неких емисија, омогућава да се у истом опсегу емитује много више телевизијских канала. Ту су и нижи трошкови емитовања програма – наводе.
Крајњи рок – јун 2015. године
Искључивање аналогног сигнала и прелазак на дигитално емитовање ТВ програма спроводиће се по фазама, а грађани ће о томе бити благовремено обавештавани, поручују надлежни. Одлуку о изменама Стратегије за прелазак са аналогног на дигитално емитовање радио и телевизијског програма у Србији влада је усвојила првог марта ове године. Крајњи рок за прелазак на потпуно дигитално емитовање земаљског ТВ сигнала у Европи је 17. јун 2015. године.
Комшије испред нас
Државе у нашем окружењу овај посао приводе крају. Хрватска и Словенија су прешле на дигитално емитовање телевизијског програма. На основу споразума потписаног на Регионалној радио-конференцији у Женеви 2006. године, све државе у Европи морају да до 17. јуна 2015. године „заштите аналогни пренос од сметњи које би настале од дигиталног телевизијског емитовања”. То, заправо, значи да је до тада неопходно да се обезбеди дигитално емитовање. Европска унија је, међутим, свимсвојим чланицама препоручила да пређу на дигитално емитовање до 2012. године.
Предности и недостаци дигиталне телевизије
Предности:
• дигитална телевизија је боља, нарочито са добрим сигналом, због елиминације видљивих сметњи и других ефеката као што је вишеструка слика;
• са слабијим сигналом постоји мала разлика у пријему дигиталног сигнала;
• лакше је добити оптималну дигиталну слику него оптималну аналогну слику;
• у дигиталном преносу много више канала може да стане у оквиру истог спектра;
• омогућене су интерактивне услуге.
Недостаци
• могу постојати тешкоће у подешавању антене због недостатка повратне информације коју може да пружи постепено деградирана аналогна слика; слика се обично у потпуности појављује или је нема, не пружајући никакве информације у ком правцу треба померити антену;
• нова опрема (сет-топ боксови) може бити потребна;
• повећана потрошња електричне енергије од стране опреме за дигитални пријем уколико су укључени и телевизор и додатни сет-топ бокс;
• инсталирање побољшане антене може бити потребно;
• аналогни систем захтева слабији сигнал да би се добила видљива слика; дигитална слика не може бити деградирана као аналогна;
• мењање канала је спорије због времена које је потребно за декодирање дигиталног сигнала.
politika
Juče u 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Misli nas "malih" ...
Sre 20 Nov - 0:15 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Sre 20 Nov - 0:11 od Emelie
» Uživo...
Uto 19 Nov - 22:25 od Emelie
» A malo bluesa?
Uto 19 Nov - 22:19 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Uto 19 Nov - 22:14 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Uto 19 Nov - 22:10 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Uto 19 Nov - 22:07 od Emelie
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie
» Domaći izvođači
Pon 18 Nov - 0:24 od Emelie
» Daemon Mask Full
Pet 15 Nov - 11:33 od Poly
» Pjesma za laku noć
Sre 13 Nov - 21:27 od Boogie
» Hip hop / rep
Sre 13 Nov - 14:53 od Emelie
» Rec koja u sebi sadrzi 3 ista slova
Sre 13 Nov - 14:33 od SANJAMAVEC
» Čudesna matematika
Sre 13 Nov - 7:44 od kreja
» Najljepše balade
Uto 12 Nov - 17:01 od Boogie